چه گیاهان آپارتمانی را می‌توانیم بیرون از پنجره اتاق با فلاورباکس نگهداریم؟

0 529

تا حالا شده به گلدان‌ قشنگ همسایه کناری حسودیتان شده باشد یا در دلتان آرزو کنید که کاش شما هم می‌توانستید به همان خوبی گل‌هایی در خانه‌تان نگه دارید بدون اینکه خشک شوند؟ یا گاهی اوقات وقتی سر راه بازگشتتان به خانه از کنار پارکی رد می‌شوید؛ دلتان می‌خواهد همه گل‌هایش را از جا بکنید و با خود به خانه ببرید ولی بعد به خودتان می‌گویید که ارزش فرار کردن از دست پارکبان را ندارد و تا به خانه برسید همه‌شان خشک شده‌اند. برای چنین مواقعی که دلتان برای داشتن گلدانی زیبا در آپارتمان لک زده است با یاد گرفتن چند راه ساده می‌توانید کاری کنید که بقیه به رنگ و لعاب گل‌های شما حسودی‌شان شود و در آدرس خود چشم اندازی متفاوت برای خانه‌تان بسازید. یکی از این راه‌ها داشتن فلاورباکس‌ هایی است که در کنار پنجره نصب ‌می‌شوند. این فلاورباکس‌‌ها فرصت کاشتن سبزیجات،‌ گل‌ها و گیاهان را ممکن می‌کنند بدون اینکه باغچه‌ای در خانه داشته باشید. علاوه بر این که باعث می‌شوند گیاهتان نور کافی جذب کند، اگر گل و گیاهان آپارتمانی مناسبی در آن بکارید نیازی نیست که زمان زیادی برای سرحال نگه داشتنش صرف کنید.

مزیت استفاده از فلاورباکس چیست و برای شروع باید چه کرد؟

فلاورباکس‌ جعبه‌ها یا گلدان هایی هستند که در مدل‌های مختلف برای کاشت گیاهان و درختچه‌‌ها بکار می‌روند و به شکل‌های مختلفی مانند دیواری، معلق، زمینی و آبشاری در بازار وجود دارند. مزیت آن‌ نسبت به سایر شیوه‌های کاشت گل نیز این است که می‌توانند در هر فضایی از ساختمان مانند پشت بام، تراس، اتاق‌ها و حتی در دکوراسیون حیاط خلوت کوچک هم استفاده شوند.
برای انجام اینکار باید چند نکته را رعایت کنید:

  1. اولین قدم زهکشی مناسب کف فلاورباکس است، برخلاف اسمش که سخت به نظر می‌رسد کار ساده‌ای است باید در کف فلاورباکس سوراخ‌هایی ایجاد کنید.
  2. حالا سطح زیرین را بین ۳ تا ۵ سانتی‌متر شن‌های بادامی بریزید. شن بادامی سنگریزه‌هایی کمی درشت‌تر از ماسه هستند و در اغلب گل‌فروشی‌ها می‌توانید آنها را بخرید.
  3. یک لایه پارچه مخصوص با نام ژئوتکستیال روی آن بکشید تا خاک از سوراخ‌های کف بیرون نریزد.
  4. در پایان هم فلاورباکس را با خاک سبک یا کودهای ترکیبی مناسب پر کنید.
  5. در صورت تمایل برای آبیاری بهتر از ژل‌های نگهدارنده آب استفاده کنید.
بیشتر بخوانید
رنگ سبز در دکوراسیون داخلی خانه

برای کاشت چه گل‌ها و گیاهانی می‌توان از فلاورباکس استفاده کرد؟

توت فرنگی

توت فرنگی یکی از کوچکترین گیاهان ایده‌ال برای کاشت در فلاورباکس‌ های کنار پنجره هستند. تنها کاری که باید بکنید این است که بذر را بکارید، آن را خوب آبیاری کنید و درنهایت توت فرنگی‌های خوش رنگ داشته باشید.

فلاورباکس فلفل

اگر پنجره‌تان حسابی نورگیر است با کاشت فلفل در جعبه‌هایی کنار پنجره می‌توانید همیشه چاشنی برای غذای خود داشته باشید. هرچه آفتاب بیشتری به گلدان آن بتابد و کود مناسبی به آن بدهید فلفل‌های تند و تیزتری برداشت می‌کنید.

فلاورباکس پالرژنیوم

این گیاه نیمه گرمسیری از جمله گل‌هایی است که حتی در ظروف آشپزخانه هم می‌توان آن را کاشت، به نور زیادی احتیاج ندارند و در بیشتر فصل‌ها هم شکوفه دارند. تنها نباید در محیط سرد قرار گیرند تا بتوانید از زیبایی‌شان لذت ببرید.

فلاورباکس پالرژنیوم

حسن یوسف

برگ‌های رنگارنگ فراوان که با هر سایه و آفتابی سازگارند آنرا به انتخابی فوق العاده برای فلاورباکس‌ های کنار پنجره تبدیل می‌کنند.

اطلسی

هرچه هوا گرم‌تر ‌شود اطلسی‌ زیباتری خواهید داشت. اگر دوست دارید که گلدان جذابی از گل‌های رنگارنگ سفید، ‌قرمز،‌ صورتی و بنفش کنار پنجره اتاقتان داشته باشید آنرا فراموش نکنید. اطلسی را می‌توان به صورت بوته‌هایی مارپیچ و آویز هم داشت که منظره‌ای دل‌انگیز ایجاد می‌کند.

بیشتر بخوانید
کاربرد پاف‌ در خانه چیست؟

سیب زمینی شیرین

شاخه‌های سرسبز در رنگ‌های گوناگون زینت بخش پنجره‌تان خواهد بود. برگ‌های خاکستری،‌ سبز لیمویی، بنفش، قهوه‌ای و صورتی طراوتی دلپذیر به دیوارتان می‌بخشد. سیب زمینی شیرین هم مانند سایر گیاه‌هایی برای قرار دادن در فلاورباکس معرفی کردیم به آسانی رشد کرده و نگهداری آن شما را به زحمت نمی‌اندازد.

ایمپتین والریانا

اگر می‌شد برای هر رنگی مزه‌ای در نظر گرفت این گیاه خوش طعم‌ترین گل نام می‌گرفت. صورتی،‌ قرمز، ‌بنفش،‌ نارنجی و زرد همه در کنار هم و در یک جعبه فلاورباکس روح شما را تازه خواهد کرد. مخصوصا برای پنجره هایی که در سایه هستند و آفتاب چندانی به آنها نمی‌تابد بسیار مناسب است.

گلهای آپارتمانی

گل میمون

سنبل‌های بلند و پرشکوفه آرزوی هر پنجره‌ای است. این گل که تا ۱۰ سانت رشد می‌کند را می‌توانید از هر مرکز کشت گل و گیاهی خریداری کنید و از زیبایی چشم‌نوازش لذت ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید