راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

0 1,268

لوستر زیبایی را به خانه شما هدیه می‌دهد. دکوراسیون زیبای منزل در صورت خودنمایی می‌کند که روشنایی مناسبی در منزل فراهم باشد و این نقش بر عهده لوستر و چراغ‌های دیواری و آباژورها است. لوستر در طرح‌ها، سبک‌ها و رنگ‌های مختلف عرضه می‌شوند. هر اتاقی با هر سبکی لوستری مخصوص خود را می‌طلبد. آن‌قدر تنوع در مدل لوسترها وجود دارد که هنگام خرید سردرگم می‌شوید. در این مطلب آدرس مگ به بررسی لوستر پذیرایی پرجلوه‌ترین اتاق منزل، یعنی پذیرایی می‌پردازیم.

خصوصیات لوستر پذیرایی

اگر قصد خرید یا تعویض لوستر اتاق را دارید باید نکات از جمله سبک، مدل و رنگ دکوراسیون پذیرایی منزلتان را مدنظر داشته باشید و بر اساس لوستر را خریداری کنید. باید تصمیم بگیرید چه سبکی از لوستر مناسب پذیرایی است چه فضایی در دسترس دارید و چه میزان روشنایی را این فضا لازم دارد.

لوستر را بر اساس میزان روشنایی انتخاب کنید

لوسترها در سایزهای مختلف و با تعداد شاخه‌ها و چراغ‌های گوناگون وجود دارند. روشنایی مورد نیاز در هر محیطی متفاوت است. برای انتخاب لوستر به میزان نوری که لازم دارید دقت کنید. روشنایی سایر منابع نوری را هم در نظر بگیرید و سپس نسبت به انتخاب لوستر اقدام کنید.

راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

اگر پذیرایی منزلتان کوچک است بهتر است از لوستر با تعداد لامپ‌های کمتر استفاده کنید. در صورتی که تعداد لامپ‌های لوستر پذیرایی زیاد باشد نور محیط زیاد می‌شود و لازم است برای به تعادل رساندن نور محیط، برخی از لامپ‌ها را بازکنید که نمایی نازیبا به دکوراسیون منزلتان می‌دهد.

برای تعیین تعداد لوستر یا تعداد شاخه‌های هر لوستر دو فاکتور مهم را در نظر بگیرید

میزان نوردهی لوستر با توجه به هدف از خرید لوستر

تناسب لوستر با محیطی که قرار است لوستر در آن قرار بگیرد

شکل قرار گرفتن لامپ‌های لوستر پذیرایی در میزان نور آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

بعضی لوسترها دارای لامپ‌هایی هستند که رو به بالا و به طرف سقف هستند. در این مدل از لوستر، نور به سمت تابیده می‌شود. برخی از لوسترها هم دارای لامپ‌هایی به طرف پایین هستند و نور را به سمت اشیای زیر سقف و اثاثیه می‌تابانند. لوسترهای سقفی هم که بیشتر برای خانه‌هایی با سقف کوتاه در نظر گرفته می‌شوند، نور را بیشتر به سمت دیوارها معطوف می‌کنند. حباب داشتن یا نداشتن لوستر هم در پخش نور تأثیر دارد. در نتیجه وقتی می‌خواهید یک لوستر شیک، زیبا انتخاب کنید حتماً به فرم قرار گرفتن لامپ‌ها هم دقت داشته باشید تا به اهداف نورپردازی خود برسید. تنظیم نور لوستر هم موضوع بسیار مهمی‌است.

بیشتر بخوانید
هنگام خرید و نصب پکیج به این نکات توجه کنید

راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

بنا به اینکه چه نوع از نورپردازی را برای محیط می‌پسندید، شیوه کنترل میزان نور هم بسیار مهم خواهد بود. مثلاً بعضی از لوسترها مجهز به کنترل‌هایی هستند که شدت نور را کم و زیاد می‌کند یا کلیدهای دیمر می‌تواند تا حدی کنترل شدت نور را بر عهده بگیرد.

لامپ‌های LED و CMF یا به اصطلاح کم مصرف در اندازه‌ها و اشکال مختلف جهت نصب بر روی لوستر در بازار وجود دارند که طول عمر بالایی هم دارند.

لوستر اندازه‌های مختلفی دارد

لوسترها در اندازه‌های مختلفی وجود دارند. برای پذیرایی و نشیمن‌های بزرگ بهتر است از لوسترهای با حجم بزرگ و برای پذیرایی کوچک از لوستر کوچک و سبک تر استفاده کنید. لوستر پذیرایی بزرگ خودش را در سالن پذیرایی بزرگ بیشتر نشان می‌دهد و جلوه ای زیبا به چیدمان منزلتان می‌دهد. اگر لوستری کوچک تر از اندازه مناسب انتخاب کنید در فضای شما گم خواهد شد و به چشم نمی‌آید. اگر سقف پذیرایی بلند است از لوسترهای آویز و بلند استفاده کنید و بر عکس در صورتی که سقف کوتاهی دارید برای لوستر، انواع کوتاه با مدل‌های سقفی بهتر است.

راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

علاوه بر این باید با توجه به محل قرار گرفتن لوستر نسبت به خرید آن اقدام کنید. مثلاً اگر قرار است لوستر را بالای میز نهارخوری در سالن پذیرایی بزرگ قرار دهید باید به ابعاد میز هم توجه کنید. لوستر و میز نباید حالتی غالب بر یکدیگر داشته باشند و باید متناسب به نظر برسند. در این حالت قطر لوستر باید حداقل ٣٠ سانتی‌متر از عرض میز کمتر باشد و حداقل ١٢٠ سانتی‌متر از دیوار‌های اتاق فاصله داشته باشد. علاوه بر این نقطه وسط آن باید با نقطۀ وسط میز در یک محور قرار بگیرد.

راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

برای اتاق‌های کوچک تر از ٣*٣ متر است، عرض باید بین ۴٣ تا ۵٠ سانتی‌متر باشد.

برای اتاق‌های حدود ۴*۴ متر است، عرض باید حدود ۶٠ تا ٧٠ سانتی‌متر باشد.

برای اتاق‌های حدود ۵/۴*۵/۴ متر است، عرض باید بین ۶۵ تا ٨٢ سانتی‌متر باشد.

برای انتخاب لوستر به سبک چیدمان منزلتان دقت کنید.

سبک دکوراسیون پذیرایی شما چگونه است؟ سنتی و لوکس، کلاسیک، سلطنتی، مدرن، اسپرت و فانتزی، مینمیال یا سبک‌های دیگر؟ این که مدل لوستر پذیرایی شما کریستالی، فلزی، آهنی، مسی، برنزی یا چوبی باشد به سبک دکوراسیون پذیرایی شما مرتبط است. رنگ لوستر هم به سبک دکوراسیون شما بستگی دارد. این روزها لوسترهای رنگارنگ زیادی وجود دارند. از سفید و قهوه ای گرفته تا مشکی و زرشکی.

بیشتر بخوانید
مدل پرده اتاق خواب پسرانه و طرح های شیک و جدید ۲۰۱۹

راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

عکس انواع مدل لوستر پذیرایی ٢٠١٨ و لوستر پذیرایی ٢٠١٩ را در ادامه می‌بینید.

در پذیرایی خانه‌های مدرن از لوسترهای کوچک جدید و لوسترهایی که به اسپرت معروف هستند، استفاده کنید این لوسترها به طور معمول روشنایی زیادی ندارند و در ساخت آن‌ها نیز از چوب و فلز استفاده شده است. برای پذیرایی خانه‌هایی که دکوراسیون و چیدمان سنتی دارند استفاده از لوسترهای بزرگ و کلاسیک که به طور معمول از نور بیشتری برخوردار هستند، توصیه می‌شود، هماهنگی سبک لوستر خانه شما با سبک دکوراسیون پذیرایی زیبایی دو چندانی را به قسمت پذیرایی خواهد بخشید.

راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

برخی از اتاق‌های پذیرایی هستند که در آن‌ها سقف گچ‌بری شده است و از تزییناتی برخوردار است، لوستر پذیرایی که برای سقف گچ‌بری شده تهیه می‌شود بهتر است که ساده باشد و لوسترهایی که شلوغ هستند مناسب این نوع از سقف‌ها نیست و سبب شلوغی بیش از حد پذیرایی می‌شوند که خسته کننده خواهد بود.

به سادگی و استاندارد بودن در انتخاب جدیدترین لوستر توجه کنید.

از دیگر نکات مهمی‌که در انتخاب لوستر برای پذیرایی باید به آن توجه شود این است که لوستر هم ساده و هم استاندارد باشد. توجه داشته باشید که حباب‌هایی که در لوستر به کار گرفته شده است ساده باشد یعنی حباب‌هایی باشند که اگر اتفاقی برای آن‌ها افتاد به سادگی از بازار قابل تهیه باشند و دیگر شما مجبور نشوید لوستر خود را عوض کنید. سعی کنید لوستری را برای پذیرایی را از لوستر فروشی‌های معتبر خریداری کنید و لوستر انتخابی شما از پیچیدگی زیادی برخوردار نباشد که به راحتی قابل تمیز شدن باشند. در واقع لوستر مناسب برای پذیرایی لوستری است که در عین زیبایی، استاندارد و ساده نیز باشد. قیمت لوسترها بر اساس کیفیت متفاوت است. مطمئناً هر چه کیفیت بالاتر باشد مجبور به پرداخت قیمت بیشتری خواهید بود.

راهنمای انتخاب لوستر پذیرایی

سخن پایانی

اگر به فکر اضافه کردن یک چراغ روشنایی به پذیرایی خانه خود برای زینت بخشیدن به آن هستید، لوسترها انتخاب کلاسیکی هستند که تأثیر ویژه ای در جلوه بخشیدن به دکوراسیون داخلی منزل شما دارند و انتخاب بهترین آن‌ها باعث زیبایی بیشتر خانه شما خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید