درباره دکوراسیون پارامتریک و ویژگی‌های آن چه می‌دانید؟

0 116

آیا تاکنون درباره دکوراسیون پارامتریک شنیده‌اید؟ شاید تاکنون اجسامی با شکل‌های سیال و منحنی را دیده باشید که به نظر می‌رسد از قوانین رایج طراحی، تبعیت نمی‌کنند. این سازه‌ها، به سبک پارامتریک طراحی شده‌اند. سبک طراحی پارامتریک، بر خلاف دیگر سبک‌‌های مدرن که مرز مشخصی از اشکال منظم در میان آن‌‌ها وجود دارد، بیش‌تر از فرم‌‌های آزاد و پیوسته تشکیل یافته‌اند که در عین تکرار، در حال تغییر فرم است.

مفهوم کلمه پارامتریک در حال شکستن پیش‌فرض‌های معماری در دنیای واقعی است؛ سبک پارامتریک مرزهای پر از محدودیت را در هم شکسته و از نو تعریف می‌کند. این مرز آزادی‌های بیشتری را در اختیار معماران و طراحان قرار می‌دهد. سازه‌‌های پارامتریک، یکی از سبک‌هایی نوین طراحی است که نیازمند دقت بالایی است. در ایران نیز مدتی است  به کاربردن طراحی پارامتریک و دکوراسیون پارامتریک رواج یافته است. امروزه استفاده از این سبک دکوراسیون در منازل در حال گسترش است و دلیل عمده‌ آن زیبایی و ظرافت و ارگانیک بودن آن‌ها است.

در این روش، ابتدا ایده‌ ‌کلی در نرم‌افزار مدلینگ مخصوص طراحی پارامتریک، مدل‌سازی شده، با توجه به محدودیت‌های اجرایی، لایه لایه می‌شود. در مرحله‌ آخر، پس از تایید نهایی فرم سازه، جزییات اتصالی روی آن تعریف می‌شود. در مرحله‌ ‌ساخت، پس از انتخاب متریال، سازه توسط دستگاه تراش  CNC ساخته می‌شود. از طراحی پارامتریک می‌توان برای ساخت طیف وسیعی از سازه‌ها استفاده کرد؛ از نمای ساختمان گرفته تا المان‌های طراحی داخلی، همه و همه می‌توانند محصول طراحی پارامتریک باشند.

مزایای روش پارامتریک

 • دقت و سرعت ساخت، بسیار بالا است.
 • امکان ساخت فرم‌های پیچیده وجود دارد؛ بنابراین به راحتی می‌توان عناصر دکوراسیون پارامتریک را طراحی و پیاده‌سازی کرد.
 • خطای ساخت بسیار پایین است. در حدود یک میلی‌متر در هر سه متر طول می‌باشد (سه دهم درصد)
 • در صورت نیاز، می‌توان پس از تراش فرم‌های طراحی شده، به کمک روکش فایبرگلاس یا بتن سطح طرح را سخت نموده و جهت استفاده در فضاهای پر رفت و آماد یا فضاهای بیرونی استفاده کرد.
 • طراحی پارامتریک به بهینه‌سازی رفتارهای فیزیکی ساختمان‌ها کمک می‌کند.

 مشخصات روش طراحی پارامتریک

معماری پارامتریک از ریاضیات نشات رفته است و بر مبنای هندسه و اشکال هندسی می‌باشد. هندسه، نقش مهمی در این نوع معماری ایفا می‌کند. از متغیرها و پارامترهای خاصی برای دستکاری یا تغییر نتیجه نهایی یک معادله یا سیستم ویرایش، استفاده می‌شود. این نوع معماری، بر پایه الگوریتم بوده و پارامترها و قوانینی داردکه موجب می شود هدف و نتیجه ی یک طراحی بخوبی تعریف و مشخص شود.

با توجه به این که ذات بشر همواره به دنبال تغییر بوده است. با گذشت زمان و گسترش اکتشافات جدید و پیشرفت تکنولوژی این نیاز به تغییر، بسیار زیاد احساس می‌شود. معماری پارامتریک، توانسته خلاقیت و نوآوری را به نمای ساختمان‌ها و دکوراسیون داخلی، اضافه کند. متریال‍‌های استفاده شده در طراحی داخلی و دکوراسیون پارامتریک عبارتند از فرآورده‌های چوبی، کناف، ترمو وود، دیوار سبز، چرم و…

مشخصات روش طراحی پارامتریک را موارد زیر تشکیل می‌دهد:

 • طول سیم‌ها، وزنه‌های آویزان، نقاط تکیه‌گاهی بخش ورودی‌های مستقل را شکل می‌دهند.
 • موقعیت نقاط روی سیم‌ها به عنوان خروجی سیستم می‌باشد.
 • فرم نهایی توسط معادلات صریح به دست آمده است که در این مورد بخصوص ثقل و قوانین نیوتن می‌باشند.
بیشتر بخوانید
نکات مهم در طراحی داخلی و دکوراسیون اتاق مطالعه مدرن

ساخت دیجیتال (Digital Fabrication)

ساخت دیجیتال، با انواع نرم‌افزارهای مخصوص انجام می‌شود. به طور کلی، حجم‌های مورد نظر در کامپیوتر طراحی شده و شبیه‌سازی می‌شوند؛ پتانسیل، ضعف‌ها و توانایی‌های آن‌ها بررسی شده و پس از رفع تمام اشکالات و ایرادها، پروسه‌ طراحی تمام مفصل‌ها و ارتباطات شروع می‌شود و پس از آن به مرحله‌ ساخت می‌رسند.

ممکن است این پروسه، به برنامه‌نویسی نیز نیازمند باشد تا نتیجه‌ دلخواه کسب شود. دنیای طراحی دیجیتال، گسترده‌تر از تصور است و کمک می‌کند تا فرآیند ساخت، سریع‌تر پیش برود. از این روش برای ساخت عناصر دکوراسیون پارامتریک نیز می‌توان استفاده کرد.

طراحی و ساخت دیجیتال

دکوراسیون پارامتریک و عناصر آن

دنیای طراحی پارامتریک بسیار عجیب است. طرح‌های پیچیده‌ای که تا پیش از این طراحی و ساخت آن‌ها امکان‌پذیر نبود، به وسیله معماری پارامتریک و ترکیب آن با طراحی و ساخت دیجیتال، به عینیت درآمده‌اند و به این صورت، بسیاری از سازه‌ها و عناصر دکوراسیون پارامتریک تولید می‌شوند. به این خاطر همه چیز در دکوراسیون پارامتریک، نو و خلاقانه است.

سازه‌های پارامتریک، معمولا ابعاد بزرگی مانند نمای ساختمان و … دارند. با این وجود، می‌توان از تکنیک‌ها و روش‌های طراحی، برای ساخت سازه‌های کوچک مربوط به این دکوراسیون مانند مبلمان پارامتریک، جلومبلی پارامتریک و سایر المان‌های پارامتریک استفاده کرد.

میزهای جلومبلی پارامتریک 

یکی از عناصر دکوراسیون پارامتریک، میزهای جلومبلی با طراحی پارامتریک است. این نوع دکوراسیون بسیار زیبا و خیره‌کننده است و در عین سادگی، معمولا جزییات زیادی دارد.

ساعت دیواری پارامتریک

اگر نمی‌خواهید مبلمان پارامتریک داشته باشید، لوازم دکوری با طراحی پارامتریک می‌تواند زیبایی شگفت‌انگیزی به خانه‌ شما بیاورد. ساعت‌ دیواری یکی دیگر از عناصر دکوراسیون پارامتریک است.

ساعت دیواری پارامتریک

صندلی‌های دکوراسیون پارامتریک

این صندلی‌ها هم مانند میزهای پارامتریک، مختص این دکوراسیون است. این یک صندلی خاص برای افرادی با سلیقه‌های خاص است. اگر میزهای جلومبلی پارامتریک دارید، بهتر است صندلی‌هایی با این سبک نیز انتخاب کنید.

صندلی‌ پارامتریک

لوسترها و آباژورهای دکوراسیون پارامتریک

لوسترها و آباژورها نیز یکی از وسیله‌هایی هستند که می‌توانید برای ایجاد دکوراسیون پارامتریک از آن‌ها بهره بگیرید. طراحی پارامتریک اجسامی که منبع نور هستند، می‌تواند نحوه‌ انتشار نور در فضا را تغییر دهد.

لوستر و آباژور  پارامتریک

میز و صندلی در دکوراسیون پارامتریک

یکی از عناصر دکوراسیون‌های پارامتریک که می‌توانید در دکوراسیون خانه‌ خود بگنجانید، میز و صندلی‌های غذاخوری است که به سبک پارامتریک دیزاین شده‎‌اند. این میز و صندلی‌ها، مهمانان شما را شگفت‌زده خواهند کرد.

دیوارهای پارامتریک

دیوارهای پارامتریک یکی از عناصر دکوراسیون پارامتریک به شمار می‌روند. این دیوارها، در عین حال می‌توانند صندلی و نشیمن‌هایی را برای شما ایجاد کنند و امکان حذف برخی از مبلمان جاگیر را به شما بدهند. علاوه بر آن، دیوارهای محیط هم از ظاهر خشک بیرون آمده و به دکوراسیون داخلی حالت سیال می‌دهند.

دیوار پارامتریک

ویژگی و مزایای دیوارهای پارامتریک:

 1. طراحی زیبا و مدرن
 2. استفاده از متریال جی‌اف‌آر‌سی در تولید
 3. استحکام و پایداری بالا
 4. شکل پذیر و متنوع
 5. قابل شست‌و‌شو
 6. ضخامت نازک
 7. سبک وزن
 8. قابل نصب به صورت خشک و تر

کانترهای پارامتریک

یکی از عناصر دکوراسیون پارامتریک، کانترهایی با طراحی پارامتریک هستند که نقش زیادی در ایجاد انعطاف و زیبایی در فضا دارند. اگر لابی محل کارتان خسته کننده شده است، می‌توانید یک کانتر پارامتریک به آن بیافزایید، تا خشکی فضا را برطرف کرده و حالت سیال به محیط بدهد.

بیشتر بخوانید
برنامه ریزی بخش‌های مختلف اسباب کشی را چطور انجام دهیم؟

کانتر پارامتریکی

معماری دکوراسیون پارامتریک

طراحی پارامتریک، روشی وابسته به نرم‌افزارهای کامپیوتری و الگویابی‌های هندسی و بر پایه الگوریتم پیچیده اشکال و الهام از طبیعت است. در این روش، روند طراحی با کمک ماتریس‌ها، روش‌ها و توابع ریاضی و با استفاده از قدرت نرم‌افزارها انجام می‌شود و خروجی، اثری بدیع، سیال و چشم‌نواز است که با سلیقه‌ زیبایی‌شناسی عموم مردم جهان همسو است. علاوه بر دکوراسیون پارامتریک، معماری پارامتریک نیز در دنیای امروزی در حال توسعه و پیشرفت است. با وجود نوین و نوپا بودن این سبک، قریب به ۱۰ سال است که این روش از اصول سنتی معماری پیشی گرفته، ولی مبانی فکری آن در معماری گذشته، قابل بازشناسی است.

به بیانی دیگر معماری پارامتریک، نوعی معماری دیجیتال است که تمام قوانین و چارچوب های معماری سنتی را در هم می‌شکند و به خلق ایده‌های جذاب و تخیلی که در هیچ کجا وجود ندارد، می‌پردازد. طراحی پارامتریک، استانداردی در طراحی است که منجر به ایجاد طرحی نو، زیبا، منحصربه‌فرد که مطابق با علاقه و سلیقه بسیاری از مردم جهان می‌شود.

معماری پارامتریک

یکی از دلایل ظهور معماری پارامتریک این است که روش‌های پیشین معماری، دیگر جوابگوی حجم عظیم سلیقه‌های امروزی نبود و تنها چاره، یافتن راهی برای ایجاد تنوع و خلاقیت در معماری و نمای ساختمان و دکوراسیون بود. با ظهور کامپیوتر و گسترش استفاده از آن در علوم مختلف، معماری پارامتریک و دکوراسیون پارامتریک پدید آمدند که باعث ایجاد تنوع بسیار بالا در سازه‌ها و دکوراسیون شد.

نرم‌افزارهای کاربردی در زمینه‌ی طراحی دکوراسیون پارامتریک

در ادامه با برخی از نرم‌افزاری‌های کاربردی در زمینه‌ طراحی پارامتریک آشنا خواهید شد.

Power Surfacing

یک نرم‌افزار سه بعدی سازی سالید ورکز است که برای اموری چون طراحی صنعتی و مدل‌سازی FreeForm  استفاده می‌شود. این نرم‌افزار در حوزه‌ طراحی دکوراسیون پارامتریک شناخته شده است و برای اجرای آن، نیاز به نرم‌افزار سالید ورکز می‌باشد.

Catia

کتیا (Catia) نیز یکی دیگر از نرم‌افزارهای کاربردی و مشهور در زمینه‌ طراحی دکوراسیون پارامتریک است که معماران و طراحان دکوراسیون داخلی با آن آشنا هستند. یکی از دلایل شهرت این نرم افزار، طراحی موزه‌ گوگن‌هایم بیلبائو توسط فرانک گری با استفاده از این نرم‌افزار است.

Autodesk Revit

رویت نیز یکی دیگر از نرم‌افزارهای مشهور در زمینه‌ طراحی این دکوراسیون است. رویت امروزه به یکی از نرم‌افزارهای پرطرفدار جهت عملیاتی مانند مدل‌سازی، نقشه‌کشی و رندر تبدیل شده است.

Grasshopper

گرس‌هاپر یک نرم‌افزار طراحی و ساخت ایده برای طراحی دکوراسیون پارامتریک در رشته‌ معماری، طراحی صنعتی، طلا و جواهرسازی است. می‌توان گرس‌هاپر را بخاطر وسعت و قدرتی که دارد به عنوان یکه‌تاز نرم‌افزارهای طراحی پارامتریک دانست که باعث تحول این علم شده است. علاوه بر آن، دارای افزونه‌های متعددی در انواع گرایش‌ها مانند مدل‌سازی داینامیکی، آنالیز انرژی، آنالیز سازه، معماری و طراحی شهری است.

کلام آخر

دکوراسیون پارامتریک بسیار جذاب و خیره‌کننده است. اگر از دکوراسیون منزلتان خسته شده‌اید، دکوراسیون پارامتریک بهترین گزینه برای ایجاد حس انعطاف و سیال بودن در محیط است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید