تعریف مشارکت در ساخت در تهران و نحوه محاسبه آن

0 73

همان‌طور که از نام این اصطلاح مشخص است، توافق در ساخت یک چیز (مسکن) را بیان می‌کند. وضعیت مسکن در شرایط فعلی اقتصاد دچار بی‌ثباتی بسیار زیادی شده و اکثر افرادی که هنوز خانه‌ای خریداری نکرده‌اند، امیدی برای خرید ندارند و کسانی‌ هم که مدت‌ها قبل اقدام به خرید کرده‌اند، توانی مالی کافی برای بازسازی آن را ندارند. از همین رو، مشارکت در ساخت مسکن می‌تواند در شرایط فعلی یک گزینه‌ی بسیار خوب برای مردم باشد.

مشارکت برای ساخت بین دو نفری که یکی از آن‌ها دارای زمین یا خانه کلنگی است و شخصی که دارای سرمایه‌ی کافی برای ساخت و ساز است، شکل می‌گیرد و در نهایت با توافقات مطرح شده در ابتدا، آن بنا بین آن‌ها تقسیم می‌شود.

مزایای مشارکت در ساخت

همان‌طور که در پاراگراف اول توضیح دادیم، مردم هم‌اکنون هزینه‌ی کافی برای نوسازی ساختمان‌های خود را ندارند و با استفاده از مشارکت در ساخت می‌توانند به نوسازی ساختمان‌های خود بدون نیاز به پرداخت هزینه‌ی هنگفت بپردازند. در ادامه مزایای کامل بهره‌گیری از این روش را مشاهده می‌کنید.

یک بازی برد- برد برای طرفین و سود حاصله

مشارکت در ساخت یک بازی برد برد برای طرفین محسوب می‌شود، چرا که مالک بدون هیچ هزینه‌ای یک منزل نوسازتر به دست خواهد آورد که از لحاظ بسیاری از استانداردها خانه‌ی بهتری خواهد بود. همچنین سرمایه‌گذار با مقدار بسیار کمی از هزینه خواهد توانست صاحب ملک شود.

مشارکت در ساخت

بهبود مقاومت ساختمان و نوساز شدن آن

یک ساختمان قدیمی یا کلنگی با استفاده از این روش می‌تواند به یک ساختمان نوساز دارای استانداردهای روز تبدیل شود. همان‌طور که گفتیم این روش کمترین هزینه را برای دو طرف به ارمغان خواهد آورد.

ساخته شدن ساختمان بر اساس اصول نوین مهندسی و روش‌های مدرن

طبیعتا با گذشت زمان، تغییرات زیادی در اصول مهندسی شکل می‌گیرد. با مشارکت در ساخت، ساختمان تبدیل به یک ساختمان نوساز با اصول مهندسی بهتر خواهد شد.

طراحی جذاب‌تر و مدرن‌تر ساختمان نسبت به قبل

ساختمان‌ها و خانه‌های قدیمی معمولا از مواد با مقاومت کم ساخته شده‌اند و با گذشت زمان از کیفیت آن‌ها هم کاسته شده است. حال با نوسازی آن شاهد طرح‌ جدیدتری خواهیم بود و همچنین ساختمان مدرن‌تر خواهد شد.

ایجاد فضای مسکونی بیشتر

ساختمان‌هایی که از طریق مشارکت در ساخت، ساخته می‌شوند، اغلب بزرگ‌تر و دارای طبقه‌های بیشتری هستند، بنابراین، فضای مسکونی بیشتری برای زندگی کردن ایجاد می‌شود و این فضا‌ با توجه به درصد توافقات اولیه بین مالک و سازنده تقسیم می‌شود.

با این حال، به یاد داشته باشید که این مزایا زمانی نصیب شما خواهد شد که طرف مقابل شما فردی قابل اعتماد و متعهد باشد.

در غیراینصورت ممکن است با کلاه‌بردارهایی مواجه شوید که تمام دارایی شما را بر باد دهند.

بیشتر بخوانید
تب تند مهاجرت و شرایط خرید خانه در استانبول ترکیه

قوانین مشارکت در ساخت

  • مالک باید زمین یا ملک موردنظر را به صورت کامل در اختیار مجری طرح یا همان سازنده قرار دهد.
  • مالک و سازنده باید زمان تحویل ملک را به صورت کامل مشخص کنند.
  • سازنده یا مجری باید مسئولیت تمامی هزینه‌های اداری و ساختمانی را بر عهده بگیرد و به صورت مرتب آن‌ها را پرداخت کند.
  • سازنده باید تمامی نکات استانداردسازی ملک و قوانین نظام مهندسی و سایر مراجع قانونی مرتبط را در نظر داشته باشد.
  • سازنده باید گزارش کار ساخت را به صورت مرحله‌ای در اختیار مالک قرار دهد.

محاسبه درصد مشارکت طرفین

شاید در وهله‌ی اول این طور به نظر رسد که درصد مشارکت کاملا توافقی است، اما این درصد براساس آورده‌های هر یک از طرفین به پروژه محسوب می‌شود. در واقع، سازنده هزینه‌هایی را که صرف ساخت پروژه خواهد شد، تخمین می‌زند، از طرف دیگر، میزان آورده‌ی مالک از طریق ارزش ملک و دارایی‌اش به نرخ روز محاسبه می‌شود. برای ارزش گذاری آورده مالک ابتدا ارزش هر متر از ملک در منطقه معین شده و بر اساس آن میزان آورده مالک مشخص می­‌شود.

عرف مشارکت در ساخت

علاوه بر موارد حقوقی برخی مباحث عرفی نیز در قراردادهای مشارکت در ساخت مطرح است و منظور همان روشی است که در بازار برای تعیین سود مالک و سازنده در نظر گرفته می‌شود. معمولا براساس عرف بازار مبلغ یک میلیون تومان به ازای هر مترمربع مساحت خانۀ کلنگی در منطقه‌ای که قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز آن بیش از شش میلیون و  پانصد هزار تومان است، در نظر گرفته می‌شود، اما در باقی مناطق که قیمت هر مترمربع آپارتمان نوساز کمتر از این مبلغ است، وجه متغیر بوده و با توافق طرفین تعیین می‌شود.

علاوه بر عرف مطرح شده، با استفاده از فرمول زیر نیز می‌توان سهم‌ مشارکت در ساخت را محاسبه کرد. در واقع، مقدار بلاعوض برابر است با درصد قدر السهم مالک ضرب در کل هزینه‌ی ساخت که از آن درصد قدرالسهم سازنده ضرب در کل ارزش ملک را کم می‌کنیم. مقدار بلاعوض در واقع مابه التفاوت آورده‌ی سازنده و مالک را نشان می‌دهد.

R = A% × D – G% × M
کل ارزش ملک = M
قدرالسهم سازنده  = G
کل هزینه ساخت   = D
قدرالسهم مالک = A
مقداربلاعوض = R

برای محاسبه‌ی دقیق مشارکت درساخت در تهران حتما باید با یک وکیل مشورت کنید.

مشارکت در ساخت

نکات بسیار مهم در قراردادهای مشارکت درساخت

برای مشارکت در ساخت هم قراردادهای مشخصی تنظیم می‌شود و طرفین قرارداد مجبور هستند که به بندهای مطرح‌ شده در قرارداد پایبند باشند.

بیشتر بخوانید
جدیدترین دکوراسیون اتاق خواب دخترانه جوان و نوجوان

براساس میزان‌ آورده‌ی هر یک از طرفین، سهم آن‌ها از نتیجه‌ی کلی نیز تعیین می‌گردد. به عنوان مثال، اگر ارزش زمین مورد نظر از سرمایه‌ی آورده شده توسط سرمایه‌گذار به اندازه‌ی ۱۰ درصد بیشتر باشد، از ساختمان نهایی نیز به اندازه‌ی ۱۰٪ سهم بیشتری خواهد داشت.
در پروژه‌های مشارکتی معمولا تیم سازنده مکانی را برای مالک تهیه می‌کند تا بتواند تا اتمام فرآیند ساخت در آن‌جا ساکن شود. در واقع، هزینه‌ی اسکان مالک تا اتمام فرآیند ساخت توسط سرمایه‌گذار تامین می‌شود.

همانند سایر قراردادهایی که در زمینه‌ی ملک و املاک تهیه می‌شوند، در قراردادهای مشارکت درساخت نیز یک یا دو نفر باید به عنوان شاهد و داور در جریان امور قرار بگیرند و در شرایط لزوم به عنوان حاکم عمل کنند.

در قراردادهای مشارکت در ساخت نیز حتما باید مسئولیت‌های طرفین با جزئیات کامل مطرح گردد تا بعدا مشکلی در این زمینه وجود نداشته باشد.

در قرارداد مشارکت در ساخت باید شرایطی برای فسخ در نظر گرفته شود و مبالغی به عنوان جریمه برای هر یک از طرفین در صورت عدم عمل به تعهدات در نظر گرفته شود.

نمونه قرارداد مشارکت در ساخت

قراردادهای مشارکت درساخت همانند بسیاری از قراردادهای ملک و املاک دارای چندین ماده است که در ادامه به توضیح مواد این قراردادها خواهیم پرداخت.

در ماده‌ی ۱ قرارداد مشارکت در ساخت به معرفی طرفین قرارداد خواهیم پرداخت که یکی طرف اول و دیگری طرف دوم شناخته خواهد شد. در ماده‌ی ۲ قرارداد موضوع قرارداد که احداث بنا است مطرح می‌شود و در ماده‌ی ۳ که بخش اصلی قرارداد محسوب می‌شود، راجع به آورده‌های طرفین بحث خواهیم کرد. این بخش باید با جزئیات کامل مطرح گردد، این‌که زمینی که مالک در اختیار سازنده قرار می‌دهد، دارای چه مساحتی است، چه ویژگی‌هایی دارد و سازنده کلیه‌های هزینه‌هایی را که پرداخت خواهد کرد را در آن بخش ذکر می‌کند.

در ماده‌ی ۴ قرارداد نسبت سهم براساس مواردی‌ که در متن اشاره کردیم تعیین می‌گردد و در نهایت در بخش بعدی یعنی ماده‌ی ۵ مدت زمان انجام پروژه مطرح می‌شود.

در بخش‌های بعدی قرارداد شرایط قرارداد و تعهدات طرفین و ضمانت عدم اجرای آن‌ها، تعهدات طرفین، حق‌الزحمه‌ی مشاورین املاک و مقررات و قوانین جاری ذکر می‌شود که به صورت کامل در نمونه‌قراردادهای زیر آورده شده است.

برای دانلود نمونه قرارداد مشارکت درساخت فایل PDF کلیک کنید.

برای دانلود نمونه قرارداد مشارکت درساخت فایل word کلیک کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید