سهم قیمت پارکینگ در قیمت مسکن چقدر است و چطور محاسبه می‌شود؟

0 5,662

زمانی که تصمیم به خرید خانه می‌گیریم یکی از دغدغه‌های ما این است که بدانیم مبلغی که می‌پردازیم شامل متعلقات خانه مثل پارکینگ یا انباری هم می‌شود یا خیر، و اگر می‌شود سهم قیمت پارکینگ، انباری و…در قیمت خانه چقدر است؟

دورهمیشاید شما هم شنیده باشید که قاعده‌ای کلی وجود دارد که می‌گوید: سهم قیمت پارکینگ برابر با ۵ تا ۸ درصد قیمت خانه است اما باید خیالتان را راحت کنیم که این قاعده تجربی است و ما نمی‌توانیم در ارتباط با سهم قیمت پارکینگ در قیمت مسکن با قطعیت صحبت کنیم! علت این موضوع این است که درست مثل برآورد قیمت خانه که به عوامل مختلفی وابسته است، قیمت پارکینگ هم به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد.

 

در ادامه درباره‌ی تعدادی از این فاکتورها توضیح می‌دهیم.

محاسبه سهم قیمت پارکینگ در قیمت خانه

تفاوت پارکینگ اختصاصی و مشاع

قبل از هر چیز باید بدانیم که تقسیم متعلقات خانه (مثل انباری و پارکینگ) به دو صورت انجام می‌شود. اول به صورت اختصاصی و دوم به صورت مشاع. حالت اول مربوط به زمانی است که سند خانه تفکیک شده و در این سند، پارکینگ و انباری با ذکر مکان مشخص و متراژ دقیق ثبت شده‌اند. در حالت دوم تعدادی از واحدها (یا تمام آن‌ها) حق استفاده از پارکینگ مشاع را خواهند داشت.

پارکینگ مشاع، پارکینگی است که در سند به نام شخص خاصی ثبت نشده و طبق توافقی که در صورت‌جلسه تفکیکی واحدها ثبت شده، امکان استفاده از آن برای تعدادی از واحدها (یا همه‌ی آن‌ها) وجود خواهد داشت.
در پارکینگ مشاع، با توجه به این‌که مکان و متراژ دقیق پارکینگ مشخص نیست، هرکسی می‌تواند خودروی خود را در هر قسمتی که دوست دارد پارک کند، البته به شرط این‌که حق استفاده از پارکینگ مشاع را داشته باشد. بنابراین در حالت دوم سهم قیمت پارکینگ در قیمت خانه کم‌تر خواهد بود.

بیشتر بخوانید
قولنامه خرید ملک شامل چه بخش‌ها و موضوعاتی است؟

سایر عوامل موثر بر قیمت پارکینگ

• منطقه‌ی خانه

• عمر ساختمان. قیمت پارکینگ خانه‌های نوساز معمولاً کمتر از خانه‌های چند سال ساخت است. دلیل این مسئله این است که قیمت خانه‌ی نوساز بالا است و اگر فروشنده بخواهد طبق روال عادی ۵ تا ۸ درصد این قیمت را به عنوان سهم قیمت پارکینگ در نظر بگیرد، قیمت خانه خیلی بالا می‌رود.

• نحوه‌ی قرارگیری خانه در کوچه یا خیابان فرعی

• عرض کوچه یا خیابان. هرچقدر کوچه یا خیابان فرعی که خانه در آن قرار گرفته است عریض‌تر باشد، قیمت پارکینگ آن خانه کم‌تر خواهد بود، چون خریدار نیاز کمتری به پارکینگ دارد و می‌تواند از کوچه یا خیابان برای پارک اتومبیل خود استفاده کند.

سهم قیمت پارکینگ
• نسبت بین تعداد واحد و تعداد پارکینگ در ساختمان. اگر در ساختمانی تعداد پارکینگ موجود از تعداد واحدها کمتر باشد، یعنی به هر واحد یک پارکینگ تعلق نگیرد، قیمت پارکینگ افزایش پیدا می‌کند.

چند نکته‌ی مفید

پارکینگ مزاحم

طبق قوانین شهرداری، فضای لازم برای پارک هر اتومبیل دارای مساحت استانداردی است و تعداد پارکینگ بر این اساس تعیین می‌شود. دلیل این مسئله این است که هیچ خودرویی در زمان ورود و خروج مزاحمتی برای سایر خودروها ایجاد نکند. در شرایط خاص برای فضای باقی‌مانده‌، پارکینگ مزاحم تعریف می‌شود.

برای مثال اگر پارکینگ خانه‌ی ما از نظر مساحت استاندارد، پاسخگوی ۴ خودروی شخصی باشد، اما فضایی در آن موجود باشد که بتوانیم اتومبیل پنجمی را با ایجاد مزاحمت برای یکی از آن ۴ خودرو پارک کنیم، ساکنین ساختمان می‌توانند به شهرداری مراجعه کرده، و برای دریافت پارکینگ پنجم به صورت توافقی اقدام کنند. مشکل پارکینگ مزاحم این است که مانع از جابجایی آزادانه‌ی یکی از خودروهای اصلی می‌شود و به همین دلیل سهم قیمت پارکینگ مزاحم کمتر از پارکینگ اصلی دارد.
نحوه‌ی تقسیم این پارکینگ بر اساس توافق همه‌ی اعضای ساختمان است (حتی توافق اکثریت کافی نیست). در غیر این صورت شهرداری بر اساس اولین و آخرین قرارداد، پارکینگ را تقسیم می‌کند و معمولاً پارکینگ مزاحم به آخرین قرارداد تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید
قوانین مدیریت ساختمان مسکونی و موارد مهم آن که باید راجع به آن بدانید

اجاره‌ی پارکینگ

یک قانون کلی در رابطه با اجاره‌ی پارکینگ وجود دارد که طبق آن اجاره دادن پارکینگ یک ساختمان به افرادی که ساکن آن ساختمان نیستند ممنوع است.
اجاره‌ی پارکینگ معمولاً در بنگاه انجام نمی‌شود و صاحب پارکینگ در ساختمان اعلام می‌کند که پارکینگ مورد نظر را برای اجاره گذاشته است تا ساکنین ساختمان که پارکینگ ندارند یا به پارکینگ بیشتری نیاز دارند برای اجاره اقدام کنند.
مبلغ اجاره‌ی پارکینگ معمولاً ۱۰ تا ۱۵ درصد مبلغ اجاره‌ی واحد آپارتمانی در همان ساختمان است.

پارک بدون اجازه در پارکینگ همسایه

باید بدانیم که ما اجازه‌ی پارک کردن در پارکینگ همسایه‌ها را نداریم. حتی اگر واحدی در همسایگی ما خالی است و پارکینگ آن نیز استفاده نمی‌شود ما حق استفاده از پارکینگ موردنظر را نداریم. مگر اینکه اجازه‌ی استفاده از آن را از مالک پارکینگ گرفته باشیم. در غیر این صورت مالک می‌تواند اجاره‌ی استفاده از آن را مطالبه کند. حتی اگر مالک بعد از ساکن شدن متوجه شود که ما مدتی از پارکینگ او استفاده کرده‌ایم، می‌تواند اجاره‌ی آن مدت را از ما بگیرد.

در پایان لازم است بدانیم با وجود این که محاسبه‌ی سهم قیمت پارکینگ در قیمت خانه بر اساس جمع‌بندی عوامل بالا انجام می‌شود، به طور معمول این قیمت به صورت جدا به ما اعلام نمی‌شود. این موضوع باعث شده که بسیاری از افراد تصور کنند پارکینگ خانه رایگان است که تصور اشتباهی است. در حقیقت امروزه سهم قیمت پارکینگ بر روی قیمت متراژ خانه محاسبه می‌شود و ما به هنگام خرید خانه، مجموع قیمت پارکینگ و خانه را پرداخت می‌کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید