3 2

تفاوت پارکت و لمینت را بدانید و کدامیک گزینه بهتری برای خرید است؟

نوشته  |  ۳۰ مهر ۱۳۹۸
۳۹۶۹۴
۰

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon

تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟ باید بگوییم: «وقتی به فکر بهبود ظاهر و کیفیت خانه خود هستید، مطمئناً به دنبال درک تفاوت بین دو نوع از محبوب‌ترین کف‌پوش‌ها یعنی پارکت (کف‌پوش چوبی) و لمینت (پارکت لمینت) هستید.»

ممکن است فکر کنید که کف‌پوش اهمیتی ندارد و به خود بگویید این تنها بخش کوچکی از دکوراسیون خانه است، اما بدون کف‌پوش مناسب، طراحی کلی فضای شما کامل نخواهد بود.

پس ضرورت وجود کف‌پوش مناسب از یک سو به زیبایی و از سویی دیگر به کاربرد هر یک از آن بستگی دارد. پس لازم است از خود بپرسید: آیا باید کف‌پوش لمینت یا پارکت را انتخاب کنم؟ با آدرس همراه باشید.

پارکت چیست؟

تفاوت پارکت و لمینت

عمده‌ترین چوب‌های ساخت کف‌پوش های پارکت عبارت‌اند از: بلوط، گردو، افرا، گیلاس، اما بعضی اوقات چوب ماهون و سایر چوب‌های دیگر در تولید پارکت‌های گران قیمت تر مورد استفاده قرار می گیرند.

جدا از گونه‌های چوبی مورد استفاده در ساخت پارکت، باید تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید کف‌پوش پارکت جامد یا مهندسی باشد؛ اولی از تکه‌های چوب طبیعی به شکل الوار ساخته شده است، دومی از لایه‌های چوب با روکش چوب سخت در لایه بالایی تولید می‌شود. اینکه آیا شما کدام نوع را انتخاب می‌کنید، هیچ تفاوتی در ظاهر نهایی کف‌پوش پارکت چوبی ایجاد نمی‌شود.

کفپوش پارکت متفاوت از کف‌پوش چوبی معمولی است؛ در آن از تخته های‌چوبی، معمولاً عرض آن‌ها بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر و طولشان بیشتر از ۱ متر است، استفاده می‌شود. پارکت از قطعات کوچک‌تر چوب طبیعی که به شکل‌های هندسی و تزئینات زیبا طرح داده شده‌اند، ساخته می‌شوند.

لمینت چیست؟

تفاوت پارکت و لمینت

لمینت کف‌پوشی مصنوعی است که به گونه‌ای طراحی شده است که مانند کف‌پوش چوبی یا گاهی اوقات کف‌پوش سنگی به نظر برسد. به طور سنتی جایگزین ارزانتری برای چوب طبیعی است. در سال‌های اخیر کیفیت کف‌پوش لمینت به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

ممکن است شخصی به راحتی کف‌پوش لمینت را کف‌پوش ساخته شده از چوب طبیعی اشتباه بگیرد، اما باید بدانید لمینت به هیچ وجه حاوی چوب طبیعی نیست. در ساخت لمینت، هر تخته از لایه‌های مصنوعی مختلفی تشکیل شده است که با طرح چوب در لایه پایانی تزئین می‌شوند.

برای محافظت بیشتر، لایه سطح گاهی اوقات می‌تواند دارای محافظ خراش نیز باشد. برخی از انواع کف‌پوش های لمینت حتی ضد آب هستند. کف‌پوش لمینت جایگزینی عالی برای کف‌پوش چوبی است.

تفاوت پارکت و لمینت چیست؟

وقتی پارکت چوبی و لمینت را با یکدیگر مقایسه می‌کنید، چندین تفاوت آشکار وجود دارد:

تفاوت ظاهری پارکت و لمینت

تفاوت پارکت و لمینت

کف‌پوش پارکت معمولاً در چندین فرم‌های زینتی و موزاییکی در الگوهای و نقوش خاصی ارائه می‌شوند. این نوع کف‌پوش قرن‌ها در خانه‌های مجلل و املاک سلطنتی به خصوص در محیط اشرافی فرانسه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. برای ایجاد طرح‌های زیبا، می‌توان آن‌ها را به صورت هندسی و همچنین زاویه‌ای شکل داد.

با این وجود، وقتی می‌خواهید نصب راحت‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر و همچنین تعمیر و نگهداری راحتی‌تری داشته باشید، کف‌پوش لمینت می‌تواند گزینه بسیار بهتری باشد. کفپوش لمینت در الگوهای مختلف، رنگ، اندازه و همچنین طرح‌های گوناگون ارائه می‌شود.

در نتیجه، تفاوت ظاهری این دو نوع کف‌پوش برای افراد غیر متخصص به سختی قابل تشخیص است؛ اما ظاهر پارک برعکس لمینت، نمایی زنده و قابل احساس دارد.

برخی دیگر از تفاوت‌های بین پارکت و لمینت به شرح زیر است:

 • لمینت مقرون‌به‌صرفه و ارزان تر از پارکت است.
 • نگهداری و تمیز کردن لمینت آسان‌تر است.
 • لیمنت ضایعات کمتر محیط زیستی دارد. (به دلیل مواد مصنوعی)
 • پارکت سختی بالایی نسبت لمینت دارد.
 • دوام و طول عمر پارک بالاتر است.
 • پارکت زیبا و لوکس است و احساس زنده بودن را منتقل می کند.
 • هر دو بدون لغزش (سُر خوردن) هستند، ولی لمینت در برابر خراش کمی مقاوم‌تر است.
 • هر دو در برابر جریان مداوم آب مقاوم نیستند. (هر چند لمینت نسبت به پارکت کمی در مقابل آب مقاوم است)

تفاوت پارکت و لمینت در قیمت

تفاوت پارکت و لمینت را بدانید و کدامیک گزینه بهتری برای خرید است؟

همان‌طور که در بالا بیان شد، قیمت پارکت چوبی بیشتر از لمینت است؛ ولی این سؤال مطرح می‌شود که کدام یک به عنوان یک سرمایه‌گذاری بلند مدت، اقتصادی‌تر هستند؟ اگرچه کف‌پوش لمینیت نسبت به پارکت در خرید و نصب ارزان‌تر است، اما می‌تواند به عنوان محصولی غیراقتصادی در طولانی‌مدت یاد شود.

کف‌پوش لمینت فقط برای ترافیک سبک (رفت و آمد کم) در نظر گرفته شده است و هر چیزی بیشتر از این، می‌تواند به معنای این باشد که خیلی سریع خراب شده و اغلب نیاز به تعویض مجدد دارد؛ در مورد پارکت این‌گونه نیست؛ بنابراین، برای محیط های پرترافیک، پارکت گزینه اقتصادی‌تری است و برای محیط خانه هر دو می‌توانند انتخابی عالی باشند.

پارکت در مقابل لمینت، کدام بهتر است؟

تفاوت پارکت و لمینت را بدانید و کدامیک گزینه بهتری برای خرید است؟

در هنگام تصمیم‌گیری بین پارکت و لمینت، انتخاب مناسبی وجود ندارد، این وظیفه شماست که تصمیم بگیرید کدام یک برای فضایی که می‌خواهید از آن استفاده کنید بهتر است.

بسیاری از افراد پارکت را به دلیل ظاهری طبیعی و لوکس ترجیح می‌دهند. از اشکال اصلی یک کف ساخته شده از چوب طبیعی را می‌توان نسبتاً آسیب پذیر بودن آن دانست. برای جلوگیری از تماس با آب، باید هرگونه نشتی به سرعت پاک شود.

اگر چیزی سنگین بر روی آن بیاندازید، ممکن است خراش بردارد. البته به دلیل چوب بودن همه این موارد قابل ترمیم است. برای محیط خانه، فضاهای تجاری، از جمله کافه ها و رستوران‌ها، پارکت در مقابل تمام خطرات زیست محیطی سالم باقی می‌ماند.

ظاهر و عملکرد لمینت در چند سال گذشته به طرز چشمگیری بهبود پیدا کرده است. هم اکنون می‌توان گفت که  بطور چشمی درک تفاوت ظاهری کف‌پوش لمینت از کف‌پوش چوبی واقعی دشوار است!

کفپوش لمینت به دلیل ارزان قیمت بودن انتخاب بهتری برای کفپوش است.  چه بخواهید آن را در محیط خانه و فضاها با ترافیک سبک استفاده کنید و چه در مراکز اداری و تجاری (رفت و آمد متوسط)، هر دو  انتخاب بهتری هستند.

نتیجه گیری نهایی:

 • دوام و طول عمر: پارکت
 • زیبایی و لوکس بودن: پارکت
 • تعمیر آسان: پارکت
 • کاربرد و موقعیت‌های استفاده: هم پارکت و هم لمینت
 • قیمت ارزان‌تر: لمینت
 • نگهداری آسان: لمینت
 • نصب آسان: لمینت

اهمیت درک تفاوت پارکت و لمینت

از موارد فوق مشخص است که هم کف‌پوش لمینت و هم پارکت مزایا و همچنین مضرات خاص خود را دارند؛ بنابراین، کدام نوع کف‌پوش برای شما بهتر است؟ در انتخاب مناسب‌ترین کف‌پوش، کارایی، زیبایی، دوام، قیمت، اندازه اتاق، تعداد دفعات استفاده از آب در منطقه مورد نظر، بودجه و معیارهای زیباشناسی عوامل اصلی هستند.

باید به اولویت‌هایی که دارید نگاه کنید و سپس به دنبال کف‌پوش مناسب در بازار باشید.

به اشتراک‌گذاری در : twitter icon linkedin icon whatsapp icon telegram icon
مقالات مرتبط
گل بنفشه آفریقایی

نکاتی که درباره نگهداری گل بنفشه آفریقایی در منزل باید بدانید

ایوان

گل بنفشه آفریقایی یکی از گیاهان بسیار زیبا و صد البته حساس است که نگهداری و […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
گیاه پوتوس مخصوص آپارتمان ها

گیاه پوتوس یکی از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی برای زیبایی فضای خانه شما

ایوان

پوتوس به یکی از گیاهان آپارتمانی بالارونده گفته می‌شود، این گیاه به دلیل رنگ‌بندی جذاب و […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
آینه‌ کاری پازلی

آینه کاری مدرن انتخاب خوش‌سلیقه‌ها برای دکوراسیون داخلی

انباری

آینه‌ کاری مدرن یا دکوراتیو، استفاده از آینه ‌ها با طرح‌های هنری و زیبا است که […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
حمام شیشه ای

انواع مدل حمام‌های مدرن و لاکچری شیشه‌ای

ایوان

معمولا قسمت‌هایی از خانه پذیرایی، آشپزخانه یا بالکن بیشتر مورد توجه طراحان و معماران قرار می‌گیرند، […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
نمای-کامپوزیت-1

درباره ویژگی های نمای کامپوزیت ساختمان چه میدانید؟

ایوان

نما، بهترین معرف یک ساختمان است. نمای کامپوزیت یکی از نماهای مدرن است که امروزه محبوبیت […]

هنگامه شیرازیان
|
۲ سال قبل
به آسانی رزرو هتل، خانه اجاره کنید