لیست تمام وسایل خانه برای اسباب کشی را چطور تهیه کنیم؟

0 162

شاید آماده کردن لیست تمام وسایل برای اسباب کشی، ایده‌ی دور از ذهنی به نظر برسد. اما اگر کمی دقت کنیم، خیلی از ما دست‌کم یک بار چیزی را در اسباب کشی گم کرده‌ایم یا به خاطر شلوغی، آمار وسایل از دستمان در رفته است. اما برای جلوگیری از بی‌نظمی روز اسباب کشی چه راه‌هایی وجود دارد؟
بهترین راه جلوگیری از گم شدن وسایل در حین اسباب کشی، تهیه‌ی لیست تمام وسایل موجود در خانه است. لیستی که در آن نام و مشخصات تمام وسایل خانه نوشته شود. ضمن این که تهیه‌ی این لیست، به ما کمک می‌کند تا بفهمیم چه چیزهایی را از قبل در خانه داریم و چه وسایلی نیاز به تعویض یا تعمیر دارند.

روش‌های تهیه لیست تمام وسایل در اسباب کشی

لیست تمام وسایل هر اتاق را به طور جداگانه تهیه کنیم

بهترین کار برای تهیه‌ی لیست کامل و طبقه‌بندی شده این است که وسایل هر اتاق را به طور کامل و جداگانه لیست کنیم و بعد از بسته بندی لیبل بزنیم. دلیل اصلی این کار، صرفه‌جویی در زمان است. از طرفی این روش باعث جلوگیری از گیج شدن در میان حجم زیادی از وسایل به هم ریخته در اتاق های مختلف می‌شود. در ضمن با این کار موقع باز کردن بسته‌ها در منزل جدید راحت‌تر خواهیم بود.

طبقه بندی لیست تمام وسایل خانه

هر لیست باید ستون‌هایی برای طبقه بندی داشته باشد که این ستون‌ها با توجه به نیازها و دغدغه‌های افراد متفاوت خواهد بود. موارد زیر چند پیشنهاد برای ستون‌های لیست وسایل خانه هستند:

  • نام وسیله
  • تعداد
  • مشخصات وسیله (سالم است یا نیاز به تعمیر دارد، کهنه است یا نو، و…)
  • میزان ارزش (مهم، ضروری، اضافی)
  • محل قرارگیری وسیله در منزل فعلی
  • پیش‌بینی محل قرارگیری وسیله در خانه‌ی جدید
  • توضیحات اضافه
بیشتر بخوانید
دکوراسیون اتاق خواب ۶ متری + عکس

استفاده کمتر از نام‌گذاری، استفاده بیشتر از شمارش

لیست تمام وسایل

نیازی نیست که نام‌گذاری وسایل همراه با جزئیات باشد. مثلاً اگر در حال لیست کردن لباس‌هایمان هستیم، نیازی نیست بنویسیم: تیشرت زرد، شلوار مشکی یا دامن گل‌دار قرمز. کافی است از نام‌گذاری برای دسته‌های بزرگ استفاده کنیم و بعد تعداد وسایل هر دسته را بنویسیم. مثلاً تیشرت سه تا، کتاب درسی ده تا و… .

تعیین ارزش، افزایش دقت

با تعیین میزان ارزش هر یک از وسایل، می‌توانیم میزان دقتی را که برای جابجایی هرکدام از وسایل لازم است برآورد کنیم. با لیبل زدن بر روی جعبه‌ها و تعیین میزان ارزشمندی هر بسته بر اساس وسایل موجود در آن، به آسانی بر کار نیروهای اسباب کشی نظارت خواهیم داشت. مثلاً می‌توانیم با استفاده از این لیست و طبقه‌بندی درست کارتن‌ها از نیروهای اسباب کشی بخواهیم کارتن‌های حساس‌تر را با دقت بیشتری جابجا کنند. فراموش نکنیم که وسایل قیمتی مثل طلا و جواهرات را همراه باقی وسایل بسته بندی نکنیم و آن‌ها‌ را با اتومبیل شخصی جابجا کنیم.

کجا هست و کجا قرار است باشد

با استفاده از این دو ستون در منزل جدید، به راحتی وسایل مربوط به هر اتاق را پیدا می‌کنیم. مثلاً موقع باز کردن جعبه‌ی وسایل اتاق خواب فعلی به خوبی می‌دانیم که چه تعداد از وسایل این جعبه متعلق به اتاق خواب است و چه تعداد از آن‌ها باید به اتاق دیگر یا انباری منتقل شود. هم‌چنین با استفاده از این دو ستون می‌توانیم نقشه‌ای ذهنی از موقعیت قرارگیری وسایل در منزل جدید داشته باشیم. این موضوع باعث سرعت بخشیدن به فرآیند جابجایی وسایل در منزل جدید می‌شود.

بیشتر بخوانید
بهترین باربری برای اسباب کشی را چطور انتخاب کنید؟

توضیحات اضافه

در این ستون کلیه‌ی توضیحات مربوط به وسایل را یادداشت می‌کنیم. توضیحاتی مثل این که وسیله موردنظر به تعمیر احتیاج دارد، دورریختنی است یا باید به انباری برود. اگر نیاز به تعمیر دارد، تعمیرات آن ضروری است یا نه. اگر دورریختنی است باید جایگزین شود یا نه. بهتر است وسایلی را که به هر دلیلی نمی‌خواهیم با رنگی دیگر مشخص کنیم تا در هنگام اسباب کشی اشتباهاً آن‌ها را با خود به خانه‌ی جدید نبریم.

نکتهدر پایان کار باید به یاد داشته باشیم که یک بار دیگر لیست تمام وسایل و لیبل جعبه‌ها را چک کنیم و مطمئن شویم چیزی از قلم نیفتاده است. زمانی که لیست ما به طور کامل آماده شد، یک یا دو نسخه از آن کپی کنیم تا در شلوغی‌های اسباب کشی گم نشود.

 

شاید انجام این مراحل با در نظر گرفتن فشارها و استرس‌های دوران اسباب کشی کمی سخت به نظر برسد. اما آماده کردن لیست تمام وسایل در اسباب کشی می‌تواند بخش زیادی از نگرانی‌های ما را کم کند و نظم زیادی به کارهایمان ببخشد.

منبع: وبلاگ آدرس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید