روشنایی خانه: چراغ خانه‌‌تان روشن!

0 1,159

حتماً شما هم شنیده‌اید که بعضی‌ها در توصیف خانه‌ای کوچک که یک اتاق خواب جمع‌وجور و یک هال و پذیرایی اتوبوسی و یک عالم عیب ریز و درشت دارد می‌گویند: ولی خونه‌اش دلباز بود! خیلی وقت‌ها حتی اشاره‌ای هم به کوچک بودن خانه یا نقص‌های آن نمی‌کنند و اگر چند سال بعد از آن‌ها سؤالی بپرسید به سختی به یاد می‌آورند که آن خانه کوچک بوده یا هال پذیرایی اتوبوسی داشته. اما احتمالا هنوز هم یادشان هست که: ولی خونه‌اش دلباز بود! اما واقعا چه چیزی در دلباز شدن خانه نقش دارد؟ روشنایی خانه یکی از جواب‌های مهم برای این سوال است.

واقعیت این است که ما چشم‌های خطا کاری داریم. اما خبر خوب این که این چشم خطاکار برگ برنده ماست برای این که یک خانه نقلی را تبدیل کنیم به یک خانه دلباز و دوست‌داشتنی. تا به حال از فیلترهای عکس در اینستاگرام و اسنپ‌چت استفاده کرده‌اید؟ اگر دقت کرده باشید این فیلترها با تغییر دادن چند المان کوچک در نور عکس‌های شما یک عکس معمولی را به یک عکس زیبا و دلنشین تبدیل می‌کنند بدون اینکه شما را تغییر بدهند. خب این دقیقا همان کاری است که در این مطلب به شما آموزش می‌دهیم. تغییر دادن چند المان کوچک در روشنایی خانه‌تان و قرار گرفتن در دسته “خونه دلباز”.

شاید خیلی وقت‌ها توجه نکنید که چراغ‌هایی که روشن یا خاموش می‌کنید چه تأثیری روی حال خوبتان در خانه، یا دلباز شدن و زیبایی آن دارد اما روشنایی کلید دلباز شدن خانه است. پس قبل از هر چیز باید انواع نور را بشناسید.

دو لایه روشنایی برای هر اتاق لطفا!

روشنایی لایه لایه است و تنظیم روشنایی خانه در هر لایه فوت‌وفن خاص خودش را دارد. روشنایی سه لایه دارد: روشنایی محیطی، روشنایی مستقیم و روشنایی کاربردی. انتخاب این لایه‌ها بستگی به اندازه اتاق و نوع آن دارد. شما مجبور نیستید از همه لایه ها در همه اتاق‌ها استفاده کنید اما در کل برای روشن‌سازی یک اتاق حداقل به دو تا از این لایه‌ها احتیاج دارید. بعضی وقت‌ها فقط با اضافه کردن یکی از لایه‌های نور کیفیت روشنایی خانه را یک عالمه بیشتر می‌کنید.

روشنایی محیطی یا معمولی: لایه ضروری روشنایی در تمام اتاق‌ها همین لایه است. این نور یک روشنایی کلی به اتاق‌ها می‌دهد تا بتوانید راحت اطراف را ببینید و مجبور نشوید کورمال کورمال در اتاق راه بروید و به دنبال وسایلتان بگردید. این نوع روشنایی معمولاً با آویزان کردن یک چراغ در وسط اتاق (اولین جایی که همه ما برای نصب چراغ به سراغش می‌رویم) ایجاد می‌شود.

چراغ‌هایی که می‌توانید برای روشنایی محیطی از آن استفاده کنید شامل این موارد می‌شوند: پنکه‌های سقفی چراغ‌دار، لوستر، آباژورهای ایستاده، لامپ‌های هالوژنی، چراغ‌های آویزی و چسبیده به سقف، چراغ‌های خطی، مهتابی و چراغ‌های دیوارکوب. تقریبا تمام انواع چراغ‌هایی که در دکوراسیون خانه از آن‌ها استفاده می‌کنید در این دسته قرار می‌گیرند.

روشنایی کاربردی: همانطور که از اسمش پیداست، این نوع نورپردازی برای انجام یک کار بخصوص استفاده می‌شود. مثلا برای مطالعه، آشپزی، آرایش کردن و آماده شدن. بنابراین این چراغ‌ها در مکان‌هایی مثل آشپزخانه، حمام یا دفتر کار نصب می‌شوند. چراغ‌های مطالعه رو میزی، چراغ‌های آویزی بلند و کوچک، چراغ‌های خطی، لامپ‌های زیر کابینت، چراغ‌های دیوارکوب و چراغ کار جزء این دسته‌اند.

روشنایی مستقیم: این نوع نورپردازی همانی است که تغییر محسوسی را در عکس‌های اینستاگرام شما ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند یک سیستم روشنایی کمکی برای نور محیطی خانه باشد. روشنایی محیطی نور کلی خانه را مهیا می‌کند و روشنایی مستقیم قسمت‌هایی از خانه که با نور محیطی روشن نشده‌اند را روشن می‌کند.

چراغ‌هایی که می‌توانید برای روشنایی مستقیم از آن استفاده کنید شامل این موارد می‌شوند: لامپ‌های خطی، لامپ‌های هالوژنی و چراغ‌های دیوارکوب.

نور خانه

استایل خانه شما سنتی است؟ مدرن است؟ یا لوستر دکمه‌ای؟

برای این که بتوانید چراغ‌های مناسبی با روشنایی و ظاهر مناسب تهیه کنید اول باید جواب یک سؤال را از خودتان بپرسید. دوست دارید دکوراسیون خانه‌تان سنتی باشد یا استایل مدرن را ترجیح می‌دهید؟ بهتر است در جواب دادن به این سوال صادق باشید و به سراغ سبک‌های تلفیقی نروید چون ممکن است انتخابی بکنید که بعدا به دلتان ننشیند و پشیمانتان کند. برای شروع یکی از جزئیات خانه که خیلی دوستش دارید را در نظر بگیرید و به دنبال اثاث ثابتی بگردید که مکمل آن باشد. اگر یک کاناپه بنفش یا طوسی پهن با کوسن‌های فراوان دارید، احتمالاً استایل خانه شما مدرن است. خب تا اینجای کار شما نصف مسئله را حل کرده‌اید چون از این به بعد می‌دانید دقیقا باید چه نوع لامپی برای خانه بخرید. لامپ‌هایی که نورشان مرز مشخصی دارد برای خانه‌های با استایل مدرن مناسبند.

اگر علاوه بر نور خانه نگران جنس لوستر یا شب‌خواب‌هایتان هستید نگاهی به دوروبرتان بیندازید. می‌توانید از هر وسیله‌ای که اطرافتان است ایده بگیرید. از دسته‌های در و کابینت‌های خانه گرفته، تا مبلمان و کتابخانه. اگر وسایل دیگر فلزی بودند می‌توانید وسایل روشنایی و چراغ‌ها را هم فلزی انتخاب کنید و اگر چوبی بودند چوبی.

بیشتر بخوانید
بسته بندی و جابجایی لباس‌ها را چطور به بهترین شکل انجام دهیم؟

اما منحصربه‌فرد بودن را فراموش نکنید. نترسید از اینکه چسباندن چند دکمه روی لوستر سفید خانه‌تان به نظر مسخره و خنده‌دار بیاید. چون در عوض، از این به بعد خانه‌تان معروف می‌شود و همه خانه شما را به عنوان “همون خونه‌ای که لوسترهای دکمه‌ای سفید داشت” به یاد می‌آورند و خانه شما تبدیل می‌شود به تنها خانه‌ لوستر دکمه‌ای در بین تمام خانه‌های کوچک اما دلباز دنیا.

نکته آخر این که پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین بهتر است سیستم روشنایی بخرید که قابلیت کم‌نور شدن را داشته باشد تا هر وقت خواستید نور چراغ‌ها را کم و حال‌وهوای خانه را آرام‌ و کمی هم شاعرانه کنید. حسن دیگر این چراغ‌ها در این است که خیال پدر خانواده هم از بابت خاموش‌کردن چراغ‌های اضافه راحت می‌شود. یادتان باشد قبل از خرید چراغ نوشته روی بسته‌بندی را بخوانید تا ببینید این قابلیت را دارد یا خیر.

چطور از آچار فرانسه در نورپردازی خانه استفاده کنید؟

فعالیت‌های معمول داخل خانه را در نظر بگیرید. برای مثال در دفتر کارتان نسبت به اتاق خواب روشنایی کاربردی بیشتری نیاز دارید و در اتاق پذیرایی برای اینکه قاب عکس‌ها یا آثار هنری دیگر بیشتر به چشم بیایند به روشنایی مستقیم نیاز دارید.

همانطور که گفتیم چراغ‌هایی با قابلیت کم‌نور شدن حکم آچار فرانسه را در روشنایی خانه دارند. بنابراین اگر همه چراغ‌های خانه‌تان این قابلیت را داشته باشند با یک تیر چند نشان را می‌زنید. مثلاً می‌توانید وقتی بچه‌ها روی میز ناهارخوری تکالیفشان را انجام می‌دهند نور چراغ را بیشتر کنید و وقتی برای شام مهمان دارید نورش را کم کنید.

چراغ قصر شما کجاست؟ همین جا جلوی در!

تا به حال به ورودی قصرها و خانه‌های مجلل دقت کرده‌اید؟ آن‌چه که باعث می‌شود این مکان‌ها رویای به نظر برسند چیست؟ سالن ورودی خانه اولین جایی است که افراد هنگام آمدن به خانه شما می‌بینند پس بهتر است برای آنکه از همان بدو ورود زیبایی و دلباز بودن خانه‌تان را نشان بدهید علاوه بر نور محیطی یک یا چند مورد نور مستقیم هم به آن اضافه کنید. یادتان باشد استفاده از چراغ‌های آویزی برای این مکان اشتباه محض است. اگر سالن ورودی‌تان سقف طاقی شکل داشته باشد، لوستر یا فانوس‌های آویزی را انتخاب کنید تا ورودی خانه‌تان رؤیایی به نظر برسد. اگر در کنار دیوار میزی قرار داده‌اید هم می‌توانید روی آن یک آباژور رومیزی بگذارید یا بالای آن لامپ اضافه‌ای نصب کنید.

به چراغ‌های اتاق نشیمن بگویید: برپا!

اتاق نشیمن مکانی برای صحبت، ریلکس کردن و لم دادن پای تلویزیون یا کتاب خواندن است. اما در حقیقت در این قسمت خانه کارهای زیادی انجام می‌دهید و به همین خاطر به نورپردازی‌های مختلفی احتیاج دارید. از گزینه‌های انتخابی برای روشنایی محیطی پنکه‌های سقفی چراغ‌دار، لوستر، چراغ‌های آویزی محفظه‌دار و لامپ‌های ایستاده هستند. چراغ‌های ایستاده سقف خانه را غرق در نور می‌کنند. پس اگر دوست ندارید لامپ‌های دائمی نصب کنید یا برای نورپردازی مکان‌های کوچکی مثل آپارتمان و سوئیت پول خرج کنید، کافی است یک برپا به چراغ‌های اتاق نشیمنتان بگویید و اگر نتیجه نداد، به سراغ خرید چند آباژور ایستاده بروید. چون چراغ ایستاده مناسب‌ترین گزینه برای شماست.

اگر در بعضی قسمت‌های اتاق نشیمنتان نور کافی ندارید یا چراغی را به کار برده‌اید که بعضی جاها سایه می‌اندازد، باید بگویم به نور محیطی و نور مستقیم بیشتری احتیاج دارید. برای روشنایی محیطی لامپ‌های آویزی، لامپ‌های چسبیده به سقف و هالوژنی گزینه‌های مناسبی هستند. لامپ‌های خطی هم روشنایی مستقیم ایجاد می‌کنند و به گلدان‌های شیشه‌ای، نقاشی‌ها و هر کدام از وسایلی که می‌خواهید به نمایش یگذارید نور می‌تابانند. اگر در خانه یک نقطه کانونی مثل شومینه دارید، در هر دو سمت آن لامپ دیواری نصب کنید تا نور مستقیم بیشتری داشته باشید. اگر از ظاهر لامپ‌های خطی خوشتان می‌آید اما حوصله دردسر سیم کشی آن را ندارید، می‌توانید به جای آن از دو جفت لامپ معمولی استفاده کنید.

و باز هم تکرار می‌کنم که: اگر چراغ‌های بالای سرتان قابلیت کم‌نور شدن داشته باشد بهتر است، چون خیلی راحت می‌توانید نور آن را به دلخواه خودتان عوض کنید. یادتان باشد هیچ‌کس دوست ندارد موقع تماشای تلویزیون نور در چشمش بیفتد.

اگر چراغ آشپزخانه شما هم مثل آهنرباست

نورپردازی در خانه

آشپزخانه فقط برای آشپزی نیست و بنابراین نورپردازی سقف آشپزخانه باید خیلی دقیق باشد و کارهای خیلی بیشتری در آن انجام ‌بدهید، ضمن این که دقت کنید نور آشپزخانه باید ترکیبی از احساس راحتی و دقت و تمرکز را ایجاد کند. پس باید لایه‌های روشنایی مختلفی در آن به کار ببرید. لامپ‌های هالوژنی هم برای آشپزخانه‌های کوچک و هم بزرگ گزینه‌های مناسبی هستند. اگر بچه‌های شما هم وقتی آشپزی می‌کنید مثل آهنربا جذب آشپزخانه می‌شوند و اصرار دارند روی میز آشپزخانه تکالیفشان را انجام ‌بدهند، در بالای میز یک ردیف چراغ آویزی کوچک نصب کنید تا نور مستقیم هم داشته باشید . چراغ‌هایی که زیر کابینت می‌گذارید هم کمی نور کاربردی به آن اضافه می‌کند و بخشی از فضا را روشن می‌کند. برای زمان صرف صبحانه که به نور کمی احتیاج است، می‌توانید از نصب لوستر یا چراغ آویزی برعکس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
خرید فرش ماشینی ؛ هر آنچه باید راجع به آن بدانید

روشنایی سالن پذیرایی و میز ناهارخوری؟ از مادربزرگ‌هایتان یاد بگیرید.

سالن پذیرایی برای خیلی‌ها مهم‌ترین بخش خانه است. چون علاوه بر صرف وعده‌های غذایی برای درست کردن کاردستی و دستسازه و بازی‌های خانوادگی هم کاربرد دارد پس باید بسته به نوع استفاده نور مناسبی هم داشته باشد. این بخش خانه احتمالا مهم‌ترین نقش را در دلباز شدن خانه شما دارد و برای همین است که از قدیم‌الایام حتی پدربزرگ مادربزرگ‌های ما هم زیباترین و مجلل‌ترین لوسترها و شمعدان‌هایشان را در اتاق پذیرایی از مهمان قرار می‌دادند. نصب لوستر که نور محیطی به حساب می‌آید بهترین انتخاب برای این اتاق است. از آن جا که امروزه دیگر کسی از شمعدان استفاده نمی‌کند اگر به دنبال تقویت روشنایی این اتاق با نور موضعی هستید می‌توانید از چراغ‌های آویزی استفاده کنید. برای این که کمی خاص‌تر  هم بشود یک چراغ آویزی نصب کنید و چند چراغ کمکی دیگر، مثل چراغ‌های شیشه‌ای به کار ببرید. روی میز ناهارخوری چراغ بگذارید یا دورتادور آن را با چراغ‌های ایستاده پر کنید تا نور محیطی و مستقیم بیشتری داشته باشید.

برای صرفه‌جویی‌ به اتاق خواب بروید و همانجا بمانید

نورپردازی اتاق خواب باید حس آرامش را تداعی کند. در این مکان هم به یک روشنایی محیطی مثل چراغ‌های آویزی و پنکه‌های سقفی چراغ‌دار احتیاج دارید. علاوه بر آن می‌توانید با یک چراغ دیوارکوب بالای تخت یا یک چراغ رومیزی روی پاتختی برای مطالعه روی تخت خواب روشنایی کاربردی خوبی ایجاد کنید.

اگر در تمام مراحل روشنایی خانه‌تان به دنبال فرصتی برای صرفه‌جویی می‌گردید باید بگویم که پیدایش کردید. جای درست صرفه‌جویی در مصرف انرژی اینجاست نه در اتاق پذیرایی یا نشیمن خانه. شما در اتاق خواب یا اتاق‌های کوچک نیاز به نور زیادی ندارید. برای اتاق‌های کوچک یا اتاق مهمان که معمولاً فضای کمتر دارن۳د، چراغ دیوارکوب انتخاب بهتری است اما اگر در اتاق خوابتان مبل، صندلی یا مکانی برای نشستن دارید، لامپ رو میزی بهتر است.

روشنایی خانه

نور حمام و سرویس بهداشتی ضامن امنیت شماست!

نورپردازی حمام و توالت از گذشته تا به حال خیلی تغییر کرده و با اینکه بعضی‌ها هنوز مثل قدیم بالای آینه دستشویی لامپ دیواری نصب می‌کنند، بسیاری از صاحب‌خانه‌ها برای این که حس کنند در یک اتاق ماساژ رؤیایی هستند ترجیح می‌دهند از لوستر استفاده کنند. نصب چراغ دیوارکوب در هر دو طرف آینه همراه با یک چراغ آویزی بالای سر، ترکیب خوبی از نور محیطی و کاربردی است. وقتی در هر دو طرف آینه چراغ بگذارید، نور دوبرابر می‌شود و انجام کارهایی مثل مسواک زدن، شیو کردن و آرایش کردن را راحت‌ترمی کند و خطر بریدن صورت و دست‌وپایتان هم کمتر می‌شود.

اگر در دستشویی پنکه چراغ‌دار بگذارید هم بالای سرتان نور خواهید داشت و هم یه سیستم تهویه کمک می‌کند. برای نورپردازی دوش حمام یا اتاق رخت‌‎کن حمام هم می‌توانید از لامپ‌های هالوژنی استفاده کنید.

به جای نزدیک شدن به کامپیوتر، چراغ دفتر کارتان را عوض کنید.

در دفتر کار معمولاً نیاز به تمرکز دارید. اگر عینکی نیستید اما برای دیدن صفحه کامپیوتر سرتان را نزدیک می‌برید و به آن خیره می‌شوید، باید بگوییم که احتمالا آنجا کم‌نور است. یک چراغ رومیزی قابل تنظیم بخرید تا یک عالمه نورکاربردی داشته باشید. برای ایجاد نور محیطی می‌توانید لامپ‌های هالوژنی نصب کنید و نور آن‌ها را کمتر کنید. اگر روی میز کارتان به دیوار است، دو چراغ دیواری در هر دو طرف میز نصب کنید تا روشنایی محل کارتان چندبرابر شود.

حواستان باشد سر لامپ‌هایتان بی‌کلاه نماند

حباب لامپ را فرموش نکنید و  حواستان باشد حباب لامپ تأثیر زیادی در میزان پخش نور و نوع آن دارد. علاوه بر این چیزهایی مثل دما، رنگ نور، ولتاژ و شار نوری همگی عواملی هستند که بر کیفیت روشنایی چراغ‌ها تأثیر دارند. مثلاً برای آشپزخانه و محیط کار نور سفید و برای مطالعه نور زرد مناسب است.

کلام آخر این که یادتان باشد یک خانه دلباز چراغش همیشه روشن است. چراغ خانه شما قبل از هر چیز گرما و صفا و صمیمت بین ساکنین آن است. بر خلاف تمام چراغ‌های دیگر روشن کردن این چراغ هزینه‌ای ندارد. پس همین حالا بلند شوید و چراغ خانه‌تان را روشن کنید.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید