مزایا و معایب خوابگاه ، خانه دانشجویی و پانسیون

0 2,300

شهریور و مهر همیشه مهم‌ترین و شلوغ‌ترین ماه‌های سال برای تمام افرادی است که مشغول تحصلیند. فرقی نمی‌کند شما محصل باشید یا دانشجوی کارشناسی ارشد یا دکتری. در هر صورت این ماه‌ها پر از دلهره و مشغله‌های فراهم کردن شرایط و ملزومات تحصیل است. اما شاید بیشترین دلهره و اضطراب برای دانشجویان کارشناسی ورودی جدید باشد. به خصوص آن‌هایی که مجبورند از شهر و دیار خودشان دل بکنند و برای ساختن آینده بهتر راهی شهرهای دیگر شوند. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این دانشجوها و خانواده‌های آن‌ها مسئله اسکان است. خیلی از دانشجوها تنها یک گزینه برای انتخاب دارند و آن هم خوابگاه دانشجویی است. اما اگر دانشگاه خوابگاه نداشته باشد، یا به دانشجویی خوابگاه تعلق نگیرد، یا به هر دلیلی نسبت به ساکن شدن در خوابگاه مردد باشد، گزینه‌های دیگری هم مثل خانه دانشجویی یا پانسیون وجود دارد. در این شرایط، سوال اصلی اینجاست که مزایا و معایب خوابگاه، خانه دانشجویی و پانسیون نسبت به یکدیگر چیست؟

مزایا و معایب خوابگاه

نام خوابگاه اگر چه برای اغلب افراد آشناست اما شاید فقط کسانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند، بدانند که زندگی در خوابگاه واقعا چه مفهومی دارد. زندگی در خوابگاه یا خانه دانشجویی تفاوت‌های زیادی با زندگی در خانه پدر و مادر دارد. اما نمی‌توان گفت که تمام این تفاوت‌ها خوبند یا بد. در واقع زندگی خوابگاهی هم مثل تمام چیزهای دیگر مزایا و معایبی دارد که در ادامه به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

مزایا

هزینه کم

شاید اولین و مهم‌ترین دلیلی که عده زیادی به سراغ خوابگاه می‌روند مسئله هزینه باشد. با توجه به اینکه خوابگاه جز امکانات دانشگاه برای دانشجویان به حساب می‌اید تعرفه هزینه آن دانشجویی است و این هزینه‌ها نسبت به اجاره یک خانه شخصی یا پانسیون بسیار کم‌تر است.

اما نکته اینجاست که این هزینه فقط مربوط به شهریه ترمی که برای خوابگاه پرداخت می‌شود نیست. در واقع شما وقتی در خوابگاه ساکن می‌شوید مسئولیتی در قبال سرویس سرمایش و گرمایش، لوله‌کشی و چیزهای دیگری که ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشند ندارید. در حالی که در خانه شخصی تمام این هزینه‌ها با خودتان است. از طرف دیگر اگر شما بخواهید در شهر دیگری خانه دانشجویی بگیرید باید مبلغی را هم برای تهیه وسایل و ملزومات خانه مثل یخچال، گاز و … کنار بگذارید، اما خوابگاه این وسایل را به رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

در کنار همه این‌ها هزینه خورد و خوراک را هم باید در نظر بگیرید. در خوابگاه شما می‌توانید از تغذیه دانشگاه استفاده کنید که هزینه آن هم طبق تعرفه دانشجویی محاسبه می‌شود و نسبت به این که خودتان بخواهید همان وعده غذایی را تهیه کنید بسیار کم‌تر است.

رفاقت‌های صمیمی

دوستی‌های خوابگاه شاید عمیق‌ترین و ماندگارترین دوستی‌ها باشند. در خوابگاه شما این فرصت را دارید که با افرادی از سراسر کشور با فرهنگ‌ها، سن‌‌وسال و خلقیات متفاوت دوست باشید. فرصتی که احتمالاً هیچ زمان دیگری در زندگی تکرار نمی‌شود. علاوه بر این حضور دوستانی از رشته‌های مختلف، یا سال بالایی‌هایی که بتوانند در دروس مختلف کمکتان کنند، از ویژگی‌های بسیار مثبت خوابگاه است که نه در خانه دانشجویی و نه در پانسیون و نه در خانه پدر و مادر در دسترستان نیست.

بیشتر بخوانید
نکات مهم هنگام خرید مبلمان باغی

استقلال

مهم‌ترین جذابیت زندگی در خوابگاه یا خانه دانشجویی برای دانشجویان به رسیدن به استقلال است. استقلالی که شاید به دست آوردن آن در خانه به این سادگی‌ها نباشد. در خوابگاه آزادی عمل دانشجوها بیشتر از خانه پدر و مادرشان است. البته این آزادی آنقدرها که تصور می‌شود عجیب و غریب و زیاد نیست که آسیب‌زا باشد.

اما استقلال همانقدر که لذت‌بخش و هیجان‌انگیز است سختی‌های خاص خودش را هم دارد. زندگی خوابگاهی به این معناست که مسئولیت زندگی فعلی شما به عهده خودتان است و پدر و مادرتان کیلومترها دورتر از شما هستند و کاری هم از دستشان برنمی‌آید. این یعنی مسئولیت تمام کارها مثل خرید کردن به عهده خودتان است، و مراجعه به دکتر وقت سرماخوردگی یا هر مشکل دیگری هم که پیش بیاید شما مجبورید به تنهایی از پس آن بربیایید. شاید به خاطر همین است که خیلی‌ها معتقدند زندگی خوابگاهی در شکل‌گیری شخصیت افراد نقش مفیدی را ایفا می‌کند.

مزایا و معایب خوابگاه

تفریح

در خوابگاه تقریبا همیشه امکان تفریح وجود دارد. حتی اگر در اتاق خودتان و با هم‌اتاقی‌هایتان نتوانید اوقات خوشی را سر کنید، می‌توانید سری به اتاق‌های بغل بزنید. همیشه تعدادی از ساکنین خوابگاه در حال بازی کردن، فیلم دیدن، یا حتی گردش‌های بیرونی و دسته جمعی هستند که شما می‌توانید هر زمان که خواستید به آن‌ها بپیوندید. این شرایط یک مزیت بسیار بزرگ به حساب می‌آید چون تمام کسانی که در خوابگاه حضور دارند، از خانواده‌هایشان دورند و همیشه ممکن است احساس دل‌گرفتگی و تنهایی کنند. اما تفریحات و فضای شادی که در اطرافشان وجود دارد تا حد خیلی خوبی این موضوع را حل می‌کند.

معایب

تفاوت‌های فرهنگی و قومی

در خوابگاه تقریبا هر کسی ساز خودش را می‌زند. وجود فرهنگ‌ها و قومیت‌های مختلف در خوابگاه همانقدر که می‌تواند مفید باشد، آزاردهنده هم هست. و مشکل بزرگتر زمانی است که شما مجبور باشید با کسی هم اتاقی شوید که فرهنگی کاملا متفاوت با شما داشته و به هیچ عنوان هم اهل سازش و مدارا نباشد.
از طرف دیگر با توجه به این که انسان‌ها همواره در حال تأثیرپذیری از یکدیگرند و در خوابگاه دانشجوها بخش عمده وقت خود را کنار هم می‌گذرانند، احتمال تأثیرپذیری از خلقیات و طرز تفکر هم خوابگاهی‌ها بسیار بالاست. در مواردی هم می‌تواند مخرب و آسیب زا باشد.

نداشتن وقت و آرامش

یک قانون ساده در خوابگاه وجود دارد و آن هم این است که وقت شما هیچوقت در اختیار خودتان نیست. یعنی شما نمی‌توانید هر وقت خواستید بخوابید، چون ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان بخواهند درس بخوانند، بازی کنند یا هر چیز دیگر. شما نمی‌توانید هر وقت خواستید درس بخوانید، چون ممکن است هم‌اتاقی‌هایتان مهمان داشته باشند یا در حال فیلم دیدن باشند. همین موضوع می‌تواند باعث عصبی شدن شما، بهم ریختن زمان خواب و شرایط فیزیکی بدنتان، افت تحصیلی، تلف شدن بخش زیادی از زمانتان و خیلی چیزهای دیگر بشود.

امکانات کم و مشترک

امکانات خوابگاه‌ها معمولاً با هم متفاوت است. اما در هر صورت پرواضح است که هیچ خوابگاهی به اندازه خانه شخصی شما راحت و دارای امکانات نیست. معمولاً در خوابگاه هر اتاق ۴ نفره دارای دو تخت دو طبقه، یک یخچال، یک فرش و سیستم گرامیش و سرمایش است. آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام مشترک است و معمولاً در هر طبقه به طور جداگانه وجود دارد. بسیاری خوابگاه‌ها هم دارای یک سالن تلویزیون و یک کتابخانه عمومی هستند.
بنابراین احتمالاً با مشکلاتی مثل کمبود جا در یخچال، دور بودن سرویس بهداشتی و حمام، ماندن در صف آشپزخانه برای گرم کردن غذا و خیلی چیزهای دیگر بشوید.

بیشتر بخوانید
رنگ خاکستری در دکوراسیون خانه و ترکیب آن با سایر رنگ‌ها

مزایا و معایب خانه دانشجویی

خیلی‌ها معتقدند که به طور مسلم و قطعی، خانه دانشجویی از خوابگاه بهتر است و تنها دلیلی که باید بین خانه دانشجویی و خوابگاه، خوابگاه را انتخاب کرد این است که نتوانید از عهده مخارج خانه دانشجویی بر بیایید. اما این تصور آنقدرها هم درست نیست. خانه دانشجویی هم مزایا و معایب خودش را دارد. برخی از  مزایا و معایب خانه دانشجویی عبارتند از:

مزایا

  • امکانات بیشتر: مسلماً امکانات یک خانه دانشجویی بیشتر از یک اتاق در خوابگاه است. البته این موضوع بیشتر به خود شما و میزان هزینه‌ای که می‌کنید بستگی دارد.
  • وقت آزاد بیشتر: با توجه به نبود افراد دیگر، یا داشتن نهایتاً دو سه هم خانه‌ای که فرهنگی نزدیک به هم دارند ، وقت‌های مرده و تلف شده در خانه دانشجویی کمتر از خوابگاه است.
  • داشتن حریم شخصی: فضای خانه دانشجویی شخصی است و این باعث می‌شود شما حریم شخصی داشته باشید که در خوابگاه ندارید.
  • آرامش: کمترین تعداد افرادی که در یک خوابگاه ساکن‌اند ۵۰ نفر است. بنابراین واضح است که خانه دانشجویی آرامش و سکوت خیلی بیشتری دارد.
    انتخاب هم خانه‌ای‌هایی با فرهنگ و سلایق مشابه: انتخاب هم‌خانه‌ای به عهده خودتان است و به سادگی می‌توانید دوستان و افرادی را انتخاب کنید که متناسب با خودتان هستند.

معایب

  • هزینه بیشتر برای اجاره تعمیرات و وسایل خانه: هر بخش یا وسیله‌ای که در خانه دانشجویی خراب شود هزینه تعمیر آن به عهده خودتان است.
  • مسئولیت بیشتر برای برطرف کردن کمبودها و نظافت خانه: پرداخت قبوض، سرویس کردن کولر و شوفاژ و بر طرف کردن هر کمبود دیگری در خانه را باید خودتان انجام دهید.
  • فاصله از دانشگاه: احتمالا فاصله یک خانه دانشجویی تا دانشگاه بیشتر از خوابگاه است. و حتی اگر خوابگاه دور باشد امکان استفاده از سرویس حمل‌ونقل خوابگاه وجود دارد.

پانسیون

پانسیون‌ها مکان‌هایی در شهر هستند که دارای تعدادی اتاق، کتابخانه و سالن مطالعه، اتاق تلویزیون و سالن غذاخوری، هستند و امکانی را فراهم می‌کنند تا افرادی مثل دانشجویان یا کارمندانی که برای مدتی در شهر دیگری حضور دارند، در آن‌ها اقامت کنند. اجاره اتاق در پانسیون‌ها به صورت ماهانه یا سالانه است. سالن غذاخوری پانسیون معمولاً به اندازه‌ای است که بتواند احتیاج ساکنین را بر طرف کند.

پانسیون‌ها مقررات سفت و سخت‌تری نسبت به مسافرخانه یا هتل دارند و در واقع قوانین آن‌ها شباهت زیادی به برخی قوانین خوابگاه‌ها دارد. به طور مثال وعده‌های غذایی فقط در ساعات تعیین شده ارائه می‌شوند و درب پانسیون در ساعت مشخصی از شب بسته می‌شود. پانسیون‌ها بیشتر مناسب کارمندان و در وهله بعد، آن دسته از دانشجویانی است که خوابگاه به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد و از پس هزینه‌های خانه دانشجویی هم برنمی‌آیند.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید