مراحل گرفتن وام خرید خانه شامل چه مواردی می‌شود؟

0 186

زمانی که قصد خرید خانه و دریافت وام داریم، یکی از مشکلات همیشگی بیشتر ما این است که با مراحل گرفتن وام خرید خانه آشنا نیستیم. گرفتن وام، بسته به بانکی که مد نظر ماست، شرایط و مراحل متفاوتی دارد. با وجود این روند مشخصی برای این مراحل وجود دارد. در این مطلب به روند کلی مراحل گرفتن وام خرید خانه می‌پردازیم.

مراحل گرفتن وام خرید خانه

مرحله‌ی اول: مطالعه‌ی دقیق شرایط وام مورد نظر در سایت رسمی بانک مربوطه

در این مرحله باید به سایت بانک مربوطه (که معمولاً بانک مسکن است) مراجعه کرده و کلیه‌ی شرایط ذکر شده برای وام مورد نظرمان را مطالعه کنیم. به طور مثال اگر تقاضای دریافت وام مسکن یکم را داریم، به صفحه‌ی مربوطه در سایت بانک مسکن مراجعه می‌کنیم و جزئیات مربوط به مدارک مورد نیاز، واجدین شرایط، مبلغ، سود و شیوه‌ی پرداخت وام را مطالعه می‌کنیم. به طور کلی چندین وام مختلف از جمله وام مسکن یکم وجود دارد که شرایط دریافت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

مرحله‌ی دوم: تهیه و آماده‌سازی مدارک مورد نیاز

در این مرحله باید کلیه‌ی مدارک مورد نیاز برای دریافت وام را (که در مرحله‌ی اول مطالعه کردیم) تهیه کنیم. عموماً این مدارک شامل: مدارک شناسایی وام‌گیرنده، فروشنده و ضامن (مثل شناسنامه و کارت ملی)، سند خانه، پروانه‌ی ساخت، مبایعه‌نامه، پایان‌کار، صورت‌مجلس تفکیک، و..می‌شود.
باید دقت کنیم که طبق دستورالعمل بانک به تعداد کافی از مدارک ذکرشده کپی بگیریم و اگر امضاء، مهر یا کد خاصی لازم است از قبل برای دریافت آن اقدام کنیم. به یاد داشته باشیم که هر چقدر در این مرحله دقت بیشتری به خرج دهیم روند کلی مراحل گرفتن وام خرید خانه کوتاه‌تر خواهد شد.

مرحله‌ی سوم: باز کردن حساب در بانک موردنظر

مراحل گرفتن وام خرید خانه

در این مرحله با کلیه‌ی مدارک تهیه‌شده به یکی از شعب بانک موردنظر مراجعه کرده و یک حساب سپرده‌گذاری باز می‌کنیم. دقت کنیم که نوع حساب بسته به نوع وامی است که می‌خواهیم دریافت کنیم. مثلاً برای دریافت وام مسکن یکم باید حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم باز کنیم. در صورتی که در اطلاعات مرحله‌ی اول به این موضوع اشاره نشده بود می‌توانیم از کارمندان بانک سؤال کنیم.

بیشتر بخوانید
ثبت نام مجدد برخی از حذف شدگان طرح ملی مسکن فراهم شد

مرحله‌ی چهارم: استعلام مدارک

در این مرحله بانک باید مدارک ما را کنترل کرده و استعلام‌های مربوطه را اخذ کند. همچنین بانک با درخواست حکم استخدامی یا فیش حقوقی و کنترل گردش حساب ما بررسی می‌کند که آیا ما توانایی پرداخت وام را داریم یا خیر. وظیفه‌ی ما در این مرحله این است که اگر از قبل چک برگشتی یا بدهی داریم، تکلیف آن را مشخص کنیم.

مرحله‌ی پنجم: تحویل پرونده به کارشناسی بانک و ارزش‌گذاری ملک

در صورتی که مدارک کامل باشند پس از دریافت استعلام‌های مربوطه، پرونده به کارشناس بانک تحویل داده می‌شود. کارشناس بانک از خانه‌ی موردنظر ما بازدید کرده و ارزش ملک را مشخص می‌کند. در حقیقت مبلغ وام ما بر اساس ارزش ملک تعیین می‌شود (مگر در مورد وام‌های خاص با ملبغ ثابت). همچنین، عمر مفید ساختمان، ملاک تعیین مدت‌زمان اقساط ماست.

مرحله‌ی ششم: مخصوص وام اوراق

• اگر قصد استفاده از وام اوراق را داریم ( یعنی وام مسکن یکم یا وام جوانان مد نظر ما نیست) مراحل گرفتن وام خرید خانه برایمان طولانی‌تر خواهد شد. در قدم اول لازم است که کد بورس داشته باشیم. در صورتی که قبلاً در بورس فعالیت داشتیم یا وام اوراق دریافت کرده باشیم کد بورس داریم و نیاز به دریافت مجدد این کد نیست. اما اگر هیچ سابقه‌ای در این زمینه نداریم باید از شعب بانک مورد نظر کد بورس دریافت کنیم.

 

نکته بعد از دریافت کد بورس باید اوراق وام موردنظرمان را بخریم. دقت کنیم که این مرحله باید بعد از مرحله‌ی بازدید کارشناس از منزل و تعیین مبلغ وام باشد. چون لازم است متناسب با مبلغ وام تاییدشده اوراق تهیه کنیم. اگر بیشتر از مبلغ تایید وام اوراق تهیه کنیم، بانک هیچ مسئولیتی در مورد اوراق اضافی قبول نمی‌کند، بنابراین فقط به خودمان ضرر زده‌ایم. خرید اوراق وام هم به این صورت است که به بانک مراجعه می‌کنیم و مبلغ اوراق را به حساب کارگزاری بانک پرداخت می‌کنیم.

 

بیشتر بخوانید
خانه وام دار بخرید یا نه؟ جزئیات خرید خانه وام دار

• اوراق خریداری‌شده باید باطل شوند تا دوباره قابل خریدوفروش نباشند.

• در قدم آخر رمز اوراق خریداری‌شده را دریافت می‌کنیم.

مرحله‌ی هفتم: امضای قراردادها و دریافت چک تسهیلاتی از شعبه

در این مرحله، مبایعه‌نامه‌ی بانک به امضای خریدار و فروشنده می‌رسد. علاوه بر این، ضامن و خریدار باید قرارداد تسهیلاتی را امضاء کنند. پیش‌نویس سند رهن توسط شعبه، مهر، امضاء و تایید می‌شود. نهایتاً ما (به عنوان خریدار) باید به همراه فروشنده و ضامن، چک تسهیلاتی تاییدشده از سوی شعبه و پیش‌نویس سند رهن را به دفترخانه ببریم.

مرحله‌ی هشتم: مراجعه به دفترخانه و ثبت سند

مرحله‌ی هشتم مرحله‌ی آخر از مراحل گرفتن وام خانه است. در این مرحله سند رهنی در سیستم بانک ثبت می‌شود. بعد از آن دفترخانه چک تسهیلاتی را که در وجه فروشنده نوشته شده است تایید می‌کند و به فروشنده می‌دهد. بعد از تایید دفترخانه فروشنده می‌تواند هر زمان که خواست، با مراجعه به شعب بانک موردنظر چک را پاس کند. ضمن این ‌که خریدار هم کارت قسط خود را (برای پرداخت قسط‌های وام) دریافت می‌کند.

مراحل گرفتن وام خرید خانه ممکن است کمی مزمان‌بر باشد، اما اگر از قبل بدانیم که در هر مرحله انجام چه کارهایی لازم است، وقت کم‌تری را در این راه تلف کرده و زودتر به نتیجه می‌رسیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید