شاخص 1

ساختمان دو طبقه ساده ایرانی و زیباترین نماهای بیرونی

نوشته  |  ۱۸ آذر ۱۳۹۸
۷۹۰۰۴
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

نمای هر ساختمانی ویترین آن ساختمان است. این روزها تعداد آپارتمان‌ها آن‌قدر بالاست که گاهی ساختمان‌های یک یا دو طبقه ساده ایرانی کمتر به چشم می‌آیند. اینجاست که لازم می‌شود تا با نمایی زیبا این ساختمان‌ها را متمایز کنید. تنوع طراحی نما ساختمان دو طبقه ساده ایرانی بسیار بالاست. ولی باید در نظر داشت که نما علاوه بر زیبایی باید مقاوم در برابر عوامل جوی و هماهنگ با ساختمان‌های مجاور باشد. به همین دلیل در نوع طراحی نما و انتخاب مصالح برای نماسازی باید دقت شود. پس اگر تصمیم دارید ساختمان خانه خود را بازسازی یا نوسازی کنید، این مطلب را از دست ندهید.

با انواع طرح های نمای بیرونی ساختمان دو طبقه ساده ایرانی آشنا شوید

به طور کلی سه نوع نمای خارجی در طراحی نمای بیرونی ساختمان کاربرد دارد: نمای کلاسیک، نمای مدرن و نمای نئوکلاسیک.

نمای کلاسیک یا نمای رومی

 یکی از دوست‌داشتنی‌ترین نماهای ساختمان در ایران محسوب می‌شود. این نما معماری پیچیده‌ای دارد که تقارن از اصول اساسی آن است. هر ماده‌ای که در این سبک وجود دارد تعریف و معانی خودش را دارد. نمای کلاسیک شاخصه‌های زیبایی‌شناسی را به بهترین شکل به نمایش می‌گذارد. کتیبه‌های متنوع، قاب‌های بسیار زیبای درب و پنجره، حکاکی روی ستون‌ها و سرستون‌ها، قوس‌های بزرگ و استفاده از سنگ از ویژگی‌های بارز این نما هستند که آن را به نمایی برجسته و متمایز در بین سایر نماهای ساختمان تبدیل کرده است.

ساختمان دو طبقه ساده ایرانی

نمای رومی سنگی استحکام، سختی و دوام را به نمایش می‌گذارد. در اجرای این نما در ساختمان دو طبقه ساده ایرانی از انواع سنگ ساختمانی نظیر مرمر، گرانیت، تراورتن و … استفاده می‌شود که در حال حاضر به دلیل وجود معادن بی‌شمار سنگ تراورتن و مناسب بودن قیمت آن در مقایسه با سایر سنگ‌ها، این سنگ برای نمای رومی ساختمان بکار می‌رود.

ساختمان ساخته شده بر اساس اصول و ضوابط نمای رومی بسیار مقاوم است و البته هزینه بالایی دارد؛ اما امروزه با استفاده از سنگ تراورتن می‌توان نمایی زیبا به سبک رومی برای ساختمان ویلایی دوبلکس و آپارتمان ساخت. با کاهش یا جایگزین الگوهای طراحی می‌توان میزان هزینه‌ها را کاهش داد.

نمای مدرن ساختمان دو طبقه ساده ایرانی

نمای مدرن ساختمان با حذف جزئیات، ساده گرایی و آزادی عمل در طراحی نما توانست طرفداران بسیاری را به خود جذب نماید اصول طراحی این نما تابع قوانین معماری مدرن است. تفاوت اساسی نماهای مدرن و نماهای کلاسیک حذف تزئینات و ساده‌تر شدن عناصر در نماهای مدرن است. استفاده از ریتم‌های عمودی و افقی و زاویه‌دار و همچنین مصالح نوین و تکنولوژی‌های جدید بر جذابیت و پویایی این سبک می‌افزاید. برخلاف نمای کلاسیک ساختمان دو طبقه ساده ایرانی، مصالح به کار رفته در نمای مدرن بیش از یک مورد است. البته گاهی موارد استفاده از فرم‌های نامتعارف و به‌هم‌ریختگی نما که با هدف جذاب‌تر کردن نما انجام می‌شود نتیجه‌ای نامطلوب دارد.

ساختمان دو طبقه ساده ایرانی ساختمان دو طبقه ساده ایرانی

ساختمان دو طبقه ساده ایرانی

نمای نئوکلاسیک ساختمان دو طبقه ساده ایرانی

نمای نئوکلاسیک پوسته‌ای کلاسیک بر روی سبک مدرن است. معمولاً معماری نئوکلاسیک را با ساختمان‌های بزرگ و عمومی می‌شناسند؛ اما این سبک نمای ساختمان را نیز تحت تأثیر قرار داده است. ویژگی خاص این سبک اجرای تزیینات و طرح‌های کلاسیک همراه با امکانات مدرن و جدید در طراحی داخلی ساختمان و رعایت تناسبات معماری کلاسیک و استفاده از مصالح سنتی مانند سنگ و آجر و چوب است.

برجسته‌کاری‌ها در طرح ساختمان دو طبقه به مدل معماری نئوکلاسیک، مسطح‌تر بوده و اغلب در داخل قاب و حاشیه‌های زینتی قرار می‌گیرند. همچنین به جای اینکه این المان‌ها با سایر ویژگی‌های ساختمان ادغام شوند، هر کدام مستقل و به خودی خود کامل هستند.

ساختمان دو طبقه ساده ایرانی

طرح ساختمان دو طبقه ساده ایرانی بر اساس مصالح کاربردی

سنگ و آجر، مناسب برای اقلیم‌های مختلف

نمای ساختمان با سنگ و آجر زیبایی خاص خودش را دارد و برای اقلیم‌ها و محیط‌های مختلف مناسب است.

نمای سنگ برای ساختمان‌های دو طبقه ساده ایرانی سال‌ها مورد توجه بوده است. این نما تنوع بسیار زیادی در رنگ و بافت دارد و به همین دلیل به راحتی در سبک‌های مختلف نما به کار می‌رود. سنگ تراورتن از پرکاربردترین سنگ‌ها در طرح ساختمان است. این سنگ به دلیل وجود خلل و فرجی که در سطحش دارد می‌تواند اتصالات خوبی را برای چسبندگی به بدنه نما ایجاد کند و مانع ریزش نما شود.

نمای ساختمان

نمای آجر یکی دیگر از نماهای به کار رفته در ساختمان دو طبقه ساده ایرانی است که پیشرفت و تغییرات زیادی داشته است. آجرهای جدید کاملاً نسوز و در رنگ‌های مختلف تولید می‌شوند. ملات برای اتصال آجر استفاده نمی‌شود و اتصال نمای آجری نیازمند تجهیزات فلزی مانند ریل است. تنوع و ثبات رنگ آجر بالاست و علاوه بر این ضریب انتقال حرارت پایین آجر نقش عایق حرارتی و برودتی را برای ساختمان ایفا می‌کند.

انواع نوای بیرونی ساختمان

نمای بیرونی ساختمان

شیشه، نمایی مدرن در ساختمان دو طبقه

کاربرد شیشه در نماهای مدرن ساختمان دو طبقه ساده ایرانی به طور روز افزونی افزایش یافته است. نمای شیشه‌ای؛ ظاهری زیبا و مدرن به ساختمان یا خانه می‌بخشد. شیشه به زیبایی با سنگ، آجر، فلز و غیره سازگار می‌شود و جلوه‌ای زیبا به نمایش می‌گذارد. انواع مختلفی از نماهای شیشه‌ای مانند کرتیل‌وال، اسپایدر، نماهای دو پوسته شیشه‌ای و فریم‌لیس از جمله نماهای کاربردی در ساختمان‌های دو طبقه و دوبلکس استفاده می‌شوند. سرعت اجرا و دید یکپارچه از مناظر بیرون از مزایای نمای شیشه است. البته نماهای تماما شیشه به علت ضریب هدایت حرارتی زیاد باعث مصرف زیاد انرژی و اتلاف انرژی می‌شوند.

طرح های مدرن نمای ساختمان

نمای چوب، قدیمی و پرطرفدار

نمای چوبی در ساختمان دو طبقه ساده ایرانی از قدیم طرفدار زیادی دارد. از ویژگی‌های این نما سختی بالا، مقاومت صوتی، قابلیت شکل‌پذیری و برش‌کاری و تجدید پذیری است. چوب‌های فرآوری شده بهترین گزینه برای نما هستند زیرا در برابر نفوذ حشرات، رطوبت و آتش‌سوزی مقاوم‌سازی می‌شوند و طول عمر نما را بالا می‌برند. چوب ترمووود یکی از برترین نماهای چوبی است که با استفاده از آن نمای زیبا، اصیل و آرام‌بخشی در ساختمان به وجود می‌آید.

نمای چوب

نمای چوب

سیمان، نمایی ارزان، ساده و زیبا

نمای سیمانی از ارزان‌ترین نماها ساختمان دو طبقه ساده ایرانی شمالی است که قیمت اجرای آن در مقایسه با سایر نماها ارزان‌تر و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف قابل اجرا است. با استفاده از سیمان در نمای بیرون ساختمان استحکام و پایداری ساختمان افزایش می‌یابد. نمای سیمانی مقاومت لازم در برابر حریق را دارد و در صورت بروز آتش‌سوزی از انتشار آن جلوگیری می‌کند. البته نماهای سیمانی خواص الاستیکی ندارد و ترک پذیر هستند. همچنین به علت جذب گرد و غبار بعد از مدتی زیبای خود را از دست می‌دهد.

نمای بیرونی ساختمان

سرامیک، نمای زیبا و مقاوم

نمای سرامیکی از نماهای پرکاربرد ساختمان دو طبقه ساده ایرانی است. این نما زیبا، مقاوم، کم‌هزینه با قابلیت نصب آسان است. عایق رطوبت بودن، تنوع طرح و رنگ، مقاومت فیزیکی بالا، مقاومت در برابر یخ‌زدگی و ضد حریق بودن از عواملی است که باعث می‌شود این ماده در طرح ساختمان جنوبی و شمالی به کار رود.

کامپوزیت، نمایی گران اما پرکاربرد

نمای کامپوزیت از ترکیب دو لایه پوششی آلومینیوم و یک هسته پلی اتیلن تولید می‌شود که به‌راحتی می‌توانید در هر شرایط آب و هوایی در ساختمان دو طبقه ساده ایرانی شمالی و جنوبی از آن استفاده کنید. کامپوزیت نمایی با وزن سبک، تنوع رنگ بالا، قابلیت شستشو، مقاومت حرارتی، رطوبتی و صوتی است. امروزه نماسازی اکثر ساختمان‌های مدرن با ورق‌های رنگارنگ کامپوزیت صورت می‌گیرد اما قیمت بالا یکی از معایب نما کامپوزیت است.

نمای کامپوزیت

پایان کلام

استفاده از ایده‌های جذاب برای دکوراسیون نمای بیرونی ساختمان مسکونی می‌تواند تأثیر به سزایی در زیبایی نمای مسکونی و نمای ساختمان دو طبقه ساده ایرانی داشته باشد. اینکه چه طرحی را برای پلان نمای خارجی ساختمان خود در نظر گرفته اید به عوامل مختلفی مثل شرایط آب و هوایی، مصالح در دسترس، بودجه و غیره بستگی دارد. برای انتخاب مناسب‌ترین نمای ساختمان بهتر است از کارشناسان اهل‌فن کمک بگیرید. با مشورت با یک متخصص می‌توانید نمایی خاص و چشم‌گیر برای ساختمان خود طراحی کنید.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید