رهن یا اجاره : چه شیوه‌های مختلفی برای اجاره خانه وجود دارد؟

0 254

در دنیای امروز که اجاره‌نشینی نسبت به گذشته بیشتر شده، اغلب افراد به دنبال راهی هستند که چه به عنوان موجر و چه به عنوان مستأجر هزینه کمتر و سود بیشتری از معامله اجاره داشته باشند. در همین راستا افراد شیوه‌های مختلفی از رهن یا اجاره را که با سبک زندگی آن‌ها تناسب بیشتری دارد انتخاب می‌کنند.

به طور مثال برای کسانی که درآمد ماهیانه‌اشان زیاد است اما پس‌انداز زیادی ندارند شیوه اجاره کامل یا رهن و اجاره‌ای که مبلغ رهن آن کم باشد گزینه بهتری است. در حالی که برای آن دسته از افراد که سال‌ها تلاش کرده‌اند و پس‌انداز خوبی دارند گزینه بهتر این است که از رهن کامل با اجاره‌بهای بسیار کم استفاده کنند. بعضی از افراد هم هنوز سردرگم‌اند و نمی‌دانند چه مقدار از درآمدشان را به اجاره خانه اختصاص بدهند. در ادامه این مطلب راجع به شیوه‌های مختلف رهن یا اجاره آپارتمان صحبت می‌کنیم.

شیوه‌های مختلف رهن یا اجاره خانه

اجاره بدون پول پیش

روش اول اجاره بدون پول پیش (ودیعه) است. در این روش مستأجر مبلغی را بابت پول پیش نمی‌پردازد اما به جای آن باید اجاره ماهیانه بیشتری پرداخت کند. برای محاسبه مبلغ اجاره در این روش می‌هوانید از فرمول زیر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
کد رهگیری املاک خرید یا اجاره خانه چیست و چگونه می‌توانیم این کد را دریافت کنیم؟

مبلغ رهن کامل ضربدر ۳۰۰۰۰ تقسیم بر ۱ میلیون

رهن یا اجاره خانه

رهن کامل خانه

روش بعدی رهن کامل خانه است. در این روش شما مبلغی را تحت عنوان پول رهن کامل پرداخت می‌کنید و دیگر نیازی نیست ماهیانه مبلغی را بابت اجاره بها بپردازید. البته لازم به ذکر است که ودیعه شما تا پایان مدت توافقی رهن نزد صاحب‌ملک باقی می‌ماند و در پایان این مدت موجر موظف این مبلغ را تمام و کمال به شما بازگرداند.

رهن کامل یک خانه با توجه به سن ساختمان متفاوت است. طبق معمول مبلغ رهن کامل برای یک خانه نوساز بیشتر از خانه چند سال ساخت است. برای محاسبه رهن  خانه می‌توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

خانه نوساز

(مربع متر هر قیمت ×خانه متراژ) تقسیم بر ۴

خانه چند سال ساخت

قیمت هر متر مربع ×متراژ خانه تقسیم بر ۶

رهن و اجاره خانه

روش آخر رهن و اجاره خانه به صورت همزمان است. در این روش که متداول‌ترین شیوه اجاره خانه است شما مبلغی را به عنوان پول پیش پرداخت می‌کنید که از مبلغ رهن کامل کمتر است و اختلاف این دو مقدار را با پرداخت اجاره ماهیانه جبران می‌کنید. این روش برای بیشتر افراد مناسب است چون در صورت کمبود پول پیش یا درآمد ماهیانه امکان تبدیل رهن و اجاره وجود دارد. در این روش هم مثل رهن کامل خانه مبلغ ودیعه تا پایان مهلت اجاره نزد صاحب‌خانه باقی مانده و در پایان آن به مستأجر بازگردانده می‌شود. برای تبدیل رهن و اجاره می‌توانید از ابزار تبدیل رهن و اجاره آدرس استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
تمدید قرارداد اجاره را چطور انجام دهیم و در زمان تمدید به چه نکاتی دقت کنیم؟

سالیان طولانی است که محاسبه مبلغ اجاره با قاعده هر یک میلیون ۳۰ هزار تومان حساب می‌شود. اما به طور کلی این قاعده با توجه با سود بانکی روز تعیین می‌شود و به همین دلیل با توجه به شرایط فعلی ممکن است صاحب‌خانه‌ها رقم‌های متفاوتی را برای رهن یا اجاره خانه خود در نظر بگیرند. اگر با چنین شرایطی مواجه شدید بهتر است یک حساب سرانگشتی کرده و بعد با توجه به ارزش خانه و مزیت‌های آن تصمیم بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید