نمای جذاب و خیره کننده دیوار سبز در دکوراسیون داخلی

0 60

تلفیق طبیعت و گیاهان با معماری در سازه‌هایی مثل دیوار سبز پدیده جدیدی نیست. بلکه از سال‌ها قبل‌تر، گیاهان بخش مهمی از معماری و سازه‌های انسانی را تشکیل می‌دادند.

باغ‌های معلق بابل یکی از مثال‌های بارز این مورد است. با این حال با پیشرفت جوامع بشری و گسترش شهرها و از بین رفتن پوشش‌های سبز و جنگل‌ها، موضوع استفاده از فضاهای سبز از اهمیت بیشتری برخوردار شد.

با این‌که قدمت دیوار سبز به ۶ قرن قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد، اولین بار توسط استنلی هارت در دانشگاه ایلینویز در سال ۱۹۳۸ بود که ایده دیوارهای سبز مطرح شد.

دیوار سبز همان موقع بیشتر از یک ایده و نمونه اولیه نبود، ولی در سال‌های اخیر، به دیوار سبز و استفاده‌اش در محیط‌ها و فضاهای داخلی توجه بیشتری می‌شود. به همین خاطر در این مقاله از وبلاگ آدرس سعی شده است به مسائلی نظیر این که دیوار سبز چیست و چه فوایدی دارد و نحوه ساخت و نگهداری آن به چه گونه است، بپردازیم.

دیوار سبز چیست؟

دیوار سبز که به نام‌های دیگر دیوار زنده یا باغ‌های عمودی نیز معروف می‌باشد، سازه‌ای ایستاده است که توسط گیاهان سبز پوشیده شده است. از این دیوارها براساس شرایط ممکن در طراحی داخلی یا بیرونی ساختمان و با استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های متفاوت، در اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود.

دیوار سبز معمولاً از قطعه‌های پیمانه‌ای ساخته می‌شود و انواع مختلف آن را می‌توان براساس شیوه‌ای که پوشش آن رشد کرده است به سه دسته طبقه‌بندی کرد:

  • پوشش نرم
  • پوشش حصیر شکل
  • پوشش ساختاری

پوشش نرم

دیوار سبزی که پوشش نرم دارد، سیستمش به شکل «خاک درون طاقچه» یا «خاک درون کیف» است. در این نوع سیستم، بسته‌های خاک گیاهان در کیف یا مکانی مانند طاقچه قرار دارند و به این شکل روی دیوار قرار می‌گیرند.

پوشش چنین سیستمی را در مکان‌های خارجی باید یک بار در سال و در مکان‌های داخلی، دو بار در سال عوض کرد. همچنین با توجه به خاک نرم به کار رفته در این پوشش، باید توجه داشت که این سیستم‌ها مناسب مناطقی که فعالیت لرزشی در آنجا صورت می‌گیرد، مناسب نیست،

همچنین بهتر است در مناطقی که رفت و آمد عمومی در آنجا زیاد است، استفاده نشود. نکته دیگر این است که چون این سیستم به راحتی توسط باد از بین می‌رود، نباید در ارتفاع بیشتر از ۲٫۵ تا ۳ متر به کار برده شود.

پوشش حصیری

سیستم‌های حصیری معمولاً از فیبر الیافی یا حصیرها تشکیل شده‌اند. این نوع پوشش حتی وقتی به صورت چندین لایه است، نازک می‌باشد. به همین خاطر نمی‌تواند بیش از سه یا پنج سال، ریشه‌های لرزان گیاهان را تحمل کند و این قبل از آن است که ریشه‌ها کل حصیر را بپوشانند و مانع از رسیدن آب به همه نقاط این سیستم شود.

روشی که برای هرس کردن و اصلاح این سیستم وجود دارد این است که در طول زمان، قطعات بزرگ حصیر را دیوار جدا کنید و آن را با حصیر جدید جایگزین کنید. این فرآیند ممکن است باعث آسیب دیدن و از بین رفتن ریشه گیاهان کناری دیوار شود. به همین خاطر بهترین استفاده‌ای که از این پوشش حصیری می‌توان کرد در قسمت داخلی ساختمان است.

پوشش ساختاری

پوشش ساختاری، ترکیبی از دو پوشش قبلی است. نه می‌توان آن را در دسته نرم قرار داد و نه حصیری. در عوض مجموعه‌ای از بهترین ویژگی‌های هر دو دسته را در خود دارد و در اندازه‌ها، شکل‌ها و ضخامت‌های مختلف قابل تولید است.

برتری این پوشش‌ها در این است که به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال ماندگاری دارند و نمی‌شکنند. با توجه به گیاه به کار رفته شده در دیوار سبز، می‌شود ظرفیت آبش را کم یا زیاد کرد و pH و EC را طوری تنظیم کرد که مناسب گیاه باشد. خیلی راحت هم قابل نگهداری و جابجایی هستند.

برای ساخت دیوار سبز در خانه و یا محیط بیرونی، این پوشش بهترین انتخاب است، چرا که در فضاهایی که باد زیاد می‌وزد و فعالیت‌های لرزشی صورت می‌گیرد یا در ارتفاع قرار می‌گیرد، مناسبند. با این‌که هزینه نصب بالاتری دارد، ولی هزینه حفظ و نگهداری از آن کمتر است.

بیشتر بخوانید
چه گیاهان آپارتمانی را می‌توانیم بیرون از پنجره اتاق با فلاورباکس نگهداریم؟

دلایل استفاده از دیوارهای سبز در فضای داخلی:

دیوار سبز یا دیوار زنده، همانطور که از نامش پیداست به معنای واقعی کلمه موجودی زنده است که در فضای داخلی قرار می‌گیرد و به آن زیبایی و ارزش می‌بخشد. طوری که این پدیده را اثر هنری که در فضای داخل خانه به کار برده شده است نیز در نظر می‌گیرند. ولی اهمیت استفاده از دیوارهای سبز در فضای داخلی خانه به همین‌جا ختم نمی‌شود.

این نوع دیوار در فضای داخلی خانه باعث تصفیه هوا می‌شود. دیوار سبز ذرات هوا را فیلتر می‌کند و دی‌اکسید کربن موجود در هوا را به اکسیژن تبدیل می‌کند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند گیاهان و میکروب‌های پیدا شده در خاک، ترکیبات آلی فرار مضر را جذب کرده و آن‌ها را به ترکیبی که گیاهان به عنوان غذا مصرف می‌کنند، تبدیل می‌کنند.

تمیز شدن هوا به فواید دیگری شامل افزایش سطح سلامت افراد منجر می‌شود. هوای سالم مشکلات سلامتی اعم از سردردها و مشکلات تنفسی را کاهش می‌دهد و همچنین باعث افزایش تمرکز و جمع شدن حواس می‌شود.

با داشتن هوای تمیز و سالم، شما می‌توانید با سوزش چشم، سردرد، گلودرد و خستگی خداحافظی کنید. اداراتی که در فضای داخلی خود از دیوار سبز استفاده می‌کنند شاهد کاهش قابل توجه غیبت کارمندان حاصل از بیماری بوده‌اند.

از دیگر دلایلی که بهتر است در نمای خانه و دکوراسیون از دیوار سبز استفاده کرد، پایین آمدن دمای محیط است. گیاهان، ۵۰% از نور خورشید را جذب می‌کنند. دقیق‌تر بخواهیم بگوییم، ۵۰% آن را جذب و ۳۰% را منعکس می‌کنند. در هر صورت این عمل کمک می‌کند تا در تابستان، دمای هوا خنک‌تر و مطلوب‌تر شود.

ولی این باغ‌های عمودی یا همان دیوارهای سبز، نه تنها به خنک شدن محیط کمک می‌کنند، بلکه سر و صداهای محیط را هم کاهش می‌دهند. این دیوارها که نسبت به نماهای معمول به کار رفته در ساختمان‌ها، ۴۱% بیشتر صداها را جذب می‌کنند، مثل یک عایق صدا عمل می‌کنند و باعث می‌شوند محیط آرام‌تری داشته باشیم.

در نتیجه تمام این تغییرات مثبتی که دیوار سبز درون محیط ایجاد می‌کند، سلامت روانی افراد نیز افزایش پیدا می‌کند.

فضای سبز و عاری از آلودگی‌های صوتی باعث کاهش اضطراب در افراد می‌شود. تنها با تماشای گیاهان به مدت ۳ تا ۵ دقیقه می‌توان به بهبود فشار خون، فعالیت قلب، تنش عضلانی و فعالیت مغز کمک کرد.

محیط سالم، انسان سالم و روان سالم در نهایت منجر به افزایش فعالیت و کارکرد فرد می‌شوند. چرا که همه این‌ها رابطه مستقیم با خلق و خوی انسان دارد.

وقتی انسان خلق خوشی داشته باشد، قدرت یادگیری و کارکردش افزایش پیدا می‌کند و توانایی بهتری در تصمیم‌گیری و عملکرد درمورد وظایف پیچیده و سخت را دارد. فضای کاری سبز، روی کارمندان و میزان رضایتشان از موقعیت موجود اثر مثبت دارد و باعث افزایش ۱۵ درصدی عملکرد افراد می‌شود.

تنها کارمندان یک اداره یا مجتمع نیستند که از تاثیرات دیوار سبز بهرمند می‌شوند، بلکه این تاثیرات مثبت شامل افرادی که وقت زیادی در ساختمان نمی‌گذرانند و یا ساکن آن نیستند نیز می‌شود. مانند مشتریان یک فروشگاه یا رستوران. مشتریان با لذت از فضایی که دیوار سبز ایجاد کرده است، وقت بیشتری را در این مکان‌ها می‌گذرانند که بالطبع یکی دیگر از مزیت‌های دیوار سبز به شمار می‌رود.

همچنین این فضای سبز باعث می‌شود ارزش یک ملک بیشتر شود و به عنوان نمادی از ظاهر محیط زیستی و اجتماعی در نظر گرفته شود. همچنین فضاهای مسکونی و یا کاری که محیط سرسبزی داشته باشند، باعث نزدیک‌تر شدن بیشتر افراد به یکدیگر و بالا رفتن مراودات اجتماعی می‌شود که به صورت خودکار باعث کاهش درگیری‌ها و خشونت در یک محیط یا محله می‌شود.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد دیوار سبز، محیط را آماده می‌کند تا به فضایی مناسب برای استراحت و نقاهت و بهبود افراد بیمار تبدیل شود. افراد در محیط‌های سبز، آستانه تحمل دردشان بالاتر می‌رود و فقط نگاه کردن به فضاهایی که توسط گیاهان سبز، گل و آب احاطه شده است، اضطراب را کاهش و سرعت درمان را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید
دو ماه قبل از اسباب کشی به خانه جدید چه کارهایی باید انجام دهید؟

۲

طول عمر دیوارهای سبز:

دیوارهای سبز نیز مانند هر چیز دیگری تاریخ انقضا دارند. هرچند گفتن این‌که طول عمرشان دقیقا چقدر است، کار دشواری است. چرا که این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد، شامل کیفیت طراحی، سازه و نگهداری آن.

جدا از آن، گیاه به کار رفته در دیوار سبز نیز نقشی مهم در این‌که طول عمر دیوارها چه مدت است ایفا می‌کند.

سیستمی که در ساخت دیوار سبز و نوع پوشش گیاهان نیز در این زمینه نقش به سزایی دارند. پیش از این نیز اشاره کردیم که در پوشش نرم، باید حداقل سالی یک بار، گیاهان را عوض کرد. در پوشش حصیری این مدت به ۳ تا ۵ سال افزایش پیدا می‌کند و پوشش ساختاری است که تا ۱۵ سال نیز دوام می‌آورد.

بهترین انتخاب گونه‌های گیاهی دیوار سبز کدامند؟

از اصلی‌ترین نکاتی که هنگام ساخت و نصب دیوار سبز باید در نظر داشته باشیم، نوع گیاهانی است که به کار می‌بریم تا دیوار سبزمان از دوام مناسب برخوردار باشد. گیاهی که انتخاب می‌کنیم باید در برابر تابش مستقیم آفتاب، سرما، گرما و بارندگی مقاوم باشد. همچنین باید از زیبایی لازم برای پوشاندن دیوار سبز برخوردار باشد.

هنگام انتخاب گیاه مناسب باید این نکات مد نظرتان باشد:

عواملی مانند رطوبت محیط، کیفیت آب، میزان آب دریافتی، شدت نور، شدت باد، ارتفاع خاک و دیگر موارد از این دست باید مورد توجه قرار گیرند. همینطور توجه به تنوع رنگ و فرم و غنای بویایی می‌تواند روی افراد ساکن محیط یا بازدید کننده تاثیر بسیاری داشته باشد.

هرگز فراموش نکنید از آن دسته گیاهانی انتخاب کنید که همیشه سبزند. دقت کنید که اقلیم در این مورد نقش مهمی ایفا می‌کند. زیرا که در اقلیم‌های سرد و خشک استفاده از گیاهان این چنینی اشتباه بوده و توصیه نمی‌شود. چون از نفوذ نور خورشید در بین برگ‌ها حدی جلوگیری می‌کند.

دیوار سبز در فضای عمومی

آیا دیوارهای سرسبز می‌توانند هزینه‌های انرژی را کاهش دهند؟

پیش از این اشاره کردیم که دیوار سبز باعث جذب درصدی از نور خورشید و پایین آمدن دمای محیط و خنک شدن آن می‌شود. ولی نه تنها این دیوارها در فصل تابستان، برای پایین آوردن دمای محیط و خنک شدن آن مناسبند، همچنین عایق‌های حرارتی خوبی هستند که موجب ذخیره انرژی گرمایش در زمستان می‌شوند که در نهایت باعث کاهش هزینه‌های مصرف انرژی می‌شود.

این دیوار مانند عایقی عمل می‌کند که به تنظیم درجه حرارت داخلی ساختمان کمک می‌کند. با افزایش هزینه‌ها و کمبود انرژی، این ویژگی دیوار سبز سبب کاهش مصرف انرژی در سرمایش یا گرمایش انرژی می‌شود و خیلی راحت هزینه قبض برق شما را تا ۲۰% هم کاهش می‌دهد.

چطور دیوار سبز را آبیاری کنید:

آبیاری دیوار سبز با دست کاری زمان‌بر است و خیلی راحت ممکن است بیش از حد یا کمتر از نیاز گیاه به آن آب دهید. باید خیلی آرام از بالا آبیاری کنید و به آب زمان دهید توسط خاک و گیاه جذب شود. به همین خاطر اکثر دیوارهای سبز توسط آبیاری قطره‌ای و با استفاده از دستگاه‌های اتوماتیک آبیاری می‌شوند تا از هدر رفت آب هم جلوگیری شود.

سیستم‌های آبیاری قطره‌ای، آب را دوباره استفاده می‌کند. آن را از ته به بالا پمپاژ می‌کند تا دیگر آبی در مخزن نماند و دوباره آن را پر کنید. در آبیاری مستقیم از پمپ و مخزن استفاده نمی‌شود، چرا که گیاهان به طور مستقیم از منبع خارجی آبیاری می‌شوند. معمولاً برای دیوارهای سبز بزرگ از آبیاری مستقیم استفاده می‌شود و دیوارهای کوچک‌تر سیستم آبیاری قطره‌ای دارند.

میزان آبی که با آن گیاهان را آبیاری می‌کنید، بستگی به نوع گیاه و شرایط متفاوت رشد آن دارد. به همین خاطر آبیاری هر دیوار با دیوار دیگر متفاوت است. برای مثال، دیوارهای سبزی که در فضای خارجی رشد می‌کنند به آب کم‌تری نسبت به دیوارهای سبز داخلی نیاز دارند.

از طرفی گیاهان دیوارهای سبزی که در زیر نور مستقیم خورشید رشد می‌کنند به آب بیشتری نیاز دارند تا دیوار سبزی که در سایه قرار دارد. چنین عواملی باعث می‌شوند تخمین این‌که میانگین آب مورد نیاز برای آبیاری دیوار سبز چقدر است، دشوار شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید