مراحل خرید خانه و نکات حقوقی ملک

مراحل خرید خانه و نکات حقوقی ملک

نوشته  |  ۱۹ دی ۱۳۹۹
۲۳۲۹
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

خرید خانه یکی از مهمترین تصمیم و خریدهای هر شخص در زندگی‌اش است. تصمیمی که برای تشکیل خانواده، یک نیاز مهم است. حتی اگر هنوز برای این موضوع آمادگی نداشته باشید، لازم است نکات حقوقی مراحل خرید خانه را بدانید. این نکات ممکن است هر چند وقت، تغییراتی هم داشته باشد. اما در ادامه ما همه مسائل مهم از پایه را برای شما توضیح می‌دهیم تا امضای خرید خانه خود را با اعتماد بیشتری ثبت کنید.

از گرانی های پر پیچ و خم ملک که بگذریم، بهتر است کمی از راه‌هایی توضیح دهیم که در این مسیر گرفتار چاله‌های برخی از افراد سودجو نشوید. خرید خانه، یک مرحله بسیار مهم است و نیاز به صبر و حوصله کافی دارد. شما نمی‌توانید یک شبه به بازدید چند خانه بروید و یکی از آن‌ها را با پولی که سالیان سال تلاش کردید تا به دست بیاورید، به آسانی در اختیار کسی قرار دهید.

در اولین قدم حتما دلیلی برای خرید خانه دارید. ممکن است این خانه را برای سکونت خودتان انتخاب کنید، یا به قصد اجاره دادن خانه آن را خریداری می‌کنید. اگر لازم باشد خودتان در این خانه ساکن شوید، باید به اولویت های خودتان برای محل زندگی توجه بیشتری داشته باشید. در هر صورت، نکات مهم‌تر و حقوقی هست که باید قبل از خرید آن‌ها را بدانید.

بهتر است مراحل خرید خانه را به همراه یک وکیل باتجربه پشت سر بگذارید. با این کار یک همراه با خود دارید که به همه قوانین و نکات حقوقی ریز و درشت خرید خانه و معاملات ملکی آگاه است. در این صورت حتی اگر با درصد ناچیزی در این معامله متضرر شوید، می‌توانید از طریق قانون مراحل آن را پیگیری کنید.

از مالکیت حقوقی فروشنده خانه مطمئن شوید

پروسه خرید خانه، مرحله به مرحله باید پیش برود. برخی اوقات ممکن است فروشنده یا مشاور املاک شما را سرگرم موارد دیگری کند. بهتر است قبل از هر قدمی، از مشخصات مالک خانه اطمینان پیدا کنید.

اگر خانه مورد نظر شما برای خرید، دارای سند رسمی باشد، مشخصات مالک را به صورت کامل می‌توانید بر روی سند محضری مشاهده کنید. برای تطبیق فرد ادعا کننده به عنوان مالک، مشخصات کارت شناسایی او را با مشخصات ذکر شده در سند تطبیق بدهید. از آنجایی که سندهای رسمی تک برگ امکان جعل شدن ندارند، یا امکان آن خیلی کم است، اطمینان بیشتری به شما می‌دهد.

اما در صورتی که خانه دارای سند رسمی نباشد، مشخصات مالک را بر روی مبایعه نامه می‌توانید ببینید.

فروش ملک توسط وکیل حقوقی مالک چگونه مشخص می‌شود؟

یکی از مهم ترین مراحل خرید خانه این است که وکالت نامه شخص مقابل را ببینید. مشخصات مالک و سند و متن وکالت نامه را بخوانید. برخی از افراد به دلیل کهولت سن یا بیماری خاصی که دارند، مجبورند کارهای حقوقی خود را توسط وکیل به انجام برسانند. به همین دلیل خود مالک، در پروسه خرید و فروش ملک حضور نداشته و شما برای این که به فرد وکیل اعتماد کنید، لازم است وکالتنامه این شخص را مطالعه فرمایید.

بعد از بررسی صحت مشخصات ذکر شده در وکالتنامه، در مورد موارد ارائه اختیار در وکالتنامه هم اطلاعات به دست آورید. چرا که ممکن است وکالتنامه تنها برای انجام کارهای معمولتری امضا شده باشد و وکیل حقوقی حق خرید یا فروش ملک برای موکل خود را نداشته باشد.

این موضوع بسیار مهمی است که اگر به آن توجه نکنید باعث ضرر مالی و زمانی شما می‌شود.

امکانات و مشخصات خانه را با سند ملک مقایسه کنید

این مرحله حساس هم نیاز به حواس جمع خریدار دارد. لطفا تمامی اطلاعات ذکر شده در سند ملک را با دقت مقایسه کنید و در مرحله بازدید حضوری ملک آن‌ها را تطبیق دهید. قبل از امضای قرارداد خرید خانه ، آدرس دقیق ملک، کد پستی، پلاک ثبتی، متراژ خانه و … که در سند ذکر شده را با واقعیت مقایسه کنید. در صورت مشاهده تفاوت از ادامه روند خرید این خانه منصرف شوید و علت را بررسی کنید.

انشعبات آب، برق، گاز، تلفن ثابت و … باید در سند یا مبایعه نامه ذکر شده باشد. خانه‌ای که شما خریداری می‌کنید، همراه باید انشعابات مربوطه است، اما برای این که خیالتان از بابت خرید ملک راحت‌تر باشد، لازم است انشعابات نیز در سند ذکر شده باشد.

اطلاعات دیگری مانند پارکینگ و انباری در صورت وجود، حتما باید در سند یا مبایعه نامه ذکر شود. حتی اگر خانه‌ای دارای ۲ پارکینگ باشد، باید به صورت مجزا در سند آن مشخص شود.

خانه توقیفی نخرید!

این بدان معناست که خانه در رهن بانک یا مراجع قضایی و … نباشد. در واقع از عدم توقیف ملک مطمئن شوید. گاهی اوقات برای ادامه کار اداری، لازم است سند ملک را در گرو بانک یا فضاهای دیگر قرار دهید تا کار مربوطه به جریان بیفتد. بسیاری از افراد برای گرفتن وام از بانک، از وام های با ارائه سند ملکی استفاده می‌کنند. این وام ها به جای پذیرفتن ضامن، از شما سند ملک دریافت می‌کنند که تا پرداخت آخرین قسط وام لازم است سند ملک نزد بانک بماند.

بنابراین خرید و فروش با چنین شرایطی ممنوع است و منع قانونی دارد. قبل از اقدام برای خرید خانه، باید از آزاد بودن ملک مطمئن شوید. آزاد بودن ملک با نام ملک طلق اطلاق هم شناخته می‌شود.

اگر به هر طریقی قصد خرید خانه مورد نظر را داشته باشید، می‌توانید تمام پول ملک را به فروشنده پرداخت نکنید. بخشی از این پول را برای فک رهن خانه در نظر بگیرید و تا زمان برطرف کردن توقیف خانه نزد خود نگه دارید.

برای این که این کار با این شرط شما را به دردسر دچار نکند، بهتر است با یک وکیل مشورت کنید.

بدهکاری های حساب خانه را بررسی کنید

مالک باید هزینه هایی به اداره مالیات و شهرداری پرداخت کند. قبل از امضای خرید خانه مطالبه مفاصا حساب خانه از فروشنده را به یاد داشته باشید. مالک یا فروشنده ملک باید قبل از فروش خانه، بدهکاری های ملک را به دستگاه های مرتبط پرداخت کند.

در صورتی که مالک اطلاعاتی در این خصوص در اختیار شما قرار نداد، قبل از خرید خانه نسبت به استعلام بدهی های مالیاتی و شهرداری خانه اقدام کنید.

مراحل خرید خانه با وام مسکن به این صورت است که بعد از ارائه پیش پرداخت، از امتیاز وام خانه استفاده می‌کنید. اما باید میزان بدهکاری وام را در موقع فروش خانه به خریدار جدید اطلاع دهید.

اما بدهکاری های خانه تنها به دستگاه های دولتی مربوط نمی‌شود. صاحبخانه شاید ماه‌ها از پرداخت هزینه شارژ و تعمیرات مقاومت کرده باشد. قبل از خرید خانه تمامی این مسائل را مشخص کنید تا با خیال راحت تری قرارداد خرید خانه را امضا کنید.

کد رهگیری ملک را برای معاملات مسکن دریافت کنید

این موضوع اهمیت زیادی دارد.

صفحات رنگی قولنامه ای که در بنگاه املاک مشاهده می‌کنید، ضمانت کافی برای شما ندارند و تنها به عنوان یک پیش نویس امضا می‌شوند. این صفحات را حتما هنگام خرید و اجاره خانه دیده‌اید. اما برای اعتبار داشتن قرارداد شما، باید به دنبال کد رهگیری ملک باشید.

سامانه ثبت معاملات و املاک کشور برای این موضوع راه‌اندازی شده که افراد بتوانند با ثبت قراردادهای خرید، فروش و اجاره ملک، کد رهگیری ملک مورد نظر را دریافت کنند. گرفتن کد رهگیری خانه یک اطمینان بزرگ برای شماست. این کد نشان دهنده اعتبار قرارداد خرید، فروش، رهن و اجاره خانه است.

یکی از نگرانی های افراد برای خرید ملک این است که مبادا خانه مورد نظرشان به چند نفر فروخته شود. با دریافت کد رهگیری می‌توانید این موضوع را مشخص کنید.

گرفتن کد رهگیری مزیت دیگری هم دارد. با این کد می‌توانید متوجه شوید که خانه مورد نظر در طرح شهرداری قرار دارد یا خیر.

با بررسی دقیق این موارد می‌توانید مراحل خرید خانه را راحت‌تر از آن چیزی که فکر می‌کردید پشت سر بگذارید. خانه جدید مبارکتان!

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
مقالات مرتبط
میز سفید

استفاده از میز سفید ایده جذاب و شیک برای خانه های مدرن امروزی

شاه‌نشین

با این‌که به نظر خیلی از ماها فکر رنگ سفید، رنگ بی‌رنگی است، اما این رنگ […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
رنگ سیسمونی پسرانه - چیدمان

ایده هایی کاربردی برای انتخاب رنگ سیسمونی پسرانه

شاه‌نشین

همان‌طور که می‌دانید سیسمونی یک جشن در دوران بارداری است که طی آن خانواده‌های عروس و […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
محاسبه کمیسیون املاک سال ۹۹

درباره محاسبه کمیسیون املاک سال ۹۹ بیشتر بدانید

شاه‌نشین

به سبب رونق یافتن شهرها و افزایش جمعیت و نیاز به خرید و فروش یا رهن […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
انواع وام مسکن

با شرایط انواع وام مسکن در سال ۹۹ بیشتر آشنا شوید

شاه‌نشین

خرید مسکن و وام مسکن، مسئله بسیاری از افراد، به‌خصوص جوانان است. انواع وام مسکن وجود […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
photo-1470615619213-fdd3985a40e0

چه زمانی خانه رهن کنیم و چه زمانی اجاره؟

شاه‌نشین

سوال مهمی که هر سال برای اجاره‌نشین‌های پیش می‌آید این است که رهن بهتر است یا […]

آدرس
|
۲ سال قبل
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید