خرید کولر گازی بر اساس متراژ خانه ؛ چطور کولری متناسب با ابعاد خانه انتخاب کنیم؟

0 529

تصور کنید که خانه خود را به تازگی خریده‌اید، همه المان‌های مناسب برای خرید سیستم سرمایشی را بررسی کرده‌اید و درنهایت به این نتیجه رسیدید که با خرید کولر گازی همه نیازهای شما را تامین می‌کند اما نمی‌دانید که چه توان کولری متناسب با اندازه خانه شماست؛ مثلا آپارتمان ۸۰ متری‌‌تان به کولر چند واتی نیاز دارد یا این که اگر خانه‌ ویلایی ۲۰۰ متری دارید ظرفیت کولر چقدر باشد که در همه اتاق‌ها دمای مطلوبی داشته باشید.
اگر توازن درستی بین ابعاد و توان کولر گازی رعایت نشود دمای هوای دلچسبی در خانه نخواهید داشت؛ اگر توان کولر بیشتر باشد مصرف برق بیشتر و البته سرمای زیاد را تجربه می‌کنید و اگر کم باشد هم هیچ‌وقت از گرما خلاص نخواهید شد.

خرید کولر گازی و اندازه‌گیری با BTU

با نزدیک شدن فصل گرما، تب و تاب خرید کولر یا ارتقای سیستم خنک کننده خانه اولویت پیدا می‌کند. خواه این کولر از مدل‌های قدیمی‌تر و آبی باشد خواهد کولر گازی، باید در مورد آن اطلاعات کاملی داشته باشید. وقتی تصمیم می‌گیرید که برای خرید کولر گازی اقدام کنید، احتمالاً به اصطلاحاتی بر می‌خورید که هیچ اطلاعاتی از آن ندارید؛ اصطلاحاتی مانند BTU. این کلمه نه تنها در توضیحات محصول بلکه در نام بسیاری از محصولات هم دیده می‌شود. مشخص است که برای مطلع شدن از عملکرد خنک‌کننده به نحوه محاسبه این عدد نیاز داریم اما معمولاً نمی‌دانیم که چه معنایی دارد و اهمیت آن در خرید کولرهای گازی چقدر است؟

یکی از معیارهایی که می‌تواند به شما در حل این مسئله کمک کند اصطلاحی به نام BTU است. این عبارت را معمولا در توضیح یا نام محصول می‌توانید ببینید و برای اطلاع از عملکرد کولر به کار می‌رود. BTU مخفف عبارت یکای بریتانیایی حرارت است؛ واحدی که از آن برای اندازه‌گیری انرژی گرمایی(حرارت) در دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده می‌شود. یک BTU درواقع انرژی لازم برای رساندن دمای یک پوند آب به یک درجه فارنهایت در سطح دریاست.

وقتی این واژه را در توضیحات سیستم‌ های سرمایشی یا گرمایشی به کار می‌بریم، منظورمان میزانی است که آن سیستم به ازای هرساعت، هوا وارد یا از آن خارج می‌کند. احتمالاً این تعریف برایتان هیچ معنایی نمی‌دهد، مگر اینکه در بخش تولید یا فروش ذخایر گرمایشی و سرمایشی کار کنید اما حقیقت این است باید از آن سر در بیاورید. چون برای خرید کولر گازی به دانستن آن احتیاج داریم.

بیشتر بخوانید
نکات بازدید از خانه و مواردی که باید به آن‌ها دقت کنیم کدام‌اند؟

هر چیز خوبی زیادش خوب نیست

اینکه عدد یکای حرارت بیشتر باشد همیشه به این معنا نیست که سیستم عملکرد بهتری دارد. اگر سطح این یکا در سیستم خنک‌کننده‌تان از حد لازم بیشتر باشد، خیلی سریع محیط را خنک می‌کند و از روی دور خارج می‌شود. پس برای اینکه دما را در حالت دلخواهتان نگه دارید بعد از مدت کوتاهی دوباره روی دور می‌افتد. وقتی سیستم نامنظم کار کند و مدام قطع و وصل شود، کمپرسور دستگاه خیلی زود فرسوده می‌شود و از کار می‌افتد. اگر پشت سر هم و بیش از حد کار کند احتمالاً عمر سیستم هم کم می‌شود. بنابراین در هنگام خرید کولر گازی باید عددی متناسب داشته باشید تا عملکرد سیستم با مشکل مواجه نشود.

اگر کم باشد هم خیلی دیر عمل می‌کند

اگر یکای حرارت از حد مورد نیاز کمتر باشد، سیستم نتیجه به شما مطلوبی نمی‌دهد و نمی‌تواند از میزان حرارت محیط کم کند. وقتی میزان گرما از توان خنک‌کنندگی سیستم بیشتر باشد، سیستم تهویه نمی‌تواند از پس آن برآید، مدام کار می‌کند و هیچ‌وقت محیط را به دمایی که تنظیم کرده‌اید نمی‌رساند؛ بماند که از عمر دستگاه هم کم می‌شود.

به همین خاطر قبل از خرید کولر گازی باید به عددهای داخل توضیحات دفترچه آن توجه کنید و ببینید این خنک‌کننده برای چه مساحتی توصیه شده‌است. همچنین باید مساحت مکانی که خنک‌کننده را در آن می‌گذارید هم دقیقاً بدانید تا این دو را با هم تطابق دهید.

خرید کولر گازی

خرید کولر گازی براساس مساحت و BTU پیشنهادی

با توجه به دلایلی که راجع به آنها صحبت کردیم قبل از خرید کولر گازی باید به عددهای داخل توضیحات آن توجه کنید و ببینید برای چه مساحتی توصیه شده‌است. همچنین باید مساحت مکانی که کولر را در آن می‌گذارید هم دقیقاً بدانید تا این دو را با هم تطابق دهید. اما تقریبا به ازای مساحت‌هایی که در ادامه ذکر شده‌اند میتوانید از مقیاسی مشخص استفاده کنید:

  • کولر گازی مناسب محیطی به مساحت ۳۶ متر مربع : ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰BTU
  • کولر گازی مناسب محیطی به مساحت ۷۰ متر مربع : ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ BTU
  • کولر گازی مناسب محیطی به مساحت ۷۵ متر مربع تا ۱۸۵ متر مربع : ۱۶۰۰۰ BTU تا ۲۸۰۰۰ BTU
بیشتر بخوانید
برای چیدمان دکوراسیون دفتر کار به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

با این حال برای اینکه بفهمید دستگاه چه میزان BTU باید تولید کند تا محیط موردنظرتان خوب خنک شود، گاهی اوقات متغیرهای گیج کننده‌ای به محاسبه افزوده می‌شود که باید حتما در نظر بگیرید.

وقتی می‌خواهید با خرید کولر گازی طبقه دوم ساختمانی را خنک کنید که معمولاً از طبقه همکف گرم‌تر است یا اگر قصد داریم محیطی را خنک کنید که در معرض نور مستقیم خورشید است (مثل اتاق‌هایی که پنجره‌های بزرگی دارند)، باید ده درصد به عدد پیشنهادی درج شده روی محصول اضافه کنید. با اضافه کردن این ده درصد، عددی که به دست می‌آید به انرژی لازم برای خنک کردن محیط موردنظرتان نزدیک‌تر است. این کار به خاطر گرمای محیطی است که به مکان اضافه شده‌ است. پس با محاسبه این میزان احتمالاً باید خنک‌کننده‌ای را بخریم که یک درجه قدرتمندتر باشد.

برعکس اگر محیط موردنظرتان نورگیر نباشد و در سایه قرار دارد، باید ده درصد از یکای حرارت پیشنهادی کم کنیم. البته شاید این کار همیشه درست نباشد چون بعضی اوقات میخواهیم که محیط خنک‌تری داشته باشید بنابراین بهتر است این عدد در کولرتان بیشتر باشد تا اینکه کم باشد. اگر تعداد افرادی که معمولاً در محیط هستند از دو نفر بیشتر است، باید به ازای هر نفر تقریباً ۶۰۰ یکای حرارتی اضافه کنید.

اگر می‌خواهید خنک‌کننده را در آشپزخانه یا هر کجای دیگری بگذارید که ممکن است لوازم خانه گرمای بیشتری در آن قسمت تولید کنند، باید به قدرت خنک‌کنندگی پبشنهادشده ۴۰۰۰ تا اضافه کنیم.

در پایان، باید ببینیم محیطمان باز است یا بسته؛ عددهایی که ما برای خرید کولر گازی پیشنهاد کردیم براساس مساحت محیط‌های بسته در نظر گرفته شده‌اند. پس اگر اتاقتان در ندارد و به محیط دیگری متصل است، باید مساحت محیط دوم را هم در نظر بگیریم. مثلاً اگر می‌خواهید یک آشپزخانه اوپن را خنک کنید که به پذیرایی راه دارد، باید مساحت آشپزخانه را با مساحت پذیرایی جمع بزنید و عدد حاصل را برای یکای حرارتی در نظر بگیرید؛ طوری که انگار این دو محیط یک مکان واحد را تشکیل می‌دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید