فرش دستباف خود را چگونه و با چه روشی در آپارتمان بشوییم؟

0 296

گاهی اوقات شیوه‌های قدیمی انجام کارها ترجیح بیشتری نسبت به روش‌های مدرن و جدید دارند. شستن فرش دستباف نیز یکی از کارهایی است که بخصوص با نزدیک شدن به عید رواج بسیاری پیدا می‌کنند.

فرش‌ دستباف ایرانی که به خاطر رنگ‌های زیبا و طراحی منحصربفردشان معروفند در ابعاد و انواع مختلف وجود دارند مانند فرش ابریشم یا نخ‌های پشمی که اگر با روشی صحیح شسته نشوند ممکن است شکل زیبایشان را از دست بدهند. معمولاً افراد برای نظافت فرش با شرکتهایی که اینکار را انجام می‌دهند تماس می‌گیرند اما اگر به هر دلیلی خواستیم که فرش را به‌صورت دستی و خودمان بشوییم باید نکاتی را در نظر بگیریم که در این مقاله به آن پرداختیم.

چه مواردی را باید پیش از شست و شو انجام دهیم؟

  1. ابتدا باید لیبلی که در پشت فرش درج شده است را مطالعه کنیم. این برچسب‌ها حاوی دستورالعمل‌هایی هستند تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن فرش را بشوییم به‌طور مثال چه درجه حرارت آبی باید داشته باشیم یا چه نوع ماده شوینده‌ای می‌توانیم استفاده کنیم؟
  2. سعی کنیم حداقل یک بار در هفته فرشمان را جارو برقی بکشیم اینکار باعث می‌شود پرزها و گردو خاک در زیر فرش جمع نشود اما اگر فرشمان ابریشم است باید در اینکار دقت بیشتری به خرج دهیم زیرا انجام بیش از حد جارو کشیدن از ارزش فرشمان کم خواهد کرد و بافت آن نیز صدمه می‌بیند.
  3. از قرار دادن فرش در برابر نور مستقیم خورشید جلوگیری کنیم. اگر می‌توانیم فرش یا قالیچه‌مان را از پنجره دور نگه داریم. نور شدید باعث می‌شود شفافیت رنگهای فرش از بین برود.
  4. چک کنیم که فرشمان رنگ پس می‌دهد یا نه. بعضی از فرش‌ها با خیس شدن رنگشان را از دست می‌دهند. این هم از مواردی است که بر روی برچسب فرش نوشته شده است. قسمت کوچکی از گوشه فرش را با آب (هم دمای محیط اتاق) خیس کنیم و با پارچه‌ای خشک بر روی آن بکشیم. اگر رنگ پارچه تغییر کرد نباید خودمان آن را بشوییم. با این حال فراموش نکنیم که استفاده کمتر از مواد شیمیایی برای شستن در عمر و دوام بیشتر فرشمان موثر خواهد بود.
  5. تا جایی که امکان دارد از قرار دادن وسایل سنگین بر روی فرش‌های قیمتی خودداری کنیم زیرا ممکن است در طول زمان به بافت فرش آسیب بزنیم.
بیشتر بخوانید
خانه هوشمند از آنچه فکر می‌کنید به شما نزدیکتر است

به جز شستن کامل، چطور فرش دستباف را تمیز کنیم؟

  • گاهی اوقات نیازی نیست که حتماً فرش را با مواد شوینده و خیس کردن کامل بشوییم. می‌توانیم پس از کشیدن جاروبرقی کمی مایع شستشوی فرش روی آن اسپری کنیم و پس از ۲۴ ساعت دوباره جاروبرقی بکشیم. این مایع کثیفی وگردو خاک را جذب می‌کند.
  • برای برطرف کردن لک قهوه می‌توانیم یک چهارم فنجان سرکه سفید را با دو لیوان آب با دمای محیط و دو قاشق مایع ظرفشویی ترکیب کنیم و از آن برای پاک کردن لکه‌ها استفاده کنیم. خاصیت اسیدی سرکه سفید از رنگ پس دادن فرش جلوگیری می‌کند.

فرش دستباف
منبع: وبلاگ آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید