کجاها می‌توانیم رنگ سرد بپاشیم؟

دکوراسیون با رنگ سرد

اگر جز متولدین دهه پنجاه یا شصت باشید حتما روی پشت بام خوابیده‌اید. چشم چشم کردن برای دیدن ستاره دنباله‌دار و برآورده شدن یک آرزو، نسیم خنکی که به صورتمان می‌خورد، صدای وزوز پشه‌ها در گوشمان، شرشر پمپ آب کولر و پتویی که فکر می‌کردیم با رفتن زیر آن از دست همه موجودات پلید خلاص خواهیم شد. همه این احساسات، آرامش کودکی را برایمان تداعی می‌کند، آرامشی که هنوز به دنبال آنیم. اگر دوست دارید که این حال و هوا را داخل خانه‌تان هم ببرید رنگ‌های سرد را برای اتاقتان انتخاب کنید.

اگر کار پراسترسی دارید که به اندازه کافی هیجان را در زندگی‌تان تجربه می‌کنید وقت آن رسیده که کمی هم روی خوش آرامش را ببینید، شاید نتوانید کارتان را به این سادگی عوض کنید اما اضافه کردن یک گلدان آبی روحیه‌تان را برای مقابله با این تنش‌ها بهتر کرده و مانند یک قرص مسکن برای تنش روزانه عمل می‌کند. یا اگر مثل من کمی زود خونتان به جوش می‌آید ترکیبی از بنفش، آبی و سبز را در گوشه و کنار خانه‌تان داشته باشید سپس کفش‌هایتان را در بیاورید، روی مبل لم بدهید و در آسایش، کمی به ماهیچه‌هایتان استراحت دهید و از فشار کار دور شوید.

چشم‌ها را باید شست، رنگی سرد به آن باید زد!

حتما آن سکانس معروف جابجا کردن دیوار در سریال قهوه تلخ را به یاد دارید. اگر شما هم می‌خواهید اتاقتان را بزرگتر کنید ولی از پس هل دادن دیوار برنمی‌آیید J از رنگ‌های سرد استفاده کنید. این کار علاوه بر بزرگتر نشان دادن اتاق، حال دلتان را خوب می‌کند. اینجاست که مصداق واقعی جمله معروف {هیچ جا خونه خود آدم نمیشه} را خواهید دید.
اما اگر اتاقتان بزرگ و تاریک بود از رنگ سرد استفاده نکنید چون این رنگ مناسب اتاق‌هایی است که نور خورشید همیشه در آن می‌تابد و یا نورپردازی آن به نحوی است که اصلا تاریکی اتاق احساس نمی‌شود.
اگر عاشق رنگ آبی هستید و وقتی بسته‌های خریدتان را باز می‌کنید می‌بینید که همه چیز را آبی خریدید بهتر است برای ایجاد تعادل چند وسیله با رنگ گرم به آن اضافه کنید. مثلا کوسن آبی برای مبل آبی کنار پرده‌ای آبی شما را به خوابی عمیق خواهد برد. عوض کردن مبل و پرده که کار راحتی نیست ولی می‌توانید روی میزتان گلدانی قرمز رنگ بگذارید تا کمی هوا را تلطیف کنید.
اگر بخواهم آنرا از زبان طراحان دکوراسیون تعریف کنم می‌شود این:

برای نتیجه بهتر در طراحی خانه با رنگ‌های سرد می‌توانید در چرخ رنگ، رنگ متناظر و مکمل آن را انتخاب کنید مثلا برای متوازن کردن بنفش باید زرد یا نارنجی روشن داشته باشید.

درست است که رنگ‌های سرد آرامش زیادی به ما می‌دهند ولی برای آن دسته از شما که شخصیت‌های پرانرژی دارید، این رنگ‌ها گزینه خوبی به حساب نمی‌آیند. شما باید برعکس عمل کنید؛ یعنی رنگ‌های گرم و سرزنده را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کرده و رنگ‌های سرد را به عنوان رنگ فرعی و چاشنی کار اضافه کنید.

بیشتر بخوانید
زیبایی‌هایی چشم‌نوازِ کف خانه؛ همه چیز درباره سبک و انواع موکت

دکوراسیون با رنگ سرد در خانه

سفید به تنهایی جذاب نیست، اما …

فکر کنید همه جا پر از برف است چشمتان درد نمی‌‌گیرد؟ وقتی همه اتاق را با یک رنگ خنثی مثل سفید یا خاکستری پر کنید همین احساس را بوجود می‌آورید. ترکیب کمی رنگ گرم با کمی رنگ سرد حال همه را بهتر خواهد کرد. مثلا دیوار را سفید کنید اما کفپوش را چوبی کنید و مبلمان را سبز بخرید. اگر هم نمی‌خواهید خیلی وسایلتان را تغییر دهید کافی است از تکنیک یک قاشق رنگ قرمز استفاده کنید منتهی این بار با بنفش یا سبز.

دکوراسیون با ترکیب طوسی و سفید

بی‌قانون باشیم

با این که رعایت قانون همیشه منجر به نظم و آرامش می‌شود اما دکوراسیون را می‌توان از این قانون خط زد. گاهی نادیده گرفتن بعضی قوانین حال خانه‌ را بهتر می‌کند. گاهی هم باید فقط آنها را بدانیم که بتوانیم راحت‌تر زیرشان بزنیم! شما هم این جمله را نادیده بگیرید ولی فراموش نکنید که همه چیز به رنگ نیست و گاهی مدل خانه یا نورپردازی مسئله‌ای است که باید به آن توجه شود.
حتی اگر به آسمان هم نگاه کنید یکدست از آبی تشکیل نشده است، گاهی کلاغی در آن به پرواز درمی‌آید و گاهی تکه‌های سفید ابرها را می‌بینیم که نور زرد خورشید از آن تابیده شده‌اند. اگر می‌خواهیم خانه‌ای به زیبایی و آرامش بخشی آسمان داشته باشیم باید تعادل را رعایت کنیم.
بنابراین اگر نمی‌خواهید خانه‌تان، بیمارستان را به یاد دیگران بیاندازد سطح انرژی وسایل را در حالت تعادل قرار دهید، از رنگ‌های گرم برای ایجاد شور و حرارت و از رنگ‌های سرد برای تخلیه این انرژی استفاده کنید. بالاخره این مغز بیچاره هم کمی به استراحت نیاز دارد.

بیشتر بخوانید
بهترین گیاهان آپارتمانی و نحوه نگهداری از آنها با راهکارهای ساده

کی؟ چی؟ کجا؟

حالا با همه این تعاریف همه ما وقتی به خانه می‌رسیم میخواهیم خستگی یک روز پرفشار را از تن بدر کنیم. اینکه استفاده از تناژ‌ سرد در کجاها با چه رنگی و برای چه افرادی مناسب است را در بقیه مقاله می‌توانید بخوانید.

به در بگویید تا دیوار بشنود

دیوار بزرگترین ویترینی است که در خانه داریم اما تو را بخدا شورش را در نیاورید گاهی یک دیوار هم برای ویترین شدن کفایت می‌کند، نیازی نیست که همه دیوارها را نیلی کنید بلکه می‌توانید یک دیوار و در یکی از اتاق‌ها را رنگ سرد بزنید.

سیاه و سفید خوب است، اما کمی رنگی باشیم

بنفش رنگی است که می‌توانیم به قاب‌ها بزنیم. در خانه بیشتر مردم تابلوها و قاب‌عکس‌های خانوادگی معمولا سفید یا مشکی هستند می‌توانیم با رنگی متفاوت توجه بیشتری به افراد دوست داشتنی زندگیمان جلب کنیم.

حرف خود را به کرسی بنشانید

رنگ مبلمان را هرچیزی که دوست دارید انتخاب کنید هر رنگ سرد، بی‌روح یا کمرنگی را وقتی کنار وسایل خوش رنگ و لعاب بگذارید اثرش شسته می‌شود. بنابراین اصلا خودتان را برای تغییر رنگ مبلمان به دردسر نیاندازید.

خانم خانه است و آشپزخانه

آشپزخانه برای خانم‌هاست بنابراین حقشان است که هر رنگی که می‌خواهند برای وسایل آشپزخانه انتخاب کنند. این جا تنها اتاق خانه است که هر رنگی مزیت خودش را دارد و می‌توان از رنگ‌های مختلف کنار هم استفاده کرد ولی شاید بد نباشد بین آن همه وسایل سفید و طوسی خنثی، کمی رنگ سرد بپاشید.

حالا وقت آن رسیده که دست‌ها را بشویید

حمام و دست‌شویی‌ جاهایی هستند که معمولا سفید یا خاکستری می‌کنیم تا تمیزتر به نظر برسند، گذاشتن شمع‌های آبی و سبز یا گلدانی بنفش می‌تواند حتی بودن در این اتاق خسته کننده را هم جالب کند.

 

منبع: آدرس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*