معایب موکت

با گزینه‌های بسیاری که در دنیای امروز برای انتخاب کفپوش وجود دارد اینکه چه نوعی از آن مناسب شرایط و نیاز ماست می‌تواند چالش برانگیز شود. علاوه بر این قابلیت هماهنگ شدن آن با طراحی داخلی خانه نیز مسئله دیگری است که باید حسابی بر روی آن فکر شود. از سنگ و سرامیک و پارکت گرفته تا موکت، طرح و رنگ‌هایشان به حدی متنوع و گوناگون است که گاهی حتما باید از یک کارشناس کمک گرفت. برای اینکه بتوانید انتخاب‌هایتان را کمی محدودتر کنید در این مقاله معایب موکت را بررسی کردیم.

معایب موکت

موکت‌ها خیلی زود لک می‌شوند

موکت به مراقبت خیلی زیادی احتیاج دارد زیرا اگر به‌صورت اتفاقی ماده‌ای روی آن بریزد، پاک کردن آن در مقایسه با کاشی و کفپوش های سخت دیگر دشوارتر است. گاهی اوقات جاروبرقی کاملاً اثر لکه را از بین نمی‌رود و حتی بخارشوی نیز از پس این کار بر نمی‌آید. بنابراین این کفپوش ها را فقط برای مکان‌های کم تردد مانند اتاق خواب توصیه می‌کنیم. در نهایت باید بگوییم برای تمیز کردن موکت یک راه‌حل کلی وجود ندارد زیرا بسته به نوع الیاف موکت، روش تمیز کردن آن هم متفاوت است.

مشکل حیوانات خانگی به عنوان یکی از معایب موکت

راحت بگوییم، برای خانواده‌هایی که حیوان خانگی دارند موکت اصلاً گزینه خوبی نیست. موی بدن این موجودات دوست‌داشتنی معمولاً می‌ریزد و متاسفانه تمیز کردن آن هم کار خیلی سختی است. علاوه بر این، گربه‌ها و سگ‌ها هر چقدر هم که بزرگ شده باشند گاهی ممکن است برای دستشویی کردن به توالت یا مکانی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید نروند. حتی اگر بتوانید خراب‌کاری‌شان را از روی موکت از بین ببرید احتمال زیاد باز هم بوی زننده آن باقی می‌ماند و از بین بردن این بو از پاک کردن لکه هم سخت‌تر است.

بیشتر بخوانید
زیبایی دیوار از نو؛ راهنمای کامل نصب کاغذ دیواری

موکت دوام زیادی ندارد

موکت‌هایی با کیفیت متوسط بعد از گذشت چند سال نخ‌نما می‌شوند و حتی ممکن است در عرض یک شب کاملاً از بین بروند (مثلاً در شب تولد بزرگ سی سالگیتان که ماه‌ها برای آن تدارک دیده‌اید). اگر از موکت‌ها به‌خوبی مراقبت نکنید حتی فروشگاه‌های اجناس دست دوم نیز پول زیادی بابت آن نمی‌دهند. همچنین اگر موکت کیفیت کمی داشته باشد هنگام فروش خانه، از قیمت ملک کم می‌کند، بهای اجاره خانه را پایین می‌آورد یا باعث می‌شود بعضی از موقعیت‌های فروش را از دست بدهید.

موکت‌ها خیلی طول می‌کشد تا خشک شوند

بر خلاف کفپوش های سخت، موکت آب و رطوبت را بیشتر در خودش نگه می‌دارد؛ بخصوص اگر الیاف آن طبیعی بوده یا از مواد مصنوعی خاصی ساخته شده باشند. به همین خاطر درصورتی که حجم زیادی از آب یا مایع‌های دیگر روی آن بریزد، منطقه زندگیتان شرجی باشد یا حتی اگر از بخارشوی برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید، احتمال قارچ گرفتن یا حشره زدن به موکت و حتی زمین زیر آن بیشتر می‌شود.

موکت خانه را بیش‌از حد گرم می‌کند

مشتریان مناطق گرمسیر امتیاز بالایی به موکت‌ها نمی‌دهند و بیشتر به دنبال کفپوش های باکیفیتی می‌گردند که خانه را در گرمای طاقت‌فرسا خنک نگه دارد. وقتی دمای بیرون خانه نزدیک به ۳۷ درجه فارنهایت می‌رسد، هیچ احساسی بهتر از این نیست که بدون صندل روی سرامیک‌های خنک راه بروید و خنکی آن را احساس کنید.

بیشتر بخوانید
نگهداری از موکت : راهکارهایی برای پیشگیری از خراب‌شدن موکت

از معایب موکت محل پرورش مواد حساسیت‌زا یا آلرژی هاست

اگر خدای نکرده آسم دارید یا خیلی اهل تمیزکاری منزل نیستید، احتمال اینکه متوجه آلرژی ها نشوید بیشتر است. شاید پیش خودتان بگویید ظاهر موکت تمیز است پس چرا باید زحمت تمیز کردنش را بکشم؟ باید بگوییم درست است که مواد حساسیت‌زا را نمی‌بینید اما دلیل نمی‌شود فقط به این خاطر که تمیز به نظر می‌رسد هفته‌ها موکت را نشویید و جارو نکشید. البته باید جارو کردن موکت را به شیوه درست انجام دهید وگرنه تنها جمع‌آوری گردوخاک از روی آن کافی نیست.

موکت‌ها صدای اطراف را می‌گیرند

موکت‌ها صوت را به خود جذب می‌کنند، بنابراین برای جاهایی که نیاز به شنیدن بازتاب گام پاها دارند مناسب نیستند. همچنین اگر دزد به خانه بیاید، در صورتی که تمام خانه را موکت کرده باشید متوجه صدای پای او نمی‌شوید!

در نتیجه قبل از انتخاب کف‌پوش برای خانه‌تان باید اول به شرایطتان توجه کنید و ببینید چه نوع کفپوشی برای خانواده‌تان مناسب است. عوامل اصلی که باید در نظر بگیرید، سلیقه شخصی و درکی است که از زیبایی، راحتی یا دشواری دارید. با توجه به این مسائل می‌توانید تشخیص دهید که موکت برایتان مناسب است یا خیر.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*