جارو کردن موکت ; اصول و ریزه‌کاری‌هایی که نمی‌دانید

0 69

تقریبا همه می‌دانند که  باید با جاروبرقی گردوخاک و کثیفی موکت را از بین ببرند اما برای اینکه بتوانید جارو کردن موکت را به نحو احسن انجام دهید و در عین حال به موکت هم صدمه نزنید، در زیر به مواردی اشاره کرده‌ایم که همه لازم است بدانند. برای اینکه موکتتان ظاهری زیبا و آراسته داشته باشد، باید نکات زیر را رعایت کنید:

انتخاب و خرید جاروبرقی مناسب

امروزه جاروبرقی‌های متنوعی در بازار وجود دارند؛ از جاروبرقی‌های پایه‌دار گرفته تا محفظه‌دار و حتی دستی؛ همه این جاروها مانند هم ساخته نشده‌اند، پس هنگام انتخاب جارو باید دقت کنید و ببینید کدامشان با نیازهایتان سازگار هستند. هنگام خرید انواع موکت برای خانه‌تان، باید از تولیدکننده موکت سؤال کنید تا ببینید توصیه‌های مراقبتی خاصی برای آن دارند یا خیر؛ مثلاً موکت‌های جدید و نرمی که به‌تازگی به بازار آمده‌اند ممکن است در مقایسه با موکت‌های قدیمی به جاروهای جدید و متفاوتی احتیاج داشته باشند.

نحوه جارو کردن موکت های سفید با تارهای بلند

بیشتر جارو برقی‌ها یک برس چرخنده دارند. این سَری برس‌دار به این منظور طراحی شده که بتواند پرزهای موکت را بتکاند و گردوخاکی که به اعماق آن نفوذ کرده را هم جارو کند. این سری‌ها برای موکت‌هایی با بافت سر باز مناسب‌اند اما به برخی دیگر از بافت‌ها آسیب می‌زنند.

موکت‌هایی با بافت حلقه‌ای نباید با این سَری‌های برس‌دار جارو شوند زیرا باعث شل شدن بافت می‌شوند و ممکن است ظاهر موکت را پرزپرزی کند. همچنین اگر یکی از حلقه‌های بافت موکت از کفی جدا شده باشد، با جارو کردن موکت، به دور برس چرخنده می‌پیچید و با قدرتی که جارو دارد چندین حلقه دیگر را از بافت جدا می‌کند. بنابراین ممکن است یک ردیف کامل از موکت خالی و نخ‌نما شود.

همچنین موکت‌هایی که تارهای بلندی دارند، ممکن است دور پرزهای برس بچرخند، به آن گیر کنند یا آسیب ببینند. علاوه بر این، موکت‌هایی که الیاف طبیعی دارند (مثل موکت‌های پشمی) را هرگز نباید با چنین جاروهایی جارو کنید. پس اگر مدل موکتتان یکی از موارد گفته شده بود، نباید از چنین جارویی استفاده کنید؛ یا اینکه حداقل جارویی بخرید که بتوانید سَری‌اش را جدا کنید و آن را روی حالت «فقط مکش» بگذارید.

بیشتر بخوانید
انتخاب لامپ مناسب: راهنمای کامل برای آشنایی با لامپ‌های مختلف

قدرت مکش جارو باید قابل تنظیم باشد

معمولاً بیشتر جاروبرقی‌ها قابلیت تنظیم مکش دارند و اگر در خانه‌تان چندین مدل موکت متفاوت داشته باشید، چنین جاروهایی به‌شدت توصیه می‌شوند. در این صورت می‌توانید برای هر کدام از موکت‌ها مناسب‌ترین میزان مکش یا جریان هوا را انتخاب کنید. برای پی بردن به درجه مکش مناسب باید به توصیه‌های روی جلد شرکت تولیدکننده مراجعه کنید.

باید سطح زیر مبل‌ها را خوب نگاه کنید

قبل از جارو کردن موکت باید کل خانه را بررسی کنید تا ببینید آشغال یا شیء بزرگی روی زمین نیفتاده باشد؛ اشیائی مانند اسباب‌بازی‌های کوچک، سکه، کاغذ و غیره، جارو کردنشان برای جاروبرقی سخت است و باید قبل از جارو کردن این وسایل را با دست بردارید تا در لوله جاروبرقی گیر نکنند و خدایی ناکرده به دستگاه مکش جارو آسیب نزنند.

برای جارو کردن موکت نباید خیلی عجله کنید

هنگام جارو کردن موکت باید جارو را خیلی آرام به سمت عقب و جلو حرکت دهید. کارهای خانه معمولاً زیاد هستند و همه دوست دارند سریع تمامشان کنند، بنابراین احتمال اینکه تند جارو بکشید زیاد است اما باید بدانید که با این کار تمام آشغال‌ها و گردوخاک موکت جمع نمی‌شود و زمین آنطور که باید تمیز نمی‌شود.
درعوض، باید جاروبرقی را در یک جهت و از بالا به سمت خودتان بکشید. بعد از جارو کردن یک قسمت، درست قسمت کناری آن را جارو می‌زنید تا هیچ بخشی از قلم نیفتد.

حالا برعکس

وقتی با روش بالا جارو کشیدن موکت را انجام دادید، برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید باید فرایند جارو کردن موکت را دوباره و برعکس جهت اولیه انجام دهید؛ یعنی اگر بار اول در جهت شمال-جنوب جارو زدید، دفعه دوم این کار را در جهت غرب-شرق انجام دهید. لازم نیست هر بار که جارو می‌زنید این کار را بکنید ولی هر از چندگاهی انجام این کار واجب است.

بیشتر بخوانید
بسته بندی کتاب‌ها در اسباب کشی را چطور انجام بدهیم؟

همچنین باید حواستان باشد که به موقع محفظه یا کیسه جاروبرقی را خالی کنید. اگر محفظه جارو پر باشد، کارآیی‌اش کم می‌شود و باعث می‌شود تمام زحماتتان بی نتیجه باقی بماند. برای اینکه جارو بهترین عملکرد را داشته باشد، نباید بیش از سه چهارم کیسه پر شود.

جارو کردن موکت پله‌ها

پله‌ها انقدر بزرگ نیستند که برای جاروکردنشان از جاروبرقی‌های پایه‌دار استفاده کنید و مانور دادن روی آن‌ها با جاروبرقی‌هایی که سَری بزرگی دارند کار دشواری است. بهترین و آسان‌ترین راه برای جارو کردن موکت پله این است که از سری‌های لوله‌ای یا خود لوله جاروبرقی استفاده کنید. با استفاده از این سری‌های باریک می‌توانید تمام درزها و گوشه‌های پله را تمیز کنید.

باید با دقت هرچه تمام جارو را روی قسمت‌هایی از پله که فکر می‌کنید خاک بیشتری می‌گیرد بکشید؛ مثلاً خمیدگی بین هر پله معمولاً بیشتر خاک می‌گیرد و به جاروی بیشتری احتیاج دارد. بعد از آن، کافی است جارو را به‌صورت عقب جلو روی سطح پله بکشید و آن را تمیز کنید.

جارو کردن قسمت‌های رنگ روشن موکت‌های طرحدار

اینکه چند وقت یکبار باید موکت‌هایتان را جارو کنید، بستگی به میزان تردد و فعالیت در خانه‌تان دارد. حداقل میزان جارو کردن، که هر خانه‌ای با هر تعداد ساکنینی باید آن را رعایت کند، هفته‌ای یکبار است. حال خانواده‌هایی که رفت‌وآمدشان زیاد است یا حیوان خانگی دارند، باید دفعات بیشتری جارو بزنند (مثلاً دو یا سه بار در هفته). این کار باعث می‌شود موی حیوانات و ذرات حساسیت‌زای دیگر از بافت موکت خارج شوند و ظاهر موکت شما مثل روز اولش باقی بماند.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.