احساس راحتی در خانه را با چه روش‌هایی افزایش دهیم؟

0 213

جا افتادن و احساس راحتی کردن در خانه‌ی جدید موضوعی زمان‌بر است. به هر حال بعد از اسباب کشی شرایط زندگی ما به طور کامل عوض می‌شود و برای این که به شرایط جدید عادت کنیم به زمان نیاز داریم. علاوه بر این جابجا کردن وسایل و سروسامان دادن به شلوغی‌های خانه هم باعث می‌شود نتوانیم به این زودی‌ها در خانه‌ی جدید جا بیفتیم. اما اگر بعد از گذشت مدتی همچنان احساس راحتی در خانه جدید را تجربه نکردیم، می‌توانیم با اضافه کردن چند تغییر کوچک به فضای خانه یا زندگیمان، خانه‌مان را به جای راحت‌تری تبدیل کنیم.

احساس راحتی در خانه

راهکارهای ایجاد احساس راحتی در خانه

پر کردن دیوارها را با تابلو و قاب‌عکس‌هایی که دوست داریم

اولین قدمی که باید برای شخصی‌سازی یک مکان بر‌داریم آویزان کردن تابلوها و قاب‌عکس‌های محبوبمان به دیوارهای آن‌ است. تحقیقات نشان داده اند که تماشای روزانه آثار هنری که به آن‌ها علاقه داریم نقش مهمی در کاهش استرس دارد. می‌توانیم از تابلوهای قدیمیمان که علاقه‌ی زیادی به آن‌ها داریم استفاده کنیم، یا این که چند تابلوی جدید متناسب با سلیقه‌مان بخریم که به دکوراسیون خانه‌ هم بیاید.

تمیز و مرتب نگه‌داشتن خانه

لازم به گفتن نیست که خانه‌ی شلوغ و نامرتب از نظر هیچ کس راحت نیست! اما گاهی اوقات دلیل نامرتب بودن خانه وسایل اضافی یا نامتناسبی است که در جاهای مختلف خانه به چشم می‌خورد. مثلاً یک کاناپه فانتزی صورتی کنار وسایل کلاسیک خانه، یا یک گلدان قدیمی یادگاری که با هیچ کدام از وسایل خانه سنخیت ندارد. دقت کنیم که هرچقدر وسایل خانه کمتر باشد، احساس راحتی در خانه بیشتر است. ضمن این که مرتب نگه داشتن آن هم آسان‌تر می‌شود.

بیشتر بخوانید
بسته بندی کتاب‌ها در اسباب کشی را چطور انجام بدهیم؟

استفاده از رنگ سبز در خانه

احساس راحتی در خانه

تماشای طبیعت برای همه‌ی ما خوشایند و آرامش‌بخش است. بنابراین داشتن هر چیزی در خانه که تداعی‌گر طبیعت باشد می‌تواند باعث تغییر حال‌وهوای خانه و خوشایند شدن آن شود. ضمن این که مطالعات نشان داده است رنگ سبز هم‌زمان که باعث ایجاد آرامش در افراد می‌شود، انگیزه‌بخش هم هست. بنابراین به رنگ کردن یک دیوار از خانه به رنگ سبز و تلفیق آن با دکوراسیون رنگ چوب و چند گلدان آپارتمانی زیبا، می‌توانیم به آسانی طبیعت را به خانه بیاوریم و احساس راحتی در خانه را افزایش بدهیم.

تنظیم نور خانه

کمتر چیزی به اندازه‌ی میزان نور خانه در حال‌وهوا و فضای آن تأثیرگذار است. خیلی وقت‌ها متوجه نمی‌شویم راحت نبودن و یا آرامش نداشتن خانه به دلیل نور نامناسب آن است. دقت کنیم که همیشه خانه‌مان به اندازه کافی روشن باشد. نور کم و یا تک‌رنگ، باعث افسردگی و بی‌قراری افراد می‌شود. بهتر است نور خانه تلفیقی از نور سفید و زرد باشد تا هم به چشمانمان آسیب نرسد و هم حس خوبی در فضای خانه ایجاد کند.

استفاده از کتابخانه در دکور خانه

داشتن یک گوشه‌ی دنج در خانه می‌تواند نقش مهمی در ایجاد احساس راحتی در خانه داشته باشد. مثلاً می‌توانیم گوشه‌ای از خانه که کنار پنجره است را انتخاب کنیم و با قرار دادن یک کتابخانه کوچک و یک کاناپه‌ی راحت آن را به بخش دنج و خاص خانه‌مان تبدیل کنیم. این فضای زیبا می‌تواند هراز چندگاهی ما را به کتاب خواندن و خوردن یک فنجان قهوه وسوسه کند.

بیشتر بخوانید
دکوراسیون اتاق خواب دخترانه و تصاویر مدل های مختلف دیزاین بزرگسال و نوجوان

 

دورهمیکاناپه‌ای که زیر تعداد زیادی بالش‌های بزرگ و راحت و رنگارنگ گم شده در همان نگاه اول احساس راحتی در خانه را به ما منتقل می‌کند. پس اگر به دنبال یک روش کم‌هزینه و پرکاربرد هستیم که حال‌وهوای خانه‌مان را عوض کند، بهتر است به سراغ بالش‌ها و کوسن‌های رنگی برویم.

 

در پایان یادمان باشد این که احساسی که نسبت به خانه‌ی جدیدمان داریم به خودمان وابسته است. بنابراین اگر به دنبال داشتن احساس راحتی در خانه‌ جدید هستیم می‌توانیم با چند راهکار ساده شرایط مناسبی را برای خودمان فراهم کنیم.

منبع: وبلاگ آدرس

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید