قوانین خانه دانشجویی ; نکاتی که در زندگی دانشجویی باید بدانید

0 152

هنگامی که اجاره نامه خانه دانشجویی را امضا کردید، برای اطمینان از ایمنی، راحتی، رفاه و لذت بردن خودتان و هم خانه‌های جدیدتان در طول مدتی که زندگی دانشجویی دارید، کافی است چند قانون ساده را دنبال کنید. عدم رعایت این قوانین می‌توانید موجب اعتراض صاحب‌خانه یا هم‌خانه‌هایتان شود و اوضاع را به کامتان تلخ کند. در این مطلب به مهم‌ترین قوانین خانه دانشجویی و قوانین اجاره نشینی می‌پردازیم.

سیگار کشیدن ممنوع

یک قاعده همیشگی وجود دارد مبنی بر این که سیگار کشیدن در مکان‌های عمومی ممنوع است. اما لازم است بدانید در یک خانه دانشجویی که چند نفر در کنار هم زندگی می‌کنند، تمام فضاهای خانه فضای عمومی به حساب می‌آید و کسی حق ندارد کاری را انجام بدهد که به ضرر سایر افراد ساکن در خانه باشد.

ممکن است تمام هم‌خانه‌های شما هم سیگاری باشند و با خودتان تصور کنید که در این شرایط مجوز سیگار کشیدن در خانه را دارید. اما بدانید که از نظر صاحب‌خانه سیگار کشیدن در هر صورت نقض قوانین خانه دانشجویی به حساب می‌آید چون ممکن است باعث کثیف شدن، بو گرفتن و دوده زدن خانه و در حالت بدتر، آزردن سایر ساکنین ساختمان شود.

لطفا سکوت را رعایت کنید

وقتی صحبت از رعایت سکوت می‌شود منظورمان این نیست که یک گوشه بنشینید و جیکتان هم در نیاید. بلکه باید سر و صدای خانه را تا حدی که موجب آزار همسایه‌ها و البته هم خانه‌هایتان نشود پایین نگه دارید. این صدا ممکن است مربوط به تلویزیون، ضبط صوت، گوشی موبایل و یا حتی صحبت کردن و رفت‌وآمد شما باشد. اهمیت رعایت سکوت در برخی ساعت‌ها مثل ساعت ۲ تا ۴ بعد از ظهر و ساعت ۱۰ به بعد شب بیشتر است و در بعضی ساختمان‌ها به عنوانی یکی از بندهای قوانین خانه دانشجویی ثبت می‌شود.

خانه را تمیز نگه دارید

نظافت خانه هم برای هم‌اتاقی‌ها مهم است و هم برای صاحب‌خانه. برنامه‌ای بریزید که در آن حداقل یکبار در ماه اتاق خود را (خلا و گرد و غبار) تمیز کنید. نظافت قسمت‌های مشترک خانه (یعنی حمام، توالت، آشپزخانه، اتاق استراحت و مناطق خارج از خانه) را با هم‌اتاقی‌هایتان تقسیم کنید. بطری های خالی، غذا یا زباله را در خانه

بیشتر بخوانید
وسایل مورد نیاز خوابگاه ، چک لیست اسباب‌کشی برای دانشجوها

نگه ندارید. کاغذهای چرک‌نویس و جزوه‌هایی که دیگر نمی‌خواهید را در سطل زباله جداگانه قرار دهید و تمام زباله‌ها را سر موقع تخلیه کنید.
ظروف غذا را بلافاصله پس از تمام شدن هر وعده بشویید، خشک کنید و در جای خود قرار دهید. بهتر است هر بار بعد از اتمام آشپزی، اجاق گاز را تمیز کنید تا برای نفر بعدی آماده باشد.

مراقبت از خانه را جدی بگیرید

یک لیست از شماره‌های ضروری برای موقعیت‌هایی مثل گرفتگی لوله، خراب شدن شوفاژها، سرویس کولر، خراب شدن سیستم برق‌رسانی، داشته باشید تا در صورت نیاز به تعمیرات در خانه، بتوانید به سرعت اقدام کنید. برای جمع‌آوری این شماره‌ها می‌توانید از صاحب‌خانه و همسایه‌ها کمک بگیرید یا جستجویی در گوگل انجام دهید.

در کنار این‌ها لیستی هم از شماره‌های کلانتری محل، اورژانس و آتش‌نشانی داشته باشید و این شماره‌ها را جایی دم دست بگذارید که در دسترس همه اعضای خانه باشد. دقت کنید که اگر هزینه‌ای به خانه وارد شود، این هزینه به طور مساوی بین تمام ساکنین خانه تقسیم می‌شود، پس بیشتر مراقب باشید.

کلیه وسایل شخصی باید در اتاق خواب یا اگر اتاق خواب جداگانه ندارید در کمد یا دراور شخصی شما نگهداری شود. این وظیفه شماست که امنیت وسایل شخصی خود را تضمین کنید. در یک خانه دانشجویی هیچ کسی نیست که مسئولیتی در قبال خسارت و آسیب دیدن وسایل شخصی شما را به عهده بگیرد و خودتان باید مراقب باشید.

قوانین خانه دانشجویی

به امنیت خانه دقت کنید

امنیت یک خانه دانشجویی اهمیت بسیار زیادی دارد. برای حفظ این اهمیت باید نکاتی را رعایت کنید. به طور مثال درهای جلو، پشت و تمام پنجره‌های خانه باید در تمام زمان‌هایی که هیچ کس در خانه نیست قفل شوند. شب‌ها قبل از خواب، قفل پشت در را بیاندازید و در زمان‌هایی که برای مدت طولانی کسی در خانه نیست شیر گاز را ببندید. در خاموش کردن کولر بخاری و گاز دقت کنید و همیشه قبل از خارج شدن از خانه این موارد را چک کنید. اطمینان حاصل کنید که فقط افراد ساکن در خانه کلید خانه را داشته باشند و از دادن کلید یدکی به دوستان دیگرتان خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
اسباب کشی دانشجویی ; نکاتی که باید بدانید

به حریم خصوصی یکدیگر اهمیت بدهید

هنگامی که فضایی مثل یک خانه را با دیگران شریک می‌شوید، مهم است که به زمان و مکان خصوصی یکدیگر احترام بگذارید. در اتاق خود، توالت و حمام همیشه درب را پس از بستن قفل کنید. قبل از ورود به اتاق، مخصوصاً مکان‌های خصوصی (اتاق خواب و حمام) در بزنید و اجازه بگیرید.

چند نکته مهم درباره قوانین خانه دانشجویی

 • اشیاء داغ را مستقیماً روی نیمکت یا روی سینک آشپزخانه قرار ندهید.
 •  از تمام وسایل منزل که متعلق به خودتان یا دیگران است مراقبت کنید.
 • دوچرخه موتور یا اتومبیل خود را فقط در پارکینگ خانه یا محلی که برای آن تعبیه شده پارک کنید.
 • اتو کردن باید فقط روی میز اتو یا محلی که برای آن در نظر گرفته شده انجام شود. در اتاق‌ها، روی فرش یا مبلمان اتو نکنید.
 •  مراقب باز و بسته کردن کرکره‌ها و پرده‌ها باشید.
 • به دیوارها میخ نکوبید.
 • حیوانات اهلی یا حیواناتی که از نظر هم اتاقی‌ها یا صاحب‌خانه مجاز نیستند را داخل خانه نگهداری نکنید.
 •  در اتاق‌خواب آشپزی نکنید.
 •  از آشپزخانه، دوش و سایر بخش‌های مشترک خانه به طور عادلانه استفاده کنید.
 •  قبض آب و برق و گاز را به موقع پرداخت کنید.
 •  بدون هماهنگی با سایر هم خانه‌هایتان مهمان دعوت نکنید.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید