قانون تملک آپارتمانها و آیین نامه اجرایی آن در فرهنگ آپارتمان نشینی

0 911

آپارتمان نشینی واژه‌ای مدرن از زندگی دسته‌جمعی در خانه‌های بزرگ است که در قدیم رونق داشت با این تفاوت که در گذشته همه در اتاق‌هایی کنار هم در یک خانه‌ای بزرگ دور یک حوض زیبا داخل حیاطی وسیع زندگی می‌کردند ولی امروز در واحدهایی مجزا کنار هم یا بالا و پایین هم زندگی می‌کنند. با افزایش آپارتمان نشینی، اصطلاح فرهنگ آپارتمان نشینی بسیار رواج پیدا کرده است. زندگی در آپارتمان بایدها و نبایدها و اصول اخلاقی خاصی را به همراه دارد که به فرهنگ آپارتمان نشینی معروف شده است. این فرهنگ در حال رشد است ولی این رشد در بعضی شهرها سریع‌تر بوده و در بعضی کندتر. رعایت فرهنگ آپارتمان نشینی باعث زندگی راحت‌تر و بروز اختلافات کمتری بین ساکنان آپارتمان می‌شود. قانون تملک آپارتمانها و آیین نامه‌های مربوط به آن، به طور ویژه و قانونی به اصول فرهنگ آپارتمان نشینی می‌پردازد. آشنایی با این قوانین حتی در حد کم می‌تواند مفید باشد.

قانون تملک آپارتمانها

قانون تملک آپارتمانها

قانون تملک آپارتمانها تعدادی نکات مهم دارد که در ادامه به صورت مختصر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • تعهداتی که در قانون تملک آپارتمانها ذکر شده است برای مالک و مستأجر یکسان است و هر دو طرف ملزم به رعایت آن‌ها هستند.
  • قسمت‌های مشترک مجتمع‌های آپارتمانی شامل زمین، تأسیساتی مثل سیستم گرمایش و سرمایش مشترک، چاه، انشعاب برق مشترک، بالابر، فاضلاب، انشعاب آب مشترک، انبار مشترک، لوله‌ها و سیم‌های برق، اسکلت ساختمان، بام، راهرو و راه پله‌ها، در و پنجره ها در قسمت‌های عمومی، رختشوی خانه، حیاط، محوطه ساختمان که بخشی از ملک است، حیاط خلوت، اتاق سرایدار، نمای ساختمان، انبار عمومی و تلفن مرکزی؛ به اصطلاح مشاعات ساختمان هستند. در واقع هر چیزی که مطابق صورت جلسه تفکیک آپارتمان‌ها، به آپارتمان خاصی اختصاص ندارد، مشترک و قابل استفاده برای همه اعضای ساختمان است. بخش‌های مشاع غیر قابل انتقال هستند.
  • بخش‌های اختصاصی هر ساختمان شامل قسمت‌هایی است که برای آن سند مالکیت جداگانه با تعیین مالک صادر شده است و یا به صورت عرفی اختصاص به یکی از مالکان دارد. به‌عنوان مثال پارکینگ یا انباری اگر به صورت رسمی یا عرفی به یک آپارتمان تعلق داشته باشد، ساکن آن آپارتمان مالک محسوب می‌شود، در غیر این صورت باید به صورت اشتراکی یا توافقی با سایر ساکنین آپارتمان استفاده شود.
  • مالک هر واحد مسکونی می‌تواند طبق قوانین و مقررات ساختمانی برای کاربردی کردن محل سکونت خود، تغییراتی در بخش مربوطه ایجاد کند. ولی هیچ‌کدام از ساکنان آپارتمان حق ندارند بدن جلب موافقت سایر ساکنین در محل، در شکل در یا سردر و نمای خارجی آپارتمان تغییری ایجاد کند.
  • هزینه‌های مشترک، هزینه‌هایی هستند که بابت حفظ و نگهداری ساختمان و تأسیسات و تجهیزات، هزینه‌های رنگ آمیزی دیوارها یا نرده‌های مشترک، هزینه‌های اداری و حق الزحمه مدیر یا مدیران و سرایدار ساختمان پرداخت می‌شود.
بیشتر بخوانید
حق کمیسیون بنگاه چطور و بر چه مبنایی محاسبه می‌شود؟

سهم هر مالک به صورت نسبت مساحت اختصاصی هر واحد به کل آپارتمان محاسبه می‌شود. هزینه‌های مشترک هم به تساوی از همه دریافت خواهد شد. اگر قسمتی از بخش‌های عمومی ساختمان به صورت قانونی و عرفی مورد استفاده اختصاصی شخصی قرار بگیرد، آن شخص باید هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کند.

 در مورد پرداخت هزینه‌ها امکان تنظیم قرارداد قانونی هم وجود دارد. حتی این امکان هم وجود دارد که مالکین توافق کنند و فقط بعضی از ساکنان آپارتمان هزینه‌های ساختمان را پرداخت کنند.

  • نمای ساختمان بخش مشترک آن و متعلق به همه مالکین است. ورودی هر واحد آپارتمانی و سر در آن‌ها که در ظاهر و زیبایی ساختمان مؤثر هستند، جزء مشاعات محسوب می‌شوند و تغییر و اصلاح آن بدون جلب موافقت سایر ساکنین ممکن نیست.

قانون تملک آپارتمانها

  • آپارتمان‌‌هایی که مالکین واحدها در آن بیش از سه نفر باشند طبق قانون تملک آپارتمانها، باید مدیر یا مدیرانی را در مجمع عمومی برای ساختمان تعیین کنند. اداره و حفظ ساختمان، دریافت و پرداخت هزینه‌ها، بیمه آتش سوزی ساختمان، تعیین سهم هر آپارتمان در هزینه‌ها و اعلام آن، خودداری از ارائه خدمات مشترک به بدهکاران، مطالبه طلب از بدهکاران از جمله با طرح دعوی در دادگستری و مراجعه به اداره ثبت از جمله وظایف مدیریت آپارتمان است.
  • از جمله مسائلی که در آپارتمان‌‌ها پیش می آید عدم پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان از طرف مالک یا مالکین بعضی از واحدها است. معمولاً این بدهی‌ها به صورت فهرست یا ابلاغیه در تابلوی اعلانات ساختمان نصب می‌شود و از بدهکار درخواست می‌شود که مبلغ را پرداخت کند. طبق قانون تملک آپارتمانها مدیر این اختیار را دارد درخواست را از طریق مراجع حقوقی پیگیری کند. در صورت خودداری مالک یا استفاده کنند واحد مسکونی، از پرداخت مبلغ بدهی مدیر می‌تواند دسترسی بدهکار را به خدمات مشترک مثل سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، آب و برق مشترک قطع کند. در عین حال مدیر می‌تواند با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور درخواست صدور اجرائیه و توقیف اموال بدهکار را بدهد و حتی امکان دریافت خسارت تأخیر پرداخت بدهی را هم دارد.
بیشتر بخوانید
فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر و مستاجر چگونه است؟

قانون تملک آپارتمانها

  • اگر به تشخیص سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری عمر مفید ساختمان به پایان رسیده و یا به هر دلیل دیگری ساختمان دچار فرسودگی کلی شده باشد و تعداد کمی از مالکان قسمت‌های اختصاصی، با تجدید بنای آن موافق نباشند، براساس قوانین مدیریت ساختمان آن دسته از مالکان که قصد بازسازی مجموعه را دارند می‌توانند بر اساس حکم دادگاه با تأمین مسکن استیجاری مناسب برای آن مالک یا مالکان نسبت به بازسازی بنای مجموعه اقدام کنند. بعد از پایان بازسازی و تعیین سهم هر مالک از ساختمان و تقسیم هزینه‌های انجام شده، این هزینه‌ها و هزینه اجاره مسکن از آن اشخاص درخواست خواهد شد.
  • هر ساختمان ممکن است با توافق و نظر جمعی مالکین خود دارای مقررات دیگری هم باشد که فقط در آن ساختمان رعایت می‌شود. عدم رعایت این دسته از مقررات شامل پیگیری قانونی نمی‌شود؛ مگر آنکه برای آن صورت جلسه‌ای وضع شده باشد.

قانون تملک آپارتمانها وضع شده که تنش و گرفتاری بین افراد ساکن در یک ساختمان کمتر شود و با رعایت این حد و حدود، افراد در محل زندگی یا کار خود آرامش و آسایش بیشتری داشته باشند. برای مطالعه متن کامل قانون آپارتمان نشینی به فایل PDF پیوست مراجعه کنید.

آیین نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید