طرح رها بانک مسکن ; راه‌حل جدید برای فک‌رهن خانه وام‌دار

0 1,391

طرح سپرده‌گذاری رها راه‌حل جدید بانک مسکن برای فک رهن خانه‌هایی است که با وام و تسهیلات این بانک خریداری شده‌اند. همان طور که می‌دانید، سند خانه‌هایی که با وام بانک مسکن خریداری شده‌اند، به عنوان ضمانت در رهن بانک است. بنابراین برای خرید و فروش این املاک ابتدا باید خانه را از رهن بانک خارج کنید. تا پیش از مطرح شدن طرح رها، اگر می‌خواستید قبل از تمام شدن اقساط بانکی‌تان خانه را فک رهن ملک کنید باید کل مبلغ بدهی باقی‌مانده را یک جا تسویه می‌کردید. اما طرح رها بانک مسکن این امکان را فراهم می‌کند تا بدون تسویه حساب کامل خانه را از رهن بانک خارج کنید.

هدف از ایجاد سپرده‌گذاری رها چه بوده است؟

تسویه کل بدهی برای بسیاری از افراد سخت است و خیلی‌ها به دلیل این که از پس تسویه بدهی‌شان به صورت یکجا بر نمی‌آمدند، قید فروش خانه را می‌زدند. علاوه بر این، بیشتر افراد زمانی که قصد تعویض خانه خود را می‌کنتد، معمولاً نیاز به مبلغ بیشتری برای خرید خانه جدید دارند و اگر بخواهند باقی‌مانده بدهی را به صورت یکجا به بانک بپردازند، عملاً باید قید بخشی از سرمایه‌شان برای خرید خانه را بزنند.
در سال‌های اخیر خیلی از افراد خانه‌های خود را با کمک وام بانک مسکن خریداری کرده‌اند و با توجه به شرایط سخت تسویه حساب وام و فک رهن خانه، بسیاری از آن‌ها توانایی جابجایی و خرید و فروش خانه را ندارند که این موضوع یکی از دلایل بازار راکد مسکن در چند سال اخیر بود. بر همین اساس، بانک مسکن به تازگی راه‌حل جدیدی را تحت عنوان طرح سپرده‌گذاری رها ایجاد کرده است که امکان آزاد کردن سند خانه‌ها از رهن بانک ایجاد فراهم می‌کند.

بیشتر بخوانید
تمدید قرارداد اجاره را چطور انجام دهیم و در زمان تمدید به چه نکاتی دقت کنیم؟

طرح رها بانک مسکن

طرح رها بانک مسکن

سپرده‌گذاری رها روشی است که در آن می‌توانید بدون پرداخت باقی‌مانده بدهی‌تان به بانک خانه را فک رهن کنید. در این روش باید مبلغی معادل ۱۱۰ درصد اصل بدهی بافی‌مانده‌تان را در بانک سپرده‌گذاری کنید.
به طور مثال اگر شما مبلغ ۴۰ میلیون از بانک وام گرفته‌اید و ۱۰ میلیون از آن را بازگردانده‌اید، کافی است مبلغ اصل بدهی باقی‌مانده‌تان را حساب کنید (دقت کنید که اصل بدهی باقی‌مانده‌ ر ا نمی‌توانید با کم کردن اقساط پرداختی از بدهی اولیه محاسبه کنید. چون بخشی از مبلغ پرداخت شده در اقساط سود وام شما بوده است.) و سپس مبلغی معادل ۱۱۰ درصد آن را در بانک سپرده‌گذاری کنید. به این ترتیب می‌توانید نامه فک رهن را از بانک بگیرید. البته این موضوع تغییری در روال پرداخت اقساط شما ایجاد نمی‌کند و باید اقساط وام را طبق روال قبل به بانک پرداخت کنید.

مزایا و معایب طرح رها بانک مسکن

نکته مثبت در رابطه با این طرح این است که شما در ازای سپرده‌گذاری مبلغ تعیین شده در بانک، مشابه تمام سپرده‌های دیگر سودی دریافت می‌کنید که نرخ آن براساس میزان حداکثر سودبانکی مصوب تعیین می‌شود. در نتیجه، می‌توانید بخشی از اقساط وام را به کمک سود دریافتی پرداخت کنید. تنها نقص این طرح این است که تا زمان پرداخت آخرین قسط، سپرده شما در بانک بلوکه شده و امکان برداشت از آن وجود ندارد.
طبق طرح مصوب، سپرده‌گذاری رها تنها برای آن دسته از متقاضیان امکان‌پذیر است که حداکثر ۶۰ قسط از بدهی آن‌ها باقی مانده باشد. اما در حال حاضر به منظور تسهیل فرآیند و جلب رضایت مشتریان، این طرح بدون محدودیت از جانب بانک و برای همه متقاضیان اجرا می‌شود.

بیشتر بخوانید
فسخ قرارداد اجاره پیش از موعد توسط موجر و مستاجر چگونه است؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید