محاسبه متراژ ساختمان را چطور بدون استفاده از متر انجام دهید؟

0 493

اغلب وقتی برای خرید، رهن یا اجاره خانه و بازدید از آپارتمانی به آنجا مراجعه می‌کنیم و می‌خواهیم محاسبه متراژ ساختمان را انجام دهیم یا ابعاد تقریبی فضا را به دست بیاوریم، متر یا وسیله‌ اندازه‌گیری همراهتان نیست، بنابراین نمی‌توانید تخمین درستی داشته باشید. مثلاً فرض کنید قرار است موقع اسباب‌کشی میزی را از دری عبور دهید ولی مطمئن نیستید بدون برخورد آن با در این کار شدنی است یا نه. یا گاهی می‌خواهید متراژ نسبی اتاق خواب خانه‌ای را که در حال بازدید هستید محاسبه کنید. حتی مواقعی پیش می‌آید که اندازه‌ یخچال یا ماشین لباسشویی‌تان از فضایی که در خانه‌ جدید وجود دارد بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. شاید این جزئیات در ظاهر اهمیت زیادی نداشته باشند، اما در زمان اسباب‌کشی به چشم خواهند آمد و تأثیرگذار خواهند بود. در این شرایط اگر حتی وسیله‌ای برای اندازه‌گیری همراهتان نباشد، می‌توانید از روش دیگری استفاده کنید: به دست آوردن ابعاد تقریبی فضا با دست و پای خودمان!

محاسبه متراژ ساختمان برای اندازه‌های کوچک

قدیمی‌ترها خیلی اوقات از این روش‎ها برای اندازه‌گیری سطوح مختلف و محاسبه متراژ ساختمان استفاده می‌کردند و تا حد زیادی کارشان را راه می‌انداختند. ولی حالا این سؤال پیش می‌آید که اندازه‌‌های دقیق هر وجب، هر قدم و یا فاصله‌ی دو دست چه قدر است؟ با وجود اینکه استفاده از این روش‌ها در شرایطی که به ابزار اندازه‌گیری دسترسی ندارید، روش قابل‌قبولی به شمار می‌آید، باید به یک نکته‎ مهم توجه کنید:

بیشتر بخوانید
نکات مهم خرید خانه و موارد نهفته‌ای که در بازدید از خانه باید به آن توجه کنید

به دلیل متفاوت بودن اندازه‌های افراد مختلف، این روش‌ها کاملاً تقریبی‌اند و برای به دست آوردن ابعاد کلی مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای اندازه‌گیری‌های دقیق‌تر باید از خط‌کش یا متر استفاده کنید.

اما برای این‌که دقت این روش را بیشتر کنید می‌توانید با متر اندازه‌های دقیق وجب، کف پا و گام‌هایتان را محاسبه و آن‌ها را جایی ثبت کنید تا فراموش نشوند. حالا با توجه به این نکات می‌توانیم چند روش مهم برای اندازه‌گیری و محاسبه متراژ‌ ساختمان را با هم بررسی کنیم:

اندازه‌ یک وجب: به طور میانگین ۲۰ سانتی‌متر است.

طول یک کف پا: سایز کفشتان است!

 

شهروز از آپارتمانی در یوسف آباد:

چند روز پیش برای بازدید یه خونه رفته بودم، همه‌ ویژگی‌هاش مناسب بودن، فقط اتاق خواب از اون چیزی که شنیده بودم کوچیک‌تر به نظر می‌رسید. به همین خاطر برای محاسبه متراژ ساختمان از اندازه‌ پاهام، فهمیدم هر سرامیک کف اتاق تقریباً ۴۰ سانت در ۴۰ سانته. شروع کردم به شمردن تعداد سرامیک‌ها و با یه کمی محاسبه فهمیدم که آره، واقعاً کوچیک‌تر از اون چیزی بود که بهم گفته بودن!

وقتی درباره‌ به دست آوردن ابعاد فضاهایی که کف پارکت یا سرامیک هستند صحبت می‌کنیم، کار بسیار راحت‌تر است. تنها کاری که باید بکنید این است که یکی از سرامیک‌ها یا پارکت‌ها را با وجب یا کف پا اندازه‌گیری کنید و سپس تعداد سرامیک‌ها یا پارکت‌ها را بشمارید و آن‌ها را در هم ضرب کنید تا فاصله‌ی دو نقطه را به دست بیاورید.

بیشتر بخوانید
اشتباهات رایج در خرید خانه که باید به آن‌ها دقت کنیم کدام‌اند؟

محاسبه متراژ بنا برای ابعاد نسبتاً بزرگ

طول گام‌های شما به طور میانگین ۷۵ سانتی متر است که البته بهتر است برای اطمینان بیشتر، این فاصله را از قبل اندازه بگیرید. در این صورت برای محاسبه متراژ ساختمان می‌توانید فواصل و ابعادی را که به آسانی با وجب یا کف پا قابل‌اندازه‌گیری نیستند، به دست بیاورید.

دورهمییک نکته‌ جالب اینکه وقتی دست‌هایتان را به طور کامل از دو طرف باز می‌کنید، فاصله‌ی بین نوک‌ انگشتان دو دستتان تقریباً هم‌اندازه‌ قدتان است! از آن‌جایی که این فاصله بیشتر از یک متر است، می‌توان از این روش برای اندازه‌گیری سطوح بزرگ‌تر استفاده کرد.

 

همانطور که گفتیم این اعداد، ابعاد تقریبی فضا را به ما نشان می‌دهند، اما استفاده از این روش‌ها برای محاسبه متراژ آپارتمان در شرایط اضطراری که به متر، خط‌کش یا وسیله اندازه‌گیری دیگری دسترسی ندارید از خطاهای فاحش جلوگیری خواهند کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید