لوله کشی ساختمان ; همه آن چه که باید درباره‌اش بدانید

0 139

سرکار هستید و ناگهان همسایه‌تان زنگ می‌زند که لوله کشی ساختمان خراب شده و از سقف آب می‌چکد. مجبورید سراسیمه به خانه برگردید وگرنه با اثاثیه و اموالی خراب روبرو می‌شوید که تمیز کردن و تعمیراتش چندین روز از زمانتان را می‌گیرد. روزهایی که باید مرخصی بگیرید و به کارهای لوله کشی ساختمان برسید به کنار، هزینه تعمیرات خودش جای بحث دارد.

چرا مواد مورد استفاده در لوله کشی ساختمان اهمیت دارد؟

لوله‌ها ممکن است بر اثر گذشت زمان، تعمیر نکردن، تغییر شدید آب‌وهوا، نصب نادرست یا استفاده از لوازم خراب در هنگام نصب از کار بیافتند. باید خانه‌هایتان را بررسی کنید تا ببینید در سیستم لوله کشی ساختمان از چه موادی استفاده شده است. مواد مختلف طول عمر متفاوتی دارند و مشکلات متفاوتی ایجاد می‌کنند. هنگام خرید خانه گزارشی از ارزیابی و بررسی نقاط مختلف آن به ما می‌دهند که نوع لوله کشی ساختمان هم در آن درج شده‌است. مثلاً در خانه‌های قدیمی از خاک رس استفاده شده که از مواد مدرن امروزی زودتر فرسوده می‌شود. لوله‌کشی خانه هم بسته به موادی که در آن استفاده شده عمر متفاوتی دارد:

مس: بالای ۵۰ سال
برنج: ۴۰ تا ۴۵ سال
چدن: ۷۵ تا ۱۰۰ سال
استیل گالوانیزه: ۲۰ تا ۵۰ سال
لوله‌کشی PVC هم عمر نامحدود دارد.

بیشتر بخوانید
انواع درب و پنجره دو جداره و هر آنچه که برای انتخاب آن باید بدانید

میزان دوام این لوله‌کشی‌ها حیرت‌آور است اما علاوه بر این‌ها باید واشرها، لوازم نصب و دیگر اجزای مکانیکی که لوله‌ها را به شیرهای خانه متصل می‌کنند هم در نظر بگیرید. استفاده از شیرهای قدیمی و لوازم اتصال اسقاطی باعث چکه کردن یا منفجر شدن لوله و سرازیری آب می‌شود.

علامت‌هایی که نشان می‌دهند لوله‌ کشی ساختمان نیاز به تعمیر دارد

واضح‌ترین علامتی که نشان می‌دهد لوله کشی ساختمان مشکل دارد، ترک‌های واضح روی لوله، چکه کردن و زنگ‌زدگی لوله‌هاست اما نشانه‌های دیگری هم هستند که از این مسئله خبر می‌دهند؛ نم‌گرفتگی پشت قرنیزها، سینک یا دیوار پشت ظرف‌شویی، مشاهده لک آب روی زمین یا برآمدگی کف‌پوش و همچنین رنگ نارنجی زنگ آهن یا خوردگی روی لوله‌های آب همگی نشان‌دهنده فرسودگی سیستم لوله‌کشی خانه هستند.

فشار آب کم نیز علامت گرفتگی لوله یا نشتی لوله در قسمت‌های اتصال است. صدای قژقژ و تق‌تق از لوله‌ها نشان می دهد که لوله، هوا یا جرم گرفته‌است. باد کردن محیط‌های اطراف لوله، گرفتگی بر اثر رطوبت و تجمع قارچ و لجن هم نشانه چکه کردن لوله‌هاست. وقتی راه‌آب سینک می‌گیرد و برای باز کردن آن نیاز به مواد شیمیایی یا فنر لوله‌بازکن دارید، با یکی دیگر از نشانه‌های گرفتگی لوله‌ها مواجه هستید.

لوله کشی ساختمان

تعمیر بهتر است یا تعویض

برای خارج کردن مواد داخل لوله‌ها و تعویض لوازم اتصال یا شیرهای خانه به لوله‌کش احتیاجی ندارید و حتی لوله‌هایی که روکش فرسوده دارند را هم خودتان می‌توانید تعویض کنید. البته اگر لوله‌های فرسوده پشت دیوار یا زیر زمین قرار گرفته باشند، باید خودتان را برای خرابی دیوارها و بازسازی آن آماده کنید.

بیشتر بخوانید
مصرف انرژی و هزینه‌های مربوط به آن را چطور کاهش بدهیم؟

البته منطقی است که هنگام بازسازی خانه بخش‌های مختلفی چون آشپزخانه، حمام، دستشویی یا زیرزمین لوله کشی ساختمان را هم تعویض کنید. اگر در قسمت‌های دیگر لوله‌کشی خانه نشانه‌ای از چکه کردن نبود، برای صرفه‌جویی در هزینه می‌توانید فقط قسمت‌های فرسوده را تعویض کنید اما اگر قرار بود دیوارها را خراب کنید، باید لوله های مخفی را هم بررسی کنید شاید نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشند.

ساعتاگر پروژه تعمیر پیچیده شد، بهتر است شماره تماس یک لوله‌کش خوب را هم در دسترس داشته باشید تا در صورت نیاز برای لوله کشی ساختمان از او کمک بخواهید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید