در خانه جدید احساس راحتی و آرامش را چطور ایجاد کنیم؟

2 165

بعد از این‌که اسباب کشی تمام می‌شود، خیلی‌هایمان به این فکر می‌کنیم که حالا چطور باید در خانه جدید احساس راحتی کنیم؟ روز هیجان‌انگیری است! بعد از خستگی جابجایی، بالاخره در خانه‌ی جدیدمان ساکن شده‌ایم و می‌توانیم با خیالی راحت کتری را بگذاریم و اولین لیوان چای‌ را در خانه‌ی تازه بنوشیم. اما یک چیزی کم است! انگار این‌جا خانه‌ی ما نیست، یا ما در خانه جدید احساس راحتی و آرامش نمی‌کنیم.

برای این‌که این حس زودتر از بین برود و خانه‌ی جدید برایمان به «خانه» تبدیل شود راه‌هایی وجود دارد که برای هر فرد و هر خانواده متفاوت است. بعضی‌هایمان با یک مهمانی خانوادگی یا دوستانه به این حس می‌رسیم و بعضی هم با چیدن کتاب‌ها و وسایل ارزشمندمان در خانه جدید احساس راحتی می‌کنیم. هرکداممان روشی داریم تا به این باور برسیم که بالاخره این چهاردیواری به خانه‌ی واقعی تبدیل شده است. برای این‌که زودتر به این حس خوشایند دست پیدا کنیم، راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم با توجه به پیش‌زمینه و شخصیتی که داریم از آن‌ها استفاده کنیم.

برای اینکه در خانه جدید احساس راحتی داشته باشیم:

اهمیت رفت و روب خانه را فراموش نکنیم

شرط اول برای این‌که خانه جدید برایمان به جایی به نام «خانه» تبدیل شود، این است که سرتاپای آن را برق بیندازیم. بهتر است قبل از ورود به خانه این کار را انجام دهیم و برای تمیز کردن خانه از نیروهای خدماتی کمک بگیریم. در صورتی که خانه را رفت‌وروب نکنیم، به این زودی‌ها حس خوبی به آن پیدا نخواهیم کرد.

دورهمییک پیشنهاد خوب این است که از اعضای خانواده یا دوستانمان بخواهیم دور هم جمع شوند و هرکداممان یک بخش از کارهای خانه را انجام دهیم. اینطوری کارها خیلی زودتر انجام می‌شود. در ضمن با این کار اولین دورهمی را در خانه‌ی جدید برگزار کرده‌ایم و یک خاطره‌ی جدید ساخته‌ایم. فراموش نکنیم این خاطرات هستند که هر چهاردیواری را به خانه تبدیل می‌کنند.

خانه جدید را چیدمان کنیم

خانه‌ای که چیدمان مناسبی نداشته باشد، حس ناقص بودن به ما القاء می‎کند. بعد از پایان تمیزکاری و استراحت کوتاهی که بعد از اسباب‌کشی خواهیم داشت، بهتر است برنامه‌ای بریزیم تا بدون اینکه خودمان را خسته کنیم، خانه‌ی جدید را چیدمان کنیم. برای این کار لازم نیست عجله کنیم و همان روز اول همه‌چیز را سر جای خودش بگذاریم. اما یک قانون نانوشته در چیدمان خانه بعد از اسباب کشی وجود دارد:

بیشتر بخوانید
زیبا‌تر کردن دکوراسیون خانه اجاره ای؛ یک سوزن به دیوارها یه جوالدوز به اسباب و وسایل

اگر روزهای اول همه‌ی کارها را انجام ندهیم، با شرایط کنار می‌آییم و دیگر سراغ آن نمی‌رویم.

فضاهای خانه را معنادار کنیم

هر فضایی در خانه، جدا از کاربری خاصی که دارد، معنا و حس ویژه‌ای به ساکنان القاء می‌کند. مثلاً بالکن خانه می‌تواند جایی برای دورهم جمع شدن و نوشیدن یک فنجان چای شمال باشد. یا گوشه‌ای از خانه که کتابخانه در آن قرار دارد ترکیبی از آرامش، بوی قهوه و عود داشته باشد. در صورتی که در خانه‌ی قبلی چنین فضاهایی داشته‌ایم، بهتر است هرچه زودتر گوشه‌وکنار خانه‌ی جدید را هم معنادار کنیم تا خیلی سریع در خانه جدید احساس راحتی داشته باشیم.

در خانه جدید احساس راحتی

دورهمی بگیریم تا در خانه جدید احساس راحتی بیشتری پیدا کنیم

خیلی از ما فکر می‌کنیم بهتر است تا همه‌چیز بی‌نقص نشده، خودمان را درگیر دورهمی و مهمانی نکنیم. در حالی‌که شریک کردن نزدیکانمان در لحظات آغازین در خانه‌ی جدیدمان، باعث می‌شود حس مالکیت و وابستگی ما نسبت به این خانه بیشتر شود و خیلی زود آن‌جا را به خانه تبدیل کنیم.

تعطیلات آخرهفته در خانه بمانیم

بد نیست که اولین پنجشنبه و جمعه‌‌ی بعد از اسباب‌کشی را  در خانه‌ی جدیدمان سپری کنیم و  با فضا و جو حاکم در خانه و محله ارتباط برقرار کنیم. در ضمن فراموش نکنیم که ما بعد از فرآیند سخت اسباب کشی، شایسته‌ی چند ساعت خواب بیشتر و یک استراحت حسابی هستیم.

بیشتر بخوانید
بهترین برندها و تولیدکنندگان مبلمان ایرانی کلاسیک و مدرن

انرژی گل ها و گیاهان را فراموش نکنیم

با گل و گیاه به زندگی‌مان رنگ ببخشیم و آرامش را به خانه بیاوریم. رنگ سبز گل و گیاه  خیلی زود آرامش را به فضای خانه می‌آورد و انرژی منفی و استرس را از اعضای خانواده دور می‌کند.

برای افزایش احساس راحتی در خانه جدید به خانه نور بپاشیم

بگذاریم نور خورشید از پنجره به خانه‌مان بتابد و فضای خانه را گرم کند. نور طبیعی استرس را کم و ما را به زندگی امیدوار می‌کند. تا جایی که می‌توانیم از نور خورشید در خانه پذیرایی کنیم تا زیبایی‌های خانه‌ی جدید را زودتر کشف کنیم.

برای این‌که زمان زیادی نیاز نداشته باشیم تا در خانه جدید احساس راحتی کنیم، راه‌های زیادی وجود دارد. هرکسی از روشی خاص به آرامش می‌رسد. برای همین ممکن است این راه‌ها برای هرکس متفاوت باشد. اگر شما هم برای تبدیل کردن خانه‌ی جدید به خانه‌ای دنج و دوست‌داشتنی پیشنهادی دارید، در وبلاگ آدرس راجع به آن صحبت کنید.

2 نظرات
  1. ترانه امینی می گوید

    چطور بوی رنگ در خانه جدید را از بین ببریم؟ یکی از چیزایی که خونه روخونه و راحت میکنه داشتن حس مشابه با فضای قبلی هست(نوستالژِی)و قتی وارد خونه میشی و بوی رنگ میاد حس راحتی تو خونه دیگه نیست

    1. ناشناس می گوید

      پیشنهاد فوق‌العاده‌ای بود، حتماً براش مطلبی تهیه می‌کنیم 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید