قانون آپارتمان نشینی : خلاصه قوانین شارژ، مشاعات و پارکینگ

1 20,616

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و کم بودن فضا و ارزان‌تر بودن آپارتمان‌ها، بیشتر مردم به آپارتمان نشینی روی آورده اند. لازمه زندگی در آپارتمان‌ها این است که قانون آپارتمان نشینی را بدانیم تا زندگی آرام تری داشته باشیم. ولی هنوز هم با گذشت چندین سال فرهنگ آپارتمان‌نشینی در میان مردم ما به خوبی جا نیفتاده است و خیلی ها از قانون آپارتمان نشینی مطلع نیستند و ناخواسته باعث آزار و اذیت دیگران می شوند. در این نوشته تلاش کردیم تا شما را با خلاصه قوانین اجاره نشینی و آپارتمان نشینی مربوط به مشاعات، شارژ و پارکینگ آشنا کنیم.

قانون آپارتمان نشینی مشاعات و تعمیرات

قسمت های مشترک یا مشاع قسمت هایی از ساختمان است که حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان نبوده و به همه مالکان به نسبت اختصاصی آن‌ها تعلق می‌گیرد. به طور کلی مشاعات قسمت هایی از ساختمان است که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده‌اند و در سند مالکیت هیچ یک از همسایگان به طور ویژه نیامده باشد. قسمت هایی مانند راه پله، حیاط، پارکینگ، پشت بام و… متعلق به همه اهالی ساختمان است و همگی به یک نسبت در این قسمت‌ها سهم دارند و هیچ کسی نباید با نادیده گرفتن دیگران، به صورت شخصی از این مکان‌ ها استفاده کند.

پارکینگ

 • فقط واحدهایی که حق استفاده از پارکینگ مشاع برای آن‌ها شناخته شده است، می توانند از پارکینگ ساختمان به طور مشاع استفاده کنند.
 • در هنگام نوشتن اجاره نامه یا در هنگام خرید خانه حتماً سهم خود را از پارکینگ مشخص کنید و درصورتی که به شما پارکینگ تعلق پیدا می‌کند، حتماً آن را در سند یا اجاره نامه قید کنید. شما نمی توانید بدون اجازه از پارکینگی که متعلق به شخص دیگری است استفاده کنید. در صورتی که یکی از واحدهای آپارتمان، برای مدتی خالی از سکنه باشد و همسایه‌ها از پارکینگ آن بدون اجازه مالک استفاده کنند، پس از اینکه مالک در خانه خود سکونت کرد، می‌تواند اجاره مدت استفاده از پارکینگش را از استفاده کننده درخواست کند.
 • اگر فردی در پارکینگ آپارتمان فرد دیگری خودرو خود را متوقف کند و تمایل به برداشت آن نداشته باشد، بر اساس قانون آپارتمان نشینی جرم محسوب می‌شود و جریمه و حبس به عنوان مجازات برای او در نظر گرفته می‌شود.
 • طبق قانون آپارتمان نشینی، نمی توان بدون جلب رضایت تمام اهالی ساختمان در پارکینگ مراسم برگزار کرد.
 • قرار دادن وسایلی مانند میز و صندلی در پارکینگ برای استفاده شخصی ممنوع بوده و دخل و تصرف در حقوق دیگر مالکان محسوب می‌شود. مالکان می‌توانند براساس توافق فی مابین نسبت به قرار دادن وسایل دیگر و حتی استفاده از پارکینگ آپارتمان‌‌های دیگر تصمیم بگیرند.
 • نگه داری حیوانات در حیاط خلاف قانون آپارتمان نشینی است.
بیشتر بخوانید
فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر و مستاجر چگونه است؟

آسانسور و پشت بام

 • در صورتی که آپارتمان آسانسور باربری نداشته باشد، طبق قانون آپارتمان نشینی، به هیچ عنوان نباید از آسانسور اصلی آپارتمان برای جابه جایی اسباب و اثاثیه استفاده کرد. اگر شخصی عمداً یا سهواً آسیبی به آسانسور آپارتمان برساند، تمام هزینه‌های تعمیرات بر عهده خود او است.
 • فضاهای اضافی در اتاقک آسانسور در پشت بام و اتاق تأسیسات در پارکینگ صرفاً جهت قرار دادن وسایل مرتبط با ساختمان است.
 • قانون آپارتمان نشینی مشخص می‌کنند که قرار دادن اشیا روی پوشش عایق کف پشت بام ممنوع است و در صورت صدمه زدن به آن هزینه‌های تعمیرات بر عهده آسیب زننده خواهد بود.

قانون آپارتمان نشینی

راه پله و راهرو

 • از قوانین آپارتمان نشینی که بسیار اهمیت دارد، تمیز نگه داشتن راه پله است. قبل از بردن زباله ها به بیرون از خانه از سالم بودن پلاستیک آن مطمئن شوید و اگر به هر دلیل قسمتی از راه پله را آلوده و کثیف شد، باید به سرعت برای نظافت آن قسمت اقدام کنید.
 • طبق قانون آپارتمان نشینی گذاشتن کفش، دمپایی و جاکفشی پشت در آپارتمان و در محوطه راهروها و همچنین قرار دادن کیسه زباله و سطل آشغال پشت در آپارتمان، ریختن زباله و آشغال در حیاط و راهروها ممنوع است.

قانون آپارتمان نشینی

قانون آپارتمان نشینی هزینه شارژ

یکی از موارد مورد بحث در قانون آپارتمان نشینی؛ شارژ ساختمان است. شارژ مبلغی است که برای خدمات خاصی از ساکنین آپارتمان گرفته می‌شود. مفاهیمی در مورد شارژ وجود دارد که در ادامه به توضیح در مورد آن‌ها می‌پردازیم.

حق شارژ ساختمان شامل چه مواردی می شود؟

 • هزینه های برق، آب و گاز مشترک
 • هزینه نگه داری و تعمیرات بخش های عمومی ساختمان
 • هزینه‌های نگهداری از گیاهان و رسیدگی به آن‌ها در فضای عمومی ساختمان
 • هزینه‌های مربوط به سرایداری
 • هزینه‌های خرید اقلام مورد نیاز در قسمت‌های عمومی ساختمان (مثلاً وسایل مورد نیاز جهت نظافت، روشنایی راهروها و…)
بیشتر بخوانید
قوانین چک: قوانینی که باید در تنظیم چک برای معاملات مختلف رعایت کنید کدام‌اند؟

قانون آپارتمان نشینی

قانون آپارتمان نشینی که باید در مورد شارژ رعایت شود شامل موارد زیر است:

 • تمامی واحدهای یک مجتمع آپارتمانی جدای این که فرد یا افرادی در آن ساکن باشند، موظف هستند تا مبلغ شارژ را ماهیانه پرداخت کنند.
 • اینکه مبلغ شارژ توسط مستأجر یا صاحب خانه پرداخت شود؛ موضوعی توافقی بین آن دو طرف است.
 • در صورت اضافه شدن جمعت خانواده میزان مصرف مواردی مانند آب، برق و … افزایش پیدا می‌کند، در نتیجه افزایش حق شارژ ساختمان و سایر هزینه‌های مشترک کاملاً منطقی است.
 • چنانچه واحدی حق شارژ ماهانه را پرداخت نکند، هیئت مدیره طبق قانون آپارتمان نشینی، اظهارنامه‌ای با موضوع عدم پرداخت حق شارژ ساختمان با اعلام مبلغ دقیق بدهی برای آن واحد ارسال می‌کند. در صورتی که حتی با دریافت اظهارنامه بدهکار مبلغ بدهی را پرداخت نکرد، هیئت مدیره این اجازه را دارد که مسئله را از طریق مراجع قضایی پیگیری کند.
 • اگر با وجود حکم دادگاه مبنی بر پرداخت بدهی، بدهکار همچنان برای پرداخت شارژ اقدام نکرد، هیئت مدیره می‌تواند بر طبق قوانین آپارتمان نشینی دسترسی بدهکار را به امکانات عمومی ساختمان مثل شوفاژ، تهویه مطبوع، آب گرم، برق و گاز متوقف کند.
 • اگر فردی از اهالی ساختمان به هر طریقی به بخش عمومی ساختمان خسارت وارد کند، آن شخص موظف است تا هزینه خسارت وارده را پرداخت کند و هزینه از محل شارژ ساختمان پرداخت نمی‌شود.
 • سهم هر واحد از حق شارژ در مورد هزینه‌هایی که ارتباط با مساحت زیربنایی خانه دارد به نسبت مساحت محاسبه می‌شود و سایر مخارج که ارتباطی به میزان مساحت زیر بنا ندارد از قبیل هزینه‌های مربوط به سرایدار، نگهبان، متصدی آسانسور، هزینه نگهداری تأسیسات، باغبان، تزئینات قسمت‌های مشترک و غیره به طور مساوی بین مالکین یا استفاده کنندگان تقسیم می‌شود.

نمونه فرم تسهیم هزینه

امیدوارم آگاهی از قوانین آپارتمان نشینی به ایجاد آرامش بیشتر شما در محل سکونتتان کمک کند.

می‌توانید متن کامل قوانین آپارتمان نشینی را در لینک پیوست PDF مطالعه کنید.

1 نظر
 1. سعيدرضا كما می گوید

  سلام وقت بخیر بفرمایید نمای ساختمان ایا از مشاعات است یا خیر؟ واگر یک مجتمع ۱۰ واحدی که ساختمان نمای ان در ضلع غربی است و ۵ واحد در ضلع غربی و ۵ واحد در ضلع شرقی هستند ایا تمام ۱۰ واحد باید هزینه تعمیر و باسازی نما را بدهند یا فقط ۵ واحد غربی (باران از ضلع غربی وارد واحد ها میشود و باعث خرابی دیوار ها میگردد و احتمال فرو ریختن دیوار ها هست ) متشکرم سعیدرضا کمال

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید