معافیت‌ مالیاتی برای درآمد املاک اجاره‌ای در سال ۹۸ شامل چه مواردی می‌شود؟

0 636

بازار فروش یا اجاره املاک با سوالات و ابهامات زیادی همراه است که دانستن موارد مرتبط با آن می تواند شفافیت و اطمینان بیشتری در معامله ایجاد کند. درباره اکثر موارد اطلاعاتی هرچند کم بین دو طرف معامله وجود دارد یا حداقل به آن فکر کرده‌اند. اما یکی از مواردی که بیشتر از بقیه محل سوال یا ابهام است، موضوع مالیات و معافیت‌ مالیاتی است.

براساس قانون اگر ملکی را اجاره داده‌اید موظفید که مطابق نرخ‌های اعلام شده نسبت به پرداخت مالیات اقدام کنید، با این حال اگر شرایط را به طور کامل بررسی کنید ممکن است یکی از موارد این معافیت‌ مالیاتی شامل حالتان شود، به طوری‌که نیازی نباشد بابت پرداخت یا دیرکرد این مالیات‌ها نگران باشید و البته که درگیر پیچیدگی‌های قانونی و حقوقی آن‌ها نیز نشوید.

بررسی نمونه‌هایی از موارد مرتبط با معافیت‌ مالیاتی

در ادامه برخی از نمونه‌های معافیت‌ مالیاتی را بررسی کردیم:

اگر مالک، منبع امرارمعاش دیگری به جز اجاره ملک خود نداشته باشد می‌تواند طبق ماده ۵۷ قانون مالیات بر درآمد اجاره، به حوزه مالیاتی مربوطه این مسئله را اعلام کند و از پرداخت آن معاف شود. البته توجه داشته باشید با توجه به اینکه مستاجر از این موضوع بی‌اطلاع است این وظیفه موجر است که آن را پیگیری نماید.

بیشتر بخوانید
قوانین بازسازی ساختمان چیست و مراحل انجام آن به چه صورت است؟

زیربنا یکی دیگر از معافیت‌های مالیاتی است که در تهران املاک مسکونی تا ۱۵۰ مترمربع و در سایر نقاط ایران تا ۲۰۰ مترمربع از پرداخت مالیات معاف هستند.
چنانچه محل سکونت پدر، مادر، همسر، فرزند، اجداد و افراد تحت تکفل باشد اجاری محسوب نخواهد شد و معاف از مالیات هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود. اگر به هریک از افراد ذکر شده بیش از یک واحد مسکونی اختصاص یافته باشد تنها یک مورد آن شامل معافیت‌ مالیاتی است و در بقیه موارد باید مطابق قانون مالیات را بپردازید.

معافیت مالیاتی

اگر مالک خود مستاجر باشد و خانه‌اش را به شخص دیگری واگذار کرده باشد، مقیاس محاسبه مابالتفاوت اجاره بهای دریافتی و پرداخت شده ملک است.
در صورتی که قرارداد اجاره‌نامه ظرف ۶ ماه فسخ شود موظف به پرداخت مالیات نیستید. اگر هم تا این زمان مالیات اعلام شده را واریز کرده‌اید باید نامه ‌ای از دفترخانه مبنی بر تایید عدم ثبت معامله دریافت کنید و از اداره مالیات نیز درخواست کنید که مالیات را به شما پس دهند. اداره دارایی نیز باید ظرف مدت ۱۵ روز مالیات پرداخت شده را به شما بازگرداند.

مالکین مجتمع مسکونی در صورتی که تمامی قوانین الگوی مصرف را در سه واحد استیجاری رعایت کرده باشند در طول مدت اجاره از کلیه مالیات‌ها معاف خواهند بود. همچنین منازل نو سازی که طبق برآورد سازمان مسکن و شهرداری در موعد زمانی خود احداث شده باشند و تاخیر در ساخت آنان صورت نگرفته باشد، در اولین نقل و انتقال خود از مالیات معاف خواهند بود.

بیشتر بخوانید
اجاره نامه زمین کشاورزی : نحوه نوشتن و نمونه متن قرارداد آن

اگر ملکی به فروش برسد و در سند انتقال مهلتی برای تخلیه ملک در نظر گرفته شده باشد بدون اینکه هزینه‌ای بابت اجاره‌بها دریافت شود تا ۶ ماه فرصت برای تخلیه خواهد داشت و شامل معافیت‌ مالیاتی می‌گردد.

املاکی که طبق قوانین مربوطه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده باشند در صورت انتقال به سازمان میراث فرهنگی کشور نسبت به کل مالیات نقل و انتقال قطعی معاف خواهند بود. هم چنین در مواردی که مالکیت در دست اشخاص باقی می ماند، ۵۰ درصد از معافیت‌ مالیاتی بهره مند خواهند شد.

هرگونه وجه دریافتی از تمامی نهادهای دولتی و نیمه دولتی که در جهت احداث، نوسازی، به سازی و بازسازی و یا پرداخت غرامت به موجب ساخت در محل سکونت، صورت گرفته باشد، در مبالغ درآمدی املاک محسوب نمی شود. (مانند هزینه پرداختی شهرداری جهت تعریض ساختمان).

شما با چه مسائل و مواردی در مورد مالیات و معافیت‌ مالیاتی روبرو بوده‌اید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید