راهکارهای مذاکره موفق برای راضی کردن صاحب‌خانه

0 158

اولین چیزی که با شنیدن کلمه مذاکره به ذهنتان می‌رسد چیست؟ احتمالا یک قرارداد تجاری یا خرید ماشین یا مصاحبه کاری. اما تا به حال شده با خودتان فکر کنید که می توانید برای اجاره خانه هم از مذاکره استفاده کنید؟ احتمالا نه. خب نکته دقیقا همین جاست. از آن جا که خیلی‌های دیگر هم مثل شما، تا به حال درباره مذاکره برای قرارداد اجاره فکر نکرده‌اند، امکان موفقیت شما در این مذاکره خیلی بیشتر هم می‌شود. اگر سعی نکنید صاحب‌خانه بیچاره را از منافعش محروم کنید پس می‌توانید با بالا و پایین کردن سود طرفین یک مذاکره برد-برد داشته باشید. کافی است راهکارهای مذاکره موفق را بلد باشید.

آفتابه را خرج لحیم نکنید

اصلا ارزشش را دارد که برای اجاره این خانه مذاکره کنید یا نه؟

خیلی وقت‌ها دلیل اصلی این که دلتان نمی‌خواهد خانه اجاره‌ای فعلیتان را ترک کنید این نیست که در آن راحت هستید و شرایطش خوب است یا موقعیت بهتری از آن پیدا نمی‌کنید. بلکه صرفا به این خاطر که خیلی خسته هستید و دلتان نمی‌خواهد از حاشیه امنتان خارج شوید و به سراغ گزینه‌های دیگر بروید، ترجیح می‌دهید در این خانه بمانید. اما یادتان باشد پاشنه آشیل راهکارهای مذاکره موفق این است که بدانید خودتان با خودتان چند چندید و آیا واقعا می‌خواهید در این خانه بمانید یا نه؟ اگر جواب مثبت بود آن وقت می‌توانید با تمام قدرت سر میز مذاکره بروید و نتیجه دلخواهتان را بگیرید. در غیر این صورت به خودتان زحمت ندهید و از همین امروز به دنبال یک خانه مناسب‌تر بگردید.

هیچ صاحب‌خانه‌ای محض رضای خدا اجاره را کم نمی‌کند

اجازه بدهید صاحب‌خانه برنده شود

چه کسی حاضر است مذاکره‌ای که در آن سرش کلاه می‌رود و ضرر می‌کند را بپذیرد؟ خود شما حاضرید؟ یادتان باشد بهترین روش در بین راهکارهای مذاکره موفق این است که اجازه بدهید طرف مقابل احساس کند برنده مذاکره است. مذاکره نباید با هدف این انجام شود که طرف مقابلتان را از منفعتی محروم کنید بلکه باید به این فکر کنید که برای صاحب‌خانه چه چیزی به اندازه اجاره‌خانه ارزشمند است تا بتوانید با ارائه کردن آن به عنوان جایگزین، او را به کم‌کردن اجاره راضی کنید.

وسوسه همیشه هم کار شیطان نیست

می‌توانید اجاره چندین ماه را یک‌جا بپردازید؟

خیلی از صاحب‌خانه اگر بتوانند به طریقی از نگرانی هر ماه برای تأخیر در پرداخت اجاره راحت شوند سر از پا نمی‌شناسند. اگر شما بتوانید اجاره شش ماه را همین الان بپردازید فکر می‌کنید چقدر احتمال دارد که صاحب‌خانه تخفیفی روی مبلغ اجاره به شما بدهد؟ باید بگوییم که احتمالش زیاد است چون در این یک مورد وسوسه نه تنها کار شیطان نیست بلکه سعادت دنیا و آخرت را برایتان به همراه دارد چون هم به نفع صاحب‌خانه عمل کردید و هم به نفع خودتان.

اخلاق خوب داشته باشید تا کنگر بخورید و لنگر بیندازید

طول مدت اجاره را زیاد کنید

به طور معمول مدت زمان قراردادهای اجاره خانه یک ساله است. این موضوع یک نکته طلایی در بین راهکارهای مذاکره موفق برای اجاره است چون به همان اندازه که برای مستأجران ترسناک و آزاردهنده است برای صاحب‌خانه هم دردسر دارد. از یک طرف با خانه‌ای مواجه می‌شوند که توسط مستأجر قبلی خراب شده و باید دستی به سر و رویش کشید و از طرف دیگر تا مستأجر مناسبی پیدا کنند ممکن است مجبور شوند چند ماهی ضرر خالی بودن خانه را متحمل شوند. و خب چه پیشنهادی بهتر از این که با طولانی شدن مدت اجاره از تمام این دردسرها راحت شوند؟ البته این مورد وابسته به این است که قبلا اخلاق خوبتان را به صاحب‌خانه نشان داده باشید و همچنان دلش بخواهد که شما را به عنوان مستأجر حفظ کند.

بیشتر بخوانید
تفکیک سند مشاع و افراز ملک مشاع چیست و چگونه انجام می‌شود؟

راهکارهای مذاکره موفق

پارکینگ را بذل و بخشش کنید

اگر خودروی شخصی ندارید و از پارکینگ استفاده نمی‌کنید می‌توانید از این موضوع به عنوان برگ برنده استفاده کنید. خیلی از صاحب‌خانه‌ها با مشکل پارک خودروهای اضافه‌شان مواجه‌اند و با این کار لطف بزرگی به آن‌ها می‌کنید. البته اگر صاحب‌خانه شما نیازی به پارکینگ اضافی نداشته باشد قانع کردنش کمی سخت می‌شود. اما شما می‌توانید به او بگویید که پارکینگ را به صورت اجاره در اختیار سایر همسایگان قرار دهد و به این ترتیب هم اجاره شما کم می‌شود و هم اجاره صاحب‌خانه زیاد. تازه مشکل همسایه‌ای که پارکینگ اضافی احتیاج دارد هم حل می‌شود.

برای صاحب‌خانه بازاریابی کنید

اگر صاحب‌خانه‌تان علاوه بر آپارتمان شما چند واحد دیگر هم دارد که برای اجاره گذاشته است، می‌توانید به او بگویید که برای واحدهای دیگر مستأجر پیدا می‌کنید و در ازای آن درخواست کاهش اجاره را داشته باشید. بازاریابی دهان به دهان تقریبا همیشه معجزه می‌کند و به همین دلیل از بهترین راهکارهای مذاکره موفق برای اجاره است.  صاحب‌خانه‌ها هم به خوبی این موضوع را می‌دانند که با این کار نه تنها شانسشان برای پیدا کردن مستأجر بیشتر می‌شود بلکه احتمالا شما مستأجر خوبی برایش پیدا خواهید کرد.

این ملک را به تیغ زبان می‌توان گرفت

اگر می‌خواهید در خانه‌ای که هستید بمانید

تمام این مواردی که گفتیم هم برای مستأجران جدید و هم برای مستأجرانی که میخواهند با صاحب‌خانه به توافق برسند و در خانه فعلیشان بمانند کاربرد دارد اما راهکارهای مذاکره موفق برای اجاره خانه‌ای که همین الان مستأجر آن هستید کمی سخت‌تر است. و دلیلش هم این است که شما تقریبا برگ برنده‌ای ندارید که برای صاحب‌خانه رو کنید. شما همین الان در آن خانه زندگی می‌کنید ومبلغی را بابت اجاره می‌پردازید. چرا صاحب‌خانه باید مبلغ اجاره‌بها را ثابت نگه دارد و یا به طور حیرت‌آوری آن را کم کند؟

اما نکته اینجاست که اگر مستأجر خوبی بوده باشید ماندن شما در خانه‌ای که مستأجرش هستید تقریبا به نفع همه است. هم به نفع صاحب‌خانه چون مجبور نیست خانه را تعمیر کند و به دنبال مستأجر جدید بگردد هم به نفع شما که مجبور نیستید دنبال خانه جدید بگردید و هزینه‌های اسباب کشی و آسیب‌دیدن وسایلتان را هم متحمل شوید. و البته به نفع هر دوی شما چون مجبور نیستید هزینه کمیسیون بنگاه را بپردازید.

اولین کاری که باید بکنید جمع‌آوری اطلاعات است. چرخی در ساختمان و محله‌تان بزنید و ببینید اجاره خانه‌های مشابه خانه شما چقدر است؟ اگر متوجه شدید خانه‌های دیگر در محله شما اجاره‌بهای کمتری دارند شروع کنید به تهیه یک لیست از این خانه‌ها. اما اگر متوجه شدید که صاحب‌خانه‌تان منصف‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کردید و همین الان هم دارد اجاره کمی از شما می‌گیرد پیشنهاد ما این است که در سکوت از شرایط ایده‌آلتان لذت ببرید و بیخیال مذاکره شوید.

بیشتر بخوانید
رهن کامل چند درصد قیمت خانه است و چطور می‌توان آن را محاسبه کرد؟

دست پیش بگیرید و به موقع مذاکره کنید

اگر صبر کنید تا صاحب‌خانه به شما بگوید خداحافظ و بعد با درماندگی و استیصال بخواهید مذاکره کنید قطعا موفق نخواهید شد. یادتان باشد صاحب‌خانه باید این حس را داشته باشد که شما گزینه‌های دیگری هم دارید و نباید متوجه درماندگی شما شود. پس بهتر است قبل از این که موعد پایان قرارداد برسد خودتان قدمی برای انجام مذاکره بردارید.

صاحب‌خانه را در تله «وینتر ایز کامینگ» بیندازید

سعی کنید موعد پایان قرارداد و مذاکره‌تان را در زمستان برنامه‌ریزی کنید. همان‌طور که می‌دانید زمستان‌ها فصل اجاره نیست و پیدا کردن مستأجر جدید برای صاحب‌خانه کار خیلی سختی است و احتمال این که مجبور شود چند ماهی ضرر بابت خالی ماندن خانه متحمل شود زیاد است. پس شانس شما هم برای چک و چانه زدن و مذاکره موفق بیشتر خواهد بود. در حالی که این شرایط در تابستان کاملا برعکس می‌شود.

چند نکته مهم

  • حتما حضوری مذاکره کنید. هر چقدر هم که صاحب‌خانه مقاومت کرد، وقتی برای مذاکره حضوری بگیرید. برای خیلی از افراد گفتن نه از پشت تلفن یا در پیامک آسان است در حالی که با کمی فن بیان در یک مذاکره به راحتی نه گفتن را فراموش می‌کنند. صاحب‌خانه‌ها هم این موضوع را می‌دانند پس هر چقدر آن‌ها مقاومت کردند، شما هم مقاومت کنید و دست از تلاش برندارید.
  • بدانید که دقیقا هدفتان از مذاکره چیست. کم کردن اجاره‌بها؟ تمدید قرارداد با اجاره قبلی؟ مهلت گرفتن؟ هر چیزی که می‌خواهید مهم نیست. مهم این است که برنامه دقیقی برای مذاکره داشته باشید. اما قانون همیشگی مذاکره را یادتان باشد که همیشه برای بیشتر از آن چه هدف نهاییتان است مذاکره کنید تا در توافق نهایی به آن چه می‌خواهید برسید.
  • اگر صاحب‌خانه هیچ یک از پیشنهادهای شما را نپذیرفت، آخرین تیر ترکشتان را هم رها کنید از صاحب‌خانه بپرسید چه چیز دیگری در ازای کاهش اجاره‌بها می‌خواهد؟
  • به صاحب‌خانه بگویید که اجاره آپارتمان را افزایش ندهد و در مقابل شما در پایان دوره اجاره‌تان، خانه را نقاشی یا کاغذدیواری می‌کنید. یا مثلا کف‌پوش‌ها‌ را تعویض می‌کنید یا هر چیز دیگری که برای صاحب‌خانه اولویت دارد.

مذاکره می‌تواند کار سختی باشد و با توجه به این که شاید شما تجربه زیادی در این کار نداشته باشید باید خودتان را برای موقعیتی آماده کنید که آنقدرها راحت نیست. اما یادتان باشد کلید موفقیت در مذاکره اعتماد به نقس است. در مورد انتظاراتتان واقع‌بین باشید و و همزمان به خواسته‌های طرف مقابل هم احترام بگذارید. و در هر مرحله سعی کنید پیشنهادهایی بدهید که دو کفه ترازو را متعادل کرده و شما را به خواسته‌تان برساند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید