همه ما دوست داریم که در خانه‌ مرتب و با کم‌ترین میزان به‌هم‌ریختگی و بی‌نظمی زندگی کنیم. تحقیقات نشان داده‌ است که اگر در خانه‌ای که مرتب است و بی‌نظمی در آن دیده نمی‌شود زندگی کنیم، عملکرد بهتری خواهیم داشت و زمان بیشتری هم می‌توانیم داشته باشیم. در این مطلب، می‌خواهیم به چند راه ساده برای مرتب نگه داشتن خانه نگاهی بیندازیم.

خانه مرتب

راهکارهایی برای داشتن خانه مرتب

۱. کنار گذاشتن وسایل و لوازم اضافی

اصل اول این است که ما باید همیشه و همه‌جا سعی کنیم که بی‌نظمی و به‌هم‌ریختگی‌های اطرافمان را مرتب کنیم. اگر کمی در اینترنت جست‌وجو کنیم متوجه می‌شویم طبق تحقیقات، بی‌نظمی محیطی رابطه مستقیمی با کمبود خلاقیت، کاهش عملکرد و حتی ناامیدی دارد. خودمان هم تجربه کرده‌ایم که اگر در محیطی باشیم که فقط وسایلی که واقعاً می‌خواهیم و به آن‌ها نیاز داریم در اطرافمان باشد، آرامش بیشتری داریم و این موضوع نه فقط در خانه، بلکه در محیط کار هم صدق می‌کند.

پس اگر می‌خواهیم خانه مرتب و منظمی داشته باشیم، قبل از انجام هر کاری باید تصمیم بگیریم که کدام وسایل و لوازم را نگه داریم و لوازم اضافی را یا دور بیندازیم و کنار بگذاریم یا اگر هنوز قابل‌استفاده هستند، به دیگران اهدا کنیم.

۲. برنامه ریختن

هیچ خانه‌ای تصادفی مرتب و منظم نیست. ما باید یک برنامه همیشگی برای مرتب کردن خانه داشته باشیم. این برنامه صرفاً مرتبط با خانه نیست و ما می‌توانیم برای هر بخش از زندگیمان از جمله محیط کار و حرفه‌ای، مدیریت خانه، نظافت و … برنامه داشته باشیم، و به این ترتیب زندگی منظم‌تری داشته باشیم.

برای مرتب کردن خانه، ابتدا باید لیستی از کارهای موجود تهیه کرده و هر کدام از اعضای خانواده را موظف به انجام آن‌ها کنیم. فراموش نکنیم که برای هر کدام از کارها زمان‌بندی در نظر بگیریم، و آن‌ها را بر اساس سن و علایق اعضای خانواده تقسیم کنیم. جایزه برای کودکان همیشه هیجان‌انگیز است. اگر می‌خواهیم فقط خودمان خانه را مرتب کنیم، کارها را بر اساس روز و اولویت‌هایی که داریم، دسته‌بندی کنیم. هر وقت که کاری را انجام دادیم، کمی استراحت کنیم و حتی به خودمان جایزه بدهیم.

بیشتر بخوانید
نظافت منزل خود را چطور انجام دهیم و بخش‌هایی که معمولاً فراموش می‌کنیم کدامند؟

انجام دادن پشت سر هم کارها بدون هیچ استراحتی، سریعاً باعث تمام شدن انرژی ما می‌شود و دیگر هیچ علاقه و تمایلی برای ادامه کارها نداریم. داشتن یک برنامه منظم باعث می‌شود که همیشه حواسمان جمع باشد و لیست کاملی از کارهای موردنیاز داشته باشیم. اگر هم زمانی فراموش کردیم که کار بعدی چیست، می‌توانیم لیست را نگاه کنیم و بر اساس برنامه پیش رویم.

۳. خودداری از خریدهای غیرضروری

وقتی که خانه مرتب و تمیزی داریم، یکی از چالش‌هایی که با آن رو به رو می‌شویم، آوردن لوازم و وسایل بیشتر به داخل خانه است. قبل از خرید چیزهای جدید برای خانه، بیشتر فکر کنیم و تصمیم بگیریم که آیا واقعاً به این خرید جدید احتیاج داریم یا می‌توانیم بدون آن هم به زندگیمان ادامه دهیم. خیلی وقت‌ها در زمان خرید و اجاره خانه جدید با مشکل اسباب و اثاثیه اضافی روبه‌رو می‌شویم و به اجبار بخش زیادی از وسایلی که بدون برنامه خریده‌ایم را دور میریزیم.

 

نکتههر وقت که قصد داریم وسیله جدیدی بخریم، این سؤال‌ها را از خودمان بپرسیم: آیا واقعاً به آن احتیاج دارم؟ آیا این وسیله را فقط چون تخفیف خوبی خورده است می‌خرم؟ آیا بعداً هم به آن احتیاج پیدا خواهم کرد؟ آیا بقیه فکر می‌کنند زشت است اگر فقط بگویم «نه، متشکرم.»؟

 

بیشتر بخوانید
حمل اثاثیه منزل را با بار زدن این موارد ممنوع به خطر نیاندازید

۴. بیشترین استفاده از فناوری

شاید خیلی از مواقع بی‌نظمی‌هایی که در خانه ما وجود دارد نتیجه تلاش‌هایمان برای رفع بی‌نظمی‌های دیگر و داشتن خانه مرتب باشد! مثلاً نامه‌ها و قبض‌هایی که روی پیشخوان آشپزخانه می‌گذاریم یا تکه کاغذهایی که به عنوان یادداشت و یادآور به یخچال زده‌ایم. ما می‌توانیم با استفاده از فناوری، بخش زیادی از این موارد را حذف یا مرتب کنیم.

در حال حاضر، برنامه‌های هوشمند زیادی وجود دارند که اکثر آن‌ها هم رایگان است و به ما در مطلع ماندن از اتفاقات و برنامه‌های روزانه زندگیمان کمک می‌کنند. خیلی از این برنامه‌ها مثل Google Calendars یا Keep، قابلیت به اشتراک‌گذاری گروهی را هم دارند و برنامه‌های دیگری هم مثل Wunderlist، تمرکز بیشتری روی لیست‌ها گذاشته‌اند. با این حال، بهتر است که خودمان هم به دنبال برنامه ایده‌آلی که در ذهن داریم بگردیم و آن‌ را با اعضای خانواده به اشتراک بگذاریم.

خانه مرتب

۵. دست به کار شویم!

فرقی نمی‌کند که چقدر درباره مزایای یک خانه مرتب بخوانیم و چقدر از آخرین ترفندها باخبر شویم. هیچ‌چیز جای کار کردن را نمی‌گیرد! هر چه زودتر دست به کار شده و وارد عمل شویم. از کوچک‌ترین فرصت هم برای مرتب کردن بخشی از خانه استفاده کنیم و فراموش نکنیم که داشتن برنامه، بسیار مؤثر است. خواندن درباره روش‌های سریع و مؤثر برای داشتن یک خانه مرتب می‌تواند مفید باشد، اما باید آن‌ها را به مرحله‌ی عمل برسانیم تا از میزان کارایی آن‌ها هم باخبر شویم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*