طبقه بندی کارتن های اسباب کشی چه ضرورتی دارد و چطور باید آن را انجام دهیم؟

0 204

بسته‌بندی و طبقه بندی کارتن های اسباب کشی از مراحلی است که اگر با دقت، تمرکز و نظم انجام شود به فرآیند اسباب‌کشی سرعت فوق‌العاده‌ای می‌بخشد. اگر جعبه‌های اسباب‌کشی را طبقه‌بندی نکنیم، هنگام تخلیه‌ی بار همه‌ی کارتن‌ها را کنار هم قرار می‌دهیم و مجبوریم هر کدام را باز کنیم تا ببینیم کدام بسته قرار است در کدام اتاق قرار بگیرد. حتی ممکن است بسته‌ای که وسایل شکستنی دارد، بدون دقت حمل شود و صدمه ببیند.

از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم برای جلوگیری از خسارت انجام دهیم، این است که محتوای کارتن‌ها و چگونگی جابه‌جایی آن‌ها را در کوتاه‌ترین و سریع‌ترین شکل ممکن برای نیروهای اسباب‌کشی مشخص کنیم. برای این کار روش‌هایی وجود دارد که نه‌تنها به فرآیند اسباب‌کشی سرعت می‌بخشد، بلکه به ما هم کمک می‌کند تا با نظم و سرعت بیشتری وسایلمان را در خانه‌ی جدید باز کنیم و شروع به چیدن اتاق‌ها کنیم.

روش‌های طبقه بندی کارتن های اسباب کشی

بر اساس اتاق‌ها بسته‌بندی کنیم

برای این‌که بتوانیم بسته‌ها را هوشمندانه برچسب بزنیم، اول از همه باید بسته‌بندی درستی داشته باشیم. برای این کار بهتر است کارتن‌ها را بر اساس اتاق‌ها طبقه‌بندی کنیم؛ در این صورت کارتن‌های آشپزخانه، اتاق‌خواب، هال و سایر اتاق‌ها از هم مجزا خواهند بود. در نتیجه به هنگام تخلیه‌ی بار، هر کارتن را در مقصد خاص خود می‌گذاریم و وقت کم‌تری هدر می‌دهیم.

جزئیات جعبه‌ها را ثبت کنیم

یکی از بهترین روش‌ها برای طبقه‌بندی کارتن‌ها، ثبت محتویات آن‌ها است. برای این کار می‌توانیم روی هر کارتن کاغذی بزرگ بچسبانیم و روی هر کاغذ، نام اتاق و محتویات جعبه را ثبت کنیم. راه دیگر استفاده از سیستم اعداد است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. با استفاده از روش اعداد می‌توانیم عدد جعبه‌ی موردنظر را در لیستی بنویسیم و در مقابل آن، محتویات کارتن را ثبت کنیم.

سیستم طبقه بندی کارتن های اسباب کشی بر اساس رنگ

برای این‌که بدون باز کردن هر کارتن بتوانیم از محتویات آن باخبر شویم، چند روش وجود دارد که یکی از آن‌ها طبقه‎بندی بر اساس رنگ است. کافی است سری به یک لوازم‌التحریری بزنیم و چند ماژیک، چسب یا برچسب رنگی بخریم. بعد به هر کدام از اتاق‌ها رنگی اختصاص دهیم و با آن رنگ، روی کارتن‌ها علامت بگذاریم. فراموش نکنیم که لیستی از نام اتاق‌ها و رنگ مخصوصشان داشته باشیم. حتی می‌توانیم از برچسب‌های رنگی روی در اتاق مقصد استفاده کنیم تا نیروهای اسباب‌کشی هر کارتن را در اتاق مخصوص قرار دهند.

بیشتر بخوانید
کسانی که زیاد سفر می‌کنند: گل و گیاه آپارتمانی مناسب برای این افراد کدام است؟

سیستم طبقه بندی کارتن ها بر اساس اعداد

روش دیگر طبقه بندی کارتن ها، استفاده از اعداد به جای رنگ‌ها است. بزرگ‌ترین مزیت استفاده از سیستم اعداد، سرعتی است که به فرآیند طبقه بندی کارتن ها می‌بخشد.
برای استفاده از اعداد در بسته بندی، باید به هر کارتن یک عدد اختصاص دهیم و آن را در چند سمت مختلف جعبه بنویسیم. هم‌زمان لیستی تهیه می‌کنیم و محتویات جعبه‌ها را مقابل اعداد می‌نویسیم. مثلاً در کارتن شماره ۱، قهوه ساز و توستر قرار دارد پس در لیستمان جلوی شماره‌ی ۱ می‌نویسیم: آشپزخانه – قهوه‌ساز، توستر.

با این روش اگر خیلی زود نیاز به توستر داشتیم، سراغ لیست می‌رویم و کارتن موردنظر را پیدا می‌کنیم.

وسایل شکستنی را مشخص کنیم

می‌توانیم روی کارتنِ وسایل شکستنی، با ماژیک قرمز و با خط درشت بنویسیم «با احتیاط حمل شود» و این نکته را به نیروهای اسباب‌کشی هم گوشزد کنیم. اگر مورد خاصی در بین وسایلمان داریم، سعی کنیم با کم‌ترین کلمات و بیشترین جدیت، میزان اهمیت آن را مشخص کنیم.

نکتهیادمان باشد که حتماً یک جعبه برای وسایل ضروری داشته باشیم. جعبه وسایل ضروری گلچینی از همه‌ی وسایلی است که در روزهای اول بعد از اسباب کشی به کارمان می‌آید و نیازهای اولیه‌مان را رفع می‌کند. در این جعبه خیلی چیزها وجود دارند، از شارژر گرفته تا مسواک و موکاپات و چای کیسه‌ای.

جعبه‌هایی را که قرار نیست به این زودی باز شوند کنار بگذاریم

شاید در هنگام بسته بندی کارتن‌ها به این نتیجه برسیم که بعضی از وسایلمان کاربردی نیستند و تصمیم بگیریم در خانه‌ی جدید آن‌ها را در انباری قرار دهیم یا بدون باز کردن کارتنشان، آن‌ها را در کمد بگذاریم. بهتر است روی این کارتن‌ها را با علامت یا جمله‌ای مشخص کنیم تا در خانه‌ی جدید برای بررسی‌شان زمان نگذاریم.

بیشتر بخوانید
سرویس کولر آبی ؛ راهنمای کامل برای تعمیرات و راه‌اندازی

نکات مهم در طبقه بندی کارتن های اسباب کشی

وسایل طبقه بندی را تهیه کنیم

طبقه بندی کارتن های اسباب کشی

قبل از شروع، روشی را که فکر می‌کنیم برای طبقه بندی کارتن های اسباب کشی بهتر است انتخاب کنیم و وسایل مربوط به آن را تهیه کنیم. اگر می‌خواهیم از روش رنگی استفاده کنیم، ماژیک بخریم و اگر می‌خواهیم روی کارتن‌ها برچسب بزنیم، از استیکی‌نوت‌های آماده استفاده کنیم یا خودمان کاغذهایی را برای این کار آماده کنیم. در استفاده از روش رنگی می‌توانیم از کودکان هم کمک بگیریم، در این صورت این کار به یک بازی و تفریح تبدیل می‌شود و بچه‌ها هم سرگرم می‌شوند.

به یک طرف جعبه قناعت نکنیم

عموماً جعبه‌ها را روی یک‌دیگر قرار می‌دهیم، پس اگر فقط بالای کارتن‌ها علامت بزنیم، ممکن است تلاشمان بی‌فایده بماند. بهترین راه این است که علامت‌ها را در بالای کارتن و چهار طرف آن ثبت کنیم تا از هر طرف که به آن دسترسی داشتیم بتوانیم اطلاعات روی آن را بخوانیم. البته نیازی نیست جزئیات محتویات جعبه را در همه‌ی قسمت‌های جعبه ثبت کنیم، تنها کافی است که مثلا عدد ۴ را در همه‌ی قسمت‌های کارتن بنویسیم و اطلاعات محتوای آن را در یک سمت از جعبه یا روی برگه‌ای بنویسیم. به جز آن می‌توانیم از رنگ اتاق مورد نظر در هر قسمت از کارتن استفاده کنیم.

در صورت امکان از جعبه‌های اصلی استفاده کنیم

اگر کارتن‌های ظروف، وسایل الکترونیکی و یا هر وسیله‌ی دیگری موجود است، بهتر است با وسایل خودشان پر شود تا ایمنی بسته‌بندی بیشتر شود. در این صورت راحت‌تر می‌توانیم محتویات جعبه‌ها را تشخیص دهیم.

با انتخاب کارتن مناسب و طبقه بندی کارتن اسباب کشی، به هنگام تخلیه‌ی بار و چیدمان خانه‌ی جدید با دردسر کم‌تری روبه‌رو می‌شویم و به فرآیند اسباب‌کشی، سرعت و دقت بیشتری می‌بخشیم.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید