ایده های جذاب برای دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد و پرانرژی

0 134

در کتاب “چراغ‌ها را من خاموش می­کنم” نوشته­‌ خانم “زویا پیرزاد”، تصویری متفاوت از یک آشپزخانه‌ خاص پیش روی خواننده قرار می‌گیرد. می‌توان همزمان نور و رنگ و زندگی و بوهای مختلف را با توصیف خوب نویسنده حس کرد. در بسیاری از داستان‌ها و فیلم‌ها می­بینیم که بخش زیادی از زمان کاراکترها در آشپزخانه‌ سپری‌ می‌شود. از آنجایی که فیلم‌ها و کتاب‌ها از روی داستان زندگی ما آدم‌ها ساخته‌ می‌شوند، اهمیت بسیاری مسائل را می‌توان در آن‌ها متوجه ‌شد. می‌توانیم آشپزخانه را قلب هر خانه‌ای بنامیم. بنابراین طراحی دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد و پرانرژی می‌تواند بسیار حیاتی باشد.

پیش از این و در دوران قدیم، طراحی آشپزخانه با امروز تفاوت زیادی داشت. آشپزخانه همانند اتاقی دربسته بود که از فضای کلی خانه جدا می‌شد. شاید به آن اندازه که به مبلمان منزل توجه ‌می­‌شد، آشپزخانه در مرکز توجه قرار نمی‌گرفت. به مرور زمان و با ایجاد تغییرات در طراحی ساختمان‌ها، دیوارهای آشپزخانه ها برداشته ‌شد. به مرور فضای آن با اتاق نشیمن و پذیرایی تقریبا یکی ‌شد. بعد از این اتفاق توجه به طراحی و دیزاین آشپزخانه به مبحث مهمی در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل تبدیل ‌شد.

آشپزخانه همواره فضایی پر از زندگی و رنگ و بو است. دکوراسیون آشپزخانه با رنگ‌های شاد ، انرژی فضای خانه را بیشتر می‌کند. محلی برای دور هم جمع ‌شدن اعضای خانه و گذران وقت است. اگر خوب چیده ‌شود و گرما و حس خوب داشته ‌باشد، همه‌ اعضای خانواده حال بهتری را در آن تجربه ‌می‌کنند. همین موضوع اهمیت رنگ‌آمیزی این محیط را بیشتر نشان ‌می‌دهد.

در این مقاله در چند گام نکات جالبی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی، تزیین و دکوراسیون آشپزخانه با رنگ‌های شاد و وسایل متنوع توضیح داده می‌شود.

تصویر لوکسی که رنگ سفید و خاکستری به آشپزخانه می‌دهد.

انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها و کف آشپزخانه

رنگ پس‌زمینه‌ دیوار در هر آشپزخانه‌ اولین قسمتی است که باید به آن توجه ‌کرد. اگر قرار باشد که سال‌ها با یک طراحی و دکوراسیون ثابت در آشپزخانه رو‌به‌رو باشیم، بهتر است از رنگ های خنثی استفاده ‌کنیم. چون کمتر باعث دلزدگی و خستگی افراد خانه می‌شود. رنگ هایی مانند سفید، خاکستری روشن، کرم و یا زرد ملایم انتخاب‌هایی متناسب با بیشتر سلیقه‌هاست.

درکنار این رنگ ها، استفاده از اجزایی با رنگ های تند و شاد، انرژی فضا را تامین‌ می‌کند. استفاده از سنگ و آجرهای کوچک در بین کابینت‌ها گزینه خوبی برای گرما بخشیدن به فضای آشپزخانه است. اگر خواهان دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد هستید، به قرمز و یا سبز نعنایی هم فکر ‌کنید.

استفاده از کاغذ دیواری با نقش‌های مختلف به فضای آشپزخانه شما روح می‌بخشد. گاهی با رنگ ‌کردن فقط یک قسمت، مثلا رنگ‌ کردن چارچوب ‌در یا پنجره، می­‌شود رنگ و لعاب متفاوتی به آشپزخانه داد. برای قسمت کف آشپزخانه هم بهترین انتخاب سرامیک و سنگ سفید و یا پارکت است. پارکت با حفظ حرارتی که دارد گرمای آشپزخانه را بیشتر می­‌کند. استفاده از یک قالیچه با رنگ های زنده روی سرامیک سفید همان چیزی است که از آشپزخانه ‌ای با رنگ های شاد انتظار داریم.استفاده از سنگ و آجر در دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد

استفاده از متریال و رنگ های مناسب در کابینت‌های آشپزخانه

کابینت‌های فلزی سبز و کرم در خاطرات بسیاری از ما نقش پررنگی دارند. حسی نوستالژیک که در گوشه و کنار ذهن بسیاری از ما نقش بسته‌ و حال خوبی در ذهنمان جاری ‌می‌کند. در کنار این کابینت‌ها عموماً اجاق‌گازهای سفید، یخچال‌های سبز و کاشی‌هایی به همین رنگ دیده‌ می‌شد. در بهترین و لوکس‌ترین حالت کابینت‌های چوبی قهوه‌ای دکور آشپزخانه را تشکیل ‌می‌دادند.

بیشتر بخوانید
دو ماه قبل از اسباب کشی به خانه جدید چه کارهایی باید انجام دهید؟

به مرور زمان و با تغییرات گوناگون در معماری، ابتدا دیوارهای آشپزخانه ها برداشته‌ شد. اهمیت دکوراسیون آشپرخانه ها با رنگ های شاد و تزیینات مختلف بعد از اپن ‌شدن آن‌ها بیشتر نمایان‌‌ شد. سپس با روی بورس ‌آمدن کابینت‌های ام‌دی‌اف و چوبی، کم‌کم ضرورت وجود رنگ های جذاب در طراحی وسایل و کابینت احساس ‌شد.

کابینت‌های چوبی عموماً به رنگ های سفید، خاکستری روشن و یا طیف رنگ های قهوه‌ای است. اما کابینت‌های ام‌دی‌اف تنوع رنگی فراوانی دارند. از رنگ های معمول و همه‌پسند گرفته تا طیف رنگ های پرانرژی مانند قرمز و نارنجی و زرد که در بسیاری از خانه‌ها دیده می‌شوند.

مثلا شاید تصور نمی‌­شد که ایده استفاده از رنگ آبی پررنگ گزینه‌ مناسبی برای کابینت‌ باشد. اما امروزه ترکیب این رنگ در کنار رنگ های مکمل مانند سفید و نقره‌ای تصویری لوکس و زیبا از یک آشپزخانه مدرن ارائه ‌می‌کند. یک آشپزخانه با رنگ کاملا سفید تصویری اعیانی است که در خانه‌های مدرن زیاد به چشم ‌می‌خورد. کابینت‌ و دیوارهای سفید با ترکیبی از وسایل استیل و یا مشکی رنگ هم گزینه‌های جذاب دیگری است که می‌توان به آن‌ها فکر کرد.

ترکیب رنگ آبی در دکوارسیون آشپزخانه با رنگ های شادآ

رنگ مناسب برای وسایل دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد

وقتی تکلیف رنگ دیوار و کابینت‌ها روشن ‌شد باید به سراغ وسایل برویم. این روزها تمام لوازم برقی اصلی آشپزخانه مانند یخچال، اجاق‌گاز، ماشین ‌لباسشویی، ماشین‌ ظرفشویی، فر و ماکروویو توسط شرکت‌های مختلف با رنگ های هماهنگ عرضه‌ می‌شوند. این که شما بین رنگ های سفید و استیل کدام را انتخاب ‌کنید، بحثی سلیقه‌ای است. اما رنگ انتخاب ‌شده باید با رنگ دیوار و کابینت هماهنگ‌ باشد.

مثلا وسایل سفید با دیوار خاکستری و کابینت‌های سفید، ترکیبی شیک و خاص پیش چشم بیننده قرار‌می‌دهند. آشپزخانه سفید از آن دست فضاهای لوکس و جذاب است که این روزها علاقمندان بسیاری دارد. ترکیب لوازم‌ برقی سفید در کنار کابینت‌های رنگی یا چوبی، ترکیبی است که تکراری نمی‌شود. لوازم استیل هم البته تقریبا با همه رنگ ها ست‌ می‌شوند.

بعضی شرکت‌ها برای علاقمندان به فضاهای متفاوت و فانتزی، ایده‌های جدیدی ارائه‌کرده‌اند. مثل تولید لوازم آشپزخانه در رنگ های قرمز و نارنجی و زرد و رنگ های فانتزی و پاستیلی. که انرژی و جان خاصی به فضای آشپزخانه می‌دهند. انتخاب این وسایل و ترکیب آن‌ها با رنگ مناسب دیوار و کابینت برای افرادی که به‌دنبال دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد هستند بهترین و هیجان‌انگیزترین گزینه است.

استفاده از لوازم برقی با رنگ های تند، ایده‌ی جالبی است.

دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد

بعد از انتخاب رنگ دیوار، کابینت و وسایل، نوبت به طراحی دکوراسیون و اضافه ‌کردن اجزای تزیینی به آشپزخانه می‌رسد که بخش خاص و مهمی است. برای انتخاب لوازم تزیینی باید به ترکیب معماری و طراحی آشپزخانه توجه‌ کرد. کلاسیک و یا مدرن ‌بودن آشپزخانه هر‌کدام چیدمان خاص خودشان را می‌طلبند.

عناصر دکوراتیو رنگی

استفاده از قاب‌ عکس‌های مختلف بر روی دیوار را به عنوان یک گزینه در نظر داشته‌ باشید. برای انتخاب عکس می‌توان از تصاویر خانوادگی، نقاشی بچه‌ها یا هر تصویر دلخواهی استفاده کرد.

برای دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد، قرار‌دادن شلف و قفسه در قسمت‌های مختلف آشپزخانه هم ایده خوبی است. این شلف‌ها غالبا درکنار یا بالای اجاق‌گاز و یا در کنار پنجره‌ها قرار می‌گیرند. برای پر کردن شلف کنار اجاق می‌توان از شیشه‌های ادویه وکتاب‌های آشپزی استفاده کرد. اما برای شلف قسمت‌های دیگر آشپزخانه از انواع ماگ، شمع، ظروف تزیینی و گلدان‌های کوچک استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید
راهنمای کامل خرید انواع سینک ظرفشویی برای آشپزخانه

در آشپزخانه هایی که در قسمت وسط بخشی به عنوان جزیره قرارداده‌ می‌شود، آویزان ‌کردن قابلمه و ماهیتابه‌های کوچک، گیلاس و لیوان‌های رنگی هم گزینه‌ای است که با سلایق بسیاری همخوانی دارد. قراردادن ظروف رنگی کوچک مانند کاسه‌ای پراز تنقلات، یا یک لیوان حاوی شمع رنگی، یا نمکدان و فنجان‌های رنگی برروی میز و یا اپن هم به آشپزخانه تنوع رنگ‌ می‌دهد.

استفاده از شلف‌هایی با ظروف رنگی جان تازه‌ای به آشپزخانه می‌دهد.

نورپردازی برای دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد

برای نورپردازی آشپزخانه منابع مختلفی پیشنهاد می‌شوند. از یک لوستر کوچک در وسط تا چندین لوستر اسپرت که در بالای اپن و یا میز ناهارخوری وسط آشپزخانه آویزان می‌شوند. یا چراغ‌های مختلف که متناسب با معماری و چیدمان آشپزخانه در بخش‌های مختلف استفاده ‌می‌شوند. یک نورپردازی ساده و خلاقانه تاثیر خوبی روی رنگ‌آمیزی آشپزخانه شما دارد.

بسیاری از افراد دوست ندارند که پنجره آشپزخانه را با پرده بپوشانند. معمولا اگر آشپزخانه در طبقات بالا قرارداشته و دید خاصی نداشته ‌باشد می‌توان به این گزینه فکر کرد. اما با توجه به مسائل فرهنگی در کشور ما، پرده یکی از اجزای ثابت در اغلب خانه‌هاست.

پرده آشپزخانه معمولا به صورت دراپه و جمع شونده و یا پرده‌های پارچه‌ای هستند. برای دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد می‌توان به پرده‌های توری و رنگی فکر کرد که با روبان‌هایی با رنگ‌های تند نارنجی، قرمز و یا بنفش در اطراف جمع ‌می‌شوند.

اگر آشپزخانه‌‌ پنجره نداشته‌ باشد، می‌­توان روی یکی از دیوارها قسمتی را شبیه به پنجره درست ‌کرد. با اضافه کردن پرده و گلدان حس یک پنجره واقعی را القا کرد و حال خوبی به آشپزخانه داد. با ست‌کردن تمام این المان‌ها می­‌توان آشپزخانه ای با دکوراسیون شاد به وجود‌ آورد.

استفاده از گل‌های رنگارنگ

گل یکی از بهترین عناصر برای دکوراسیون است. در آشپزخانه هایی که پنجره‌های بزرگ و پر نور دارند، استفاده از گلدان‌های مختلف انتخاب خوبی است. این گلدان‌ها را می‌توان به ‌صورت آویز در اطراف آشپزخانه و بالای اپن و میز ناهارخوری قرارداد. گلدان‌ با گل‌های طبیعی در اطراف پنجره‌ها، حس سرزندگی را به فضای آشپزخانه می‌دهد.

وقتی فضایی بدون پنجره داریم، برای دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد می‌توان از گلدان‌های رنگی با گل‌های مصنوعی و یا گل‌هایی که نیاز به نور ندارند استفاده‌ کرد. قراردادن یک گلدان شیشه‌ای پر از گل‌های طبیعی و یا مصنوعی روی میز، اپن و یا روی صفحه کابینت در کنار رنگ‌ دادن به آشپزخانه شما حس خوبی را هم به فضای دورهمی‌ خانواده می‌دهد.

استفاده از گلدان و پرده‌های رنگی به آشپزخانه رنگ می‌زند.

استفاده از میز و صندلی‌های رنگی

قراردادن یک میز کوچک یا بزرگ با توجه به ابعاد فضا در وسط آشپزخانه، هم کاربردی است و هم محلی برای جمع ‌شدن اعضای خانواده است. همین میز و صندلی ساده را می­‌توان با کمی خلاقیت تبدیل به بخش زیبایی از آشپزخانه کرد. رنگ‌کردن صندلی‌ها یکی از این گزینه‌هاست. حتی می‌شود هر صندلی را به یک رنگ درآورد.

قراردادن کوسن‌هایی با پارچه‌های رنگی و گلدار رنگ ‌و‌ روح خاصی به آشپزخانه شما می‌دهد. صندلی‌های رنگی و تزیینات مختلف در کنار هم، از یک فضای ساده‌ی تکرای، محیطی گرم و دلپذیر می‌سازد. کاری که به راحتی می‌توان انجام ‌داد.

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه با رنگ های شاد باید کمی ایده داشت و خلاقیت به خرج‌داد. لازم نیست هزینه‌های سرسام‌آور انجام داد. با وسایلی که در خانه داریم و با صرف کمی وقت و کمی سلیقه، می‌توانیم فضایی رویایی و آرام‌بخش را خلق کنیم.

صندلی‌های رنگی با کوسن‌های پرنقش‌ و‌ نگار ایده‌ای است که به راحتی اجرا می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید