عدم پرداخت اجاره بها را چطور می‌توان به صورت قانونی پیگیری کرد؟

0 5,540

یکی از مشکلات رایج اجاره‌نشینی که باعث ایجاد دردسرهای زیادی برای صاحب‌خانه‌ها می‌شود عدم پرداخت اجاره بها توسط مستاجر است. برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که در صورتی که مستاجری پرداخت اجاره بها را درست و به موقع انجام ندهد راهکار قانونی برای برخورد با او چیست. در این مطلب قصد داریم درباره این موضوع و نکات مربوط به آن صحبت کنیم.

ارسال اخطاریه یا اظهارنامه

بنا به ماده ۱۴ قانون موجر و مستاجر بسته به این که نوع سند در معامله انجام شده عادی باشد یا رسمی اخطاریه اظهاریه برای مستاجر صادر می‌شود. طبق این قانون در صورتی که سند تنظیم شده بین مالک و مستاجر عادی باشد اظهارنامه و اگر سند تنظیم شده رسمی باشد اخطارنامه‌‌ای متناسب با موضوع اختلاف تنظیم می‌شود.

بعد از دریافت اخطاریه یا اظهاریه مستاجر موظف است ظرف مدت ۱۰ روز قسط یا اقساط عقب‌افتاده خود را بپردازد. در صورتی که مستاجر طی این ۱۰ روز اقدام به پرداخت بدهی خود نکند صاحب ملک می‌تواند درخواست وصول اجاره و تخلیه ملک خود را داشته باشد. در این مرحله باز هم درخواست موجر با در نظر گرفتن نوع سند انجام می‌شود. برای این منظور، مالک می‌تواند به دفترخانه یا اجرای ثبت (در صورت رسمی بودن سند) یا به دادگاه (در صورت عادی بودن سند) مراجعه کند.

بیشتر بخوانید
کد رهگیری املاک خرید یا اجاره خانه چیست و چگونه می‌توانیم این کد را دریافت کنیم؟

عدم پرداخت اجاره بها

ارفاق به مستاجر در صورت عدم پرداخت اجاره بها

به منظور ارفاق به مستاجران در صورت عدم پرداخت اجاره بها شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. شرایط به این شکل است که اگر در مرحله‌ای که مالک برای درخواست وصول اجاره بها و تخلیه اقدام می‌کند، مستاجر بتواند تا قبل از دستور تخلیه خانه یا صدور حکم دادگاه، علاوه بر اجاره بهای عقب افتاده خود صدی بیست آن را به نفع موجر پرداخت کند حکم تخلیه صادر نمی‌شود. اما باید در نظر داشت که مستاجر تنها یک بار می‌تواند از این ارفاق استفاده کند.

در صورتی که مستاجر در طول یک سال دو بار مرتکب این اشتباه شود که بعد از ارسال اخطاریه یا اظهاریه اقدام به پرداخت اجاره بها کند و پس از آن برای بار سوم اجاره بها را در موعد مقرر پرداخت نکند، موجر می‌تواند درخواستی مبنی بر تخلیه ملک بگیرد و مستاجر نمی‌تواند در این مورد از ارفاق قانونی استفاده کند.

به این ترتیب موضوع عدم پرداخت اجاره بها توسط موجر هم مثل تمام موضوعات دیگر راهکار قانونی و مشخصی دارد که با رعایت اصول و نکات آن می‌توان از بروز بسیاری مشکلات جلوگیری کرد و در صورت بروز هم با روشی منطقی به حل‌وفصل آن پرداخت.

بیشتر بخوانید
معامله با وکالت نامه: خرید و فروش ملک را چطور به صورت وکالت‌نامه‌ای انجام دهیم؟

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید