دو وام مسکن: آیا می‌توانیم دو وام مسکن برای خرید یک خانه دریافت کنیم؟

0 1,173

شاید این سؤال برای خیلی از ما پیش آمده باشد که آیا امکان گرفتن دو وام مسکن برای یک خانه وجود دارد یا نه؟ خبر خوب اینکه چنین چیزی غیرممکن نیست. اما همانطور که می‌دانید بانک‌ها همیشه برای گرفتن وام شرایطی قید می‌کنند و قواعد داخلی خودشان را دارند. بنابراین نمی‌توان قوانین وام مسکن را به صورت جزئی بیان کرد و بهتر است در این مطلب نگاهی به شرایط کلی دریافت وام‌های مسکن بیندازیم و انواع آن را بررسی کنیم.

وام مسکن یکم

نکته در سال‌های اخیر بانک مسکن طرح‌های زیادی را برای آسان کردن خرید خانه ارائه داده است. مهم‌ترین این طرح‌ها، وام مسکن یکم است که بیشتر ما با آن آشناییم: کلیه‌ی افرادی که در بانک مسکن حساب سپرده‌ی سرمایه‌گذاری دارند، می‌توانند مبلغی را به مدت حداقل ۱۲ ماه در بانک قرار دهند و بعد از آن دو برابر این مبلغ را به عنوان وام دریافت کنند. مثلاً اگر ما مبلغ بیست میلیون تومان در بانک سپرده‌گذاری کنیم، بعد از گذشت ۱۲ ماه می‌توانیم ۴۰ میلیون وام دریافت کنیم.

 

شرایط کلی وام یکم

سقف مبلغ وام برای شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان است.
• نرخ سود وام: ۸ درصد
• نرخ سود دوران مشارکت: ۸ درصد
• حداقل مدت انتظار برای وام: ۱۲ ماه
• مدت بازپرداخت: حداکثر ۱۲ سال
• روش بازپرداخت: روش ساده و پلکانی سالانه و دوره‌ای

شرایط ملک

فرقی نمی‌کند که به دنبال دریافت دو وام مسکن باشیم یا نه. در هر صورت ملک ما باید دارای شرایط خاصی باشد. شرایط ملک در مورد وام مسکن یکم عبارت است از:

• باید از زمان صدور جواز ساخت خانه کم‌تر از ۱۵ سال گذشته باشد. سایر شرایط مانند آیین‌نامه ۲۸۰۰ بوده و تأیید استحکام بنا مطابق سایر تسهیلات صورت می‌گیرد.
• ارزیابی ملک: مبلغ وام طبق بازرسی کارشناس بانک باید برابر ۸۰ درصد قیمت خانه‌ی موردنظر باشد.

بیشتر بخوانید
شرایط جدید بانک مسکن برای متقاضیان وام مسکن ۹۸ چیست؟

درخواست‌کنندگان واجد شرایط

• متقاضی چه متأهل چه مجرد، باید ۱۸ سال تمام داشته و دارای درآمد مستقل باشد.
• متقاضی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک‌ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی، انتقال سهم‌الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشد.
• متقاضی از امکانات دولتی برای تهیه‌ی مسکن استفاده نکرده باشد.

استفاده از دو وام مسکن برای زوج‌ها

دو وام مسکن

با توجه به این که شرایط استفاده از این وام برای بسیاری از افراد برقرار است، سؤالی که در ادامه برای بیشتر ما پیش می‌آید این است که آیا می‌توانیم از دو وام مسکن یا بیشتر برای یک خانه استفاده کنیم؟ و آیا محدودیتی برای استفاده از این وام وجود دارد یا نه؟
جواب این سؤال در حالت کلی منفی است. یعنی امکان استفاده از دو وام مسکن برای یک خانه وجود ندارد مگر در یک حالت: زوج اولی‌هایی که قصد خرید خانه دارند می‌توانند از دو وام مسکن برای یک خانه استفاده کنند. یعنی هر کدام از زوجین می‌تواند مانند یک فرد مستقل برای دریافت وام اقدام کند اما از این دو وام برای خرید یک خانه‌ی مشترک استفاده شود.

استفاده از دو وام مسکن در شرایط خاص

اگر برای خرید خانه به آگهی‌های آنلاین و سایت‌های خرید و فروش مراجعه کرده باشیم، حتماً با خانه‌هایی مواجه شده‌ایم که در آگهی فروش خود از عبارت “وام‌دار” استفاده کرده‌اند. منظور از این عبارت این است که مالک قبلی برای خرید این خانه از وام استفاده کرده اما هنوز وام خود را تسویه نکرده و این خانه هنوز در رهن بانک است. برای خرید این جور خانه‌ها سه راه داریم:

راه اول

راه اول این است که مالک خانه وام خود را به حساب ما منتقل کند و در مقابل مبلغ منتقل‌شده را از قیمت خانه کم کند. این راه‌حل زمانی خوب است که مبلغ نسبتاً زیادی از وام باقی مانده باشد، یا ما شرایط استفاده از وام مسکن یکم را نداشته باشیم.

بیشتر بخوانید
طرح رها بانک مسکن ; راه‌حل جدید برای فک‌رهن خانه وام‌دار

راه دوم

این راه مربوط به زمانی است که مبلغ وام باقی‌مانده کم باشد و ما شرایط استفاده از وام مسکن یکم را داشته باشیم. به عبارت دیگر وامی که خودمان می‌گیریم از وام باقی مانده‌ی مالک بیشتر باشد. در این صورت می‌توانیم از مالک بخواهیم که ابتدا وام خود را تسویه کرده و سند ملک را از رهن بانک خارج کند و سپس ما برای دریافت وام خودمان اقدام کنیم.

راه سوم

راه سوم بهترین راه است اما در شرایط خاص قابل اجراست. در صورتی که این شرایط برقرار باشد، ما می‌توانیم از دو وام مسکن برای یک خانه استفاده کنیم. فرض کنیم خانه‌ی مورد نظرمان از قبل وام داشته باشد و ما بخواهیم از وام خودمان هم استفاده کنیم. اگر ارزش خانه‌ی ما نسبت به مجموع دو وام مسکن (یعنی وام قبلی خانه و وام درخواستی ما) بیشتر باشد، کارشناس بانک با بررسی این موضوع اجازه‌ی دریافت وام را به ما می‌دهد.
مثلاً اگر قیمت خانه‌ی ما ۳۰۰ میلیون باشد و از وام قبلی ۵۰ میلیون باقی مانده باشد و ما بخواهیم یک وام ۸۰ میلیونی بگیریم، چون قیمت خانه از مجموع این دو وام مسکن بیشتر است، کارشناس بانک اجازه‌‌ی دریافت وام را صادر می‌کند. اما اگر قیمت خانه‌ی ما از مجموع این مقادیر کمتر بود، امکان استفاده از وام دوم مسکن را نداریم.

در تمام این مراحل باید توجه داشته باشیم که قوانین مربوط به وام و تسهیلات مسکن به طور پیوسته در حال تغییر و تحول هستند و جزئیات زیادی در رابطه با این قوانین وجود دارد. پس بهتر است که هر زمان تصمیم به خرید خانه گرفتیم برای اطلاع دقیق از این قوانین به شعب بانک مسکن یا سایر مراجع مربوطه مراجعه کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید