تغییرات نرخ اجاره خانه در سال ۹۸ چطور محاسبه می‌شود؟

0 1,179

موج جابجایی اجاره‌نشین‌ها از ابتدای اردیبهشت هر سال شروع می‌شود و این روند تا پایان شهریور ماه ادامه دارد. در فروردین ماه هنوز خبری از جابه‌جایی مستأجرها نیست چون تا ۱۵ فروردین تعطیل است و همه آنقدر درگیر آجیل شب‌عید و عید دیدنی و سفر و این ماجراها هستند که به صورت موقت مسئله اجاره خانه را فراموش می‌کنند. البته این فقط ظاهر ماجراست. چون به هر حال همه آن‌هایی که موعد اجاره‌شان در ۶ ماه اول سال است دیر یا زود باید به فکر کنار آمدن با صاحب‌خانه یا گشتن به دنبال خانه جدید باشند. واقعیت این است که از همان اوایل فروردین نقل تمام محافل صحبت از گرانی سال جدید و تغییرات نرخ اجاره خانه و گفتن این جمله است که «وقتی پسته شده کیلو ۲۰۰ هزار تومان حتما امسال اجاره خونه دو برابر میشه.»

این جمله ته دل تمام اجاره‌نشین‌ها را خالی می‌کند اما هنوز کورسوی امیدی وجود دارد که شاید اوضاع آنقدرها هم که فکر می‌کنیم بد نشود و امسال هم به خیر بگذرد. واقعیت اما چیز دیگری است. چون شاید همین حالا که شما در حال خواندن این مطلب هستید قیمت دلار در حال بالا و پایین شدن باشد، اما اجاره خانه قطعا در ثانیه و دقیقه تغییر نمی‌کند. البته این به آن معنا نیست که اجاره خانه به قیمت ارز و دلار وابسته نیست اما این وابستگی آنقدر زیاد نیست که شما تا لحظه تمدید قرارداد نگران زیادتر شدن مبلغ اجاره باشید.

رحم و مروت اجاره خانه خیلی بیشتر از بعضی‌هاست

تغییرات نرخ اجاره خانه در ایران همواره روند صعودی داشته و تقریبا از زمانی که همه ما یادمان است نرخ اجاره مسکن هیچوقت کم که نشده هیچ، زیاد هم شده است. البته این موضوع آنقدرها که در نگاه اول به نظر می‌رسد هم بد نیست. چون افزایش هر ساله اجاره‌بها هرچقدر که سخت باشد، تدریجی و به مرور زمان اتفاق می‌افتد و به همین خاطر مستأجران فرصت کافی دارند که خودشان را با شرایط جدید وفق بدهند و دخل و خرجشان را تنظیم کنند. حداقل در این مورد به نظر می‌رسد که رحم و مروت صاحبخانه خیلی بیشتر از بعضی‌هاست.

بیشتر بخوانید
مالیات اجاره سال ۹۸ ؛ نحوه محاسبه مالیات بر درآمد املاک به چه صورت است؟

تغییرات نرخ اجاره خانه ، شریک قیمت مسکن و رفیق قیمت ارز و دلار

نکته اینجاست که خیلی‌ها تصور می‌کنند تغییرات اجاره‌ مسکن و وام اجاره مسکن ۹۸ وابسته به تغییرات خرید و فروش خانه است و اگر به فرض مثال امسال قیمت خانه سه برابر شده، اجاره‌بها هم باید سه برابر شود. اما این تصور درست نیست. شاید با خودتان بگویید که خیلی هم درست است چون صاحب‌خانه شما همین امسال اجاره خانه را مجددا زیاد کرده و مقدار آن خیلی بیشتر از سال گذشته بوده است.

در جواب شما باید بگوییم که مبلغ اجاره هم مثل تمام چیزهای دیگر کم‌وبیش به افزایش کلی قیمت‌ها در جامعه وابسته است. مثلا وقتی قیمت ارز بالا می‌رود و به تبع تمام کالاهای ضروری و غیرضروری زندگی گران می‌شوند طبیعی است که اجاره خانه هم زیاد شود. و هر چقدر این افزایش قیمت در سایر بخش‌ها بیشتر باشد در این بخش هم بیشتر خواهد بود. اما دقت کنید که اگر قیمت مسکن در سال ۹۷ یک رشد جهشی را تجربه کرده و ۱۰۰ درصد افزایش یافته، قرار نیست همین اتفاق در مورد اجاره هم بیفتد.

تغییرات اجاره خانه

مبلغ اجاره خانه در هر سال حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. این رقم نتیجه اطلاعات مربوط به اجاره در تمام ۲۰ سال گذشته است. حالا اگر فرض کنیم که صاحب‌خانه شما آدم بی‌انصافی است احتمالا این ۲۰ درصد تبدیل می‌شود به ۳۰ درصد. اما همچنان این رقم نسبت به افزایش کلی اجاره‌بها در سال‌های گذشته، چندان هم عجیب و دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

پس بالاخره اجاره خانه بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

سوال مهمی که وجود دارد این است که بالاخره نرخ اجاره خانه بر اساس چه شاخصی تعیین می‌شود؟ در پاسخ به این سوال حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تأکید کرده است که: «یکی از اصلی‌ترین عوامل تأثیرگذار بر مبلغ اجاره بها قیمت مسکن است. اما عوامل دیگری مثل توازن در بازار مسکن، تورم عمومی، شرایط متقاضیان و … بر میزان اجاره بها تأثیرگذار است.»

از طرف دیگر مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: «مطرح شدن مسکن امید از سوی شهرداری تهران و ساخت ۴۰۰ هزار واحد از سوی وزیر راه و شهرسازی نشان از رونق تولید و عرضه مسکن دارد.» وی همچنین تأکید کرد که تجربه سال ۹۱ بعد از رشد نرخ ارز و رشد جهشی قیمت مسکن نشان می‌دهد که در سال ۹۸ رشد جهشی قیمت نخواهیم داشت و امسال قیمت مسکن در حد شاخص تورم افزایش خواهد یافت. خسروی همچنین اضافه کرد که: «نرخ اجاره خانه در سال گذشته در نهایت ۳۲ درصد رشد داشته و مطمئنا امسال هم نرخ تغییرات اجاره خانه بیشتر از ۳۲ درصد نخواهد بود.»

بیشتر بخوانید
انحصار وراثت خانه: در خرید خانه ورثه‌ای به چه نکاتی دقت کنید؟

همان طور که گفتیم بازار خرید و فروش و اجاره مسکن با یک سرعت حرکت نمی‌کنند و اجاره خانه در سال جدید تغییر نجومی نخواهد کرد. به طور مثال اگر شما الان در خانه‌ای زندگی می‌کنید که مبلغ رهن کامل آن ۳۰۰ میلیون است این مبلغ در سال جدید نهایتا٬ به ۴۰۰ میلیون خواهد رسید. ضمن این که یادتان باشد حواشی و شایعات بازار مسکن چه در بخش خرید و فروش و چه در بخش اجاره، خودشان در تغییر قیمت‌ها تأثیرگذارند. اما اگر رهن خانه با ۱۰ میلیون داشتید شاید تفاوت زیادی نکند ولی اجاره بیشتر شود.

پس بهتر است تحت تأثیر جو قرار نگیرید و برای اطلاع از قیمت اجاره خانه در سال جدید به بنگاه‌های محل مراجعه کنید. خیلی از صاحب‌خانه‌ها هم ممکن است تحت تأثیر همین جو قرار گرفته و مبالغ عجیبی را برای اجاره خانه‌شان در نظر بگیرند.

اگر صاحب‌خانه‌تان رقم نجومی را پیشنهاد داد و قیمت دلار و سکه را بهانه کرد نپذیرید و به دنبال خانه‌ای با قیمت معقول بگردید. ممکن است این کار زحمت زیادی لازم داشته و زمان زیادی ببرد، اما با خالی ماندن این خانه‌ها صاحب‌خانه‌ها هم قانع می‌شوند که باید قیمت مناسب‌تری را برای خانه‌شان در نظر بگیرند و پس از مدتی آرامش تغییرات اجاره خانه به نرخ معمول خود باز خواهد گشت.

ضمن این که دولت هم باید با اتخاذ سیاست‌های جدید در حوزه مسکن، مثل مالیات برای واحدهای خالی و مالیات بر عایدی سرمایه، تلاش خود را برای کنترل بازار اجاره به کار بندد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید