Tamiz kardane moket 1 min

تمیز کردن موکت: چرا همیشه نباید از شامپو فرش استفاده کنید؟

نوشته  |  ۵ شهریور ۱۳۹۸
۲۷۲۳۰
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

با این که امروز سرامیک و پارکت فرصت چندانی برای عرض اندام به موکت‌ها نمی‌دهند هنوز هم عده زیادی هستند که برای پوشش کف خانه یا حداقل اتاق‌خواب‌هایشان انواع موکت را ترجیح می‌دهند. اگر شما هم جز این افراد باشید حتما تمیز کردن موکت برایتان اهمیت زیادی دارد. با این که لازم نیست موکت‌ها را به اندازه کفپوش های دیگر مرتب تمیز کنید، هر سال یا هر ۱۸ ماه یکبار شستشو موکت‌ها لازم است؛ حتی اگر مدام روی آن جارو برقی کشیده باشید. اما اگر راهکار شما برای نظافت موکت‌ها استفاده از شامپو فرش و موکت است همین الان دست نگه دارید.

درست است که شستشوی موکت باعث می‌شود عمر موکت بیشتر شود، هوای اتاق تمیز باقی بماند و بیماری‌های تنفسی و آلرژی‌های ناشی از موکت کمتر شود. اما نه هر شستشویی. بلکه شستشوی تخصصی. استفاده مداوم از شامپو فرش و موکت خیلی وقت‌ها کمکی به پاک کردن لکه‌ها نمی‌کند و تنها باعث پوسیدگی زودهنگام موکت می‌شود. در ضمن وقتی راه‌حل‌های ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر هست چرا از آن‌ها استفاده نکنید؟ در این مطلب تعدادی از این راهکارها را به شما آموزش می‌دهیم.

خشونت علیه موکت‌ها را متوقف کنید

اشتباهاتی رایج در شستشوی موکت

در حالت ایده‌آل، بهتر است شستشوی موکت‌ها را به دست متخصصان این کار بسپارید. با این حال بعضی از افراد ترجیح می‌دهند این کار را خودشان انجام بدهند تا هزینه کمتری برایشان داشته باشد. درست است که اگر خودتان موکت‌ها را بشویید هزینه آن کمتر می‌شود اما این کار به زمان و تلاش خیلی زیادی احتیاج دارد و در نهایت هم به اندازه شستشوی تخصصی نتیجه‌بخش نیست. همچنین احتمال اینکه افراد بی‌تجربه با مواد شوینده به بافت موکت آسیب بزنند بیشتر است.
خوب است با سه تا از رایج‌ترین روش‌های شستشو که به موکت آسیب می‌زنند آشنا باشید:

  •  بیش از حد شامپو زدن به موکت
  • بیش از حد خیس کردن موکت
  • قرار دادن موکت خیس در معرض وسایل خانه

شامپو زدن بیش از حد زمانی اتفاق می افتد که آنقدر به موکت‌هایتان شامپو بزنید که با سه بار آب‌کشی همچنان از آن‌ها کف خارج شود. وقتی خودتان برای تمیز کردن موکت اقدام کنید، این مسئله باعث پوسیدگی موکت‌ها می‌شود و به همین خاطر بهتر است کار را به کاردان بسپارید. اگر این مرحله را اشتباه انجام دهید دیگر نمی‌توانید اضافات صابون یا شامپو را از روی موکت پاک کنید در نتیجه موکت به مرور زمان تمام کثیفی‌های اطراف را به خودش جذب می‌کند.

موکت زمانی بیش از حد خیس می‌شود که آب به کف آن برسد؛ گاهی اوقات حتی مواد کف موکت باعث رنگ‌رفتگی طرح رویی آن می‌شود. بعضی از موکت‌ها آب می‌روند یا از سطح زمین جدا می‌شوند. اگر پد زیرین موکت خیس شود، خشک کردن آن کار آسانی نیست، به اضافه اینکه مشکل رشد قارچ و حشرات هم به آن اضافه می‌شود.

تمیز کردن موکت

آخرین مشکل در شستشوی موکت‌ها لکه‌هایی است که اسباب و اثاثیه منزل روی موکت خیس می‌اندازند. مثلاً بعضی از وسایل چوبی اگر در معرض موکت‌های خیس قرار بگیرند رنگ خود را به آن پس می‌دهند. همچنین لوازمی که پایه‌های فلزی دارند ممکن است در معرض رطوبت زنگ بزنند و روی موکت رنگ قرمزی بیندازند.
دلیل اینکه شستشوی موکت در خانه چنین مشکلاتی را به وجود می‌آورد، آن است که معمولاً در این فرآیند تمام اثاثیه اتاق را بیرون نمی‌آورید و همچنین به قرنیزهای فویلی و قطعات فومی متخصصان موکت‌شویی دسترسی ندارید. متخصصان از این لوازم استفاده می‌کنند تا قبل از خشک شدن کامل موکت آن را از تماس با وسایل خانه در امان نگه دارند.

هر چقدر هم که تلاش کنید خانه را تمیز نگه دارید، همیشه احتمال این اتفاق وجود داردکه موادی روی موکت بریزد یا بچکد یا این که کف کفشتان روی آن‌ها لک بیندازد. برای اینکه بدانید متخصان چطور این مشکلات را برطرف می‌کنند، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تمیز کردن موکت با یک ضربه‌فنی

به جای دستمال کشیدن روی لکه‌ها ضربه بزنید

برای تمیز کردن موکت باید با یک تکه اسفنج، پارچه یا حوله تمیز روی لکه ضربه بزنید. با این کار فشار کمی به موکت وارد می‌شود و باعث می‌شود لکه جذب پارچه شود اما کشیدن دستمال روی موکت، کثیفی هارا از این سمت به آن سمت می‌کشید و به دلیل فشار زیادی که به آن وارد می‌کنید لکه وارد بافت الیاف موکت می‌شود. بنابراین الیاف خیلی زودتر از آن چه که باید می‌شکند و آسیب می‌بیند. باید دقت داشته باشید که از خارج به داخل روی لکه ضربه بزنید چون اگر برعکس این عمل کنید لکه پخش می‌شود.

تمیز کردن موکت و هنر لکه‌گیری نوشابه‌ها

از بین بردن لکه با نوشابه

خیلی‌ها هنوز هم عادت دارند موکت‌های خود را با پیچ و مهره به ثابت کنند و دغدغه همیشگی آن‌ها افتادن لکه زنگ روی موکت‌هایشان است. شاید شما هم شنیده باشید که نوشابه بسیاری از لکه‌ها از جمله جای زنگ‌زدگی را از بین می‌برد؛ باید بگویم که این موضوع حقیقت دارد. کافی است کمی نوشابه روی یک تکه پارچه بریزید و با آن روی لکه ضربه بزنید. اگر این کار جواب نداد می‌توانید مخلوطی از یک دوم آب و یک دوم سرکه سفید درست کنید و آن را داخل یک ظرف شیشه‌پاک کن بریزید. سپس محلول را با اسپری روی لکه بپاشید و بگذارید بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. بعد یک تکه اسفنج روی آن بگذارید تا این مواد را همراه با لکه به خودش جذب کند. شاید لازم شود این مراحل را چند بار تکرار کنید تا اثر لکه کاملاً از بین برود.

بعد از اینکه لکه از بین رفت باید محلول را از روی آن پاک و خشک کنید. برای این کار باید با دستتان موکت را در جهت خواب تارهایش بگذارید و در آخر یک حوله سفید روی آن قرار دهید و شیء سنگینی مانند کتاب روی آن بگذارید. این حوله بعد از گذشت یک روز تمام آب داخل موکت را به خودش جذب می‌کند.

لکه‌های معمولی متوقع نیستند

تمیز کردن موکت و از بین بردن لکه با خمیر ریش

خیلی از لکه‌های معمولی هستند که شما تصور می‌کنید برای پاک کردنشان به شوینده‌های قوی احتیاج دارید. اما همیشه هم این طور نیست. در حقیقت خیلی از این لکه‌ها توقع چندانی از پاک‌کننده‌ها ندارند و با ترفندهای ساده پاک می‌شوند. بهترین پاک‌کننده برای لکه‌های معمولی خمیر ریش است. خمیر ریش تقریباً هر نوع لکه‌ای را از بین می‌برد. کافی است کمی از آن را مستقیم روی لکه بمالید و بگذارید سی دقیقه بماند. سپس باید آن را با استفاده از یک پارچه سفید خشک و با ضربه از روی موکت پاک کنید. بعد از آن برای تمیز کردن موکت آب و سرکه را در ظرفی به نسبت یک به یک مخلوط می‌کنید و با اسپری روی محل لکه می‌پاشید، سپس محلول را با یک تکه پارچه پاک می‌کنید.

آدامس‌ها تحمل سرما را ندارند

از بین بردن آدامس با روش یخ زدن

وقتی در خیابان پایتان را روی یک آدامس می‌گذارید معمولاً متوجه آن نمی‌شوید؛ تا وقتی که وارد خانه می‌شوید و یک تکه آشغال کثیف و چسبناک را با کفشتان به داخل خانه می‌آورید. برای پاک‌کردن آدامس از روی موکت باید به مدت سی ثانیه یک حبه یخ روی آن بگیرید تا یخ بزند. وقتی آدامس خشک و سفت شد، با استفاده از یک قاشق آدامس جویده شده را از روی موکت بر می‌دارید و اگر ممکن باشد رشته‌های موکت را با کاردک تا جایی که می‌شود نزدیک به آدامس می‌برید. اگر فقط یک تکه کوچک از موکت را ببرید لکه دیگر به چشم نمی‌آید.

همان همیشگی لطفا

پاک کردن روغن با مایع ماشین ظرفشویی

بیشتر ما تقریبا برای پاک کردن هر لکه‌ای از مایع ظرفشویی استفاده می‌کنیم و اگر کسی به ما بگوید که فلان جا لکه‌ای وجود دارد با تکنیک همان همیشگی به سراغ مایع ظرفشویی می رویم. بهترین راه برای پاک کردن لکه‌های مقاوم استفاده از مایع ظرفشویی ازبین برنده چربی است. کافی است فقط یک یا دو قطره از آن را داخل یک فنجان آب بریزید. این مایع درست همانطور که چربی ظرف‌هایمان را از بین می‌برد، اثر لکه روغن را از روی موکت حذف می‌کند. باید محلولی که درست کردید را داخل یک ظرف اسپری‌دار بریزید و آن را با اسپری روی موکت بپاشید، سپس با ضربه آن را پاک کنید. در این روش نیز باید این کار را چندین بار انجام دهید تا به نتیجه دلخواه در تمیز کردن موکت برسید.

راه‌حل قطره‌های شمع: موکت‌های اتوکشیده

لکه‌های شمع را داغ کنید

وقتی شمعی در خانه روشن می‌کنید ممکن است قطرات آن روی موکت بریزند. شمع هم به محض چکیدن سریع خشک می‌شود و می‌چسبد. پس برای پاک کردن آن باید دوباره آن را داغ کنید. برای این کار یک پارچه سفید روی کف اتو می‌کشید و آن را روی لکه شمع یا موم می‌گذارید تا داغ شود. سپس آن را با یک چاقوی کند یا چاقوی کره از روی موکت بردارید. هنگام انجام این کار بهتر است یک دستمال کاغذی هم روی لکه بگذارید و بعد روی آن را اتو بکشید. با این روش شمع بعد از آب شدن به دستمال می‌چسبد و با چند بار تکرار این فرایند بدون استفاده از چاقو کاملاً از روی موکت برداشته می‌شود.

نکته مهم: نباید بیش از سی ثانیه از اتو را روی موکت نگه دارید زیرا این کار به جای نظافت موکت ممکن است موکت را بسوزاند. همچنین حواستان باشد که حتماً این کار را با دستمال کاغذی یا پارچه سفید انجام دهید زیرا پارچه‌های رنگی موقع داغ شدن ممکن است رنگ خود را به موکت پس بدهند؛ مخصوصاً اگر رنگ موکتتان روشن باشد.

خانه‌دار و بچه‌دار چاقوی کره‌خوری را بردار و بیار

پاک کردن لکه شکلات یا آب نبات خردشده

اگر در خانه کودک داشته باشید، این اتفاق دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد. پس اگر شکلات روی موکت ریخته شود، باید آن را با قلم‌موی آشپزی یا چاقوی کره‌خوری از روی موکت جدا کنید، سپس با یک اسفنج محلول آب و صابون را روی موکت بکشید. باید حواستان باشد که حتماً تمام مواد شیرین را از روی موکت پاک کنید، در غیر این صورت هر چه آشغال و کثیفی به آن نقطه می‌چسبد. بعد از برداشتن لکه کافی است با ضربه زدن با یک پارچه با حوله سفید محل لکه را خشک کنید.

تمیز کردن موکت به‌صورت دائمی

برای اینکه موکتتان تمیز و نو به نظر برسد، شستشوی موکت ضروری است. با بخارشوی کردن موکت، می‌توانید مایع تمیزکننده با فشار وارد منافذ موکت کنید. سپس دستگاه بخارشوی این مواد را همراه با خاک و کثیفی به بیرون می‌کشد. با این کار آب به بافت‌های موکت و کف آن نفوذ می‌کند و چربی، خاک و هر گونه کثیفی را از داخل آن بیرون می‌کشد. بنابراین موکت از روز اولش هم تمیزتر به نظر می‌رسد. برای یک خانواده چهار نفره، بهتر است هر شش ماه یکبار این کار انجام شود.

منبع: آدرس

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید