دکوراسیون داخلی حیاط و ساختمان ویلا

0 261

با وجود گسترش آپارتمان نشینی، خانه های ویلایی همچنان محبوب و مورد علاقه هستند. خانه های ویلایی چه کوچک و بزرگ، چه لاکچری و لوکس، چه یک طبقه چه دو طبقه و دوبلکس، همه در صورتی جذابیت بیشتری خواهند داشت که دکوراسیون ویلا خاص و دل‌نشین باشد. دکوراسیون ویلا جزییات زیادی دارد که بر اساس سلیقه شما، جزییات معماری ویلا، سبک دکوراسیون و هنر دکوراتور در ویلاهای مختلف متفاوت است.

آشنایی با دکوراسیون ویلا

دکوراسیون ویلا هویت و سلیقه ساکنین آن را عنوان می کند و توجه به اصول طراحی معماری در طراحی دکوراسیون ویلا لوکس از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دکوراسیون ویلا کلاسیک

دکوراسیون ویلا کلاسیک، سبکی منظم و متقارن است که طرفداران خاص خود را همیشه داشته است. در طراحی ویلای کلاسیک، فضایی گرم و شیک در عین حال جذاب خواهید داشت و مناسب کسانی است که دوست دارند ریشه های سنتی خود را حفظ کنند. استفاده از رنگ های با وقار و مبلمانی تمیز و سنتی از ویژگی های دکوراسیون ویلا کلاسیک هستند.

دکوراسیون ویلا مدرن

یکی از پرکاربرد ترین طراحی های داخلی دکوراسیون ویلا که طرحی ساده و خاص دارد، دکوراسیون ویلا مدرن است. البته طراحی این دکوراسیون ویلا بستگی مستقیم به پلان و معماری خانه دارد. در این نوع طراحی ها ما می توانیم از فناوری های مدرن برای زیبا سازی ویلا استفاده کنیم. در طراحی ویلا به سبک مدرن باید تمام عناصر طراحی با یکدیگر هماهنگ باشند. اگرچه سادگی هم در این نوع از طراحی مهم است اما به گونه ای طراحی را انجام دهید که از فضاها به صورت مؤثر و مفید استفاده شود. در دکوراسیون ویلا مدرن معمولاً از رنگ های بژ، خاکستری روشن، کرم و سفید استفاده می شود. این نوع طراحی بسیار شیک و لوکس و بسیار راحت هستند.

دکوراسیون ویلا تلفیقی

در این طرح از عناصر مدرن در کنار عناصر کلاسیک و قدیمی استفاده می شود. دکوراسیون ویلا تلفیقی باعث ایجاد فضایی دلپذیر و در عین حال شیک و دلپسند می شود.

انواع سبک دکوراسیون ویلا

دکوراسیون ویلا در سبک های مختلفی انجام می گیرند که پرکاربردترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • در بعضی از انواع دکوراسیون ویلا مدرن از معماری اسکاندیناوی و آلمانی الهام گرفته‌شده و در آن از رنگ های خنثی و مصالح طبیعی استفاده می شود.
 • دکوراسیون ویلا لاکچری هم نوعی دکوراسیون ویلا مدرن است که در آن به پنجره های تمام قد شیشه ای تأکید زیادی شده است.
 • دکوراسیون ویلا کلاسیک، دیوارهای گچ‌بری شده، وسایل دکوری حکاکی شده، مبلمان آنتیک و به طور کل همه جزییات کلاسیک دارد.
 • در دکوراسیون ویلا استوایی از رنگ های زیبا و شاد استفاده می شود.
 • در سبک ترکیه ای ویلاها سقف های بلند و شیب‌دار دارند و از کاشی های قرمز در نما استفاده می شود.
 • دکوراسیون ویلا مدیترانه ای سقف شیب دار دارد و تقارن در تمام بخش های خانه دیده می شود.
بیشتر بخوانید
دیوارکوب پی وی سی و راهنمای تزیین دیوار با آن با متریال های مختلف

اصول کلی دکوراسیون ویلا

در طراحی دکوراسیون ویلا باید به بعضی اصول مهم توجه داشت و دکوراسیون را بر اساس این نکات انجام داد.

 • ابعاد فضاها برای طراحی داخلی و دکوراسیون
 • اصول طراحی نشیمن، پذیرایی، اتاق خواب و سایر بخش های خانه
 • توجه به نورپردازی بخش های مختلف
 • توجه به رنگ ها و هارمونی آن‌ها
 • حیاط سازی و محوطه سازی
 • انتخاب اسباب و اثاثیه متناسب با ویلا
 • و بسیاری موارد دیگر

نشیمن و پذیرایی در دکوراسیون ویلا

نشیمن فضایی پر کاربرد است که باید در دکوراسیون ویلا نهایت دقت را به آن داشت. اگر خانه ویلایی شما بزرگ است می توانید اتاق نشیمن را به چند بخش مختلف تقسیم کنید و برای هر بخش یک دکوراسیون مجزا تعیین کنید. چیدمان مبلمان هم می تواند بر اساس سلیقه شما مربعی، مستطیلی، دایره ای و یا هر شکل دیگری باشد.

در نشیمن و پذیرایی، پنجره ها مهم هستند. اگر پنجره های بلند و بزرگ دارید لازم نیست حتماً آن‌ها را با پرده های ضخم بپوشانید. از این موقعیت استفاده کنید و از نور طبیعی استفاده کنید.

با انتخاب رنگ سفید برای دیوار انتخاب های بیشتری برای رنگ فرش، پرده، مبلمان و سایر جزییات نشیمن خواهید داشت.

نورپردازی مخفی و توکار سبک دکوراسیون ویلا مدرن برایتان به وجود خواهد آورد.

اگر فضای کافی دارید از دو دست مبلمان استفاده کنید. فقط دقت کنید در انتخاب نوع و شکل و طرح مبلمان باید اندازه فضای موجود را در نظر گرفت تا فضای کافی جهت استفاده از سایر وسایل و نیز راحتی حرکت وجود داشته باشد.

با استفاده از اکسسوری های متناسب با این بخش از خانه می توانید زیبایی طراحی داخلی و دکوراسیون ویلا را برجسته تر کنید. لوسترها، آباژورها، تابلوهای نقاشی، تندیس، مجسمه و سایر دکوراتیوهای دیگر را فراموش نکنید؛ اما دقت کنید محیط را شلوغ و پر از آلودگی بصری نشود.

اگر در فضایی مجزا برای غذاخوری دارید، سعی کنید طراحی دکوراسیون ویلا آن به نشیمن و پذیرایی نزدیک باشد. نورپردازی یکنواخت و مخفی را در سالن غذاخوری داشته باشید و در کنار آن حتماً از لوستر مناسب با دکوراسیون ویلا استفاده کنید. میز و صندلی غذا خوری را هم با سایر مبلمان خانه هماهنگ کنید.

اتاق خواب در دکوراسیون ویلا

برای اتاق خواب در دکوراسیون ویلا در اتاق خواب می توانید از تنوع رنگی بیشتری استفاده کنید. نور پردازی ملایم برای اتاق خواب بسیار مهم است. بقیه نور لازم اتاق را می توانید از آباژور یا چراغ مطالعه تأمین کنید. نقش پنجره را هم نادیده نگیرید.

بیشتر بخوانید
راهنمای ترکیب فرش ایرانی در دکوراسیون مدرن

آشپزخانه در دکوراسیون ویلا

این روزها طرح جزیره برای آشپزخانه رایج شده است. با این نوع طراحی هم خانه بازتر و بزرگ‌تر به نظر می رسد و هم رفت و آمد آسان تر خواهد بود. می توانید از صندلی های اپن استفاده کنید. برای نورپردازی از لوسترهایی استفاده کنید که نور را متمرکز بر بخش های کاربردی آشپزخانه مثل میز جزیره کند.

حیاط در دکوراسیون ویلا حیاط دار

زیبایی حیاط بر دکوراسیون کل خانه تأثیر می گذارد. چون حیاط اولین جایی است که در هنگام ورود با آن روبه‌رو خواهید شد. استفاده از گل و گیاه درخت و درختچه تزیینی و طراحی فضای سبز خاص، داشتن استخر کوچک، آب نما، حوضچه، مسیرهای سنگ فرش برای پیاده روی، آلاچیق، لامپ های آویز و بسیاری موارد دیگر، باعث جذابیت بیشتر دکوراسیون خانه ویلایی می شود.

اگر حیاط بزرگی ندارید و فقط یک حیاط خلوت کوچک برای ویلا دارید این فضا را دست کم نگیرید. ایده های مختلفی برای دکوراسیون ویلا در بخش حیاط خلوت وجود دارد. یک دست مبلمان کوچک مناسب فضای آزاد و داشتن چند گل زیبا این فضا را جذاب خواهد کرد.

راه پله در دکوراسیون ویلا دوبلکس

در دکوراسیون ویلا دوبلکس راه پله ها خودنمایی زیادی دارند. اگر مساحت خانه زیاد باشد، معمولاً راه پله ها در وسط خانه تعبیه می شوند. راه پله را به صورت طرح دار مثل مارپیچی و طرح های دیگر می سازند و برای زیبایی آن از لوستر های آویز و بزرگ استفاده می کنند. پله هایی که از سمتی به دیوار متصل هستند بهینه ترین استفاده را از فضا می کنند. این پله ها برای خانه های ویلایی کوچک مناسب‌اند و هم فضای اضافی را اشغال نمی کنند هم می توانید از محیطی که در زیر راه پله ها به وجود آمده به طریقی استفاده کنید. مثلاً کشو یا کمد در زیر راه پله تعبیه کنید. حتی اگر راه پله پاگرد دارد می توانید از این پاگرد هم استفاده مفید داشته باشید و بوفه، کمد یا کتابخانه در آن تعبیه کنید.

نرده های راه پله ها اهمیت زیادی در زیبایی دکوراسیون ویلا دوبلکس دارد. نرده ها با طرح های مختلف وجود دارند که می توانید انتخاب کنید. ولی در انتخاب آن به سبک کلی دکوراسیون منزل دقت کنید.

پایان کلام

خانه های ویلایی معمولاً مساحت بالا و استقلال طراحی نمای خارجی خوبی دارند. به همین دلیل دکوراسیون داخلی آن‌ها متنوع تر و کامل است. آنچه در انتخاب و دکوراسیون ویلا تأثیر گذار است سلیقه، بودجه و طراح دکوراسیون است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید