کمی خنک‌تر ای زیبا؛ روشهایی برای خنک کردن باد کولر

0 128

فصل گرما که از راه می‌رسد همه به تکاپو می‌افتند که هر چه زودتر تمام تجهیزات سرمایشی که در دسترس است را روبه‌راه کنند و در پناه هوای خنک و مطبوع آن‌ها نفس راحتی بکشند. اما خیلی وقت‌ها هوا آنقدر گرم و نفس‌گیر است که این تلاش‌ها نتیجه دلخواه را در پی ندارد و حتی اگر ساعت‌ها زیر باد کولر آبی خانه‌تان بنشینید هم احساس خنکی نمی‌کنید. در چنین وضعی است که دنبال هر راهکاری می‌گردید تا به کمک آن باد کولر خانه را خنک‌تر کنید. اما آیا واقعا روشی برای خنک‌تر کردن باد کولر وجود دارد؟ در این مطلب جواب این سوال را پیدا می‌کنید.

شستن کولر

قدم اول برای این که کولر خانه‌تان را بعد از یک سال راه بیندازید و به قول معروف سرویس کنید شستن کولر است. اما اگر این کار را نکرده باشید ممکن است باد کولرتان آنقدرها که باید خنک نباشد. شستن کف کولر و دیواره‌های آن در میزان هوادهی کولر تأثیرگذار است. علاوه بر این ممکن است لابه‌لای بریدگی‌های سطوح جانبی در طول زمان جرم گرفته یا قارچ و باکتری در آن‌ها ایجاد شده باشد. بنابراین بهتر است قبل از هر کاری تمام بخش‌های کولر را بشویید. برای شستشو می‌توانید از فرچه استفاده کنید اما حواستان باشد که نباید هیچ بخشی از بدنه را زخمی کنید چون زخمی شدن و از بین رفتن رنگ سطوح کولر باعث می‌شود به سرعت دچار خوردگی و زنگ‌زدگی شود.

خنک کردن باد کولر

یخ بریزید خنکی تحویل بگیرید

شاید به نظرتان خنده‌دار باشد شاید هم خودتان قبلا این راهکار را استفاده کرده باشید. در هر صورت استفاده از یخ یکی از بهترین راهکارهایی است که می‌توانید برای خنک کردن باد کولر استفاده کنید. یخ‌ها دما آب در جریان شلنگ کولر را جذب می‌کنند و با کاهش حرارت باعث خنک شدن باد کولر می‌شوند. همین الان چند قالب یخ را در قسمت کف کولر بریزید و از باد خنک لذت ببرید.

بیشتر بخوانید
انواع سنگ های ساختمانی با عکس و کاربردی که هریک دارند

سایه‌ای بالای سر کولر

درست کردن سایه‌بان برای کولر یکی دیگر از راهکارهایی است که تاثیر زیادی در خنک شدن باد کولر دارد. وجود سایه‌بان برای کولر باعث می‌شود کولر در معرض حرارت مستقیم آفتاب نباشد و در نتیجه بدنه و آب موجود در شلنگ کولر هم کمتر گرم می‌شوند و باد کولر خنک باقی می‌ماند. در کنار ایجاد سایه‌بان اگر سطح کولر و کانال آن را با کاغذ آلومینیومی بپوشانید و بدنه کولر را هم رنگ سفید بزنید جذب آفتاب کولر کمتر شده و نتیجه بهتری خواهید گرفت. دقت کنید که اگر از سایه‌بان پایه‌دار استفاده کنید خیلی بهتر از این است که از سایه‌بان‌های برزنتی استفاده کنید.

راه کوتاه رسیدن به خنکی

واضح است که هر چقدر طول کانال کولر کوتاه‌تر باشد بادی که از دریچه‌ها وارد خانه می‌شود بیشتر و خنک‌تر خواهد بود. اما در بعضی ساختمان‌های چند طبقه چنین امکانی وجود ندارد. در این موارد بهتر است از راهکارهای دیگر برای خنک کردن باد کولر استفاده کنید.

لباسی تازه برای کولر

عوض کردن پوشال‌ها مرحله‌ای است که اغلب افراد به طور اتوماتیک انجام می‌دهند. تأثیر این موضوع شاید از تمام موارد دیگر بیشتر باشد چون ضمن خنک کردن کولر و هوای آن مانع از خروج باد سرد می‌شوند. ضمن اینکه پوشال‌های قدیمی، معدن باکتری و قارچ‌هایی است که در فصل زمستان ایجاد شده‌اند و برای تنفس شما مضرند. پس بهتر است عوض کردن پوشال‌ها را در اولویت خودتان داشته باشید. اما دقت کنید که برای گرفتن نتیجه بهتر خوب است پوشال‌ها را یک سایز بزرگتر بگیرید.

شلنگ کولر

دقت کنید که شلنگ کولر در گرمی هوا از بین نرفته باشد. اگر جنس شلنگ مرغوب نباشد یا مدت زیادی در معرض آفتاب و حرارت باقی مانده باشد خشک و پوسیده می‌شود و باعث گرم شدن باد کولر شما خواهد شد.

بیشتر بخوانید
کسانی که زیاد سفر می‌کنند: گل و گیاه آپارتمانی مناسب برای این افراد کدام است؟

اولویت با آب است تا هوا

اگر نمی‌دانید بدانید که پمپ و موتور دو بخش جدا از کولر ابی هستند و روشن بودن پمپ ربطی به سوختن موتور کولر ندارد. این تصور غلطی است که اگر کولر را بدون پمپ روشن کنید کولر می‌ٍسوزد. تنهای اتفاقی که در صورت روشن نکردن پمپ میفتد این است که شما خنک نمی‌شوید و بابت باد گرم پول آب و برق می‌دهید. کولر آبی بدون پمپ آب عملکردی مشابه پنکه دارد. اگر می‌خواهید باد کولرتان خنک باشد پمپ آب را مدتی قبل از روشن کردن موتور روشن کنید. مثلا بیست دقیقه زودتر پمپ را روشن کنید تا آب موجود در شلنگ کولر خنک شود و باد خنک‌تری ایجاد کند.

تنظیم کردن محل قرارگیری کولر

کولرهای آبی به دلیل حرکت موتور و لرزش‌های ناشی از آن به مرور زمان از جای خود جابجا می‌شوند. در صورت جابجا شدن کولر از دهانه کانال ممکن است بخشی از هوای سرد خارج شده و هدر شود.  بنابراین حتما محل قرارگیری کولر را چک کنید.

عایق کاری کانال‌ها برای خنک کردن باد کولر

اگر کانال کولر شما داخل سقف یا دیوارها قرار ندارد و بیرون ساختمان و در مجاورت آلتاب است حتما سطح آن را با پشم شیشه عایق‌بندی کنید تا از هدر رفت باد و گرم شدن کانال جلویگری کنید.

باز کردن پنجره

نکته آخر که شاید بر خلاف انتظار شما باشد مربوط به باز گذاشتن درب و پنجره‌هاست.  به دلیل رطوبتی که کولر آبی ایجاد می‌کند بسته بودن تمام در و پنجره‌ها باعث دم کردن خانه می‌شود پس خیالتان راحت باشد که نه تنها وقتی کولر آبی روشن باشد در یا پنجره را باز بگذارید باد هدر نمی‌رود بلکه با جریان پیدا کردن هوا فضای داخل خانه شما خنک‌تر می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید