رهن و کرایه خانه: چه میزان از درآمدمان را صرف رهن و کرایه خانه کنیم؟

0 127

زمانی که تصمیم می‌گیریم خانه‌ی جدیدی اجاره کنیم، اولین چیزی که در نظر می‌گیریم پول رهن و کرایه خانه است. البته افراد مختلف هنگام این تصمیم‌گیری در شرایط متفاوتی قرار دارند؛ مثلاً بعضی‌ها می‌خواهند به دلایلی از خانه‌ی فعلی به خانه‌ی جدید نقل مکان کنند، بعضی‌ها ازدواج می‌کنند و برای اولین بار تصمیم می‌گیرند زندگی مشترکشان را در خانه‌ی جدید آغاز کنند و بعضی افراد تصمیم می‌گیرند مستقل شوند و برای این کار نیاز به اجاره‌ی خانه دارند.

اگر در حال حاضر مستأجریم

در شرایطی که در حال حاضر مستأجر باشیم، محاسبه‌ی کرایه‌ خانه کار سختی نخواهد بود. حتماً همین حالا هم بخشی از درآمدمان را به کرایه خانه اختصاص داده‌ایم و از محدوده‌ی توانمان برای پرداخت کرایه خانه کم‌وبیش آگاهیم.

اما در شرایطی که بخواهیم برای نزدیک شدن به محل کارمان، زندگی در محله‌ای بهتر و یا هر دلیل دیگری خانه‌ای اجاره کنیم که کرایه‌ای بیشتر از خانه‌ی فعلی دارد، باید مواردی را در نظر بگیریم.

بهتر است چند ماه قبل از بازدید خانه‌ها، با بررسی قیمت خانه‌های محله‌ و منطقه‌ی موردنظرمان در اینترنت و یا سر زدن به بنگاه و پرسیدن سؤالاتی درباره‌ی قیمت خانه‌ها، از محدوده‌ی قیمتی آن‌ها آگاه شویم. حالا می‌دانیم با چه اعداد و ارقامی سروکار داریم و می‌خواهیم ببینیم آیا از پس پرداخت آن برمی‌آییم یا نه. بهترین کار این است که در طول سه ماه، تمام مخارجمان را به صورت کلی ثبت کنیم. با این کار در انتهای ماه با اعدادی روبه‌رو می‌شویم که برای تصمیم‌گیری کمکمان می‌کنند (و گاهی هم باعث تعجبمان می‌شوند).

مثلاً متوجه می‌شویم هر ماه، حدود ۵۰۰ هزار تومان برای کرایه‌ی رفت‌وآمد و تاکسی‌های اینترنتی پرداخت می‌کنیم، که با نزدیک شدن به محل کارمان، این مبلغ می‌تواند صرف کرایه خانه شود. یا روی هم رفته متوجه می‌شویم هر ماه چقدر مخارج ضروری داریم و چقدر از حقوقمان صرف چیزهایی می‌شود که ضروری نیستند و می‌توانند بابت کرایه خانه کنار گذاشته شوند.

رهن و کرایه خانه

هزینه‌های نهفته رهن و کرایه خانه

البته همه‌ی این‌ها مواردی هستند که باید برای رهن خانه در نظر گرفته شوند. به احتمال زیاد هنگام تغییر خانه، مجبور می‌شوید پول رهن بیشتری بپردازید. برای این کار نیاز به برنامه‌ریزی بلندمدتی دارید و نمی‌توانید در عرض یک یا دو ماه پول کافی برای رهن را از حقوقتان بپردازید. اگر فکر می‌کنید سال دیگر باید در محله‌ی خاصی زندگی کنید که نیاز به پول پیش بیشتری دارد، از حالا برنامه‌ریزی و پس‌انداز کنید. فراموش نکنید برای جابجایی به خانه‌ی جدید، بدون تحقیق و برنامه‌ریزی دچار مشکل خواهید شد. چرا که هزینه‌های نهفته‌ای در خرید خانه وجود دارد که اطلاع از آن‌ها ضروری است.

بیشتر بخوانید
ساخت الاچیق با کمترین هزینه و امکانات چطور ممکن است؟

اگر اولین بار است می‌خواهیم مستأجر شویم

در صورتی که برای اولین بار است که می‌خواهیم برای اجاره خانه اقدام کنیم، مثلاً ازدواج کرده‌ایم، یا تصمیم گرفته‌ایم که باید مستقل باشیم، شاید حساب و کتاب خیلی چیزها را نداشته باشیم. ممکن است خیلی‌هایمان تا به حال با خانواده زندگی کرده باشیم و زیاد با مخارج خوردوخوراک، هزینه‌های خانه و سایر مسائلی که هر خانواده‌ با آن روبه‌رو است آشنا نباشیم.

برای اینکه با ناآگاهی تصمیم اشتباهی نگیریم، باز هم بهتر است از چند ماه قبل برای این کار برنامه‌‌ریزی کنیم.

برنامه‌ریزی برای رهن و کرایه خانه

اول از همه بهتر است محله‌ی موردنظرمان را انتخاب کنیم و با سر زدن به سایت‌های اینترنتی و بنگاه‌ها، محدوده‌ی قیمتی پول رهن و کرایه خانه را بدانیم تا هدفی مشخص داشته باشیم. حالا باید هزینه‌هایی را که در طول ماه به عنوان هزینه‌های ضروری در نظر می‌گیریم ثبت کنیم، مثلاً هزینه‌‎ی رفت‌وآمد، تفریح‌هایی که به عنوان سبک زندگی برایمان حیاتی هستند و هزینه‌هایی مثل شهریه‌ی دانشگاه یا هر چیزی که به صورت قطعی از وجودشان مطمئنیم.

حالا بهتر است برای هزینه‌هایی مثل خوردوخوراک، حامل‌های انرژی، شارژ آپارتمان و سایر هزینه‌هایی که تا به حال با آن‌ها سروکار نداشته‌ایم با افرادی که تجربه‌ی زندگی مستقل دارند، مشورت کنیم. از آن‌ها سؤال کنیم هر ماه چقدر بابت این موارد پول خرج می‌کنند، هر چند وقت یک بار هزینه‌ای غیرمنتظره برایشان پیش می‌آید و حدوداً ماهیانه چقدر خرج زندگی مستقل می‌کنند.

بیشتر بخوانید
اصول نورپردازی اتاق خواب کودک و نکات مربوط به آن

فراموش نکنید سبک زندگی هرکس منحصر به همان فرد است و قابل‌تعمیم به دیگران نیست، اما به صورت میانگین می‌توان به عددی رسید که به شما نشان می‌دهد در همان محدوده می‌توانید از پس مخارج زندگی مستقل بربیایید. با دانستن این موارد متوجه می‌شوید می‌توانید چقدر از حقوقتان را برای اجاره ماهیانه‌ی خانه اختصاص دهید.

آیا فرمولی برای محاسبه محدوده رهن و کرایه‌ خانه مطلوب وجود دارد؟

همانطور که گفتیم، هرکسی با توجه به شرایط ویژه‌ای که دارد برای مبلغی که می‌تواند به عنوان رهن و کرایه خانه بپردازد تصمیم می‌گیرد، اما کارشناسان معتقدند بیشترین مقداری که قرار است بابت کرایه خانه و حامل‌های انرژی بپردازیم، نباید بیشتر از ۳۰ درصد درآمد ماهیانه‌ی ما باشد. مثلاً اگر ماهی ۳ میلیون تومان حقوق می‌گیریم، بهتر است خانه‌ای اجاره کنیم که کرایه‌ی آن به اضافه‌ی پول شارژ، برق، آب و گاز بیشتر از یک میلیون تومان نباشد.

ممکن است شما با این فرمول موافق نباشید، اما شاید بهتر است به این نکته توجه کنید که صرف کردن بخش اعظمی از درآمدتان برای کرایه‌ی خانه تبعاتی در پی خواهد داشت، مثلاً امکان پس‌انداز را برایتان کاهش خواهد داد و یا شاید مجبور شوید از تفریحاتتان کم کنید تا بتوانید هزینه‌ی اجاره خانه را بپردازید.

 

دورهمیهمانطور که می‌دانید بخش مهمی از سبد خرید هر خانوار، تأمین هزینه‌ی مسکن است. این رقم آن‌قدر قابل‌توجه است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت، بنابراین بهتر است قبل از اینکه تصمیم به جابه‌جایی بگیرید یا بخواهید مستقل زندگی کنید، همه‌ی شرایط را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که در این مرحله حتماً باید چرتکه بیندازید، دودوتا چهارتا کنید و مطمئن شوید از پس هزینه‌های خانه‌ی تازه برمی‌آیید یا نه.

 

شما از چه راه‌هایی استفاده می‌کنید تا بفهمید باید چه مقدار از حقوقتان را صرف اجاره آپارتمان کنید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید