معامله بی خطر خانه

معامله بی خطر خانه و بررسی چند نکته مهم برای انجام یک معامله کاملا درست

نوشته  |  ۱۷ دی ۱۳۹۹
۱۱۸۵
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

یکی از دغدغه‌هایی که افراد دارند، مربوط به معاملات ملکی است. درست است که قوانین و مقررات خاصی برای آن در نظر گرفته شده است، اما هنوز تخلفات و کلاهبرداری‌هایی در این بین انجام می‌شود که نگرانی‌ها را دو چندان کرده است. اگر قصد دارید ملکی را معامله کنید، بهتر است با سطح آگاهی کامل در این راه قدم بگذارید. چون نداشتن اطلاعات و آگاهی در مورد نحوه معامله بی خطر خانه در تهران و شهرهای دیگر ایران، ناکامی در معامله را به همراه خواهد داشت.

در این مطلب، قرار است اطلاعات و آگاهی درخور و مناسبی پیرامون خرید فروش و معامله املاک در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار گیرد تا این روزها کمتر شاهد مشکلات مربوط به این حوزه باشیم.

نکات حقوقی در خرید آپارتمان چیست؟

قبل از این که روند خرید آپارتمان را شروع کنید، باید با تعدادی نکات حقوقی مربوطه آشنا شوید:

یک

اطمینان پیدا کردن از مالکیت قطعی فروشنده: در مرحله اول، خریدار باید اطمینان پیدا کند که ملک مورد معامله حتما به نام فروشنده هست یا نه. اگر فروشنده از سند قطعی برخوردار بود، باید مشخصات فروشنده در آن ذکر شده باشد. در صورت نداشتن سند قطعی، باید از مشخصات فروشنده در مبایعه نامه اطمینان پیدا کرد. اگر نتوانید از مالکیت طرف مدعی مطمئن شوید، نمی‌توانید به یک معامله بی خطر خانه امیدوار باشید.

دو

اطمینان پیدا کردن از اختیار فروش ملک توسط فروشنده: در صورتی وکیل می‌تواند برای فروش و معامله آپارتمان اقدام کرده باشد که از این اختیار صراحتا از طرف فروشنده در وکالت‌نامه مطرح شده باشد. اگر این اختیار از طرف فروشنده ملک اعلام نشده باشد یا در مبایعه نامه فروش ملک تا مدت زمان مشخصی ممکن نباشد، بهتر است خریدار از خرید این ملک صرف‌نظر کند. خواندن پست معامله با وکالت نامه: خرید و فروش ملک را چطور به صورت وکالت‌نامه‌ای انجام دهیم؟ می‌تواند برای شما مفید باشد.

سه

برابری مشخصات واقعی ملک با مشخصات ثبت شده در سند: سعی کنید در روند خرید و معامله مسکن قولنامه‌ای، مشخصات واقعی ملک را با مشخصاتی که ثبت شده است مقایسه کنید. سعی کنید این مساله را در معامله بی خطر خانه نادیده نگیرید، چون معاملات زیادی به خاطر ناهمخوانی مشخصات واقعی ملک با مشخصات ثبت شده در سند دچار مشکل شده‌اند.

چهار

اطمینان از توقیف نبودن ملک: یکی از ده‌ها نکاتی که در معامله آپارتمان، خانه ویلایی و غیره باید مدنظر قرار گیرد، مطمئن شدن از رهن یا توقیف نبودن ملک است. در صورتی که ملک در رهن بانک یا توقیف باشد، بهتر است بخشی از هزینه خرید ملک را به بانک بپردازد تا بتواند آن را از رهن بانک خارج کند. البته بهتر است این امور تحت نظارت مشاوران حقوقی انجام شود.

پنج

اطمینان از نداشتن بدهی به دستگاه‌های دولتی: بعضی از املاک، بدهی به دستگاه‌های دولتی دارند. این بدهی شامل مالیات، جریمه شهرداری و غیره می‌شود که بایستی توسط فروشنده تسویه شود. پس بهتر است قبل از انجام معامله و زدن سند رسمی، حتما این مورد را بررسی کنید تا محبور نشوید بدهی‌های فروشنده به دستگاه‌های دولتی را پرداخت کنید.

شش

در نظر گرفتن شرایط فسخ قرارداد: همه معامله‌های ملکی قرار نیست به خوبی و خوشی پیش رود. پس قبل از این که فروشنده و خریدار دچار مشکل شوند، بهتر است شرایط فسخ قرارداد ذکر شود. برای اطمینان بیشتر، بهتر است به این شرایط در قولنامه اشاره کنید.

هفت

بررسی انتقال پارکینگ و انباری: آپارتمان مورد معامله ممکن است از پارکینگ و انباری برخوردار باشد. برای این که معامله بی خطر خانه قولنامه ‌ای انجام شود، باید این موارد به صورت جامع و کامل در سند رسمی یا مبایعه نامه ذکر شود. در صورت داشتن چند پارکینگ یا انباری، تصریح در انتقال هیچ تفاوتی نخواهد کرد.

معامله املاک بدون سند

گاهی ممکن است افراد به معامله املاک بدون سند مجبور شوند. در این حالت، نکاتی را باید بدانید که در این بخش به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اما قبل از هر چیز باید بدانید که املاک بدون سند چطور معامله می شوند و با نحوه معامله بی خطر خانه در تهران آشنا شوید.

املاکی که امکان انتقال سند رسمی آن‌ها وجود ندارد و فاقد سند هستند، باید به صورت قولنامه‌ای معامله شوند. برای این که متوجه شویم یک ملک سند رسمی دارد یا خانه قولنامه‌ای است، باید از شهرداری استعلام بگیریم.

بیشترین درصد معامله املاک بدون سند در پایتخت به معامله آپارتمان بدون پایان کار و نوساز اختصاص پیدا می‌کند. این روزها برای این که از فروش یک ملک به چند نفر جلوگیری شود و درصد کلاهبرداری ملکی در تهران به حداقل برسد، پیش فروش و پیش خرید آپارتمان‌ها و املاک نوساز بدون سند، تنها با تنظیم سند در دفترخانه‌های رسمی ممکن خواهد بود.

خرید ملک بدون سند

راهنمای خرید خانه بدون وکیل ملکی

وکیل ملکی شخصی است که وظیفه آن دفاع از حقوق شخصی مالی و دعاوی موکل در حوزه معامله املاک خواهد بود. اما گاهی فرد تمایل دارد که خرید خانه را بدون وکلای ملکی انجام دهد. در این صورت، باید نکات متعددی را مد نظر قرار دهد.

در چنین معاملاتی به خاطر نبودن وکلای ملکی، خریدار باید دقت بسیاری را به کار بگیرد و با بعضی از مسائل آشنایی کامل داشته باشد. در زیر به چند موردی که بهتر است خریدار برای تجربه معامله بی خطر خانه مد نظر قرار دهد، اشاره کرده‌ایم.

آشنایی با قولنامه

قولنامه یا همان سند موقت ملک، یک نوشته کاملا عادی است. در این نوشته، به وقوع عقدی توافق شده است و برای ضمانت اجرای تخلف آن، یک مبلغ مشخصی در نظر گرفته شده است. شاید با خود بپرسید که چه زمانی از قولنامه استفاده می‌شود؟

باید گفت زمانی قولنامه یا سند موقت جایگزین سند رسمی خواهد شد که:

 • شرایط کافی برای خرید ملک توسط خریدار وجود ندارد.
 • فروشنده کارهای مربوط به دارایی و بدهی به دستگاه‌های دولتی را انجام نداده است.

برای این که قولنامه از اعتبار بالایی برخوردار باشد، باید از نوشتن آن به صورت دستی و بدون در نظر گرفتن شروط مناسب اجتناب کرد. همچنین بهتر است قولنامه در سه نسخه مختلف تنظیم شود.

آشنایی با مبایعه نامه

بیع‌نامه که نام دیگر مبایعه نامه است، شاید در ظاهر شبیه به قولنامه باشد، اما تفاوت‌هایی با آن دارد. در واقع می‌توان مبایعه نامه را این طور تعریف کرد که سندی عادی است و بین خریدار و فروشنده‌ای که در مورد مالی با یکدیگر توافق کرده‌اند منعقد می‌شود.

در قوانین کشور ما، بیع‌نامه تشکیل شده از ۷ ماده است که در زیر به آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

 • طرفین قرارداد
 • موضوع و مشخصات مورد معامله
 • ثمن معامله
 • شرایط مرتبط با تنظیم سند
 • شرایط مربوط به تحویل مورد معامله
 • آثار قرارداد
 • فایل متعاملین

موضوعاتی که خریدار در معامله ملک بدون حضور وکیل ملکی باید بداند، محدود به همین موارد نمی‌شود و ما در این جا به توضیح همین موارد بسنده کردیم.

در صورت نیاز به آشنایی با نحوه معامله بی خطر خانه بدون وکیل، بهتر است با مشاوران مربوطه ارتباط بگیرید و پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

خرید خانه بدون وکیل ملکی

اصول معامله ملک

در معامله ملک، لازم است با اصولی آشنا شوید. این اصول عبارتند از:

 • قیمت ملک مورد نظر را استعلام بگیرید. بهتر است قبل از معامله رسمی ملک، ابتدا در منطقه‌ای که ملک مورد نظر وجود دارد، اقدام به گرفتن استعلام قیمت کنید. معرفی کردن خود به عنوان فروشنده و خریدار باعث می‌شود تا از محدوده قیمت اصلی ملک مطلع شوید.
 • از فروشنده درخواست کارت ملی کنید. گرفتن کارت ملی و مطابقت دادن هویت فرد فروشنده با مشخصاتی که در سند تک برگ درج شده است، یکی از مهم‌ترین اصول معامله بی‌خطر ملک خواهد بود.
 • چک‌های داد و ستد شده را کاملا مورد بررسی قرار دهید. ثبت کردن دقیق چک‌ها کمک می‌کند تا با اطمینان بیشتری معامله ملک را انجام دهید.
 • بهتر است انجام امور معامله ملک را به کمک یک وکیل حرفه‌ای انجام دهید. البته نیاز نیست صرفا وکیل بگیرید چون وجود یک مشاور املاک که آشنا با امور معاملات ملکی است هم کافی خواهد بود.
 • در صورتی که معامله را در حضور افرادی همچون مشاور املاک انجام نمی‌دهید، حتما اقدام به نوشتن قولنامه‌ای کنید که اعتبار بالایی دارد.
 • حتما سند ملک را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که سند ملک یک سند تخلفی بود، برای رفع مشکلات آن اقدام کنید و نهایتا معامله را به پایان برسانید.

نحوه پرداخت پول برای خرید خانه

یکی از مطالب زیرمجموعه نحوه معامله بی خطر خانه در تهران و شهرهای دیگر ایران، نحوه پرداخت پول برای خرید ملک است. بد نیست بدانید که پرداخت هزینه در خرید خانه، در چند مرحله انجام می‌شود.

مرحله اول مربوط به زمانی است که بیع‌نامه تنظیم می‌شود و خریدار باید ۲۰% هزینه کل ملک را به فروشنده پرداخت کند. این ۲۰% هزینه عموما هزینه ۲ دانگ از ملک محسوب می‌شود.

مرحله دوم پرداخت زمانی اتفاق می‌افتد که کلید ملک تحویل خریدار داده می‌شود. اصولا این بیعانه سری دوم، ۵۰% مابقی هزینه را شامل خواهد شد که معمولا هم در بنگاه معاملاتی پرداخت می‌شود.

بخش سوم پرداخت به زمان انتقال سند رسمی موکول می‌شود. زمانی که در دفترخانه سند رسمی به نام خریدار زده شد، ۵۰% مابقی قیمت ملک در اختیار فروشنده قرار خواهد گرفت.

همچنین بهتر است اشاره کنیم که همیشه میزان پرداخت بیعانه را خود خریدار و فروشنده با توافق تعیین می‌کنند و ما در اینجا، رایج‌ترین حالت ممکن را بیان کردیم.

ناگفته نماند که چک عادی، چک بانکی تضمین‌شده، چک بین بانکی تضمین‌شده، وجه نقد، کارت به کارت، انتقال از طریق دستگاه پوز و غیره، راه‌های پرداخت پول برای معامله بی خطر خانه خواهد بود.

پرداخت پول برای خرید خانه

سخن نهایی

مسلما با مطالعه این متن، با نحوه معامله بی خطر خانه قولنامه‌ای آشنا شدید و روند معامله ملک را با آگاهی کامل انجام خواهید داد.

بهتر است اگر تجربه معامله خانه یا ملکی را داشته‌اید، با مراجعه‌کنندگان به اشتراک بگذارید و تجربیات خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید تا با اطلاعات بیشتر و بهتر برای انجام این کار مبادرت کنند.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید