راهنمای خرید فرش دستباف

0 71

در هر شهر ایران صنایع‌دستی بی نظیری وجود دارد که سوغاتی به یاد ماندنی را رقم می زند، اما خرید فرش دستباف ایرانی چیزِ دیگری است. همان طور که در بازارها قدم می زنید و صدای فروشندگان فرش را می شنوید که شما را صدا می زنند، ناخودآگاه به این فکر می کنید که هنر فرش دستبافت به جای زیر پا انداخته شدن باید روی دیواری باشد که هر روز به آن نگاه می کنیم! در کنار جایگاه بلند فرش دستباف ایرانی، داشتن رویکرد مناسب در خرید می تواند در انتخاب فرش مناسب کمک شایانی کند. از این رو، ضروری است برخی از مهم‌ترین نکات را در نظر بگیرید؛ با وبلاگ آدرس همراه باشید.

راهنمای خرید فرش دستباف

خرید فرش دستباف

خرید فرش دستباف همانند هر وسیله با ارزش دیگری نیاز به مهارت و تخصص دارد، بنابراین شما باید به صورت پلکانی هر یک از موارد زیر را در خاطر ثابت کنید:

تعداد گره

فرش های سنتی ایرانی به صورت دستباف بافته می شوند، بنابراین یکی از مهم‌ترین ویژگی هایی که باید در نظر داشته باشید تعداد گره آن‌ها است. یک فرشِ با کیفیت حداقل ۱۲۰ گره در اینچ مربع خواهد داشت. برای اینکه حداقل ظاهر یک فرش دستباف را در مقابل فروشنده ترسیم کنید، آن را بپیچید و به زیر گره ها نگاه کنید. انتظار نمی رود که آن‌ها را بشمارید، اما قسمت پشتی فرش حرف های زیادی برای گفتن دارند! یک فرش دست ساز دارای پشتی نرم با چند گره بزرگ‌تر خواهد بود، شهادت روشنی برای بافته شدن با دست وجود دارد که نشان از هنر مردمان این سرزمین است.

متریال

فرش های دستباف به طور معمول از پشم، ابریشم یا مخلوط پشم – ابریشم ساخته می شوند. فرش های ۱۰۰٪ خالص ابریشمی کاملاً خوب هستند و درخشندگی کاملی دارند. از طرف دیگر پشم رایج ترین ماده است. کیفیت پشم به نژاد گوسفند، آب و هوا، مرتع و زمان برش بستگی دارد. این دو ماده با کیفیت و مقاوم را در برابر الیاف مصنوعی فرش های ماشینی که اشتباه نگیرید، زیرا به راحتی شعله ور می شوند.

بیشتر بخوانید
نگهداری از کاغذدیواری: چهار قانون طلایی که باید بدانید

رنگ

فرش های دستبافت از رنگ های طبیعی ساخته می شوند، بنابراین به دنبال رنگ هایی باشید که به نظر می رسد از طبیعت به دست می آید، حیوانات به رنگ قرمز، گیاهان به رنگ آبی و عناصر تاریخی اغلب به رنگ زرد هستند. رنگ های مصنوعی تمایل دارند به طور مساوی در کل فرش تقسیم شوند، در حالی که رنگ های طبیعی سطح را می پوشانند. برای جدا کردن چند نخ فرش را خم کنید و اگر متوجه ناهمواری ظریف هستید، می دانید که با رنگ‌های طبیعی سر و کار دارید.

اندازه

قبل از خریدن فرش دستبافت، تعیین اندازه دقیق آن بسیار مهم است. مهم است که بر اساس اندازه فضای خانه خود فرش مورد نظر را انتخاب کنید. به عنوان مثال، برای فضای نشیمن، یک فرش بزرگ ایده آل است، در حالی که برای اتاق خواب ممکن است یک فرش متوسط و کوچک خوب باشد. از طرف دیگر، برای راهرو یا ورودی خانه، یک فرش گرد یا مربع شکل، خوب به نظر خواهد رسید.

فرش دستباف

بودجه

قیمت فرش های دستباف تقریباً بسته به نوع شهر (فرش کاشان، فرش نائین، فرش شیراز، فرش تبریز و موارد دیگر) و نوع الگوهای ساخت متفاوت هستند، بنابراین قبل از هر چیز مهم‌ترین موضوع تعیین مقدار بودجه است. فرش های ابریشمی گران قیمت ترین هستند، اما با به داشتن متریال سخت تر و تعداد گره های بالاتر، انتظار قیمت بالا را باید داشت. از آنجا که پشم راحت تر در دسترس است، فرش های پشمی مقرون به صرفه تر خواهند بود.

نحوه استفاده

به این فکر کنید که فرش را در کجا استفاده خواهید کرد. اگر چه ممکن است فرش کالایی لوکس باشد، اما فرش های ابریشمی در برابر فشار و استفاده مقاومت کمتری دارند ولی برای اهداف تزئینی همانند آویزان کردن روی دیوار بسیار مناسب هستند. فرش های پشمی کاربردی تر و فوق العاده بادوام هستند و می توانند بدون نشان دادن علائم پریشانی، ده ها سال (حتی قرن ها) با حجم بالایی از ترافیک پا روبرو شوند.

تفاوت بین فرش ها

همه فرش های دستبافت به طور یکسان ساخته نمی شوند و عجیب نیست که افراد تازه وارد آن را با یک گلیم (یک فرش بافته مسطح) یا گبه (فرش مخصوص عشایر) اشتباه بگیرند. این اشتباه از این موضوع ناشی می شود که همه آن‌ها تولید ایران هستند. همه فرش های دستبافت ایرانی به خودی خود زیبا هستند، اما مطمئن باشید که تفاوت هر یک از آن‌ها را می دانید تا سرمایه گذاری درستی در خرید آن‌ها داشته باشید.

بیشتر بخوانید
کاغذ دیواری اتاق خواب کودک را چطور انتخاب کنید؟

الگوی فرش

گل؟ هندسی؟ پته جقه؟ سنتی؟ قبیله ای؟ بسته به اینکه از کدام منطقه ایران فرش می خرید، باید بدانید که فرش ها الگوهای بسیار متفاوتی دارند. انتخاب الگو مناسب به علاقه شخصی بستگی دارد و ممکن است تا حدودی به دکوراسیون داخلی خانه نیز مرتبط باشد. با این حال، الگوی فرش نشان از فرهنگ شهر مورد نظر داشته و حاوی ارزش های والای هنر انسانی است. در واقع، طراحی منعکس کننده محل ساخت آن است. الگوهای و طرح های مختلف زیادی وجود دارد که پیوندهای محکمی با یک شهر خاص دارند.

فرش دستباف ایرانیفروشگاه محل خرید

همیشه از فروشگاه معتبر اقدام به خرید فرش دستباف کنید، زیرا می‌توانید از این موضوع اطمینان حاصل کنید توانسته اید فرشی باکیفیت و اصیل خریداری کنید. فروشگاه خوب باید دارای خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر باشد. فروشندگان باید به خوبی شما در انتخاب فرش موردنظرتان راهنمایی کنند و آنچه که نیازتان است را به درستی درک کنند. با این حال، به هر فروشگاه و هر فروشنده ای اعتماد نکنید!

کلام آخر

سرانجام، وقتی نوبت به فرش های دستباف می رسد، آنچه را می پردازید دریافت خواهید کرد. در حالی که شما نمی خواهید هزینه ای اضافه کنید، فرش خیلی ارزان قیمت در نهایت نشانگر کیفیت پایینش خواهد بود. به عنوان یک قانون خوب، به یاد داشته باشید که روی یک اثر هنری سرمایه گذاری می کنید. فرش های دستبافت دوام بالایی دارند و می‌توانند تا سال های سال مورد استفاده قرار گیرند. ناگفته نماند، این جایی بسی تعجب دارد که چنین آثار هنری باید روی زمین قرار گیرند تا مردم روی آن قدم بزنند!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید