دکوراسیون حیاط خلوت کوچک و ایده‌هایی برای داشتن خانه‌ای زیباتر

0 2,064

همه ما نمی توانیم در حیاط خلوت خود یک باغ گل سرخ و استخر به اندازه المپیک داشته باشیم! اما حیاط خلوت کوچک هنوز هم یک حیاط است. وقتی صحبت از دکوراسیون حیاط خلوت کوچک می‌شود، بزرگ‌ترها همیشه بهتر نیستند، حیاط های کوچک در فضای باز در بهار و تابستان می‌توانند به اندازه یک فضای جادویی بسیار سرگرم کننده عمل کنند و نگهداری بسیار کمتری نیاز داشته باشند. از باغ های عمودی گرفته تا تزئینات گیاهی و ایده‌هایی برای حیاط خلوت کوچک، چیدمان فضای باز با کاربری حیاط می‌تواند نقش بزرگی در زیبایی محیط زندگی انسان داشته باشند.

حیاط خلوت سنتی

ایجاد فضایی سنتی که به عنوان نماینده‌ای از فرهنگ محوطه سازی ایرانی باشد، کاری دشوار نیست. داشتن حوض در وسط حیاط به عنوان قلب معماری سنتی ایران شناخته می شود. یک حوض کوچک به کف فیروزه‌ای و یک فواره در وسط آن که بتوان در تابستان ها برای خنک شدن پاهای خود را داخل آب قرار داد، ایده‌ای عالی برای حیاط خانه سنتی است.

استفاده از آجر برای نمای بیرونی حوض و دیوارهای پیرامونی حیاط نیز به ایجاد فضایی سنتی کمک می‌کند. آجر ماهیتی گرم دارد و به جذب و دور هم جمع شدن افراد کمک می‌کند. همچنین استفاده از چندین گلدان سفالی در کنار حوض و کناره‌های دیوار نیز پیشنهاد می‌شود.

در این بین می‌توان از تخت سنتی که فرش بر رویشان پهن شده است نیز به عنوان نشیمنگاه و صرف زمانی برای خوردن چای در زمان عصر استفاده کنید. همین المانهای ساده خود به تنهایی ماهیت اصلی حیات سنتی را آشکار کرده و به زیباتر شدن محیط زندگی کمک می‌کنند.

ایده هایی برای حیاط خلوت کوچک

بیشتر ما حیاط خلوت کوچک خود را به عنوان پناهگاه آرامش می‌بینیم. مکانی که می‌تواند برای استراحت و فراغت از دنیای بیرون مورد استفاده قرار گیرد. در این امتداد، برخی از جالبترین و بی‌نظیرترین ایده‌های دکوراسیون حیاط خلوت کوچک را در زیر معرفی می‌کنیم:

قفسه فلزی: باور کنید یا نه یک قفسه فلزی به شکل آویزان ایده‌ای عالی برای فضای باز است و قشنگ تر کردن حیاط خانه است. با استفاده از این قفسه‌ها می‌توانید گیاهان مورد علاقه خود را درون آن‌ها بکارید و به سادگی از گیاهان نگهداری کنید. این قفسه‌ها معمولاً بر روی دیوار حیاط با استفاده میخ تزئین می‌شوند.

مبلمان چوبی: حیاط کوچک شما می‌تواند به عنوان اتاق نشیمن در فضای باز شناخته شوند! برای این منظور می‌توانید از چندین صندلی چوبی به همراه یک میز عسلی کوچک در وسط، نهایت لذت را ببرید. مبلمان چوبی را می‌توانید بر حسب سلیقه در اشکال مدرن یا سنتی جستجو کنید.

بیشتر بخوانید
خرید موکت و عددهایی که پیش از انتخاب موکت محاسبه کنید

آب نما: برای ایجاد ظاهری متفاوت به دکوراسیون حیاط خانه کوچک، می‌توانید یک آب نمای کوچک ایجاد کنید. آب نما می‌تواند در گوشه از حیاط با استفاده از سنگ یا چوب در ساده‌ترین شکل ساخته شود. وجود آب نما به غیر زیبایی، می‌تواند صدای دلنشین حرکت آب را نیز در فضای حیاط منعکس کند.

بلوک سیمانی: استفاده از بلوک‌های سیمانی به دلیل داشتن حفره برای قرار دادن گیاهان می‌تواند ایده ناب دیگری باشد. اگر دیوارهای حیاط را از بلوک سیمانی ساخته‌اید، می‌توانید برخی آن‌ها را به صورت نیمه بچینید تا نصف بلوکها بیرون از دیوار باشند. سپس گیاهان مورد نظر را داخل بلوک سفالی قرار دهید.

گلدان فلزی: آویزان کردن گیاهان از روی دیوار می‌تواند ظاهری متفاوت به دکوراسیون حیاط خلوت کوچک شما ببخشد. برای این منظور می‌توانید از گلدان‌های فلزی به همراه ریسمان جهت آویزان کردن گلدان ها از روی دیوار بهره ببرید. برای دادن جلوه‌ای بینظیر، می‌توانید گلدان ها را در طیف رنگی مختلف رنگ آمیزی کنید.

استند چوبی: با قرار دادن تعدادی گلدان کوچک بر روی استند چوبی، می‌توانید پویایی بیشتری را به حیاط خلوت کوچک خود بدهید. استندهای چوبی در اندازه مختلف در گوشه‌ای از حیاط قرار می‌گیرند و گلدان‌های زیبا را به معرض نمایش می گذارند. این استندها گوشه بی روح حیاط را جانی دوباره می‌بخشند.

نورپردازی: برای نورپردازی حیاط خانه دست ما کاملاً باز است؛ می‌توانید از چراغ های ریسه ای برای ایجاد فضایی فانتزی بهره ببرید، یا اینکه از چراغ دیواری استفاده کنید تا در شب نیز به همانند روز از محیط خود لذت کافی را ببرید. نور چراغ را زرد انتخاب کنید و از نورهای سفید یا رنگی اجتناب کنید. نور زرد، فضای حیاط را گرم نشان می‌دهد.

تاب ریلکسی: برای افزایش راحتی و کسب آرامش در محیط باز، استفاده از تاب ریلکسی می‌تواند انتخابی در خور ستایش باشد. این تاب فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و در دو مدل پایه دار و آویزان قابل خریداری است. دراز کشیدن و احساس آویزان بودن به ریلکس شدن جسم و آزادی ذهن کمک می‌کند.

تزیین حیاط خلوت با گل

کنار آمدن با ایده‌های خود در مورد تزیین حیاط با گل همیشه به آسانی به نظر نمی‌رسد. نه تنها باید حیاط خانه را طراحی کنید، بلکه گیاهان مناسبی را انتخاب کنید به زیباتر شدن فضای شما بیافزاید. در این راستا، حتماً از خاک خوب استفاده کنید و از نور مناسب بهره ببرید، بلکه باید زمان انجام کاشت گلها را نیز در واقع پیدا کنید!

بیشتر بخوانید
آمادگی خرید خانه: چطور برای خرید خانه جدید آماده شویم؟

تزیین حیاط با انواع گل ها می توانند بسیار هیجان انگیز باشند. بسته به آب و هوایی که در آن زندگی می کنید یا چه مدت طول می کشد تا گل رشد و نمو پیدا کنند، فهمیدن اینکه چه زمان باید گل‌ها را در باغچه خانه کاشت، بیش از نوع گل ها از اهمیت بالایی برخوردار است. بسیاری از گل ها نمی‌توانند در هوای سرد باقی بمانند، بنابراین لازم است به دنبال گل‌هایی (گل بنفشه، شب بو، نرگس، پامچال) باشید که در بیشتر طول سال سالم باقی می‌مانند.

اگر در آب و هوای گرم‌تری هستید و می‌خواهید باغچه خود را تزئین کنید، می‌توانید از بیشتر گل ها استفاده کنید. انتظار می‌رود گل ها در اواسط بهار شکوفه داده و در تابستان باز شوند. در کنار توجه به فصل کاشت و نوع گل، باید بدانید آیا باغچه کوچکی دارید و یا علاقه به قرار دادن گلدان در حیاط دارید. محل گلدان و یا طراحی فضای سبز و باغچه خانه موضوعی است که به علاقه شخصی، ابعاد و شکل حیاط وابسته است.

وجود خاک مرطوب و سنگین در باغچه شما به هیچ وجه نباید مانع از داشتن فضایی زیبا شود. اگرچه بسیاری از گیاهان برای مدت طولانی نمی‌توانند در خاک‌های اشباع زنده بمانند، اما بسیاری از آن‌ها در این شرایط رشد خوبی دارند. در واقع، داشتن حیاطی زیبا در وهله اول به خصوصیات گل ها و نحوه نگهداری از آن‌ها باز می‌گردد، سپس توجه به طراحی و دکوراسیون حیاط خانه خلوت کوچک!

مدل حیاط خلوت ایرانی

یقیناً حیاط خانه‌ها، ویلاها و آپارتمان‌های ایران، می‌توانند با طراحی و چیدمان اصولی در نهایت زیبایی تزئین شوند. از سبک سنتی گرفته تا مدرن، هر مدل از حیاط ایرانی می‌تواند در برگیرنده المان خاص خود باشد. برخی از مدل‌های حیاط خلوت ایرانی می‌توانند بسیار الهام بخش باشند، به تصاویر و نمونه‌های زیر دقت کنید:

دکوراسیون حیاط خلوت کوچک

دکوراسیون حیاط خلوت کوچک

دکوراسیون حیاط خلوت کوچک

کلام آخر

نگران کوچکی حیاط خلوت خانه خود هستید؟ باید بگوییم هرجا محدودیت بیشتر باشد، خلاقیت شکوفا می‌شود. ولی منظور ما هر نوع محدودیتی نیست! بلکه وجود محدودیت سازنده است. دکوراسیون حیاط خلوت کوچک فرصتی عالی برای تغییر سبک زندگی است، اینکه بتوان با وجود فضای کم پویایی را به محیط تزریق کرد، خود به تنهایی نشان از توجه به فضای سبز دارد. پس دلیلی برای نگرانی نیست، به حیاط کوچک و خلوت خود زندگی دوباره ببخشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید