خرید موکت و عددهایی که پیش از انتخاب موکت محاسبه کنید

0 281

شاید خرید موکت در دنیای امروز که سنگفرش‌ها و سرامیک کفپوش اکثر خانه‌هاست خیلی دور از ذهن باشد اما برای بسیاری از اتاق‌ها انتخاب مناسبی است. اتاق خواب یکی از  این جاهاست. هیچ‌کس دوست ندارد وقتی از خواب بیدار می‌شود و از تخت پایین می‌آید پاهایش با برخورد با زمین یخ کند اما وقتی اتاق موکت شده باشد با گذاشتن پاهایتان بر روی سطحی نرم احساس شادابی را از صبح داشته باشید.

اما برای خرید موکت باید بتوانید چند حساب کتاب ساده کنید مانند اینکه حجم آن را چطور محاسبه کنید یا چه میزان برای اتاقتان کافی است. در ادامه این مقاله این نحوه محاسبه آنها را یاد می‌گیرید.

حجم موکت

حجم تارهای سازنده موکت یکی از عوامل تشخیص کیفیت و عملکرد کلی موکت‌هاست. وزن ظاهری موکت یکی از معیارهای اندازه‌گیری حجم موکت است اما برخلاف تصور بعضی از افراد وزن با حجم موکت معنای یکسانی ندارد. حجم و وزن ظاهری موکت دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند که هر دو در تشخیص کیفیت موکت نقش دارند.

وزن الیاف موجود در هر مترمربع از موکت را «وزن ظاهری موکت» می‌نامیم که این مقدار وزن موکت بر حسب اونس محاسبه می‌شود. از طرفی به فاصله تارهای سازنده یک موکت با یکدیگر «حجم موکت» گفته می‌شود.

بیشتر بخوانید
استرس اسباب کشی را چطور برای خودمان کم‌تر کنیم ؟

نحوه محاسبه حجم موکت

با استفاده از فرمول زیر می‌توانید در هنگام خرید موکت حجم آن را محاسبه کنید. وزن ظاهری موکت را ضربدر ۳۶ می‌کنید و حاصل را تقسیم بر ارتفاع پرزهای موکت می‌کنید؛ عدد حاصل، حجم موکت را در هر مترمکعب و بر حسب اونس را نشان می‌دهد.

ارتفاع پرزهای موکت، طول تارهایی است که از کف (جایی که بافته شده‌اند) تا نوک آن‌ها محاسبه می‌شود. در فرمول بالا ارتفاع پرزها باید به‌صورت کسری از اینچ و با عدد اعشاری نوشته شود. مثلاً ارتفاع تارهای موکتی که نیم اینچ است باید به‌صورت ۵/۰ و ارتفاع یک چهارم اینچ باید به صورت ۲۵/۰ نوشته شود.
عددی که از فرمول بالا به دست می‌آید باید یک عدد چهار رقمی باشد. برای مثال موکتی که وزن ظاهری‌اش ۵۰ اونس و ارتفاع تارهایش نیم اینچ باشد، در هر مترمکعب خود مقدار ۳۶۰۰ اونس حجم دارد.

(۳۶۰۰ =۵۰ ×۳۶ × ۵/۰)

خرید موکت و تشخیص کیفیت

هیچ‌گاه نباید با یک معیار در مورد کیفیت کلی موکت قضاوت کنید. وزن ظاهری، حجم، تراکم، نوع الیاف و غیره همگی عواملی هستند که در کنار یکدیگر در کیفیت و ظاهر کلی موکت تأثیر می‌گذارند و وقتی می‌خواهید موکت مناسبی برای خانه‌تان انتخاب کنید باید همه این عوامل را با هم در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید
خرید کولر گازی بر اساس متراژ خانه ؛ چطور کولری متناسب با ابعاد خانه انتخاب کنیم؟

حال اگر بخواهید دو موکت را یا هم مقایسه کنید که همه عوامل به جز حجم در آن‌ها یکسان باشد، موکتی بادوام‌تر و راحت‌تر است که حجمش بیشتر باشد. همان‌طور که اگر چمن‌ها پرپشت‌تر باشند زیر پایتان احساس راحت‌تر و نرم‌تری دارید، موکت‌های حجیم‌تر هم نرم‌تر هستند و به دلیل پوششی که دارند استحکامشان بیشتر است.

حداقل حجم برای خرید موکت

در شرایط عادی، ایده آل ترین حجم برای موکت‌ها ۳۰۰۰ یا بیشتر است. بااین‌وجود اگر می‌خواهید موکت را در اتاقی استفاده کنید که رفت‌وآمد زیادی در آن وجود دارد حداقل به موکتی با حجم ۵۰۰۰ اونس احتیاج دارید. اول از همه، باید با در نظر گرفتن عرض موکتی که انتخاب کرده‌اید (که معمولاً ۱۲ یا ۱۵ است) مساحت موکت موردنیاز برای اتاق را محاسبه کنید.

سپس باید ببینید کدام روش موکت کردن برایتان مناسب‌تر است. در بیشتر ساختمان‌های مسکونی از این روش استفاده می‌شود؛ زیر موکت یک پد می‌کشند و آن را با استفاده از نوارچسب روی زمین می‌چسبانند. البته اگر پشت خود موکت پرزهایی بود که قابلیت چسبندگی داشت، دیگر نیازی به نوارچسب ندارید. این نوع موکت‌ها خیلی راحت با منگنه‌های مخصوص به کف زمین یا حتی کف‌پوش‌های چوبی می‌چسبند.

منبع: آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید