شروط غیرمنطقی اجاره

شاید تصور کنید معضلات اجاره‌نشینی به جابجایی‌های سر سال و کفش آهنین پوشیدن برای پیدا کردن خانه جدید و افزایش اجاره‌بها محدود می‌شود. اما اگر نمی‌دانستید بدانید که شروط غیرمنطقی اجاره از آن دست موضوعاتی است که هر چند سال یک بار وارد مرحله جدیدی می‌شود و خودش را متناسب با زمان به روز می‌کند. مرحله‌ها روزبه‌روز سخت‌تر و عجیب‌تر می‌شوند و منتظرند ببیند شما تا کجا دوام می‌آورید و از بازی اجاره‌نشینی سر سالم به در می برید.

یعنی ممکن است شما تا همین چند سال پیش فقط با معضل «خانه به مجرد اجاره نمی‌دهیم» و «کفش‌هایتان را در راهرو نگذارید» روبه‌رو بوده باشید و تازه بابت همین‌ها هم زیربار حرف زور نمی‌رفتید و با صاحب‌خانه حرفتان می‌شد و به راحتی قید آن خانه را می زدید.

اما امروز با شرط‌های خیلی عجیب‌تری مثل چک ضمانت و بچه‌دار شدن و بچه‌دار نشدن و ساعت ۹ شب به رختخواب رفتن کنار می‌آیید. در مرحله جدید از معضلات اجاره‌نشینی این امکان وجود دارد که در هر لحظه صاحب خانه‌تان از شما مدرک پزشکی یا وکالت بخواهد و اگر قصد داشته باشید به اجاره‌نشینی ادامه بدهید، احتمالا یک راهی برای اجابت درخواست صاحب‌خانه پیدا می‌کنید. چون اگر از این خانه بلند شوید و به دنبال خانه جدید بروید ممکن است صاحب‌خانه بعدی از شما مدرک فضانوردی بخواهد.

شروط غیرمنطقی اجاره

خلاصه ماجرا این که شروط غیرمنطقی اجاره این روزها نه تنها کم نشده‌اند بلکه آنقدر زیاد و جدی‌تر از چند سال پیش شده‌اند که خیلی‌ها عطای اجاره‌نشینی را در شهرهای بزرگ به لقایش بخشیده و به شهرهای کوچک دور و نزدیک می‌روند، به امید این که بتوانند خانه‌ای هرچند کوچک و قدیمی، اما برای خودشان تهیه کنند.

درخواست شروط غیرمنطقی اجاره توسط صاحب‌خانه‌ها این روزها نقل بسیاری از محافل شده است. شاید شما از این شروط اطلاع داشته باشید و شاید هم تا به حال به گوشتان نرسیده باشد. اما اگر از قبل با این شروط آشنایی داشته باشید احتمال کمتری وجود دارد که زیر بار شروط غیر منطقی و در بعضی موارد غیرقانونی بروید. در این مطلب قصد داریم شما را با تعدادی از این شروط آشنا کنیم.

پرداخت اجاره بها به دلار و سکه

بعد از نوسانات زیاد بازار ارز در سال ۹۷ خیلی از صاحب‌خانه‌ها که به خیال خودشان زرنگ‌تر از بقیه بودند تصمیم گرفتند اجاره به نرخ روز بخورند و به این ترتیب از بازار ارزی که لحظه به لحظه تغییر می‌کرد عقب نیفتند. این موضوع مختص مناطق شمالی و گران‌قیمت تهران نیست و در بسیاری از مناطق مرکزی و جنوبی شهر هم دیده شده که صاحب‌خانه اجاره را به دلار یا سکه دریافت می‌کند و این موضوع را در قرارداد اجاره ثبت کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
حق کمیسیون اجاره را چطور به شیوه‌ای ساده محاسبه کنید؟

به طور مثال آقای حمیدی صاحب‌خانه‌ای در خیابان آذربایجان است که برای پول پیش خانه خود ۱۰ سکه طلا و برای اجاره ماهیانه یک ربع سکه دریافت می‌کند و معتقد است که درخواست وی به هیچ عنوان جز شروط غیرمنطقی اجاره نیست و تنها راهکاری برای کاهش ضرر در شرایط اقتصادی فعلی جامعه است.

داشتن فرزند

از قدیم این موضوع بسیار متداول بوده که صاحب‌خانه‌ها با این که مستأجران بچه کوچک داشته باشند یا تعداد فرزنداشان زیاد باشد مشکل داشته‌اند و دلیل آن هم به وضوح، شلوغ شدن ساختمان و سر و صدای زیاد بوده است. اما اخیراً دسته‌ای از صاحب‌خانه‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن فرزند نه تنها ایرادی ندارد، که خیلی هم خوب است.

یکی از این موارد صاحب‌خانه‌ای در محله سردار جنگل است که خانه خود را به زوج‌هایی که فرزند ندارند اجاره نمی‌دهد و استدلالش هم این است که زوج‌هایی که فرزند دارند کمتر دعوا می‌کنند و در نتیجه آسیب کم‌تری به خانه می‌رسد. بعضی از صاحب‌خانه‌ها هم هستند که به دلیل اعتقاد شخصی و مذهبی برای مستأجرهایی که بچه‌دار شوند امتیاز در نظر می گیرند و مثلاً مبلغ اجاره را کم می‌کنند.

گل سرسبد شروط غیر منطقی اجاره

با کلاس بودن مستأجرها

شرط بسیاری عجیبی که اخیراً مد شده با کلاس بودن مستأجرهاست. خیلی از صاحب‌خانه‌ها به همان اندازه که به مقدار اجاره‌بها اهمیت می‌دهند برایشان مهم است که مستأجرشان فرد با کلاسی باشد. این که تعریفشان از با کلاس دقیقا چیست، مشخص نیست. برای بعضی‌ها شغل ملاک است و برای بعضی دیگر سبک زندگی. هر چه که هست بعضی صاحب‌خانه‌ها معتقدند فقط خودشان قادر به تشخیص با کلاس بودن یا نبودن مستأجرها هستند و بس.

مذهبی بودن مستأجرها

برای عده‌ای از صاحب‌خانه‌ها مهم است مستأجرشان مذهبی باشد چون خودشان هم مذهبی هستند. اما در خیلی از موارد هم دلیل این که صاحب‌خانه‌ها به دنبال مستأجر مذهبی هستند این است که معتقدند مذهبی‌ها در حفظ و نگهداری خانه دقت بیشتری می‌کنند و در نتیجه خانه آسیب کم‌تری می‌بیند.

بیشتر بخوانید
حق کمیسیون بنگاه چطور و بر چه مبنایی محاسبه می‌شود؟

گرفتن چک ضمانت اجاره

با توجه به نرخ تورم و اوضاع اقتصادی جامعه خیلی از صاحب‌خانه‌ها نگران این موضوع هستند که مستأجرشان از پس پرداخت اجاره بر نیاید. به همین دلیل موضوع چک ضمانت اجاره بسیار متداول شده است. البته این یک مورد شاید منطقی ترین شرط صاحب‌خانه‌ها در بین شروط غیرمنطقی اجاره خانه باشد چون جنبه ضمانتی دارد و یک جورهایی خیال هر دو طرف را راحت می‌کند.

پیش‌پیش گرفتن کل اجاره

مستأجرها از صاحب‌خانه‌ها شاکی هستند و صاحب‌خانه‌ها به مستأجرها بی اعتماد. به همین خاطر خیلی از صاحب‌خانه‌ها درخواست پرداخت اجاره کل سال را به صورت یک‌جا و در ابتدای معامله می‌کنند. طبیعی است که این درخواست برای خیلی از مستأجرها امکان‌پذیر نیست که اگر بود همین پول را روی پول پیششان می‌گذاشتند و خانه‌ای را رهن کامل می‌کردند. اما به نظر می رسد بعضی صاحب‌خانه‌ها قصد کوتاه آمدن از شروط غیرمنطقی اجاره را ندارند و در کمال تعجب بعضی از مستأجرها این شروط را می‌پذیرند.

همان طور که گفتیم بسیاری از این شروط خارج از عرف بازار اجاره هستند اما منع قانونی برای هیچ یک از این موارد وجود ندارد. شما به عنوان مستأجر می‌توانید تصمیم بگیرید که این شروط را بپذیرید یا نه. اما نکته اینجاست که در صورت پذیرش این شروط از جانب عده زیادی از مستأجران، به مرور زمان این شروط عادی شده و شرایط برای مستأجران سخت‌تر خواهد شد.

البته مواردی مثل مذهبی بودن یا نبودن و بچه داشتن یا نداشتن موارد کاملا سلیقه‌ای هستند و برای کسی مشکلی ایجاد نمی‌کنند. اما این موضوع در مورد پیش‌پیش گرفتن اجاره، یا اجاره با نرخ ارز صادق نیست. پس بهترین راه برای مقابله با شروطی که به نظرتان غیر منطقی می‌رسد آن است که زیر بار آن‌ها نروید تا به مرور زمان صاحب‌خانه‌ها دست از شروط غیر منطقی خود بردارند.

آیا شما یا نزدیکانتان تا به حال با شرایط غیرمعقولی در اجاره کردن خانه روبرو بوده‌اید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*