آپارتمان‌نشینی ؛ هر آنچه باید راجع به زندگی در آپارتمان بدانیم

0 324

زندگی در شهرهای بزرگ و شلوغ باعث شده است که آپارتمان‌نشینی به یک سبک زندگی رایج تبدیل شود. اگرچه همه ما خانه‌های بزرگ و حیاط‌دار را دوست داریم، اما شاید بعضی اوقات فراموش کنیم که زندگی در آپارتمان هم ویژگی‌های مخصوص خودش را دارد. در این مطلب، می‌خواهیم ۱۰ مزیت بزرگ آپارتمان‌نشینی را بررسی کنیم.

۱. هزینه کم‌تر آپارتمان‌نشینی

زندگی در خانه‌های ویلایی و بزرگ به خاطر فضای بیشتر، هزینه زیادی خواهد داشت. از هزینه‌های نگه‌داری و مراقبت گرفته تا تعمیرهای فصلی و بیمه. با زندگی در آپارتمان، بخش زیادی از این هزینه‌ها را کاهش می‌دهیم، مخصوصاً اگر در حال اجاره یک آپارتمان هستیم.

۲. نگه‌داری

همان‌طور که در بخش هزینه‌ها گفتیم، هزینه‌های نگه‌داری آپارتمان‌های استیجاری به دلیل فضای کم‌تر و البته مسئولیت صاحب‌خانه در اکثر موارد، بسیار کم‌تر است. این موضوع نه تنها به وضعیت اقتصادی ما کمک می‌کند، بلکه باعث می‌شود که آرامش خاطر بیشتری داشته باشیم.

۳. تسهیلات آپارتمان‌نشینی

بسیاری از مجتمع‌های مسکونی بزرگ، از تسهیلاتی مثل مغازه‌های نزدیک، باشگاه‌های ورزشی و مراکز خدماتی مخصوص خود بهره می‌برند. البته که امکان ساخت بعضی از این تسهیلات مثل استخر یا باشگاه در خانه شخصی نیز وجود دارد، اما هزینه بسیار زیادی خواهد داشت. زندگی در آپارتمان از لحاظ نزدیکی به مراکز مختلف، می‌تواند تجربه بسیار راحتی محسوب شود.

۴. امنیت

البته که صاحب‌خانه‌ها می‌توانند چندین نوع سیستم ایمنی خانه را خریداری کنند، اما مجتمع‌های مسکونی نیز از این سیستم‌ها بی‌بهره نیستند. نزدیک بودن واحدهای مسکونی و ارتباط بیشتر با همسایه‌ها به معنای این است که آپارتمان‌ها می‌توانند برای افراد مجرد، خانواده‌ها و حتی افراد مسن و نیازمند به کمک نیز جای ایمنی باشند.

بیشتر بخوانید
محله گردی در محله جدید در هنگام بازدید خانه چه مزایایی دارد؟

۵. اندازه

ابعاد خانه‌های آپارتمانی در بهترین حالت، مناسب اکثر افراد است. یک دانشجوی تازه فارغ‌التحصیل‌شده که به دنبال یک فضای کوچک است، می‌تواند آپارتمانی مناسب با نیازهای خود پیدا کند و این موضوع درباره خانواده‌های بزرگ هم صدق می‌کند. پس برای هر وضعیت و نیازی، می‌توانیم یک آپارتمان مناسب پیدا کنیم.

۶. روابط نزدیک

یکی دیگر از مزیت‌های بزرگ آپارتمان‌نشینی تاثیری است که این سبک زندگی روی روابط اجتماعی ما می‌گذارد. نزدیک بودن همسایه‌ها ممکن است در نگاه اول چندان اهمیتی نداشته باشد، اما اگر بتوانیم فرد یا افرادی را پیدا کنیم که اشتراکاتی با آن‌ها داریم، ممکن است دوستی‌هایی بلندمدت و صمیمی را یافته باشیم. البته که زندگی در حواشی شهرها و خانه‌های ویلایی هم تاثیرات اجتماعی خود را دارد، اما آپارتمان‌نشینی نیز از این موهبت بهره می‌برد.

آپارتمان‌نشینی

۷. زندگی کوتاه‌مدت

بر خلاف خرید خانه که بلندمدت است، واحدهای آپارتمانی گزینه‌های کوتاه‌مدت خوبی برای اجاره دارند. البته که صاحب‌خانه شدن هدف نهایی شاید همه ما باشد، اما تا زمان رسیدن به این هدف، می‌توانیم از خانه‌های استیجاری استفاده کنیم که قراردادهای کوتاه‌مدت دارند و با تغییر شرایط، می‌توانیم آن‌ها را هم عوض کنیم.

۸. پس‌انداز

با اجاره واحدهای آپارتمانی، می‌توانیم بخشی از در آمدهای مالی خود را پس‌انداز و برای آینده سرمایه‌گذاری کنیم. می‌توانیم یک حساب مخصوص «روز مبادا» داشته باشیم و بخشی از درآمد خود را به صورت ماهانه به آن واریز کنیم.

بیشتر بخوانید
خرید خانه: چه زمانی باید به فکر انتخاب خانه جدید باشیم؟

۹. مسئولیت کم‌تر در زندگی آپارتمان‌نشینی

تا به اینجا گفتیم که اجاره آپارتمان هم ما را از شر هزینه‌های سنگین تصاحب خانه رها می‌کند و هم به معنای این است که مسئولیتی در قبال هزینه‌های نگه‌داری ملک نداریم. این موضوع نه تنها باعث ذخیره بخشی از سرمایه ما می‌شود، بلکه دغدغه ذهنی کم‌تری نیز به وجود می‌آورد. صاحب‌خانه شدن اگرچه رویای شیرینی است، اما نباید فراموش کنیم که همراه با مسائل و مشکلات زیادی است که برای حل بسیاری از آن‌ها، باید آماده خرج کردن باشیم.

۱۰. دسترسی راحت

دسترسی بی‌دردسر خانه‌های آپارتمانی به تقریباً تمام مراکز موردنیاز، همیشه یکی از مزیت‌های زندگی در این واحدهای مسکونی بوده است. مراکز خرید، حمل و نقل عمومی و خدمات مختلف همه در نزدیکی آپارتمان ما هستند.

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که زندگی در آپارتمان راحت است. البته که آپارتمان‌ها هم بدون ایراد نیستند، اما مزیت‌های آن به قدری قابل‌قبول است که بتوانیم از برخی ایرادها چشم‌پوشی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید