ایده‌هایی برای تزیین حمام های کوچک ایرانی

0 217

خانه برای ما همه چیز است. وقتی خسته و کوفته، پس از یک روز پر مشغله، با پشت سر گذاشتن ترافیکی سنگین، صدای بوق‌های ممتد راننده‌های بی‌اعصاب‌تر از خودمان و با علامت سوالی بزرگ از افزایش قیمت دوباره همان چند قلم مایحتاجی که خریده‌ایم به خانه باز می‌گردیم، تنها انتظارمان از این مکعب حیاتی آرامش، آرامش و باز هم آرامش است.
اکثر کارهایی که انجام می‌شوند تا خانه را زیباتر و راحت‌تر کنند صرفا با هدف ایجاد فضایی آرامش‌بخش برای خودمان هستند. البته، به ویژه در مورد ما ایرانی‌های میهمان‌نواز، لوکس بودن و آبرومند بودن خانه در مواجهه با میهمان نیز بی اهمیت نبوده و نیست!

چه بسا بسیاری از سرویس‌های چینی مادرانمان و یا ظروف دکوری و گران قیمتی که در خانه‌هایمان بدون استفاده افتاده‌‌اند، بابت همین حس میهمان نوازی – حالا نگوییم چشم و هم چشمی – خریداری شده‌اند. با این حال، بخش‌هایی از خانه هم هستند که حقیقتا ربطی به این چشم و هم چشمی‌ها ندارند. اتاق خواب ما، اولین مامن ماست که غیر از خودمان کس دیگری وارد آن نمی‌شود. با این حال، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این اتاق را برای رفاه و راحتی بیشتر خودمان، نظم بخشیده و طراحی دکوراسیون داخلی کنیم. سرویسهای بهداشتی نیز از این قضیه مستثنی نیستند.
در مورد حمام نیز همین بس، که شاید هر ده سال یک بار هم حمام منزل شما را کسی نبیند. اما احتمالا شما نیز مثل بنده، بسیاری از مشکلات لاینحل زندگی‌تان را در همین فضای تنگ و تاریک حل کرده‌اید.

بسیاری از مجادلات ناتمام و یا حتی ناموفق‌تان را نیز زیر همین دوش با موفقیت و پیروزمندانه به اتمام رسانده‌اید (اصلا جواب‌هایی که زیر دوش به مغز آدم خطور می‌کنند موقع بحث ۱۰۰ سال هم فکر کنی به ذهنت نمی‌آیند!!). با این اوصاف تکلیف چیست؟ حمام را هم تزیین کنیم؟!

ایده‌هایی برای تزیین دیوار سرویس بهداشتی ایرانی با وسایل ساده و نمد

اگر چه تزیین حمام ممکن در نگاه اول کمی خنده‌دار یا بی‌اهمیت به نظر برسد، اما اگر با این مقاله و دست کم چند مورد از توصیه‌های آن همگام شوید و آن‌ها را اجرا کنید، مطمئن باشید از نتیجه کار پشیمان نخواهید شد. البته، حمام منزل شما، جیب مبارک، وسایل و تجهیزاتی که در اختیار دارید و سن و سال‌تان نیز روی نتیجه کار تاثیرگذار خواهد بود.
اگر می‌گوییم سن و سال، به این دلیل است که شاید بسیاری از مخاطبین این مقاله و مقاله‌های دیگری از این دست، عروس خانم‌های جوانی باشند که قرار است جهیزیه خود را در آشیانه عشق‌شان بچینند و به دنبال ایده‌هایی برای دیزاین شیک و خاص آن هستند. برای این دوستان نیز پیشنهادات ویژه‌ای داریم. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید
بهترین محله برای خانه دانشجویی; نکات مهمی که باید بدانید

۱) تزیین گاهی فقط یعنی نظم بخشیدن
در برخی از موراد، دکوراسیون یا تزیین در حقیقت همان نظم بخشیدن به لوازم است. در مورد سرویس‌های بهداشتی، حمام و حتی آشپزخانه، این حقیقت به شدت صدق می‌کند. همان‌طور که مهم‌ترین فاکتور در دکوراسیون آشپزخانه‌های ما کابینت و نظم دهنده‌ها هستند، برای تزیین حمام کوچک ایرانی خود نیز کافی است قبل از هر چیز به فکر نظم دادن به وسایل باشید. این وسایل می‌توانند شامل:

 • شامپوها
 • صابون‌ها
 • شوینده‌ها و لوازم بهداشتی شخصی
 • لیف‌ها و کیسه‌ها
 • سنگ پا
 • بورس و شانه‌ها
 • دمپایی‌های مخصوص حمام
 • و حوله‌ها

جدا از بحث انتخاب این شوینده‌ها و شامپوها – که به آقایان پیشنهاد می‌شود دست از شامپوهای تخم مرغی برداشته و مانند همسرانشان از شامپوهای مرغوب‌تر و شکیل‌تری نیز استفاده کنند! – محل قرار دادن آن‌ها و نظم‌دهی‌شان از اهمیت بالایی برخوردار است.
برای نظم بخشیدن به این خورده ریزه‌ها، بهتر است از استندهای مخصوص این کار استفاده کنید که قابل نصب روی دیوار، روی دوش و یا قابل قراردادن روی سطوح صاف کاشی هستند.

تزیین دیوار دستشویی ایرانی

در مورد انتخاب این استندها چند نکته را باید در نظر داشته باشید:

 1. جنس استندها را به نحوی انتخاب کنید که در معرض آب خراب نشوند، تغییر رنگ ندهند یا پوسیده نشوند. استیل، یکی از بهترین گزینه‌ها است. استندهای پلاستیکی نیز می‌توانند با توجه به مقرون به صرفه بودنشان گزینه مناسبی باشند. برخی استندهای لوکس شیشه‌ای نیز پیشنهاد می‌شوند که اگر بتوانید گیر آورده و خریداری کنید، شاهکار می‌شوند.
 2. مورد دوم ابعاد استند است. این‌که چقدر گنجایش داشته باشد – که این مورد بستگی به تعداد افرادی که در منزل از حمام استفاده می‌کنند، تعداد کچل‌های خانه و همان موضوع شامپوهای متنوع بانو دارد – و در چند طبقه طراحی شده باشد. در هر صورت، در این یک مورد انتخاب با شخص شما است.تزیین حمام های کوچک ایرانی
 3. مورد سوم نیز قابلیت نصب و جداسازی و صد البته متحرک بودن استند است. در صورتی که استندی که خریداری کرده‌اید فقط یک بار نصب می‌شود و برای نصب آن نیاز به سوراخ‌کاری دیوار، پیچ و روپلاک و مصیبت‌هایی از این دست هست باید کمی محتاط‌تر انتخاب کنید. با این حال، برخی استندها هم هستند که قابل جابجایی هستند و می‌توانید هر موقع که دلتان خواست، از شرشان خلاص شوید.تزیین حمام های کوچک ایرانی

 

برای لیف‌ها و کیسه‌ها هم روی همین استندها اغلب جای مشخصی تعبیه شده است. دمپایی‌های حمام را هم همین که در یک گوشه‌ای پارک کنید کفایت می‌کند!

تزیین حمام های کوچک ایرانی

۲) کمی ذوق به خرج دهید
همین ابتدای امر بگویم که این مورد، خیلی به درد چیدمان جهیزیه عروس خانم‌ها خواهد خورد.
اگر هشتگ صابون را در اینستاگرام سرچ کنید، احتمالا تعجب خواهید کرد. من صابون زدم، ایسنتا کلی گل و بلبل آورد! این تصاویر گل‌‌های طبیعی یا حتی مصنوعی نیستند بلکه صابون‌هایی هستند که به دست هنرمندان با ذوقی حکاکی یا به اصطلاح عملی‌تر کاروینگ شده‌اند.
اگر می‌خواهید در تزیین حمام های کوچک ایرانی و دستشویی عروس سنگ تمام بگذارید، سر کیسه را شل کنید و از این صابون‌ها بخرید. البته، انواع دیگری از صابون‌ها هم هستند که به صورت کارخانه‌ای تولید می‌شوند اما دارای ظاهری زیباتر و فریبنده‌ترند.

بیشتر بخوانید
یه قاشق رنگ قرمز در دکوراسیون ؛ طراحی منزل با طرحی از رنگ‌های گرم

تزیین دیوار دستشویی با وسایل ساده

البته، خودتان هم می‌توانید از ذوق و هنر خدادای‌تان استفاده کنید. حوله‌ها، ساده‌ترین اکسسوری‌هایی هستند که می‌توانید با آن‌ها حمام‌تان را تزیین کنید. آن‌ها را بپیچید و گل رز درست کنید و حمام‌تان را دیزاین کنید.
استفاده از گل‌ها در حمام نیز مثل همان چیزی که برای اکثریت قریب به اتفاق عروس خانم‌ها اتفاق می‌افتد، گل‌های رز قرمز کامل و پرپر شده، ایده بسیار رمانتیکی خواهد بود. اگر وان دارید که این ایده فوق‌العاده است.

تزیین سرویس بهداشتی با وسایل ساده

۳) امان از دست این اکسسوری‌ها!
استفاده از اکسسوری، در همه‌جا و برای همه‌کس پیشنهاد می‌شود. در این مرز پرگهر، از آویزان کردن اکسسوری به آینه اتومبیل، سر و کله بانوان محترم، دستگیره‌های یخچال، درب‌های ورودی، موبایل حتی در حد آیفون و غیره و ذالک ابایی نیست، پس شما چرا باید حمام خود را بدون اکسسوری بگذارید؟!

تزیین حمام های کوچک ایرانی
شمع‌ها بهترین اکسسوری‌ها برای حمام هستند. مخصوصا که روشن کردن آن‌ها در دستشویی و حمام عروس فوق‌العاده زیبا و چشم‌نواز از آب در می‌آید. استفاده از ست‌های بهداشتی زیبا در حمام نیز می‌تواند ایده جذاب و در عین حال بسیار کاربردی باشد. پادری هم که فراموش نشود! استفاده از عروسک‌های نمدی زیبایی که برای نگه داشتن دستمال بهداشتی‌های رولی ساخته شده‌اند نیز جزو ترندهای اینستایی تزیین حمام های کوچک ایرانی هستند.

تزیین حمام های کوچک ایرانی

ضمن این‌که، نوع ست بهداشتی حمام و سرویسهای بهداشتی، آینه‌ای که کار شده است و ضمایم آن، حوله خشک کن تعبیه شده در حمام و تجهیزاتی از این دست، تاثیر بسزایی در دکوراسیون حمام شما خواهند داشت.

تزیین دیوار دستشویی ایرانی

در پایان، این نکته را نیز باید بیافزاییم که تزیین حمام کوچک ایرانی صرفا به این معنی نیست که سعی کنیم حمام منزل خود را پر از اسباب و وسایلی کنیم که استفاده‌ای هم از آن‌ها نمی‌بریم.
اگر عروس هستید و دوست دارید تصویر اولیه منزل و جهیزیه‌تان به یاد مادنی و زیبا باشد بحث جداگانه‌ای است، اما اگر صرفا به دنبال زیبایی محیط حمام یا سرویس بهداشتی هستید، این توصیه را از من بپذیرید که برای داشتن یک حمام زیبا، کافی است نهایت نظم، حداقل لوازم مورد نیاز و آن هم حدالامکان بهترین نوع آن‌ها را در حمام‌تان داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با اپلیکیشن آدرس، راحت‌تر و سریع‌تر خانه‌تان را پیدا کنید