شستن لباس را با چه شیوه‌ای و چطور به بهترین نحو انجام دهیم

0 420

اتاق یا محلی که از آن برای شستن لباس در ماشین لباس‌شویی استفاده می کنیم و دیگر لوازم مربوط به رخت‌شویی ما در آن قرار دارد (اتاق رخت‌شویی)، معمولاً جای شلوغی است. شاید به خاطر فضای کمی که وجود دارد، مجبور شویم لوازم مختلفی را در آن جا دهیم، اما می‌توانیم این کار را به شکلی زیبا و مرتب انجام دهیم. در این مطلب، می‌خواهیم ایده‌هایی برای استفاده بهتر از اتاق و فضای رخت‌شویی را مرور کنیم.

۱. یک مرکز شستن لباس با فضای کافی بسازیم

می‌توانیم یک قفسه یا کابینت بزرگ را به لوازم رخت‌شویی اختصاص دهیم. سبدهای سیمی مخصوص البسه و باقی لوازم را می‌توانیم درون این قفسه بزرگ قرار دهیم و در بخش‌های پایین نیز تکه پارچه‌ها و کهنه‌های نظافت را بگذاریم. از سبدهای دیگری که ظاهر خوبی دارند نیز می‌توانیم برای پنهان کردن نرم‌کننده‌ها و سفید‌کننده‌ها استفاده کنیم. در بالای قفسه هم می‌توانیم یک کشوی بزرگ قرار دهیم و لوازم کوچکی مثل دکمه‌ها را درون آن بگذاریم.

۲. محفظه مخصوص شستن لباس سفید داشته باشیم

لباس‌های کثیف پخش‌شده در خانه را یکجا و در یک سبد بزرگ قرار دهیم. این سبد را کنار ماشین لباسشویی بگذاریم. اگر چند سبد مختلف داشته باشیم، می‌توانیم لباس‌هایمان را دسته‌بندی کنیم. همچنین می‌توانیم از سبدهای مخصوصی که زیر آن‌ها چرخ قرار دارد برای راحتی بیشتر استفاده کنیم. برای این که فراموش نکنیم هر سبد چه لباس‌هایی درونش قرار دارد، از یک برچسب استفاده کنیم.

۳. نظم بهتری برای دسته‌بندی لباس‌ها داشته باشیم

می‌توانیم از یک قفسه بزرگ برای قرار دادن چندین سبد به تعداد اعضای خانواده استفاده کنیم. لباس‌های تمیز و شسته‌شده را در سبد هر کدام از اعضا قرار دهیم و نام آن‌ها را هم روی سبد مخصوص خودشان بنویسیم تا بتوانند البسه خود را بردارند. از یک قفسه دیگر نیز برای لباس‌های کثیف استفاده کنیم و از اعضای خانواده بخواهیم که لباس‌های خود را در آن‌ها قرار دهند.

۴. محتویات باارزش جیب‌ها را جمع کنیم

همیشه قبل از شست‌وشوی لباس‌ها، جیب آن‌ها را چک کنیم و مطمئن شویم که خالی هستند. اگر وسیله باارزشی مثل سکه پیدا کردیم، می‌توانیم آن‌ها را درون یک شیشه بزرگ که نزدیک ماشین لباسشویی قرار دارد، جمع کنیم.

بیشتر بخوانید
تردمیل خانگی وسیله‌ای کاربردی برای کاهش وزن در منزل

شستن لباس

۵. یک میز مخصوص نظافت درست کنیم

می‌توانیم یک میز بزرگ داشته باشیم و ماشین لباسشویی را زیر آن قرار دهیم. روی میز هم می‌توانیم در فقط چند دقیقه، یک مرکز رخت‌شویی مناسب درست کنیم و لوازم و وسایل موردنیاز را قرار دهیم. از یک پرده کوتاه نیز می‌توانیم برای مخفی کردن ماشین لباسشویی استفاده کنیم.

۶. از خشک‌کن دیواری برای شستن لباس استفاده کنیم

اگر فضای رخت‌شویی ما به اندازه کافی برای یک میله خشک‌کن لباس جا ندارد، می‌توانیم از نسخه دیواری آن استفاده کنیم. البته باید به این نکته توجه کرد که معمولاً نسخه‌های دیواری که لباس‌ها را برای خشک شدن روی آن قرار می‌دهیم، تحمل وزن خیلی زیادی ندارند و بهتر است لباس‌های سبک‌تر را روی آن بگذاریم.

۷. از یک دیوار اضافی استفاده کنیم

می‌توانیم از یک دیوار خالی در اتاق یا فضای رخت‌شویی خود برای قرار دادن لوازم مختلف استفاده کنیم. به عنوان مثال، میز اتو را می‌توانیم به صورت عمودی روی دیوار نصب کنیم و فقط هنگام استفاده آن را پایین بیاوریم. اگر میز اتوی ما رنگ یا طرح زیبا و جذابی داشته باشد، باعث دو چندان شدن زیبایی کل اتاق خواهد شد.

۸. لوازم کوچک را در یک محفظه چرخ‌دار قرار دهیم

از کوچک‌ترین فضاها هم باید در اتاق رخت‌شویی خانه استفاده کنیم. یک سبد کوچک چرخ‌دار می‌تواند لوازم زیادی را در خود جای دهد و با قرار دادن آن در نزدیکی ماشین لباسشویی، می‌توانیم کاربرد بیشتری از آن داشته باشیم. به دلیل چرخ‌دار بودن، جابه‌جایی آن نیز راحت‌تر است.

شستن لباس

۹. سبدهای زیبا و جذاب  برای شستن لباس پیدا کنیم

دکوراسیون اتاق رخت‌شویی را می‌توانیم هم‌زمان با انجام کارهای مربوط به نظافت، بهبود بخشیم. می‌توانیم دو سبد حصیری هم‌شکل را در این فضا قرار دهیم که هم باعث کاهش بی‌نظمی می‌شوند و هم زیبایی بیشتری به محیط می‌بخشند.

بیشتر بخوانید
در اتوماتیک یا دستی؟ کدام امنیت بیشتری دارد؟

۱۰. میز اتوی دیواری نصب کنیم

میز اتو فضای زیادی اشغال می‌کند. می‌توانیم از میز اتوهای کشویی استفاده کنیم که درون یک دیوار یا کابینت نصب می‌شوند و فقط هنگام نیاز به استفاده، آن را بیرون بکشیم. قفسه‌های درون کابینت مربوط به میز اتو نیز جای کافی برای نگه داشتن لوازم مربوط به اتو را دارند.

۱۱. از پخش‌کننده مایع دستشویی برای ماده شوینده استفاده کنیم

حجم زیادی از شوینده لباس را درون یک پخش‌کننده مایع دستشویی بریزیم و آن را به یک در کابینت نصب کنیم. این ترفند کوچک باعث می‌شود که استفاده به اندازه‌ای از ماده شوینده خود داشته باشیم و دیگر مجبور به قرار دادن بسته‌های بزرگ مواد شوینده در معرض دید نیستیم. می‌توانیم از یک پخش‌کننده دو قلو استفاده کنیم و در دومین محفظه، مایع نرم‌کننده را هم قرار دهیم.

۱۲. دسترسی راحتی در بالای در ایجاد کنیم

می‌توانیم یک جاجورابی در پشت در اتاق رخت‌شویی قرار دهیم و لوازم و وسایل کوچک موردنیاز مربوط به نظافت را درون آن بگذاریم. جیب‌های کوچک آن‌ها برای نگه‌داری از مسواک‌ها، اسفنج‌ها یا هر وسیله کوچک دیگر مربوط به نظافت ایده‌آل است.

۱۳. از رختکن شستن لباس استفاده کنیم

می‌توانیم از رختکن‌های فلزی برای زیبایی بیشتر استفاده کنیم. بخش‌های مختلف تقسیم‌شده باعث می‌شوند که کاربردهای متنوعی در یک فضا داشته باشیم. از یک رختکن برای لباس‌های کثیف و از دیگری برای لباس‌های تمیز استفاده کنیم. می‌توانیم دسته‌بندی‌های دیگری هم داشته باشیم و برای هر کدام، یک رختکن یا قفسه فلزی مخصوص قرار دهیم.

۱۴٫ از بهترین شوینده لباس استفاده کنیم

برای جلوگیری از سفیدک زدن لباس مشکی توصیه می‌کنیم که شستن لباس با جوش‌شیرین و یا سرکه را امتحان کنید. البته روش صحیح شستن لباس در بازه‌های طولانی نیز می‌تواند بر تمیزی آنها مؤثر باشد.

منبع: وبلاگ آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید