مشکلات خانه جدید که باید در زمان بازدید به آن‌ها توجه کنیم کدام‌اند؟

0 353

وقتی خانه‌‍ای را خریداری می‌کنیم بسته به این که آن خانه نوساز است یا قدیمی‌ساز ممکن است دارای نقص‌ها و کمبودهایی باشد. مثلاً خانه‌های نوساز خیلی وقت‌ها کابینت ندارند یا رنگ‌آمیزی نشده‌اند. خانه‌های قدیمی هم ممکن است مشکلاتی مثل لوله‌ کشی ساختمان که خراب و شیرآلات زنگ‌زده شده‌اند داشته باشیند. در هر صورت باید در هنگام خرید یا اجاره خانه به مشکلات خانه جدید توجه کنیم و با صاحب‌خانه بر سر تعمیرات آن‌ها به توافق برسیم.

مشکلات خانه جدید

مشکلات خانه جدید که باید به آن‌ها توجه کنیم

سیم‌کشی معیوب

جعبه تقسیم باز یا توزیع برق نامناسب می‌توانند نشانه‌هایی از یک سیم‌کشی معیوب باشند. اگر چنین مواردی وجود داشته باشند، ممکن است به اتصالی در فیوزها منجر شوند.

فیوزهای قدیمی

یکی از دلایل اصلی اتصالی در فیوزها، قدیمی شدن آن‌ها است. خراب شدن و پریدن فیوز یکی از  متداول‌ترین مشکلات خانه جدید است. البته پریدن فیوز اگر به شکل همیشگی نباشد، ممکن است فقط نشانه فشار وارد شدن بیش از حد به سیستم برق خانه باشد. ولی اگر این اتفاق به صورت مکرر رخ می‌دهد، احتمالاً نشان از قدیمی شدن آن دارد و باید با یک متخصص برق برای تعویض یا تعمیر آن تماس بگیریم.

اتصالی لامپ‌ها

بعضی مواقع شاید بتوانیم با تعویض یک لامپ، مشکل اتصالی آن را رفع کنیم. در غیر این صورت، بهتر است که با یک متخصص برق تماس بگیریم. مشکل هم می‌تواند از لوستر و نحوه اتصال آن باشد و هم از سیم‌کشی معیوب کل خانه.

ولتاژ پایین در یک پریز

این مورد هم می‌تواند نشان‌دهنده مشکل اتصال در جعبه تقسیم باشد. ابتدا از پایین بودن ولتاژ در آن پریز مطمئن شویم. می‌توانیم با وصل کردن یک وسیله الکتریکی به آن پریز و سپس دیگر پریزهای درون خانه و مقایسه عملکرد دستگاه در هر کدام از پریزها، متوجه پایین بودن ولتاژ شویم.

شیب نادرست و نبود راه‌آب مناسب

اگر زمین و خاک اطراف خانه همیشه خیس یا مرطوب است، یعنی راه‌آب و در کل فاضلاب مناسبی برای خانه وجود ندارد. این موضوع می‌تواند به حرکت هر چند کوچک ولی مهم فونداسیون خانه منجر شود. اگر پنجره‌های خانه پس از مدتی تغییر جا داده و با هم منطبق نیستند یا درهای داخلی خانه وقتی که بسته می‌شوند، فضای خالی پر نشده‌ای در بالای خود دارند، احتمالاً نشان‌دهنده این هستند که فونداسیون خانه در حال حرکت است. یکی دیگر از نشانه‌های این اتفاق، این است که کف خانه به طور مشخص صاف نباشد. اگر چه در میان تمام مشکلات خانه جدید ممکن است ما متوجه این موضوع نشویم اما حل نشدن این مشکل می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری برای ما داشته باشد.

بیشتر بخوانید
فرش قشقایی ، فرش‌هایی از دل دشت تا خانه‌های شما
نکتهاگر حس می‌کنیم که آب خارج‌شده از خانه هنوز در اطراف آن مانده و راه‌آب مناسبی ندارد، بهتر است با چک کردن خاک نزدیک به فونداسیون خانه، از درستی آن مطمئن شویم. چون در این حالت، ممکن است آب در اطراف خانه جمع شود.

 

رطوبت زیرزمین

از نشانه‌های این مشکل می‌توان به آب کثیف در زیرزمین و پس‌مانده‌های پودرمانند روی دیوارها اشاره کرد. احتمال رشد و گسترش قارچ، انگل و کپک نیز در این حالت وجود دارد. رطوبت در زیرزمین گاهی ممکن است به ترک‌هایی روی دیوارها و نبود خروجی مناسب برای آب هم منجر شود.

مشکلات بام

بام خانه نباید درزگیرهای شکسته یا ناقصی داشته باشد. دقت کنیم که لکه‌های آب در اتاق‌های زیرشیروانی هم به دلیل مشکلات درزگیری در پشت بام ایجاد می‌شوند. شاید بتوانیم جلوی برخی از چکه‌کرد‌ن‌های سقفی را بگیریم، اما در اکثر مواقع، سقف یا بام خانه بسیار قدیمی است و نمی‌توان مشکلات آن را کاملاً حل کرد.

ایرادهای فونداسیون

پی ساختمان ممکن است لغزان باشد و ترک‌هایی روی آن وجود داشته باشد.

نگه‌داری ضعیف

بعضی مواقع، حتی با یک نگاه سطحی به ساختمان هم می‌توان فهمید که دلیل مشکلات خانه جدید شرایط حفظ و نگه‌داری ضعیف آن بوده است. موکت کثیف و پاره‌شده، کف‌پوش چوبی قدیمی و دیوارهایی که نیازی اساسی به رنگ جدید دارند، همه و همه نشانه‌هایی از نگه‌داری ضعیف یک خانه هستند.

بیشتر بخوانید
گچ کاری سقف پذیرایی و انواع مدلهای آن به همراه ابزارهای مورد نیاز

لوله‌کشی معیوب

نبود فشار آب مناسب یکی از نشانه‌های لوله‌کشی معیوب است. اگر شاهد چکه کردن از سقف هستیم هم باید به این نتیجه برسیم که یکی از دلایل آن ممکن است لوله‌کشی ضعیف باشد.

لوله‌های سوراخ و چکه‌کننده

لوله‌هایی که زیر سینک یا پشت هیترهای آب قرار دارند، دیده نمی‌شوند و در صورت قدیمی بودن، ممکن است باعث چکه کردن یا حتی ایجاد سوراخ شوند. آبی که از طریق آن‌ها عبور می‌کند نیز می‌تواند باعث ایجاد قارچ شود. این لوله‌ها یکی از جدی‌ترین مشکلات خانه جدید  هستند که اغلب در اجاره خانه قدیمی در تهران به چشم می‌خورند که باید در اسرع وقت برای رفع آن اقدام کرد.

شیر آب چکه‌کننده

درون واشرهای پلاستیکی یا تسمه‌ای که از محتویات لوله‌های خانه ما هستند، نوعی درز ضدآب قرار دارد که ممکن است در طول زمان، پوسیده شوند. این پوسیدگی است که باعث چکه کردن آزاردهنده در شیرهای آب خانه‌مان می‌شود. اگر مدت زیادی است که این چکه کردن ادامه یافته، بهتر است که از یک لوله‌کش متخصص کمک بخواهیم چون چکه‌کردن آب جز مهم‌ترین مشکلات خانه جدید است.

فشار آب کم

آب درون لوله‌ها حاوی موادی معدنی است که در طول زمان، ممکن است باعث پوسیدگی سطوح فلزی شوند. اگر از فیلتر در لوله‌ها و شیرهای آب استفاده می‌کنیم، این مواد در فیلترها می‌مانند. در غیر این صورت، این مواد به سطح فلزی شیرها باقی مانده و باعث کاهش فشار آب می‌شوند.

تهویه نامناسب

اگر اتاق زیرشیروانی خانه به شدت گرم است و شاهد بخارگرفتگی شیشه‌ها هستیم، باید دلیل آن را تهویه نامناسب ساختمان بدانیم.

در پایان سعی کنیم در زمان بازدید از خانه به این نشانه‌ها توجه کنیم و سعی کنیم که برای برطرف کردن مشکلات خانه جدید با صاحب‌خانه به توافق برسیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید