مالیات اجاره سال ۹۸ ؛ نحوه محاسبه مالیات بر درآمد املاک به چه صورت است؟

0 25,896

یکی از منابع مالی دولت مالیات اجاره سال ۹۸ است که از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت می‌کند. میبایست تا پایان تیرماه هر سال اظهارنامه‌های مالیاتی باید برای اداره مربوطه ارسال شوند. یکی از این موارد مالیات بردرآمد املاک است که مالکان املاک اجاره‌ای چه مسکونی و چه تجاری موظف به پرداخت آن هستند. بنابراین صاحبان ملک باید از قوانین، شیوه محاسبه، ضرایب مالیاتی، جرائم و موارد دیگر اطلاع داشته باشند تا در آینده دچار مشکل نشوند. در ادامه این موضوع را با جزئیات بیشتر بررسی کرده‌ایم.

نحوه محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸

زمانی که تصمیم به اجاره دادن ملک خود می‌کنید می‌توانید قرارداد را به شکل‌های مختلفی تنظیم نمایید مانند رهن کامل خانه، رهن و اجاره یا اجاره کامل. مبلغ مالیات بر درآمد املاک اجاره تنها به مواردی اختصاص پیدا می‌کند که اجاره در آن پرداخت می‌شود درواقع به مبلغ رهن برای اشخاص حقوقی مالیاتی تعلق نمی‌گیرد.

قانون مالیات اجاره سال ۹۸

براساس ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم برای ۷۵٪ از اجاره سالیانه باید مالیات پرداخت شود و ۲۵٪ آن معاف از مالیات است. اگر بخواهیم فرمولی کلی برای آن در نظر بگیریم می‌توان آن را به این صورت محاسبه کرد که ابتدا اجاره ماهیانه خود را در ۱۲ (تعداد ماه‌های سال) ضرب کنید، هزینه استهلاک و تعمیرات ملک تجاری را از آن کسر کنید و سپس ۷۵ درصد آن را حساب نمایید یعنی:

{۱۲ ×(اجاره‌بهای ماهیانه)} × ۷۵٪ = درآمد مشمول مالیات سالانه

بیشتر بخوانید
رهن یا اجاره : چه شیوه‌های مختلفی برای اجاره خانه وجود دارد؟

فرمول بالا در حالت کلی و بدون درنظر گرفتن شرایط خاص و فارغ از قرارداد رسمی و عادی بودن درست است اما بسته به این که درآمد مربوط به اشخاص حقیقی یا حقوقی باشد متفاوت است.

مالیات اجاره سال ۹۸

نرخ مالیات اجاره سال ۹۸

جدول محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸ برای اشخاص حقیقی

در این حالت درآمد به صورت پلکانی محاسبه می‌شود، برای مشخص شدن ضریب مالیاتی برای اشخاص حقیقی طبق ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم می‌توان آن را طبق جدول زیر در نظر گرفت:

ضریب مالیاتیمیزان درآمد مشمول
۱۵ درصدتا ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
۲۰ درصدبین ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال تا ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
۲۵ درصدبیشتر از ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال

 

علاوه بر این توجه کنید که مطابق تبصره ۹ ماده ۵۳ در صورتی که مستاجرین اشخاص حقوقی اعم از دولتی یا خصوصی و یا نهادهای عمومی غیردولتی باید تا پایان ماه بعد، مالیات مربوطه را پرداخت و رسید آن را به موجر ارائه دهند.

محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸ برای اشخاص حقوقی

براساس ماده ۱۰۵ قانون مالیات‌های مستقیم اشخاص حقوقی باید مالیات اجاره را با نرخ ۲۵٪ بپردازند. تنها مسئله‌ای که باید در نظر بگیرید این است که مالیات بر درآمد اجاره جز مالیات‌های تکلیفی است و توسط شخص دیگری از مودی وصول و به سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت می‌شود. لذا قانون مستأجر را مکلف کرده است که از اجاره پرداختی به موجر (صاحب ملک) مالیات اجاره را کسر کند و مابقی اجاره را به موجر پرداخت کند. تنها موردی که باید توجه داشته باشید این است که این مورد برای اشخاص حقیقی اختیاری بوده در حالی که اشخاص حقوقی ملزم به پرداخت و کسر مالیات از اجاره هستند. بنابراین در بحث اجاره یک کسرکننده داریم که مستأجر است و یک مؤدی که موجر است.
پس مستاجر حقوقی موظف است هرماه این مبلغ را واریز کند و در صورتی که این کار را در موعد مقرر انجام ندهد باید جریمه ماهیانه ای را پرداخت نماید که در ادامه بیشتر این مورد را توضیح داده‌ایم.

بیشتر بخوانید
تخلیه خانه قبل از پایان قرارداد چه شرایطی دارد و چه کارهایی باید انجام داد؟

مراحل پرداخت مالیات بر درآمد املاک

درنهایت برای واریز مبلغ باید پروسه‌ زیر توسط مودی یا موجر به سازمان امور مالیاتی انجام گیرد:

  1. تکمیل و تسلیم فرم اظهارنامه توسط مالک (مؤدی) به اداره امور مالیاتی
  2. بررسی اظهارنامه مالیاتی مالک
  3. صدور برگه تشخیص و ابلاغ به مؤدی

جرائم مالیاتی

درصورت عدم تسلیم اظهارنامه در زمان تعیین شده معادل ۱۰ درصد مالیات، جریمه خواهید شد که شامل بخشودگی نخواهد داشت و طبق ماده ۱۹۲ قانون ملزم به پرداخت آن هستید.
علاوه بر این برای محاسبه مالیات اجاره سال ۹۸ نیز براساس ماده ۱۹۰ قانون مالیاتی، اگر مالیات را در موعد مقرر پرداخت نکنید، جریمه‌ای معادل ۲/۵ درصد را بابت هر ماه دیرکرد باید بپردازید. از سوی دیگر با عدم رعایت این موارد تخفیف‌هایی که ممکن است طی سال‌های آینده بابت پرداخت به موقع دریافت کنید را از دست خواهید داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید