خانه وام دار بخرید یا نه؟ جزئیات خرید خانه وام دار

0 2,034

در اوضاع کنونی و با توجه به نرخ تورم و قیمت‌های عجیب و غریب در بازار مسکن خرید خانه برای خیلی‌ها، اگر ناممکن نباشد حداقل با سختی‌های زیادی همراه است. در این اوضاع نیاز به استفاده از تسهیلات وام مسکن ۹۸ بیش از پیش حس می‌شود. با وجود این، دریافت این تسهیلات برای همه امکان‌پذیر نیست. شاید شما هم اصطلاح خانه وام دار را شنیده باشید یا در آگهی‌های ملک به مواردی برخورد کرده باشید که برچسب وام دار برای آن‌ها استفاده شده است. معمولا قیمت این خانه‌ها از قیمت خانه‌های مشابه آن مبلغی کمتر است و شاید همین موضوع برایتان سوال شده باشد. در این مطلب می‌خواهیم اطلاعات لازم در مورد خرید خانه وام دار را در اختیارتان بگذاریم تا معامله‌ای ایمن و آسوده داشته باشید.

خانه وام دار چه خانه‌ایست؟

همان طور که می‌دانید بانک مسکن علاوه بر وام خرید مسکن تسهیلات و وام‌هایی هم برای ساخت مسکن به متقاضیان ارائه می‌دهد. بسیاری از سازندگان املاک مسکونی به علت کمبود بودجه در ساخت خانه، از وام ساخت بانک مسکن استفاده می‌کنند. ضمانت این وام سند خانه‌ایست که ساخته می‌شود. پس از ساخت کامل خانه و با فروش واحدها، بدهی سازنده به بانک پرداخت شده و سند ملک از رهن بانک خارج می‌شود.

اما سوال اینجاست که آیا معامله و خرید خانه وام دار در حالی که سند آن در رهن بانک است امکان‌پذیر است؟ و در صورت مثبت بودن جواب این سوال خرید و فروش چنین املاکی به چه صورت انجام می‌شود؟

اصول و قواعد خرید خانه وام دار

اولین نکته‌ای که باید در مورد خانه وام‌دار بدانید این است که خرید و فروش این نوع خانه‌ها با راهکارهای قانونی امکان‌پذیر است. البته ریسک کلاه‌برداری در این نوع معاملات بالاست اما با رعایت کلیه نکات و موارد احتیاطی می‌توانید معامله قانونی و ایمنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید
انحصار وراثت خانه: در خرید خانه ورثه‌ای به چه نکاتی دقت کنید؟

طبق قانون، سازنده ملک می‌تواند ملکی که در رهن بانک است را به صورت وکالت‌نامه‌ای به خریدار بفروشد. در این معامله اگر به طور مثال مبلغ بدهی سازنده بابت وام ۵۰ میلیون باشد، باید خانه را ۵۰ میلیون ارزان‌تر به خریدار بفروشد با این شرط که خریدار مابقی قسط‌های وام را بپردازد. این موضوع همچنین به نفع خریدارانی است که با مشکل کمبود بودجه مواجهند و با این راه می‌توانند مبلغ نسبتا زیادی را به مرور زمان و به صورت اقساطی پرداخت کنند.

راه دیگر برای خرید خانه وام دار این است که سازنده، وام ساخت را به خریدار منتقل کند و به این ترتیب اسماً و رسماً سند خانه و تعهدنامه پرداخت وام به نام خریدار خواهد بود.

خانه وام دار

خرید خانه وام دار به صورت وکالت‌نامه‌ای

برای معامله وکالت‌نامه‌ای ابتدا باید قولنامه‌ای برای خرید خانه تنظیم شود. سپس صاحب‌خانه باید به خریدار وکالت‌نامه بلاعزلی بدهد که مبنی بر آن خریدار بتواند پس از تسویه بدهی باقی‌مانده به بانک، خانه را فک رهن کرده و به نام خود بزند.

دردسرهای این شیوه معامله زیاد است. به طور مثال ممکن است صاحب‌خانه در طول مدتی که به شما وکالت داده فوت کند که در این صورت وکالت‌نامه شما باطل خواهد شد. یا ممکن است خانه را به صورت قولنامه‌ای به چندین نفر بفروشد. یا این که خانه در مدت وکالت شما به علت بدهی و مشکلات مالی سازنده توقیف شود. نکته مهم‌تر از همه این‌ها، این که شما امکان فروش این ملک را به فرد دیگری ندارید.

بیشتر بخوانید
قوانین بازسازی ساختمان چیست و مراحل انجام آن به چه صورت است؟

در هر کدام از این موارد از آن جا که سندی در دست شما نیست به مشکلات زیادی برخواهید خورد و ممکن است سال‌ها طول بکشد تا بتوانید مالکیت خودتان را اثبات کنید. برای جلوگیری از این موارد باید از پیشینه سازنده مطلع شوید و از تعدادی شاهد درخواست کنید که در زمان تنظیم قولنامه و وکالت‌نامه حضور یافته و قولنامه را امضا کنند. حتماً در تنظیم وکالت نامه به بندها و مواردی که قید شده دقت کنید. با تمام این تفاسیر امکان کلاه‌برداری در مورد چنین معامله‌هایی همیشه وجود دارد.

انتقال وام از سازنده به خریدار

بهترین راه برای خرید خانه وام دار، انتقال وام از سازنده به خریدار است. برای انجام این کار سازنده و خریدار باید به بانک مسکن مراجعه کرده و فرم‌های مربوط به درخواست انتقال وام را پر کنند. در صورتی که وام گرفته شده از محل سپرده بوده باشد در حین انتقال وام باید ده درصد بدهی باقی‌مانده یکجا پرداخت شود و در صورتی که وام از محل اوراق دریافت شده باشد مبلغی معادل یک درصد بدهی باقی‌مانده به عنوان کارمزد به بانک پرداخت می‌شود. پس از آن وام از سازنده به نام خریدار منتقل می‌شود و درنتیجه سازنده می‌تواند سند را با نامه بانک به نام خریدار بزند. البته سند تا زمان تسویه کامل بدهی همچنان در رهن بانک خواهد ماند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید